Προς το περιεχόμενο

Παραβιαση οριου ταχυτητας.


-NetHawk-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;2161707']Το ποσα ζωα κυκλοφορουν σε λωριδες ταχειας διελευσεως των εθνικων οδων με ταχυτητα 90-100 χλμ και αρνουνται πεισματικα να κανουν στην ακρη το αναρωτηθηκες ποτε?Το ποσα ζωα αλλαζουν λωριδα σε εθνικες οδους χωρις την χρηση "φλας" ή χωρις καν να κοιταξουν τους καθρεφτες τους το αναρωτηθηκες ποτε?Αυτα ειναι τα ζωα που προκαλουν τα ατυχηματα ως επι το πλειστον.

 

Δεν διαφωνω οτι ταχυτητες της ταξεως των 200/220 ενεχουν αυξημενο ποσοστο κινδυνου.Αλλα σαφως και δεν ειναι μη συμβατες με οδους ταχειας διελευσεως οπως η Αττικη οδος' date='ο εθνικος δρομος Αθηνων - Τριπολεως κτλπ,Εγνατια Οδος κτλπ.

 

Οσο για την παραδειγματικη τιμωρια σαφως εχεις δικιο.Επρεπε να μου ειχαν κοψει το δεξι χερι και να μου χαρισουν ενα αμαξι με αυτοματο κιβωτιο.[/quote']

Άλλο 160 και άλλο 200. Ακόμα και η

Ατττική οδός είναι για 160 το πολύ. Και σε ένα δρόμο δεν μετράει μόνο η ποιότητα οδοστρώματος ,αλλά και το αμάξι που οδηγείς και ΚΥΡΙΩΣ η οδηγηκή συμπεριφορά των άλλων. Αυτός που είναι στη μεσαία λωρίδα και πάει 100 δεν οδηγεί αργά. Αν πιάσει αριστερή είναι χάρος, δεν αντιλέω. Αλλά ξέρεις πόσοι τρέχουν με 200? Εσύ μπορεί να είσαι σουμάχερ, οι περισσότεροι όμως είναι άσχετοι!! Δεν είναι δουλειά του μπάτσου να σε μυρίσει αν είσαι καλός.

200χλμ μόνο με Porsche ή ferari πας με ασφάλεια. Με mercedes και bmw τελευταίας γενιάς άντε να το πας σταθερά 160-170. Βέβαια τα ηλεκτρονικά σου δίνουν την αίσθηση για παραπάνω αλλά όταν χάσεις τον έλεγχο , άντε γεια. Είπαμε μόνο ferari.

To ίδιο ισχύει όταν βλέπεις και κάτι κουβάδες με Polo,yaris κ.τ.λ. που πιάνουν 160-170 σε στροφή. Αυτούς πρέπει να τους κόψουν τον ....λο.

 

ps: Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορεί να γίνει διάκριση ορίου ταχύτητας ανάλογα με το αμάξι.

ps2: Μετά από 10 χρόνια οδηγικής εμπείρίας στην εθνική, μπορώ να πω πως κατά μέσο όρο, το ζώο που πάει αργά το προβλέπεις και αποφεύγεις τον κίνδυνο, ενώ αυτός που πάει 200 αλλάζει λωρίδες σα να είναι δικός του ο δρόμος και ειδικά το σπαστικότερο, σου φλασάρουν σε στροφή για να σε προσπεράσουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Nαι αυτός που οδηγεί με 100 και πάει να κάνει προσπέραση με 120 είναι χάρος επειδή θα του έρθει ο γκαζοφονιάς από πίσω με 200. Να πάει με 200 στην Αττική Οδό αλλά αν μου παίξει φώτα για να του κάνω χώρο εγώ θα κάτσω επίτηδες, αν έχει χώρο να πάει, δεν θα εκβιάζει εμένα για να τον αποκτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο 160 και άλλο 200. Ακόμα και η

