Προς το περιεχόμενο

Starcraft 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 supply depots + 1 barracks = δεν προλαβαινω . αυτο κανω αλλα δεν προλαβαινω .

Χαρακτηριστικο παραδειγμα . Πριν λιγο . Κανω supply depot - barracks και με το που παταω να κανει train marine ερχονται 10 μικρα zerg. Βγαινει ο πρωτος marine ψοφαει μπαμ μπαμ και καληνυχτα ξανα........ Κατι κανω λαθος . Δεν νομιζω οτι το προβλημα μου ειναι τα 2-3 δευτερολεπτα που θα αργησω . Ο αλλος εχει ηδη κανει ντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου δες λίγο τα βιντεάκι στο youtube από τον Apollo, συγκεκριμένα έχει το Terran tutorials Revamped.

 

Εκεί θα μάθεις όλα τα βασικά. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 9 supply... κάνε το πρώτο depot στην ράμπα σου... με το που τελειώσει το scv να χτίζει το depot κάνε ακριβώς δίπλα barrack... και μπορείς παράλληλα με ένα άλλο scv να ολοκληρώσεις το wall στην ράμπα με ένα depot ακόμα ή περίμενε το ίδιο scv που φτιάχνει το barrack... 

 

Αν εσύ ξεκινάς να κάνεις το πρώτο σου κτήριο στο 15 supply ....ναι δε προλαβαίνεις να αντιμετωπίσεις κανένα early harash.

 

 

http://www.twitch.tv/directory/game/StarCraft%20II%3A%20Heart%20of%20the%20Swarm

 

Δοκίμασε να δεις κάνα stream και πάνω κάτω να δεις τα opening που κάνουν

 

 

 

Παραλίγο να το ξεχάσω -- δες και αυτό --> http://www.starcraft2.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=113&func=view&catid=11&id=11794

Επεξ/σία από LuNaTiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν είμαι καλός, αλλά το συγκεκριμένο το ανέβασα για να το δει ένας φίλος.

 

 Έστειλε zerglings με τη μια αλλά είχα ήδη κάνει wall off και μετά άμεσα το πήγε σε baneling bust αλλά ευτυχώς μου δούλεψε το split και σώθηκα.

 Επίσης δεν χειρίστηκε καθόλου καλά τα mutas του. Βοήθησαν αρκετά και τα widow mines αλλά αν ήταν πιο καλός ίσως να με είχε πάρει.

 

 Το βάζω απλά σαν δείγμα για το early zerg pressure ή all-in που έγραψες πριν φίλε GaGaS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep πολύ καλά τα νέα, μεγάλα ποσά. Όλο και σοβαρεύει ο ηλεκτρονικός αθλητισμός. Αν δεν κάνω λάθος είχαν δώσει και σε dota2 (σε ένα promotional - αρχικό) τουρνουά γύρω στο 1,5m$?

 

Προσωπικά μ'αρέσει το όλο σκηνικό. Πραγματικά σε κάθε παιχνίδι βλέπεις κορυφαίους να δίνουν "παραστάσεις" αλλά από την άλλη έχω κάποιες επιφυλάξεις μήπως τα φράγκα αλλοτριώσουν τα παιχνίδια αν και μέχρι τώρα μόνο πιο διασκεδαστικά γίνονται.

 

Νομιζω οτι δεν ειναι ηλεκτρονικος αθλητισμος, αλλα ηλεκτρονικη ψυχαγωγια. Το σκακι θεωρειται αθλητισμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν ειναι ηλεκτρονικος αθλητισμος, αλλα ηλεκτρονικη ψυχαγωγια. Το σκακι θεωρειται αθλητισμος;

 

Ναι, θεωρείται αθλητισμός, πνευματικός :P

Απλά βάζουμε τους προσδιορισμούς για να τα ξεχωρίσουμε από τα *κανονικα* - σωματικά - αθλήματα.

 

Η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που γίνονται τουρνουά και λοιπές σχετικές εκδηλώσεις που έχουν όλα τα στοιχεία όπως και τα κανονικά αθλήματα τότε μπορούμε να τα λέμε έτσι.

