Προς το περιεχόμενο

Παραβιαση οριου ταχυτητας.


-NetHawk-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και συνηθως αν δεν πληρωσεις ενα προστιμο ξερω οτι πολλες φορες παει διαμεσω εφοριας και το πληρωνεις απο εκει υποχρεωτικα.tora o paredwse mporei να μας πει αυτος τι γινεται ακριβως

 

πολύ σωστά. Θα πάει μέσω εφορίας.

dont drink and drive :D

drink and fly :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω ότι δεν προβλέπεται πλέον προσωποκράτηση για οφειλές προς το δημόσιο - προφανώς δεν περιλαμβάνονται π.χ. οι φοροφυγάδες εκατομμυριών, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται ο διαχωρισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αν και συνηθως αν δεν πληρωσεις ενα προστιμο ξερω οτι πολλες φορες παει διαμεσω εφοριας και το πληρωνεις απο εκει υποχρεωτικα.tora o paredwse mporei να μας πει αυτος τι γινεται ακριβως

 

Μετά την πάροδο 10 ημερών (αν θυμάμαι καλά), το πρόστιμο πάει στην εφορία και το βάζουν στο επόμενο εκκαθαριστικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι εφοριας γνωριζω τι γινεται αλλα εμενα τον αδερφο μου τον κρατησαν μεχρι να ερθει καποιος να του δωσει λεφτα γιατι τελικα με την προσαυξηση στο ταμειο δεν του φτανανε αυτα που ειχε.Γι'αυτην την κρατηση μιλαω, ποση μπορει να ειναι η μεγιστη διαρκεια της ; Εγω πιστευω οτι δεν μπορει να ειναι παραπανω απο μερικες μερες αλλα ο πατερας που εχει τελειωσει και νομικη χωρις ποτε να εξασκησει το επαγγελμα ομως μου ελεγε οτι μπορει να οδηγηθεις κανονικα στις φυλακες για πολυ περισσοτερο, αυτο θα συνεβαινε φανταζομαι αν μιλουσαμε για ποινη φυλακισης εξαγορασιμη αλλα οχι για προστιμο οπως στην περιπτωση του αδερφου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα τα μπλέξατε. Από την εμπειρία μου μέχρι πριν 4-5 έτη ίσχυαν τα παρακάτω:

1. Αν πας στο δικαστήριο πρέπει να έχεις τα λεφτά στη τσέπη γιατί δεν φεύγεις αν δεν πληρώσεις (εκτός και αν αθωωθείς). Στη περίπτωση μου ήταν Παρασκευή και θα με πήγαιναν Κορυδαλλό (αν θυμάμαι καλά) ωσπου να μου έφερναν τα λεφτά. Αν δεν μου τα έφερναν νομίζω θα καθόμουν για όσο χρειαζόταν όσπου να εκλπηρωθεί το ποσό της ποινής (μέρα = ποσό).

2. Στο δικαστήριο δεν έχει εκπτώσεις. Ο δικαστής ορίζει το πρόστιμο (ποσό), και στο ταμείο προσθέτουν πάντα το κόστος των μεταλλικών κερμάτων, τα δικαστικά έξοδα και ό,τι άλλη μ@@κία τους έρθει. Το ποσό τελικά σχεδόν διπλασιάζεται.

3. Στη περίπτωση που δεν πάρεις κλίση, απλά περιμένεις ώσπου να σου έρθει το δικαστήριο με την ελπίδα ότι δεν θα χαθεί στο δρόμο. Παράδοση κλίσης σημαίνει θυροκόλληση

4. Αν δεν παρουσιαστείς στο δικαστήριο δικάζεσαι ερήμην στη χειρότερη ποινή και τότε πάει στην εφορεία. Αν θέλει ο δικαστής απαιτεί την άμεση πληρωμή δηλαδή τη προσωποκράτηση σου, οπότε και έρχεται το περιπολικό και σε πάει αυτόφωρο ώσπου να πληρώσει κάποιος. Στη περίπτωση μου με άφησαν να πάω να πληρώσω επιτόπου 300,000δρχ και να τους πάω την απόδειξη αλλιώς θα ερχόντουσαν το απόγευμα για να με συλλάβουν.

5. Στη περίπτωση που πάρεις κλήση τότε αν δεν την πληρώσεις εντός κάποιων ημερών (γράφει πάνω) και δεν πας στο δικαστήριο (γράφει επίσης ημερομηνία δικαστηρίου) να την αμφισβητήσεις, τότε πάει στην εφορεία με προσαύξηση (εκπρόθεσμη πληρωμή)

6. Οι ποινές που έχουν κίνδυνο για το κοινωνικό σύνολο (κόκκινο, ταχύτητα κλπ) έχουν πόντους. Μέχρι πριν 4 έτη στους 13 πόντους σου αφαιρούσαν το δίπλωμα και μετά από 6 μήνες μπορούσες να δώσεις εξετάσεις ξανά από την αρχή για να το πάρεις

7. Σε περίπτωση που έχει πολλές κλήσεις τις μαζεύεις και πας στο δικαστήριο και τις συγχωνεύουν σε μία ποινή σαφώς μικρότερη

8. στο δικαστήριο μπορεί να φας όλη η μέρα αν δεν έχεις μικρό νούμερο.