Ατττική οδός είναι για 160 το πολύ. Και σε ένα δρόμο δεν μετράει μόνο η ποιότητα οδοστρώματος ,αλλά και το αμάξι που οδηγείς και ΚΥΡΙΩΣ η οδηγηκή συμπεριφορά των άλλων. Αυτός που είναι στη μεσαία λωρίδα και πάει 100 δεν οδηγεί αργά. Αν πιάσει αριστερή είναι χάρος, δεν αντιλέω. Αλλά ξέρεις πόσοι τρέχουν με 200? Εσύ μπορεί να είσαι σουμάχερ, οι περισσότεροι όμως είναι άσχετοι!! Δεν είναι δουλειά του μπάτσου να σε μυρίσει αν είσαι καλός.

200χλμ μόνο με Porsche ή ferari πας με ασφάλεια. Με mercedes και bmw τελευταίας γενιάς άντε να το πας σταθερά 160-170. Βέβαια τα ηλεκτρονικά σου δίνουν την αίσθηση για παραπάνω αλλά όταν χάσεις τον έλεγχο , άντε γεια. Είπαμε μόνο ferari.

To ίδιο ισχύει όταν βλέπεις και κάτι κουβάδες με Polo,yaris κ.τ.λ. που πιάνουν 160-170 σε στροφή. Αυτούς πρέπει να τους κόψουν τον ....λο.

 

ps: Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορεί να γίνει διάκριση ορίου ταχύτητας ανάλογα με το αμάξι.

ps2: Μετά από 10 χρόνια οδηγικής εμπείρίας στην εθνική, μπορώ να πω πως κατά μέσο όρο, το ζώο που πάει αργά το προβλέπεις και αποφεύγεις τον κίνδυνο, ενώ αυτός που πάει 200 αλλάζει λωρίδες σα να είναι δικός του ο δρόμος και ειδικά το σπαστικότερο, σου φλασάρουν σε στροφή για να σε προσπεράσουν!!

 

Ρατσιστής είσαι φίλε?:lol:

Δηλαδή εγώ με ένα 1000αρι πυραυλάκι γιατί να πάω αργά?:lol:

Ούτε του πατέρα μου το MAZDA 6 σε καλύπτει?:lol:

Μόνο με Φερράρι επιτρέπεται? :confused:

 

Κόμπλεξ είναι αυτό που έχεις και άγνοια της αυτοκίνησης.:-(

 

Το θέμα είναι αν τρέχεις να είσαι ικανός και να σέβεσαι τους υπόλοιπους.:shifty:

 

Στην Γερμανία σε autobahn όποιος θέλει, με ότι θέλει τρέχει. όσο θέλει.:-D

 

Οι δρόμοι μας , μπορεί να μην είναι για 200, αλλά με 150-160 είσαι ασφαλής:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρατσιστής είσαι φίλε?:lol:

Δηλαδή εγώ με ένα 1000αρι πυραυλάκι γιατί να πάω αργά?:lol:

Ούτε του πατέρα μου το MAZDA 6 σε καλύπτει?:lol:

Μόνο με Φερράρι επιτρέπεται? :confused:

 

Κόμπλεξ είναι αυτό που έχεις και άγνοια της αυτοκίνησης.:-(

 

Το θέμα είναι αν τρέχεις να είσαι ικανός και να σέβεσαι τους υπόλοιπους.:shifty:

 

Στην Γερμανία σε autobahn όποιος θέλει, με ότι θέλει τρέχει. όσο θέλει.:-D

 

Οι δρόμοι μας , μπορεί να μην είναι για 200, αλλά με 150-160 είσαι ασφαλής:shifty:

Οι δρόμοι μας δεν είναι για το ψευτοπυραυλάκι σου. Γνώμη μου και γνώμη σου. Αλλά είπαμε , εσύ μπορεί να είσαι οκ οδηγός, ο άλλος όμως δεν είναι και επειδή οι νόμοι ισχύουν για όλους, μάλλον εσύ είσαι ο ρατσιστής!!

