Προς το περιεχόμενο

Παραβιαση οριου ταχυτητας.


-NetHawk-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

απο οτι θυμαμαι 10-20χλμ πανω επιτρεπονται στις μεγαλες ομως ταχυτητες

120-130

ετσι κι αλλιως το ταχυμετρο παντα χανει και δεν μπορεις να εισαι συνεχεια με το ματι πανω του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, ειδικά τον paredose που πρέπει να είναι δικηγόρος τελικά...

Υποθέτω ότι πρέπει να πάω να το πληρώσω τώρα το νταβατζιλίκι που είναι μόνο 20?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ πριν έναν μήνα περίπου, επιστρέφοντας στην Θεσσαλονίκη απο Καστοριά με σταμάτησαν στον επαρχιακό Κοζάνης (Σιάτιστα) πριν βγω στην Εγνατία οδό.

4χρόνια πηγαινοερχόμουν και σε αυτόν τον δρόμο μόνο συνοριοφύλακες είχε.

 

Παραβίασα πινακίδα των 50, έτρεχα με 90. Η πινακίδα τοποθετημένη στην ευθεία σε φαρδύ δρόμο πλεόν (έχει αναβαθμιστεί πολλές φορές) , δεν υπάρχει ούτε έξοδος από εργοτάξιο, ούε σε χωματόδρομο, ούτε δαστάυρωση, ούτε ολισθηρο οδόστρωμα, ούτε κατοικημένη περιοχή, τίποτα που να δικαιολογεί την ύπαρξη αυτής της πινακίδας που τοποθετήθηκε από τα χρόνια της χούντας.

Έχοντας ανάγκη ο δήμος Σιατίστων για έρανο ενίσχυσης:lol: , σταματούσαν τους πάντες. Μου έκοψε κλήση , δήθεν χαριστικά στα 40 ευρώ, 20δηλαδή. Την ίδια στιγμή σταμάτησαν μια Merchedes, ντόπιος έμπορος- γουναράς ο τύπος με ένα πώς είστε? ξεμπέρδεψε. :mad::mad:

 

Μέχρι την επιστροφή μου στην Θεσσαλονίκη δεν συνάντησα, όπως ποτέ άλλωστε , τροχαία. Στα τούνελ που έχουν κάμερες και όριο 80-100, με προσπερνούσαν με 150 και φώτα σβηστά.:mad::mad:

Και στην υπόλοιπη εγνατία οδό, ποτέ δεν πάω πάνω από 150 με όριο 130. Τα οχήματσ με 170-180 κάνουν πάρτυ γύρω μου. Ενώ τα κτελ τρέχουν πάντα με 120 πλέον.:shock:

 

Πιστεύω λοιπόν πως η τροχαία είναι η χειρότερη πάστα ανθρώπων. :devil:Δεν είναι τα 20 ευρώ που έδωσα, αλλά η γαίδουριά τους που δεν έχει όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Παραβίασα πινακίδα των 50, έτρεχα με 90.

 

 

[...]Την ίδια στιγμή σταμάτησαν μια Merchedes, ντόπιος έμπορος- γουναράς ο τύπος με ένα πώς είστε? ξεμπέρδεψε. :mad::mad:

 

[...] Στα τούνελ που έχουν κάμερες και όριο 80-100, με προσπερνούσαν με 150 και φώτα σβηστά.:mad::mad:

 

[...] Τα οχήματσ με 170-180 κάνουν πάρτυ γύρω μου.

 

[...]τα κτελ τρέχουν πάντα με 120 πλέον. :shock:

 

[...]

 

Αφήνοντας στην άκρη τα δικαιολογημένα παράπονα για τα απαράδεκτα όρια ταχύτητας που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, μία ερώτηση έχω να σου κάνω:

 

Τι σε ενοχλεί τελικά; Το ότι έγραψαν εσένα για μία παράβαση που παραδέχεσαι και μόνος σου ότι έκανες;

Ή το ότι δεν γράφουν τους άλλους;

 

Ξέρεις, ισότητα στην παρανομία δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;1246049']Καλησπερα.Πριν απο λιγες ημερες παραβιασα στον εθνικο δρομο Αθηνα-Τριπολη το οριο ταχυτητας κατα 100 χιλιομετρα.Για να ειμαι πιο ακριβης το οριο ηταν 80(!) και ετρεχα με 196 την ωρα που βεβαιωθηκε η παραβαση.Δεν μου δωθηκε κληση αλλα ο αστυνομος με πληροφορησε οτι θα δικαστω για το αδικημα σε 3 με 4 μηνες.Θελω να ερωτησω λοιπον τα εξης:

α)τι προβλεπεται απο τον νομο?Θα μου αφαιρεθει το διπλωμα μου μεχρι να δικαστω?

