Προς το περιεχόμενο

Πως νομίζετε πως έγινε ο κόσμος?


Undead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα δω τις επομενες τρεις εκπομπες του Λιακοπουλου και του Καρατζαφερη και θα σου απαντησω αφου τους παρω τηλεφωνο να μου στειλουν το εκπληκτικο νεο βιβλιο απο τις εκδοσεις "Δεν ξερω βγαλτο",το "ο Κεφτες γαρ εκγυς".

 

Την περισσότερη πλάκα την έχουν οι κοσμοθεωρίες των Βελόπουλος και σια.

"Τις πυραμίδες τις χτίσαν Έλληνες" "και αν δεν με πιστεύετε διαβάστε!!!!! το λένε τα βιβλία (μου)!!!!!!!":mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια μέρα ο Τρισυπόστατος άνοιξε το PC και φόρτωσε το 3D max studio.

 

Άρχισε να σχεδιάζει επι 7 μέρες όσπου η nvidia quadro FX 4500 (ο πρώην αρχιμηχανικός λογισμικού και administrator of department of the 4D engeniering - Lucifer ήταν που πιθανότατα έκανε την τσατσιά ;) ) που είχε κλάτταρε και αναγκάστηκε να κυκλοφορήσει το Universe στην έκδοση 0.9.1.1 με την υποστήριξη μόλις 2 nvidia 7950 GX2 με 1GB Ram έκαστη.

 

Το αποτέλεσμα ήταν το σύμπαν όπως το βλέπουμε, και εμείς να αποτελούμε το feedback του Θεού, προκειμένου με reversed engeniering να δούμε που πέχτυκε η μαλακία... :D

 

Υ.Γ. 1. Πάτερ ημών το A.I. των εργοδοτών, καθηγητών, χουντικών και λοιπών αφεντικών, είναι πολύ High, plz κατέβασε το απο το Nightmare στο tourist ;)

2. Απενεργοποίησε το God mode του Bush γιατι σε λίγο ο πλανήτης θα γίνει Doom 4 και θα κρασάρει.... μια κ καλή!

3. To aniallising x16 και vertex shader 3.0 εδώ στην Ελλάδα λειτουργούν άψογα! Φοβερά γραφικά! thnks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
"H θρησκια ειναι το οποιο (αν το γραφω σωστα) του λαου....." οποτε προτημω την επιστημονικη αποψη απο την θεολογικη

 

οπιο νομιζω οτι γραφετε. ναι ενταξει η θρησκεια βασιζετε στην αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει οτι κατι πανω απο αυτο που μπορει να αντιληφθει με τις αισθησεις του θα τον προστατεψει οταν αυτος δεν μπορει και θα ειναι αυτος που θα τον κρινει κτλ. δεν ειναι τυχαιο που οι εκκλησιες ηταν ανεκαθεν γεματες με γερασμενους ανθρωπους διοτι φοβουνται το θανατο και ψαχνουν που θα κρυφτουνε εφοσον δεν τα εχουν καλα με τον εαυτο τους. τεσπα οσον αφορα την προελευση του συμπαντος ξεκαθαρη απαντηση δεν νομιζω οτι θα παρω ποτε αλλα ειναι ενα θεμα που γενικα περνουσε και περναει απο το μυαλο μου οταν δεν εχω να σκεφτω πραγματα που με απασχολουν αμεσα. το μονο που με αγκιζει λιγο ειναι το big bang οπως και τους περισοτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην κουράζεστε σας αποκαλύπτω ότι το σύμπαν το έφτιαξα ΕΓΩ αλλά θα σας παρακαλούσα θερμά να μην το πείτε πουθενά γιατί δεν αντέχω τα φώτα, τις δημοσιότητες και να μου ζητάνε χάρες!