Ξέρεις κανέναν να λέει: "Εγώ τρέχω με 200 αλλά δεν έχω καλό αμάξι ούτε είμαι καλός οδηγός"?

Όλοι καλοί είμαστε!!

Πρέπει να μάθουμε επιτέλους να υποχωρούμε και να αφήνουμε την πιθανότητα ότι δεν είμαστε σε όλα τέλειοι!! Αυτό μας έχει φάει στην Ελλάδα, όλοι είναι πρωθυπουργοί!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δρόμοι μας δεν είναι για το ψευτοπυραυλάκι σου.

Πάντως μια ματιά να ρίξεις στις στατιστικές, τα καλά , κατά την κρίση σας, αυτοκίνητα τύπου Merchedes και BMW είναι στην κορυφή των ατυχημάτων.:lol:

 

Τα ''ψευτοπυραυλάκια'', κυρίως, τα ιαπωνικά είναι έξω από το πανηγύρι.:devil:

 

Ξυπνήστε: Ιαπωνικές εταιρείες βγάζουν 1000αρια και 1300αρια με 70 έως 130 ίππους με μικρή κατανάλωση, λίγους ρύπους και με μεγάλη ενεργητική ασφαλεία.

 

Οι Ιάπωνες μηχανικοί θα γελούσαν αν σας άκουγαν να λέτε ότι το ασφαλές τρέξιμο απαιτεί BMW 2000 κυβικών.

 

Εδώ η βενζίνη θα φτάσει τα 2 ευρώ το λίτρο σε λίγο και εσείς μιλάτε για ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για τα εγκλήματα που κάνουν ορισμένοι οδηγοί φορτηγών δεν έχει να πει κανένας τίποτα;

 

Πριν από κανά μήνα πήγαινα με 100χλ/ω από Καβάλα προς Θεσσαλονίκη λίγο πριν μπεις Εγνατία που το όριο είναι 110χλ/ω και με προσπέρασε άδεια πλατφόρμα (με βουλγαρικες πινακίδες φυσικά)!! Μιλάμε για έγκλημα.

 

Έχω άπειρες φορές νταλικέρηδες να βάζουν κόντρες μεταξύ τους, νταλίκα να παίρνει στροφή μπαίνοντας σχεδόν ολόκληρη στο αντίθετο ρεύμα με αποτέλεσμα να βγει αυτοκίνητο εκτός δρόμου και χίλια δυο άλλα (φθαρμένα λάστιχα, να μην σε αφήνει να την προσπεράσεις, να σου κόβει με το έτσι θέλω το δρόμο και και και).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειναι για δεσιμο.ειμαι με αμαξι εθνικη.μπροστα μου νταλικα.δυο ρευματα μια λωριδα το καθε ρευμα.λογω οτι το αμαξι που ειχα ηταν 1400 δεν πηρα ρισκο να προσπερασω βραδιατικα χωρις καλη ορατοτητα.και οπως ακολουθω αποπισω με καμια 100 βλεπω ενα νταλικερη πισω μου να μας προσπερναει και τους 2 σε ανηφορα με ορατοτητα μηδεν.που να καρφωθει στον τοιχο μονος του ο ....ακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά φταίνε οι δρόμοι και η τροχαία.

Από αυτά που διαβάζω δεν θα έπρεπε κανείς εδώ μέσα να έχει δίπλωμα.

Αν φυσικά ήταν φιλότοιμος και το παρέδιδε. Κάτι το οποίο δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αυτός που οδηγεί με 100 και πάει να κάνει προσπέραση με 120 είναι χάρος επειδή θα του έρθει ο γκαζοφονιάς από πίσω με 200. Να πάει με 200 στην Αττική Οδό αλλά αν μου παίξει φώτα για να του κάνω χώρο εγώ θα κάτσω επίτηδες, αν έχει χώρο να πάει, δεν θα εκβιάζει εμένα για να τον αποκτήσει.

