Προς το περιεχόμενο

Mini mac


anastasisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε anastasisk ολα κανονικα ειναι. Μετα απο καθε καθαρη εγατασταση (format) τοτε σου βγαζει αυτα τα βηματα.

Αν θελεις απο εδω και περα πεταξε ολες τις γλωσσες που δεν χρησιμοποιεις και θα εχεις κοντα στα 2gb ελευθερο χωρο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σχετικά με την επεκτασιμότητα του mac mini, έχω να πω το εξής. Αν εξαιρέσουμε τον επεξεργαστή που δεν αλλάζει, και τη μνήμη που χρειάζεται αρκετούτσικα λεφτα, μιας και το μινι έχει μόνο ένα dimm slot, dvd-rw, σκληρούς και λοιπά μπορούμε να τα προσθέσουμε πολύ άνετα με usb firewire. Προσωπικά έβγαλα το dvd-rw από το pc και το σύνδεσα στο μινι με ένα ide-to-usb καλώδιο που έχω, και λειτουργεί άψογα. Αυτό τον καιρό ψάχνω για κάτι αντίστοιχο (σε καλώδιο ή κουτάκι) και για τον sata σκληρό. Τζάμι. :)

 

Και μια ερωτησούλα: το mac mini παίρνει τις κλασικές dimm μνήμες που παίρνουν και τα pc, ή είναι ειδικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τισ πληροφοριες Mercyful :-D .Τωρα,γι'αυτο που ζητησες,ας απαντησουν οι αλλοι γιατι εγω ειμαι πολυυυυ αρχαριος!!:-?

 

 

Λοιπον->το mac mini παίρνει τις κλασικές dimm μνήμες που παίρνουν και τα pc, ή είναι ειδικές?

 

ΚΑΙ:Ti einai oi dimm μνημες;:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως βλέπουμε και εδώ το mac mini παίρνει...

http://www.apple.com/macmini/whatsinside.html

667MHz DDR2 SDRAM (PC2-5300) on two DIMMs; supports up to 2GB

για να έχει 2gb θα πρέπει να βάλεις 2 dimm του 1gb η κάθε μία...

 

αναλυτικά dimm είναι....

http://en.wikipedia.org/wiki/DIMM

με πολύ απλά λόγια dimm είναι η μνήμη, η μικρή πως να το πω "κάρτα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την επεκτασιμότητα του mac mini' date=' έχω να πω το εξής. Αν εξαιρέσουμε τον επεξεργαστή που δεν αλλάζει, και τη μνήμη που χρειάζεται αρκετούτσικα λεφτα, μιας και το μινι έχει μόνο ένα dimm slot, dvd-rw, σκληρούς και λοιπά μπορούμε να τα προσθέσουμε πολύ άνετα με usb firewire. Προσωπικά έβγαλα το dvd-rw από το pc και το σύνδεσα στο μινι με ένα ide-to-usb καλώδιο που έχω, και λειτουργεί άψογα. Αυτό τον καιρό ψάχνω για κάτι αντίστοιχο (σε καλώδιο ή κουτάκι) και για τον sata σκληρό. Τζάμι. :)

 

Και μια ερωτησούλα: το mac mini παίρνει τις κλασικές dimm μνήμες που παίρνουν και τα pc, ή είναι ειδικές?[/quote']

Αυτά που λες αφορούν το παλιό Mac Mini με τον G4. Το καινούργιο με Intel μπορεί να αλλάξει επεξεργαστή (αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα δεις πολλούς που το έχουν κάνει) και έχει και 2 slots για μνήμες. Αν του βάλεις και εναν εξωτερικό δίσκο 7200rpm με Firewire το μηχάνημα κυριολεκτικά πετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι,

εχω καποιες ερωτησεις.

--Πως θα μπορεσω ενα αρχειο π.χ .Iso να το κανω wav?Θελει δηλαδη προγραμμα ειδικο?Απ'οτι ξερω απο το pc,δεν θελει (αν και δε μου εχει τυχει αρχειο .Iso).Αν βεβαια θελησω να το κανω mp3 τι προγραμμα θα μπορουσα να χρησιμοποιουσα.Υπαρχουν προγραμματα για free κατεβασμα?

--Εχουμε προαναφερει οσον αφορα το πως θα γραφω ταινιες.Θα μπορουσατε να μου πειτε αναλυτικα αλλα και με απλα λογια τι να κανω σας παρακαλω (εχοντας κατεβασει (οχι ακομα) τα προγραμματα που μου εχετε προτεινει βεβαιως)?

 

Συγνωμη για τις ερωτησεις μου.Μπορει για σας να ειναι απλες αλλα για μενα δεν ειναι.Τα εχω μπερδεψει με το μινι...τα εχω κανει ολα *****.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχειο ISO ειναι format απο ετοιμο cd για καψιμο. Μαλλον αυτο το cd πρεπει να ειναι μουσικης. Αν θελεις το γραφεις κατευθιαν σε cd η το "αποσυμπιεζεις" στον δισκο σου και βλεπεις τι αρχεια εχει μεσα και απο εκει και περα τα μετατρεπεις σε οτι θελεις

 

Για divx δεν ξερω

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--Εχουμε προαναφερει οσον αφορα το πως θα γραφω ταινιες.Θα μπορουσατε να μου πειτε αναλυτικα αλλα και με απλα λογια τι να κανω σας παρακαλω (εχοντας κατεβασει (οχι ακομα) τα προγραμματα που μου εχετε προτεινει βεβαιως)?

1ο βήμα: "περνάς" την ταινια στον σκληρό δίσκο από το dvd, χρησιμοποιόντας το MacTheRipper

2o βήμα: Συμπιέζεις την ταινια έτσι ώστε να χωρέσει σε ένα dvd 4.5gb. Εγώ το κάνω αυτό με το DVD2OneX2

3o βήμα: με κάποιο πρόγραμμα εγγραφής, π.χ. το Toast, γράφεις την (συμπιεσμένη πλέον) ταινία σε ένα video DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και παλι!

Εχω κατεβάσει απο το laptop μου (pc και ΟΧΙ Mac) το Region X οπου και το αντεγραψα για να το εγκαταστησω στο mini mac μου.Εβαλα το cd λοιπον,και μου ειχε το .zip οπου πηγα να το εγκαταστησω στον mac.Εν συνεχεια μου εβγαλε το Region X 1.0.3.pkg,εκανα Install και μου εβγαλε στην επιφανεια εργασιας το εικονιδιο του Region X.Παταω για να το ανοιξω και μου γραφει το εξης μηνυμα:

Region X is missing a mandatory attribute.

It probably was copied instead of installed.

You must install it from its package.

 

Τί θα πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...