Προς το περιεχόμενο

Starcraft 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης φίλε μου μην αγνοείς τα tutorials που υπάρχουν ήδη μέσα στο παιχνίδι. Μετά δες τα versus AI είναι πολύ σημαντικά και επίσης το πολύ καλό unranked που παίζεις με κανονικούς παίκτες στο ladder αλλά δεν έχεις το άγχος του αποτελέσματος και της βαθμολογίας.

 

Το online του πάντως αξίζει πάρα πολύ. Να σκεφτείς εγώ μια ζωή ήμουν hardcore FPS guy. Με RTS καμμία σχέση. Με το Brood War ξεκίνησα να κολλάω και τώρα με το StarCraft 2.

 

 Είναι τόσα πολλά που μπορείς να κάνεις και τόσο να βελτιωθείς πάντα που κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο νομίζω... 

 

 BTW, κρίμα που έχασε στον τελικό ο Flash... Θα ήθελα να δω έναν Terran να το παίρνει. Οι τύποι βέβαια είναι απίστευτοι. Τρομακτικοί μάλλον είναι η λέξη. Κορεάτες... 



Παιδιά βρήκα αυτό :

 

 http://www.go2arena.com/starcraft-2-heart-of-the-swarm.html

 

Τί λέει; Απαντήστε γιατί με τρώει το χέρι μου... Σε καμμιά ωρίτσα το χτυπάω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Πλαίσιο το έχει όμως μόνο 5 ευρώ παραπάνω και είναι και με το κουτί του. Συν ότι δεν ξέρω μήπως γίνει τίποτα με το site γιατί δεν έχω ξαναψωνίσει από εκεί.

 

 Oh, what the heck, θα το πάρω σήμερα. Είδα κάτι reviews στο ιντερνετ και δεν λένε κάτι κακό για το εν λόγω site. Το τσιμπάω κι ο θεός βοηθός...



Ok, ετσιμπήθη... 30 ευρώπουλα και το κλειδί που μου έδωσαν αμέσως πέρασε μια χαρά... κατεβαίνει τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνίδι τα σπάει. είχα ξενερώσει που παίζεις μόνο με zerg στο campaign αλλά το σενάριο με έχει καθηλώσει.

35 ευρώ από τοπικό κατάστημα με το κουτί του (για συλλογή) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@psycho 

 

δε προκειται να ασχοληθω με αυτο για να σου πω λεπτομερειες (βαριεμαι για καποιο λογο να ξαναπαιξω strategy ) , αλλα να ξερεις "οπως πρεπει" στο sc δε παιζει να δεις 

 

το wol απο οσο  θυμαμαι ηθελε περισσοτερα ταχυδακτυλουργικα με το που βγηκε, δεν εχει κλασικο ραγισμα σε αυτα..

 

αρα ή συμβιβαζεσαι ετσι τωρα οπως εχει το θεμα για οσο δουλευει (γιατι δε προκειται να δουλευει για πολυ) , ή συμβιβαζεσαι αργοτερα με κατι αλλο (παλι συμβιβασμος εννοειται) , ή δε το παιζεις καθολου :P

 

και παλι καλα να λες που το εβγαλαν πακετακι με το πρωτο , γιατι αλλιως θα επεφτε κλαμα αν επρεπε να βαλεις το 2ο πανω απο το πρωτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώσαμε το campaign σε hard mode... ακολουθεί σεντόνι με spoilers και προσωπικά σχόλια. Not for the light hearted.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILER ΛΕΜΕ

 

 

 

Λοιπόόόόν....

Βασικά μου άρεσε, μου άφησε μια γλυκιά γεύση αλλά όχι την τέλεια γεύση που έχει η μερέντα. Για να τα δούμε στα γρήγορα τώρα που τα έχω και φρέσκα, μην τα ξεχάσω μετά και τελικά δεν τα γράψω ποτέ, όπως στο diablo3...

 

ΠΑΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ (να φεύγουν):

 

- 20 αποστολές αντί για 30 που για κάποιο λόγο περίμενα. δεν είχαν πει ότι το σπάνε στα 3 ώστε να έχουν περισσότερες αποστολές, +-30, για κάθε φυλή; Γιατί πέσαμε στις 20; Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά το WoL είχε 30 (μαζί με εναλλακτικές κλπ) ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ γιατί να μου έχει ξεφύγει κάποια secret mission αλλά δεν το νομίζω. Δεν ήταν τόσο χορταστικό όσο θα ήθελα και όσο περίμενα.