β)ποια ποινη να περιμενω?υπαρχει τροπος αθωωσης στο δικαστηριο?και εαν ναι ποιος ειναι?

Φίλε μου συγνώμη αλλά με τέτοια ταχύτητα περιμένεις κανείς να σε λυπηθεί?? Και καλά θα κάνει. Ξέρεις πόσα παλικάρια σκοτώνονται κάθε μέρα έτσι ή το χειρότερο, σκοτώνουν άλλους?? 200 με οποιοδήποτε αμάξι είναι θάνατος. Εντάξει να τα πιάσεις για λίγα δευτερόλεπτα, αλλά αν οδηγείς με τέτοιες ταχύτητες, μόνο και μόνο για την τιμή της ασφάλειας, ελπίζω να σε τιμωρήσουν παραδειγματικά.Έχω δει νέους ανάπηρους και παραπληγικούς με καροτσάκια και ίσως είναι καιρός να ξυπνήσεις.

 

Στην τελική ρε παιδιά έλεος, η επιτάχυνση είναι το ωραίο όχι η τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αν θες πάρε στο δικαστήριο ένα μάρτυρα να επιβεβαιώσει ένα καλό ψέμα μήπως και τη γλιτώσεις. Μία φορά ένας που δικαζόταν πριν από εμένα γιατί οδηγούσε μεθυσμένος με απίστευτα ποσά αλκοόλ στον έλεγχο, είπε ότι γύριζε από το γάμο της κόρης του και τον αθώωσαν τελείως (;).

 

2)....και τα περισσότερα τα πλήρωσα σε ένα χρόνο γιατί είχαν μαζευτεί και μου ήρθαν στην εφορεία

Πάντως εδώ και 4 χρόνια δεν έχω κάνει καμία παράβαση. Συμμορφώθηκα γιατί τα λεφτά είναι πολλάααααααααααα

1)Λέγεται εθιμικό δίκαιο και σπάνια εφαρμόζεται.

2)Είδατε πως συμμορφώνεται ο νεοέλληνας?? Και μετά φωνάζουμε για τα πρόστιμα. Εντάξει οι μπάτσοι είναι καμμένοι, αλλά το αποτέλεσμα είναι αποτέλεσμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους άυπνους!

 

προχτές υπερέβην το όριο ταχύτητας κατά 10 χλμ (ναι ναι, αυτό το τρομακτικό ποσό) στην εθνική οδό Μυτιλήνης - Καλλονής. Έχω ένα Honda XR-125 που μόλις αγόρασα κα είπα να το υ δώσω λίγο (παρόλο που δεν κάνει λόγο στρωσίματος). Πέρασα λοιπόν τις νταλίκες που με ταλαιπωρούσαν, και πιο μετά είχε ένα μπατσικό.

Οι προσφιλείς μας μπάτσοι (αρνούμαι να αποκαλέσω αστυνομικούς ένα σώμα που αποτελείται από χιλιάδες ****θιους και ορισμένες εξαιρέσεις εντιμότατων και υπεύθυνων ανθρώπων που πραγματικά επιτελούν κοινωνικό έργο), με σταμάτησαν, και αφού είδαν τα χαρτιά μου με συμβούλευσαν πρώτα ότι δεν πρέπει να τρέχω με μηχανή που την στρώνω, με ενημέρωσαν ότι έτρεχα με 100, ενώ το όριο ήταν 90. Καθώς τα "άκουγαν", μου έκοψαν κλήση 40? που αν πληρωθεί σε 10 μέρες θα γίνει 20?.

Αναρωτιέμαι για τα εξής:

1. Σοβαρά, δεν επιτρέπεται να υπερβείς το όριο ούτε κατά 5-10χλμ/ώρα;;

2. Υπάρχει πουθενά γραμμένος αυτός ο κανονισμός, και το πιο σημαντικό, δίνει ο νόμος το περιθώριο ερμηνείας του από τον τροχαίο;

3. Μιλάμε σοβαρά; με σταμάτησαν για 10 πάνω απ' το όριο; μήπως τσαντίστηκαν που τους προσπέρασα; (κατά βάση, ρητορικό ερώτημα..)