 

Κακίες...., γιατί ρε συ, αν ο άλλος θέλει να τρέξει, τι σε πειράζει εσένα. Εξάλου σε τετοιυς δρόμους περισσότερες πιθανότητες έχεις να τρακάρεις από κανα άσχετο ποθυ παει με 90-110 παρα από κάποιον έμπηρο που πάει με 200 και ξέρει τι κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η βενζίνη θα φτάσει τα 2 ευρώ το λίτρο σε λίγο και εσείς μιλάτε για ....

 

ΠΟΔΗΛΑΤΑΚΙ και μηχανάκι...

Στα @@ μας να πάει 2 γιούρια το λίτρο...

Όταν φτάσει η στιγμή να εξαρτώμαι απο την βενζίνη θα θεωρήσω εαυτόν δυστυχισμένο..

Φεύγω στο χωριό μου να γίνω και γείτονας με τον alexzzz και να πά να μαμηθούν .. και το ίντερνετ να μας κόψουνε να πά να μαμηθούν... θα μπούμε twmn...ήδη έχουμε κόμβο στην Καβάλα κοντά ;)

Αφού τρώμε (δεν βγάζω τον εαυτό μου) σα μλκες ότι μας σερβίρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακίες...., γιατί ρε συ, αν ο άλλος θέλει να τρέξει, τι σε πειράζει εσένα. Εξάλου σε τετοιυς δρόμους περισσότερες πιθανότητες έχεις να τρακάρεις από κανα άσχετο ποθυ παει με 90-110 παρα από κάποιον έμπηρο που πάει με 200 και ξέρει τι κάνει...

 

ΛΟΛ...

Τα ζώα που σε κολλάνε προφυλακτήρα στα 150 είναι ΠΟΛΥ πιο επικίνδυνα απο τον κάθε κακομοίρογλου που πάει με 100...

Στα 150 δεν υπάρχει σωτηρία και ο κάθε μλκασ πιτσιρικάς που κ@Υλώνει και το παίζει γρήγορος μπορεί εύκολα να σου γ@μήσει τη ζωή... ο 110 θα σου μαμήσει τις λαμαρίνες...

Δεν λέω οτι έχω ελαφρυ πόδι.. αλλα ποτέ δεν πάω πίσω απο τον άλλον με 160 και να του παίζω τα φώτα... Αν έχεις περιθώριο και ανοιχτό δρόμο.. πολύ καλά θα κάνεις να πας και με 170 και μλκες θα είναι και η τροχαία που θα σε σταματήσει...

Αν όμως πάς με 160 πίσω απ οτον κάθε φυσιολογικό κατα τα άλλα οδηγό που πάει νομότυπα με 130 και του κολλάς και του παίζεις κ φώτα... καλά θα κάνεις να φύγεις στον πρώτο γκρεμό..

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να παίζει με τη ζωή του άλλου...

Δεν ξέρεις αμα ο μπροστά που του κολλάς έχει την απαραίτητη εμπειρία και ψυχραιμία ώστε να σε αποφύγει....

Στην τελική το όριο είναι 130... δεν θα πληρώσεις εσύ την κάμερα του μπροστά ούτε το ραντάρ που θα τον σταματήσει... οπότε σκάσε και πήγαινε σα μλκας ΜΟΝΟ όταν σε παίρνει...

Έχω γυρίσει αισίως όλη την ελλάδα οδικώς... Σημεία που να χωράνε 180+ έχω δει ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακίες...., γιατί ρε συ, αν ο άλλος θέλει να τρέξει, τι σε πειράζει εσένα. Εξάλου σε τετοιυς δρόμους περισσότερες πιθανότητες έχεις να τρακάρεις από κανα άσχετο ποθυ παει με 90-110 παρα από κάποιον έμπηρο που πάει με 200 και ξέρει τι κάνει...