 

- σενάριο. Δεν ήταν τελείως κακό, αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερο και αυτό πάντα είναι υποκειμενικό. Περιέργως, στο τέλος δεν είχε κάποιο τραγικό plot twist, και τουλάχιστον η kerrigan δεν ξανάγινε κανονικά άνθρωπος και τελικά απ' ότι φαίνεται ο Τζιμ δε θα *πετσώσει* (που λένε), τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον. Κρίμα γιατί το παλικάρι είναι πολύ γκαντέμης και έχει περάσει πολλά για το γκομενάκι και όλο μένει με το π...ί στο χέρι.

 

Εντάξει, λίγο προκάτ αυτό με τον αρχέγονο θεό - κακό ΑΜΟΝ που για κάποιο λόγο θα γ***ήσει τα πάντα στο επόμενο exp. και στο οποίο προβλέπω τελευταία πίστα raynor's raiders / kerrigan's swarm / protoss να επιτίθενται στον ΑΜΟΝ. OYAOY! που το 'χω ξαναδεί, που το χω ξαναδει, Α ΝΑΙ warcraft III - RoC - Τελευταία πίστα.

Πολλά κλισέ όπως και στο wol

Come on blizzard...

στο σημείο αυτό θα βάλω ένα * για να μιλήσω αναλυτικά για τα προβληματικά σενάρια πιο κάτω.

 

- evolution missions: πολύ εύκολες. Κάνεις που κάνεις την π***ιά και βάζεις μόνο 20 missions, τουλάχιστον κάνε τις evolution κανονικές αποστολές. *sigh*

 

- τα αντικείμενα των αποστολών ήταν παρόμοια με αυτά του wol. Σιριουσλι γιου γκαιζ, γιου καν ντου μπετερ (αυτοί φταίνε, ανέβασαν το επίπεδο με το wol σε αυτόν τον τομέα)

 

Για πάμε και στα θετικά να γουστάρουμε

 

+ videos - cinematics. Πολλά, χορταστικά, ωραία αν και με χολιγουντιανή αισθητική. Αυτό είναι και καλό και κακό. Δράση υπάρχει βέβαια, τι αισθητική να έχει, ελληνικής ταινίας;!

 

+ leviathan. καλή σκέψη, ωραία εφαρμογή. Ωραίοι οι συμπληρωματικοί χαρακτήρες, ωραίοι και οι τρόποι εξέλιξης και του σμήνους (abathur θεός) και το rpg στοιχείο με kerrigan.

 

+ evolution missions γιατί τουλάχιστον υπήρχαν και μπορούσες να δοκιμάσεις την επιλογή σου πριν την κάνεις να δεις αν ταιριάζει στο στυλ σου.

 

+ (πολλά ++) στο ότι υπήρχε η δυνατότητα να αλλάζεις spells στην sarah και ιδιότητες στο σμήνος.

 

+ γιατί αφού τελειώσεις το σενάριο, τελικά έχεις παίξει όλες τις αποστολές (ενώ δεν ήταν έτσι στο wol - πολλά διλήμματα εκεί). Εδώ δεν είχε τέτοια. Η αλήθεια είναι ότι έλειψαν οι επιλογές λιγάκι, ήταν κάπως ΣΤΡΕΪΤ ΦΟΡΓΟΥΟΡΝΤ τα πράγματα αλλά καλύτερα γιατί μετά θα ήταν αντιγραφή από το wol. Πάντως είχε σημασία σε ποιο πλανήτη θα πήγαινες πρώτα. Μεταξύ μας, μετά τα banelings / zerglings + 3/egg + banelings που χωρίζουν στα δύο = το παιχνίδι, για μένα, έγινε αρκετά ευκολότερο.

 

αυτά τα λίγα. not bad αλλά όχι και σούπερ. Υπήρχαν περιθώρια βελτίωσης.

 

Τι περιμένω στο επόμενο expansion?

- Ένα τεράστιο 30 missions ++ campaign με protoss να τα σπάνε όλα και φυσικά περιμένω συμμαχία με όλους τους καλούς που μαζέψαμε στο δρόμο.