4. Αν όντως υπάρχει κανονισμός όπως άκουσα ότι μπορείς κατά 10% να περάσεις το όριο, παίζει αν δεν πληρώσω και πάω στο δικαστήριο, να με "αθωώσουν"; Αλλιώς, από τα 20? που θα πλήρωνα, πόσο μπορεί να φτάσει το πρόστιμο;

 

Υ.Γ.: ελπίζω να μην μου απαντήσει κανείς "έλα μωρέ, 20? είναι", γιατί έτσι όπως πήγε η βενζίνη και η ακρίβεια, 20? είναι 20?!!!

Έπεσες σε τελευταίους. Αφού είχε να κάνει με την ασφάλειά σου η προσπέραση καλά έκανες. Αλλά μη το ψάχνεις. Στο ελλάδα όλοι καλοί είμαστε!!! Ο καθένας με τον τρόπο του...

Το όριο θα το περάσεις, ειδικά σε προσπέραση μέχρι και 40 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πινακίδα τοποθετημένη στην ευθεία σε φαρδύ δρόμο πλεόν (έχει αναβαθμιστεί πολλές φορές) , δεν υπάρχει ούτε έξοδος από εργοτάξιο, ούε σε χωματόδρομο, ούτε δαστάυρωση, ούτε ολισθηρο οδόστρωμα, ούτε κατοικημένη περιοχή, τίποτα που να δικαιολογεί την ύπαρξη αυτής της πινακίδας που τοποθετήθηκε από τα χρόνια της χούντας.

 

Aυτό με ενόχλησε, όσον αφορά την παράβαση μου.

Τα υπόλοιπα με ενόχλησαν , όσον αφορά την ποιότητα εργασίας τους.:devil:

 

Και στην τελική , αποδεικνύουν ότι δεν μας προστατευουν, εισπράτουν επιλεκτικά.

 

Paredwse δεν περίμενα από εσένα την κατανόηση της υπόθεσης.:devil:

1)Αλλά δεν δικαιολογώ και την χάρη στον γουναρά της περιοχής.

2)Δεν δικαιολογώ το ότι κάποιος συνεχίζει με 200 αν θέλει μέχρι την Θεσσαλονίκη, ατιμώρητος.

3)δεν δικαιολογώ ύπαρξη πρωτόγονων πινακίδων, σε σύγχρονες οδούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ πριν έναν μήνα περίπου, επιστρέφοντας στην Θεσσαλονίκη απο Καστοριά με σταμάτησαν στον επαρχιακό Κοζάνης (Σιάτιστα) πριν βγω στην Εγνατία οδό.

4χρόνια πηγαινοερχόμουν και σε αυτόν τον δρόμο μόνο συνοριοφύλακες είχε.

 

Παραβίασα πινακίδα των 50, έτρεχα με 90. Η πινακίδα τοποθετημένη στην ευθεία σε φαρδύ δρόμο πλεόν (έχει αναβαθμιστεί πολλές φορές) , δεν υπάρχει ούτε έξοδος από εργοτάξιο, ούε σε χωματόδρομο, ούτε δαστάυρωση, ούτε ολισθηρο οδόστρωμα, ούτε κατοικημένη περιοχή, τίποτα που να δικαιολογεί την ύπαρξη αυτής της πινακίδας που τοποθετήθηκε από τα χρόνια της χούντας.

Έχοντας ανάγκη ο δήμος Σιατίστων για έρανο ενίσχυσης:lol: , σταματούσαν τους πάντες. Μου έκοψε κλήση , δήθεν χαριστικά στα 40 ευρώ, 20δηλαδή. Την ίδια στιγμή σταμάτησαν μια Merchedes, ντόπιος έμπορος- γουναράς ο τύπος με ένα πώς είστε? ξεμπέρδεψε. :mad::mad:

 

Μέχρι την επιστροφή μου στην Θεσσαλονίκη δεν συνάντησα, όπως ποτέ άλλωστε , τροχαία. Στα τούνελ που έχουν κάμερες και όριο 80-100, με προσπερνούσαν με 150 και φώτα σβηστά.:mad::mad:

Και στην υπόλοιπη εγνατία οδό, ποτέ δεν πάω πάνω από 150 με όριο 130. Τα οχήματσ με 170-180 κάνουν πάρτυ γύρω μου. Ενώ τα κτελ τρέχουν πάντα με 120 πλέον.:shock:

 

Πιστεύω λοιπόν πως η τροχαία είναι η χειρότερη πάστα ανθρώπων. :devil:Δεν είναι τα 20 ευρώ που έδωσα, αλλά η γαίδουριά τους που δεν έχει όρια.

