Προς το περιεχόμενο

Πως νομίζετε πως έγινε ο κόσμος?


Undead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Υπήρχε ανέκαθεν.

 

Συμφωνώ απολύτως (ακούς Γηρυόνη; )

Εκτός αυτού ίσως να υπάρχει και η πιθανότητα το σύμπαν να είναι ο Θεός. Το οποίο μου ακούγεται πιο λογικό απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνα έχω να δηλώσω οτι πριν μερικά τετράκις εκατομμύρια χρόνια καθως σκάλιζα τη μύτη μου έβγαλα ένα μετρίων διαστάσεων "τούβλο" και πετόντας το στην άκρη , απο το πουθενά δημιουργήθηκε το σύμπαν.Τώρα μ@λ@%^α έκανα ... όπως το πάρει κανείς.Αλλα ντάξει ωραίο φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως (ακούς Γηρυόνη; )

Εκτός αυτού ίσως να υπάρχει και η πιθανότητα το σύμπαν να είναι ο Θεός. Το οποίο μου ακούγεται πιο λογικό απ' όλα.

 

Μπα... Κάτι δεν πάει καλά με τα μάτια μου (και τα ώτα μου). Συμφωνεί μαζί μου ο Αιγέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί σου φίλτατε, θα έλεγα πως αυτός είναι ο ρόλος των forums. Δεν έχω τίποτε προσωπικό μαζί σου, εξάλλου ούτε σε ξέρω ούτε με ξέρεις. Άμα συμφωνούσαμε σε όλα ο κόσμος θα ήταν βαρετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον αυτή τη φορά δε με έβρισες. Κάνουμε πρόοδο.

 

 

Kαι δε χαίρεσαι; Η αρνητική δημοσιότητα είναι η καλύτερη δημοσιότητα. Όπως λέει και ο kandinsky, στέλνω ακόμα περισσότερους στους κόλπους του Δία. Βέβαια και στο διάολο να τους έστελνα, θα μου έκανε ακριβώς το ίδιο.

 

Τέλος πάντων σε ότι έχει να κάνει με το σύμπαν θα έλεγα, πως όπως μία μπιέλα δεν μπορεί να εξηγήσει την μηχανή ή να μπορέσει να καταλάβει τον ρόλο της επί της μηχανής, έτσι και ο άνθρωπος σαν απειροελάχιστο κομμάτι του σύμπαντος είναι εκ' φύσεως αδύνατο να μπορέσει να χωρέσει στο μυαλό του όλο αυτό το μεγαλείο.

Άσε που η ιστορία έχει αποδείξει πως τα "ατράνταχτα επιστημονικά στοιχεία" που έχουν προκύψει σε κάποια χρονική περίοδο ως τετελεσμένα, μπορούν οι επιστήμονες να τα πάρουν άρων-άρων πίσω μέσα σε μια νύχτα και να μας παρουσιάσουν νέες θεωρίες πιό "έγκυρες". Άρα η επιστήμη δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος, ειδικά όταν διαβάζω για big bang και άλλα τέτοια διατηρώ επιφυλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω διάλολε. Συνήθως οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από θεωρίες, δόγματα, ιδεολογίες και άλλα τέτοια. Κατά τ' άλλα αν βρούμε πως γεννήθηκε το σύμπαν, ή αν πάμε στο φεγγάρι, το λύσαμε το πρόβλημα. Και αν το καλοσκεφτείς η επίσκεψη του ανθρώπου στο φεγγάρι στην πραγματικότητα αυτό που έδωσε -χειροπιαστά- στην ανθρωπότητα, δηλαδή τον μέσο κακομοίρη άνθρωπο, ήταν τα παμπρίζ των αυτοκινήτων (τεχνολογία της ΝΑSA). Kαι όλες αυτές οι διαολομηχανές στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο, καμία δεν ήταν τόσο χρήσιμη όπως η εφεύρεση της χημικής κατασκευή σαπουνιού λόγω έλλειψης ζωϊκού λίπους. Αλλιώς θα πλενόμασταν ίσως ακόμα με λίπος και στάχτη.

Πάντως ευχαρίστως διατηρώ κάποιες θεωρίες του παππού μου, που ήταν αγράμματος και σε γενικές γραμμές ακίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εγινε ο κοσμος το σιγουρο ειναι πως δεν θα το μαθουμε ποτε. Αυτο ομως δεν σημαινει πως οτι δεν καταλαβαινουμε, οτι δεν μπορουμε να εξηγησουμε να το θεοποιουμε.

 

Οι θεοι, οι θεοτητες και λοιπα αποτελουν επι της ουσιας παραμυθια... μια απειροελαχιστη φαση στην υπαρξη της ανθρωποτητας ειναι. Σε 500 χρονια πιθανα να μην υπαρχουν οι θεοι και οι θρησκειες η επιστημη ομως θα συνεχισει να υπαρχει και να εξηγει πραγματα που αγνοουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω τις επομενες τρεις εκπομπες του Λιακοπουλου και του Καρατζαφερη και θα σου απαντησω αφου τους παρω τηλεφωνο να μου στειλουν το εκπληκτικο νεο βιβλιο απο τις εκδοσεις "Δεν ξερω βγαλτο",το "ο Κεφτες γαρ εκγυς".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...