 

Αν θες πάρε στο δικαστήριο ένα μάρτυρα να επιβεβαιώσει ένα καλό ψέμα μήπως και τη γλιτώσεις. Μία φορά ένας που δικαζόταν πριν από εμένα γιατί οδηγούσε μεθυσμένος με απίστευτα ποσά αλκοόλ στον έλεγχο, είπε ότι γύριζε από το γάμο της κόρης του και τον αθώωσαν τελείως (;). Να ξέρεις όμως ότι αν η δικαιολογία σου μπορεί να αποδειχθεί ο δικαστής μπορεί να ζητήσει τα αποδεικτικά. Σε έναν που είπε ότι έτρεχε γιατί πήγαινε στο νοσοκομείο να δει τη μητέρα του, ανέβαλαν τη δίκη και ζήτησαν να φέρει χαρτί από το νοσοκομείο.

 

Αυτά από τη προσωπική μου εμπειρία, η οποία μου κόστισε περίπου 800,000δρχ σε 7 χρόνια για μικροπαραβάσεις (με μηχανάκι) του στιλ κράνος, κόκκινο, λεωφορειόδρομος, δυσδιάκριτη πινακίδα, εξύβριση αστυνομικού οργάνου, υπερβολική ταχύτητα κλπ). και τα περισσότερα τα πλήρωσα σε ένα χρόνο γιατί είχαν μαζευτεί και μου ήρθαν στην εφορεία

Πάντως εδώ και 4 χρόνια δεν έχω κάνει καμία παράβαση. Συμμορφώθηκα γιατί τα λεφτά είναι πολλάααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τα πράγματα τα μπλέξατε. Από την εμπειρία μου μέχρι πριν 4-5 έτη ίσχυαν τα παρακάτω:

1. Αν πας στο δικαστήριο πρέπει να έχεις τα λεφτά στη τσέπη γιατί δεν φεύγεις αν δεν πληρώσεις (εκτός και αν αθωωθείς). Στη περίπτωση μου ήταν Παρασκευή και θα με πήγαιναν Κορυδαλλό (αν θυμάμαι καλά) ωσπου να μου έφερναν τα λεφτά. Αν δεν μου τα έφερναν νομίζω θα καθόμουν για όσο χρειαζόταν όσπου να εκλπηρωθεί το ποσό της ποινής (μέρα = ποσό).

Μπορείς να κάνεις επί τόπου αίτηση στον Εισαγγελέα υπηρεσίας να σου βεβαιωθεί το πρόστιμο (δηλ. να πάει στη φορολογική σου δήλωση).

 

2. Στο δικαστήριο δεν έχει εκπτώσεις. Ο δικαστής ορίζει το πρόστιμο (ποσό)' date=' και στο ταμείο προσθέτουν πάντα το κόστος των μεταλλικών κερμάτων, τα δικαστικά έξοδα και ό,τι άλλη μ@@κία τους έρθει. Το ποσό τελικά σχεδόν διπλασιάζεται.

[/quote']

Στην επιβληθείσα ποινή προστίθενται: 98% προσαύξηση υπέρ του Δημοσίου + 25 ευρώ δικαστικά έξοδα (για Μονομελές) ή 30 ευρώ δικαστικά έξοδα (για Τριμελές). Αυτά.

4. Αν δεν παρουσιαστείς στο δικαστήριο δικάζεσαι ερήμην στη χειρότερη ποινή και τότε πάει στην εφορεία. Αν θέλει ο δικαστής απαιτεί την άμεση πληρωμή δηλαδή τη προσωποκράτηση σου, οπότε και έρχεται το περιπολικό και σε πάει αυτόφωρο ώσπου να πληρώσει κάποιος. Στη περίπτωση μου με άφησαν να πάω να πληρώσω επιτόπου 300,000δρχ και να τους πάω την απόδειξη αλλιώς θα ερχόντουσαν το απόγευμα για να με συλλάβουν.

α. Και ερήμην να δικαστείς, υπάρχουν τρόποι να ξαναδικαστείς: αίτηση ακύρωσης διαδικασίας (341 ΚΠΔ), αίτηση ακύρωσης απόφασης (430 ΚΠΔ).

 

β. Δεν μπορεί το δικαστήριο ή ο δικαστής να απαιτήσει την προσωποκράτησή σου. Αυτό γίνεται αν έχεις χρέη στο Δημόσιο πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό (δεν θυμάμαι ποιό). Τότε κινείται η διαδικασία του ΚΕΔΕ (Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων).