 

Έλεος βρε παιδιά, το ότι τα περισσότερα όρια στους δρόμους είναι εκτός πραγματικότητας δεν σημαίνει πως πρέπει να απομυθοποιήσουμε εντελώς το θέμα ταχύτητα.

Το να τρέχει κάποιος με 200 σαφώς και με ενοχλεί όταν το κάνει χωρίς να σέβεται τους άλλους που υπάρχουν στο δρόμο. Με φοβίζει επίσης γιατί ο κάθε κακομοίρης που θα τρομάξει από τον πύραυλο που έρχεται μπορεί να πέσει πάνω μου. Μου δείχνει επίσης έλλειψη μέτρου (άρα έλλειψη οδηγικής παιδείας = επικίνδυνος οδηγός) όταν χτυπάει τόσα με όριο 80 και το μόνο που τον απασχολεί είναι το πρόστιμο, πόσο μάλλον όταν οδηγεί γιαπωνέζικο ή μη πυραυλάκι με κοντό μεταξόνιο, άρα επικίνδυνο στο όριο αν δεν είσαι χεράς...

Αν έμαθα κάτι στα κάποια χρόνια που οδηγώ, είναι να φοβάμαι αυτούς που "ξέρουν τι κάνουν" - τις ξανθιές εξάλλου και τους άσχετους τους κόβεις από μακριά και φυλάγεσαι ή τους ...προσπερνάς.

Δυστυχώς φίλε ellis, τα νοσοκομεία και τα κέντρα αποκατάστασης αναπήρων είναι γεμάτα από έμπειρους που νόμιζαν ότι ξέρουν τι κάνουν πηγαίνοντας με 200 σε δρόμους που είχαν όριο 80.

Από κει και πέρα, σ' ένα δρόμο όπως η Αττική Οδός ή ανάλογα κομμάτια των αυτοκινητοδρόμων, σαφώς και δεν με ενοχλεί να τρέχει κάποιος με 200 όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες και δεν σπέρνει τον πανικό στους άλλους - συχνά μάλιστα προσπαθώ να τον ...περάσω :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε ellis, τα νοσοκομεία και τα κέντρα αποκατάστασης αναπήρων είναι γεμάτα από έμπειρους που νόμιζαν ότι ξέρουν τι κάνουν πηγαίνοντας με 200 σε δρόμους που είχαν όριο 80.

 

Λάθος τα λες , αφού πήγαιναν με 200, έπρεπε να είναι τώρα ''ακίνητες περιουσίες'' :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος τα λες , αφού πήγαιναν με 200, έπρεπε να είναι τώρα ''ακίνητες περιουσίες'' :-(

Οι "ακίνητες περιουσίες" καλώς ή κακώς παραμένουν ακίνητες και σε γενικές γραμμές ο χρόνος γιατρεύει τις πληγές όσων τους έχασαν. Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι οι άλλοι, που σπάνια αναφέρουν οι κυνηγοί της φρίκης, δημοσιογράφοι. Χρόνια τραυματίες και ανάπηροι, σαπίζουν θαμμένοι στα σπίτια τους ή σε κάποιο κέντρο αποκατάστασης, κατεστραμμένοι οι ίδιοι και οι οικογένειές τους - θύματα όχι τόσο της ταχύτητας αλλά κυρίως της βλακείας, της αδιαφορίας και της "ξέρεις πόσο μάγκας είμαι 'γω" νοοτροπίας που κυκλοφορεί στους ελληνικούς δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αυτοκινητο σου ειναι για 200

αν εσυ εισαι για 200

αν ο δρομος ειναι για 200

αν οι συνθηκες ειναι για 200

τοτε μπορεις να πας ασφαλως με 200

 

και μπορεις να εισαι πιο ασφαλης απο εναν ασχετο που παει με 80

 

το θεμα ειναι ποιος τα αποφασιζει ολα αυτα αν ισχυουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...