- secret missions

- Περισσότερες επιλογές

- Θα ήθελα λιγότερα κλισέ

- Φυσικά ακόμα περισσότερα και ακόμα καλύτερα cinematics

- Ένα περίπλοκο σενάριο που θα δίνει τροφή και για επόμενο τίτλο (btw πολλοί ξεχασμένοι χαρακτήρες στο hots, δεν τους είδαμε..)

- και τέλος να δω τους απογόνους του jim και της sarah.

 

* για τα σενάρια που λέγαμε... εγώ καταλαβαίνω ότι τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα.

Κάποτε παίζαμε warcraft I και δε μας ένοιαζε ούτε το σενάριο ούτε τίποτα (όπως άλλωστε και στο warcraft II). Σε κάθε αποστολή τα ίδια: Αδερφέ πάρε μια βάση, πάρε πρώτες ύλες, φτιάξε ένα μπουλούκι πιο μεγάλο απ' του αλλουνού και πήγαινε να βουτήξεις τα τιμημένα όπλα σου στο αίμα των εχθρών, φωνάζοντας πολεμικές ιαχές. straight forward πράγματα. Τα ίδια και στο diablo (μιας και πιάσαμε την blizzard) είχαν κάτι ψιλο twist επιπέδου κοκκινοσκουφίτσας και κακού λύκου αλλά nvm.

μετά ήρθεν το starcraft και μετά τα d2, warcraft III + exp και μετά το wow και μετά οι σειρές στην tv και γενικώς το plot twist παίζει τόσο πολύ στα σενάρια από τότε έως και σήμερα που θα έλεγα ότι το έχουμε ξεφτυλίσει!

 

Για να καταλάβετε πόσο έχουμε εθιστεί στο plot twist βλέπουμε ταινία με τη Βουγιουκλάκη και είμαι σίγουρος ότι στο τέλος δε θα παντρευτεί αλλά θα αποδειχτεί ότι είναι εξωγήινη και θα φωνάξει το mothership να τα κάνει όλα ρημαδιό!!!!!!!

 

Θέλω να καταλήξω ότι αφενώς τα περισσότερα σενάρια, λίγο πολύ, μοιάζουν. Και είναι κάπως δύσκολο συνέχεια να αναζητάς νέους εχθρούς. Κάποια στιγμή ξεμένεις από ιδέες, αρχίζεις να τα μπερδεύεις λιγάκι, γίνονται συγκρούσεις με τα προηγούμενα...άστα να πάνε.

Πρέπει να μπουν νέα πρόσωπα στη σκηνή να γουστάρουμε λιγάκι, να αλλάξουν λιγάκι οι πρωταγωνιστές και να ταυτιστούμε με νέους χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να σκοτώσουμε / εξαφανίσουμε τους παλιούς.

 

Αυτά,

over n out!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα μόνο στα οποία έκανες λάθος(μικρούλη) :P

 

 

 

-Ο Amon δεν είναι κάποιος άκυρος αρχέγονος θεος(αν και το όνομα με ξενερώνει) είναι ουσιαστικά Xel'Naga απλά version τρελού επιστήμονα. 

 

-Το WC3 Roc ούτε αυτό είχε original σενάριο, όλο το campaign σχεδόν ήταν κόπια από το Sc1 μέχρι και τα mission objectives μερικές φορές(π.χ Defend Hearthglen ή το last mission vs Archimonde όπου στο Sc1 ήταν Toss+ Terran vs Overmind) , οπότε αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτή η ανακύκλωση σεναρίου ήταν τακτική της Blizzard καιρόοοοοο τώρα.

 

 

 

 

Όλα τα άλλα συμφωνώ πάνω κάτω, στο WoL αν θυμάμαι είχε 27 missions+ Secret. 

Προσωπικά προτιμώ να είναι λίγο μαζεμένο το campaign παρά να το τραβάνε σε 40 missions και τα 20 να είναι filleries.(Ξέρεις που αναφέρομαι, στις επιλογές του WoL (agria missions π.χ, ότι πιο άσχετο υπήρχε) 

 

Το σενάριο καλούλι ήταν, αν δεν αρχίσεις και κρίνεις το κάθε τι πιστεύω το απολαμβάνεις εύκολα(γνώμη μου εννοείται) αν και

έχει μερικές αντιφάσεις ώρες ώρες, όπως το ότι η Kerrigan δεν είναι πλέον mindless Infested αλλά νιώθει συμπόνοια και παρόλα αυτά σκοτώνει τον Warfield εν ψυχρώ(επειδή μάλλον την είπε bitch :P ή έπαιξε το boyfriend's name card) ενώ αφήνει τους στρατιώτες του να υποχωρήσουν) 

 

 

That's that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα μόνο στα οποία έκανες λάθος(μικρούλη) :P

 

 

 

-Ο Amon δεν είναι κάποιος άκυρος αρχέγονος θεος(αν και το όνομα με ξενερώνει) είναι ουσιαστικά Xel'Naga απλά version τρελού επιστήμονα. 