Κλάσική περίπτωση ελλαδιστάν, υπομονή. Πάντως κάντε κάποια καταγγελία για διόρθωση πινακίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Aυτό με ενόχλησε, όσον αφορά την παράβαση μου.

Τα υπόλοιπα με ενόχλησαν , όσον αφορά την ποιότητα εργασίας τους.:devil:

Λυπάμαι αλλά παραβίασες το όριο. Το να σε γράψουν είναι απόλυτα σωστό. Το να μην γράψουν τον επόμενο που μπορεί να το παραβίασε επίσης, είναι λάθος και κατακριτέο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έπρεπε να κάνουν τη δουλειά τους ούτε στη δική σου περίπτωση...

 

[...]

Paredwse δεν περίμενα από εσένα την κατανόηση της υπόθεσης.[...]

Γιατί άραγε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου συγνώμη αλλά με τέτοια ταχύτητα περιμένεις κανείς να σε λυπηθεί?? Και καλά θα κάνει. Ξέρεις πόσα παλικάρια σκοτώνονται κάθε μέρα έτσι ή το χειρότερο, σκοτώνουν άλλους?? 200 με οποιοδήποτε αμάξι είναι θάνατος. Εντάξει να τα πιάσεις για λίγα δευτερόλεπτα, αλλά αν οδηγείς με τέτοιες ταχύτητες, μόνο και μόνο για την τιμή της ασφάλειας, ελπίζω να σε τιμωρήσουν παραδειγματικά.Έχω δει νέους ανάπηρους και παραπληγικούς με καροτσάκια και ίσως είναι καιρός να ξυπνήσεις.

 

Στην τελική ρε παιδιά έλεος, η επιτάχυνση είναι το ωραίο όχι η τελική.

 

 

Το ποσα ζωα κυκλοφορουν σε λωριδες ταχειας διελευσεως των εθνικων οδων με ταχυτητα 90-100 χλμ και αρνουνται πεισματικα να κανουν στην ακρη το αναρωτηθηκες ποτε?Το ποσα ζωα αλλαζουν λωριδα σε εθνικες οδους χωρις την χρηση "φλας" ή χωρις καν να κοιταξουν τους καθρεφτες τους το αναρωτηθηκες ποτε?Αυτα ειναι τα ζωα που προκαλουν τα ατυχηματα ως επι το πλειστον.

 

Δεν διαφωνω οτι ταχυτητες της ταξεως των 200/220 ενεχουν αυξημενο ποσοστο κινδυνου.Αλλα σαφως και δεν ειναι μη συμβατες με οδους ταχειας διελευσεως οπως η Αττικη οδος,ο εθνικος δρομος Αθηνων - Τριπολεως κτλπ,Εγνατια Οδος κτλπ.

 

Οσο για την παραδειγματικη τιμωρια σαφως εχεις δικιο.Επρεπε να μου ειχαν κοψει το δεξι χερι και να μου χαρισουν ενα αμαξι με αυτοματο κιβωτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 160-170 δεν ειναι πολλα για ενα καλο αυτοκινητο στην ευθεια της Τριπολης ή στη Μαλακασα γιαυτο και ποτε δεν εχει μπλοκα εκει

αλλιως επρεπε να συλληφθουν ολοι

 

τα ορια γενικα ειναι αστεια

εμενα μια φορα οι αστυνομικοι με σταματησαν γιατι πηγαινα με 50 που ηταν το οριο και μου ειπαν να μην το τηρω και να τρεχω πιο γρηγορα

 

(ειχαν μπλοκο και οι απεναντι μας επαιξαν τα φωτα οποτε εκοψα στα 50 και δημιουργηθηκε ουρα 30 αυτοκινητων που σερνομασταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...