 

Είναι και ηλεκτρονική ψυχαγωγία βέβαια, πρωτίστως. Αλλά ψυχαγωγία είναι και όταν παίζεις μπάσκετ μόνος σου το απόγευμα στο γηπεδάκι της γειτονιάς, καθώς άγεις την ψυχή σου και φέρνεις σε αρμονία ψυχή και σώμα (ωωωωωωω)

 Ψυχαγωγία είναι η συμμετοχή του ανθρώπου στα ανώτερα έργα του ανθρώπινου πολιτισμού, που τον μορφώνει πνευματικά και αισθητικά και τον εξευγενίζει. Η ψυχαγωγία, παρόλο που επιτυγχάνεται με διαφορετικούς τρόπους σε κάθε πολιτισμό, σε όλους συνδέεται με την πνευματική και καλλιτεχνική δημιουργία και, μυώντας τον άνθρωπο κατάλληλα, φέρνει την αρμονία σώματος και ψυχής

 

 

 

Όταν όμως το ηλεκτρονικό παιχνίδι εξελίσσεται και πάνω σε αυτό γίνονται αγώνες, πρωταθλήματα, τουρνουά (όπως και στο σκάκι)

και υπάρχουν παίκτες επαγγελματίες κτλ τότε μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε ως ηλεκτρονικό άθλημα καθώς ξεπερνάει τα όρια της απλής ψυχαγωγίας. Δηλαδή τουρνουά starcraft δεν το κατηγοριοποιείς ως *αγώνες ηλεκτρονικής ψυχαγωγίας* :P

 

Προφανώς με τον όρο *ηλεκτρονικός αθλητισμός* δεν εννοούμε ότι περιλαμβάνεται σωματική άσκηση αλλά εννοούμε ότι περιλαμβάνονται όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όπως μαζική συμμετοχή, ανταγωνισμός κλπ κλπ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sport

 

Άρα λοιπόν το σκάκι (εφόσον μιλάμε πάντα για αγώνες - τουρνουά) θεωρείται πνευματικός αθλητισμός, το starcraft ηλεκτρονικός αθλητισμός και η μπάλα αθλητισμός :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μόλις τελείωσαν αγώνες wcs/europe. είδα  stephano vs baby knight, και τα 3 παιχνίδια. stephano τον διέσυρε... κι ο ΒΚ αντί να πάει skytoss συνέχισε τα motherships + colossi επομενο ήταν να χάσει.

Αύριο να δούμε semi-finals :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ForGG terran δεν είναι;

 

Πάντως συμφωνώ για BK, ειδικά στο 1ο όχι απλά skytoss 4-4 θα μπορούσε να παει, αλλα και φουλ tempest. Αλλα κολλημένος στα stalker. Όταν είσαι σε τέτοιο επίπεδο, τα παίζεις όλα, τι παει να πει "δεν ξέρω skytoss".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ForGG terran δεν είναι;

 

Πάντως συμφωνώ για BK, ειδικά στο 1ο όχι απλά skytoss 4-4 θα μπορούσε να παει, αλλα και φουλ tempest. Αλλα κολλημένος στα stalker. Όταν είσαι σε τέτοιο επίπεδο, τα παίζεις όλα, τι παει να πει "δεν ξέρω skytoss".

 

ο forgg είναι terran νομίζω.

 

στο 1ο όντως θα μπορούσε να πάει skytoss αλλά πιστεύω και σταάλλα 2 θα τον είχε αν το γύριζε σε skytoss στη μέση του παιχνιδιού και εντάξει το καταλαβαίνω, στο 2ο ας πούμε ήταν αργά, δεν το σκέφτηκε αλλά στο 3ο αφού είδε ότι εκεί πήγαινε το πράγμα, όφειλε στο επίπεδο που είναι να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του αντιπάλου και να αλλάξει στρατηγική.

 

ο συγκεκριμένος όμως έρχεται από dota και είναι σίγουρο ότι έχει μέλλον μπροστά του, είναι δουλευτεράς. Να σκεφτείτε ότι τον είχαμε σε dota clan το 2005-6 που ήταν πολύ μικρός (12-13 χρονών) και έτρωγε δούλεμα αλλά δες πώς εξελίχθηκε τελικά. Είμαι βέβαιος ότι αν δουλέψει κι άλλο θα τα πάει ακόμα πιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βρε και ο ForGG και ο Thorzain και ο Flash Terran είναι...  Αλλά στα τουρνουά όλο βλέπω Zerg και Protoss να το παίρνουν.

 

 Αυτό λέω. Μας έδωσε λίγες ελπίδες ο Flash στον τελικό, αλλά δεν το πήρε. Τουλάχιστον επειδή είναι λίγο καιρό στο HotS ελπίζω να έχουμε να δούμε ακόμα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το πήρε terran (MVP) ο οποίος ήταν άπαικτος στον τελικό, ή τουλάχιστον έτσι φάνηκε στα δικά μου, όχι και τόσο έμπειρα μάτια, δεδομένου ότι και ο stephano είχε καλή ψυχολογία και είχε καθαρίσει σχετικά έυκολα τους προηγούμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...