 

-Το WC3 Roc ούτε αυτό είχε original σενάριο, όλο το campaign σχεδόν ήταν κόπια από το Sc1 μέχρι και τα mission objectives μερικές φορές(π.χ Defend Hearthglen ή το last mission vs Archimonde όπου στο Sc1 ήταν Toss+ Terran vs Overmind) , οπότε αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτή η ανακύκλωση σεναρίου ήταν τακτική της Blizzard καιρόοοοοο τώρα.

 

 

 

 

Όλα τα άλλα συμφωνώ πάνω κάτω, στο WoL αν θυμάμαι είχε 27 missions+ Secret. 

Προσωπικά προτιμώ να είναι λίγο μαζεμένο το campaign παρά να το τραβάνε σε 40 missions και τα 20 να είναι filleries.(Ξέρεις που αναφέρομαι, στις επιλογές του WoL (agria missions π.χ, ότι πιο άσχετο υπήρχε) 

 

Το σενάριο καλούλι ήταν, αν δεν αρχίσεις και κρίνεις το κάθε τι πιστεύω το απολαμβάνεις εύκολα(γνώμη μου εννοείται) αν και

έχει μερικές αντιφάσεις ώρες ώρες, όπως το ότι η Kerrigan δεν είναι πλέον mindless Infested αλλά νιώθει συμπόνοια και παρόλα αυτά σκοτώνει τον Warfield εν ψυχρώ(επειδή μάλλον την είπε bitch :P ή έπαιξε το boyfriend's name card) ενώ αφήνει τους στρατιώτες του να υποχωρήσουν) 

 

 

That's that.

 

 

 

 

Την επιείκειά σας κύριε Δικαστά!

Εντάξει δεν είναι αρχέγονος θεός, αλλά σίγουρα είναι πλάσμα (είχα την εντύπωση ότι είναι κάτι παραπάνω από xel naga) αρχαιότερο από οτιδήποτε so far!

Δεν είπα ότι ήταν πρωτότυπο απλά θυμήθηκα το πιο πρόσφατο RoC. Φυσικά και έχεις δίκιο, έτσι έγινε και στο sc1. Και για να γουστάρουμε, όλα τα κλέψανε από το ότι μαζεύτηκαν οι ελληνικές πόλεις να πολεμήσουν τους Πέρσες στην αρχαιότητα (αααααααατςςςςςςς) :P Είναι δύσκολο, το ξέρω, αλλά το recycling πρέπει λίγο να σταματήσει να είναι η εύκολη λύση.

 

30 missions με την προϋπόθεση ότι θα γίνει καλή δουλειά αλλιώς ναι, καλύτερα 20. Πάντως μου φάνηκε λίγο πιο μικρό από το wol και πιο εύκολο. Δε με δυσκόλεψε κάποια πίστα ιδιαίτερα στο hard. Θα δούμε και στο brutal πώς θα πάει. :D

 

Εντάξει το σενάριο είπαμε, καλό αλλά θα μπορούσε εύκολα να γίνει καλύτερο. Όχι κακό αλλά όχι και Jaw dropping :P του έλειπαν 2-3 κλικ ρε παιδί μου. Ίσως εγώ απλά είχα ψηλά τον πήχη. :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά περίμενα το heart of the swarm να διορθώσει λίγο την ιστορία του Wings of Liberty. Εξάλλου όλοι οι κολλημένοι αυτό λέγαν  "αυτό είναι μόνο το ένα τρίτο του παιχνιδιού, περιμένετε τα expansion !"

 

θεέ και κύριε ήταν χειρότερο !

 

τι έγινε στην blizzard ? starcraft, broodwar, reign of chaos, frozen throne ήταν η αφρόκρεμα του story telling, έπαιζα τα campaigns ξανά και ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...