 

«Η κβαντική φυσική, μας δίνει τη δυνατότητα να δεχθούμε ένα σύμπαν χωρίς πρώτη αιτία, καθώς μπορεί να έχει προκύψει από μια τυχαία κβαντική διακύμανση του κενού

Αυτή είναι η εξήγηση που με ικανοποιεί πιο καλά. Είναι και θεωρία που στην οποία κατέληξα ο ίδιος :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως το επιπεδο μας(τουλαχιστων των περισσοτερων απο εμας εδω στο φορουμ) δεν ειναι τετειο για να συζηταμε τετεια ερωτηματα. ειμαστε ανικανοι. εδω κοριφαιοι φυσικοι και δε μπορουν να συμφωνησουν και να διατυπωσουν μια θεωρια θα το απαντισουμε εμεις που οι πιο πολλοι ισα και μετα βιας ξερουν 2 πραματα απο τους νομους του νευτωνα? το μυαλλο μας οπως ειναι φυσικο εξαλου δε μπορει να φανταστει κατι το οποιο ειναι εκτος των οριων του ορατου ή κατι κοντα σε αυτο... υπαρχουν θεωριας για 11 διαστασεις...ειναι δυνατον να φανταστουμε κατι τετειο? λενε λεει 4 διαστασεις και οι 3 που βλεπουμε ειναι σκια των 4 οπως οι σκια των 3 ειναι οι 2 κοκ....προσωπικα δε πιστεβω στο θεο διοτι ειναι μια πολυ βολικη εξηγηση των παντων και ανακουφιση των ματαιοδοξιων μας...μακαρι να υπηρχε....το οτι εγω δε πιστεβω ομως δε με κανει κακο ανθρωπο...καθε αλλο...τα βλεπω σφαιρικοτερα και οχι μονοπλευρα...ποσοι ειναι αυτοι που στο "ονομα το θεου" σκοτωνουν? και δε μιλαω για τρελους? ιερα εξεταση, σταυροφοριες κλπ μερικα απλα παραδηγματα.... ποσσες γιαγιες πανε εκκλησια προσευχονται ειναι ευσεβουσες αλλα πετανε φολες σε σκυλακια ειναι ρατσιστριες κλπ τεσπα...ξεφυγα...το πως υπαρχουμε δε θα το μαθουμε ποτε τουλαχιστοβ οσο ζω εγω...και δε ε νοιαζει....ετσι κιαλλιως οταν πεθανω αν υπαρχει θεος θα τα μαθω ολα ειδαλως απλα δε θα υπαρχω αρα δε θα εχω συνηδηση αρα θα με νοιαζει αφου δε θα μπορω να σκευτομαι....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators
Πάντως η θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης τώρα τελευταία έχει αρχίσει να καταρρέει...

Δεν το ήξερα. Έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή που να το αναφέρει;

 

Αλήθεια, ποιά θεωρία αρχίζει να επικρατεί στη θέση της;

 

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πρεπει να επικρατησει και μια δλδ?

Δεν μας φτανει το "απλα δεν ξερουμε" ?

Όχι βέβαια, δεν χρειάζεται να επικρατήσει κάποια άλλη θεωρία. Απλώς θεωρώ ότι όταν γράφουμε ότι η τάδε θεωρία καταρρέει, συνήθως υπάρχει κάποιος λόγος που καταρρέει, δεν καταρρέει έτσι για την πλάκα της ή επειδή δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει το απόγευμα. :)

 

Παρεπιπτόντως, η θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης παραπέμπει στο "δεν ξέρουμε" ή έστω στο "δεν ξέρουμε ακριβώς" - εξ ου και "θεωρία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης τώρα τελευταία έχει αρχίσει να καταρρέει...

 

Η θεωρία της μεγάλης έκρηξης δεν θα καταρρευσει αν καταφέρει να εξηγήσει τι υπήρχε πριν απο αυτην (τη μεγάλη έκρηξη) . Επειδή η θεωρία αυτη αφήνει το παράθυρο ανοικτό για την "επιστημονική" είσαγωγη του θεόυ ως την αιτία της έκρηξης, κλονίζεται.

 

Αποδεκτός (ως ένα σημείο βέβαια!!) φορμαλισμός για τη εξέλιξη είναι οτι μεσα απο "σπασίματα" συμμετριών μέσα σε μια κατάσταση (αρχική για την σημερινή επιστημονική σκέψη) οδηγηθήκαμε στις γνωστές 4 αλληλεπιδράσεις. Το ζήτημα για την φυσική είναι να κάνει (στα χαρτία πάντα) την αντιστοφη διαδικασία ετσι ώστε να ανακαλύψει την αρχική (σχετικά πάντα) κατάσταση και τους εσωτερικούς της νόμους.

Μέχρι στιγμής η αρχική κατάσταση θεωρείται οτι ήταν υπερπυκνη και υπερθερμη και οδήγησε σε μεγάλη έκρηξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...