Η προσωποκράτηση για χρέη προς το Δημόσιο όμως έχει καταργηθεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα αλλα εγω δεν ελυσα την απορια μου, αμα θες να μην πληρωσεις ουτε να κανεις αιτηση βεβαιωσης του προστιμου , τι γινεται ; Βεβαιωνεται καποια στιγμη αυτοματα και σε αφηνουν ; Eιναι εξαρχης παρανομο να σε κρατησουνε οποιοδηποτε χρονικο διαστημα ;Γιατι τα αδερφακι περασε μερικες ωριτσες στο κρατητηριο μαζι με αλλα 10-15 ατομα μη γνωριζοντας προφανως τα περι αιτησης βεβαιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνοντας Αθήνα πέρυσι με σταματήσανε. Πήγαινα με 170 και είχε όριο 100. Όπως και σένα δεν μου έδωσε κλήση, μου είπε απλά οτι θα με ειδοποιήσουν. Μετά απο 2 μήνες περίπου με πήραν απο το τμήμα να παραδώσω το δίπλωμά μου και τις πινακίδες του αυτοκινήτου για 1 μήνα. Όπως και έγινε. Κανένα χρηματικό πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνοντας Αθήνα πέρυσι με σταματήσανε. Πήγαινα με 170 και είχε όριο 100. Όπως και σένα δεν μου έδωσε κλήση, μου είπε απλά οτι θα με ειδοποιήσουν. Μετά απο 2 μήνες περίπου με πήραν απο το τμήμα να παραδώσω το δίπλωμά μου και τις πινακίδες του αυτοκινήτου για 1 μήνα. Όπως και έγινε. Κανένα χρηματικό πρόστιμο.

τοσο καλα.με την αγωνια ζωγραφισμενη στο προσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ωραια ολα αυτα αλλα εγω δεν ελυσα την απορια μου, αμα θες να μην πληρωσεις ουτε να κανεις αιτηση βεβαιωσης του προστιμου , τι γινεται ; Βεβαιωνεται καποια στιγμη αυτοματα και σε αφηνουν; Eιναι εξαρχης παρανομο να σε κρατησουνε οποιοδηποτε χρονικο διαστημα ;Γιατι τα αδερφακι περασε μερικες ωριτσες στο κρατητηριο μαζι με αλλα 10-15 ατομα μη γνωριζοντας προφανως τα περι αιτησης βεβαιωσης.

Μετά την επιβολή της ποινής στο ακροατήριο (όταν ακούς "Ένοχος, πρόστιμο Χ ευρώ"), συνοδεύεσαι από έναν αστυφύλακα της φρουράς του δικαστηρίου στο γραφείο εκκαθάρισης: είναι μέρος της γραμματείας των δικαστηρίων και εκεί πληρώνεις την ποινή σου.

 

Αν δεν πληρώσεις ούτε κάνεις αίτηση βεβαίωσης της ποινής στην εφορία, σε κρατούν όσπου να πληρώσεις (ή να σου φέρουν να πληρώσεις).

 

Μία ώρα; Μία ώρα. Μία μέρα; Μία μέρα.

Ισόβια; Ισόβια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse σε βρίσκω εξαιρετικά ενημερωμένο. πρέπει να έχεις δίκιο στις παρατηρήσεις σου. Αρκεί να σου πω ότι μέχρι και χαρτί από το υπουργείο συγκοινωνιών μου είχε έρθει με τις παραβάσεις μου και τους πόνους που είχα πάρει. Αλλά θυμάμαι ότι κάθε φορά με χρέωναν με κόστος μεταλλικών δραχμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους τους άυπνους!

 

προχτές υπερέβην το όριο ταχύτητας κατά 10 χλμ (ναι ναι, αυτό το τρομακτικό ποσό) στην εθνική οδό Μυτιλήνης - Καλλονής. Έχω ένα Honda XR-125 που μόλις αγόρασα κα είπα να το υ δώσω λίγο (παρόλο που δεν κάνει λόγο στρωσίματος). Πέρασα λοιπόν τις νταλίκες που με ταλαιπωρούσαν, και πιο μετά είχε ένα μπατσικό.

Οι προσφιλείς μας μπάτσοι (αρνούμαι να αποκαλέσω αστυνομικούς ένα σώμα που αποτελείται από χιλιάδες ****θιους και ορισμένες εξαιρέσεις εντιμότατων και υπεύθυνων ανθρώπων που πραγματικά επιτελούν κοινωνικό έργο), με σταμάτησαν, και αφού είδαν τα χαρτιά μου με συμβούλευσαν πρώτα ότι δεν πρέπει να τρέχω με μηχανή που την στρώνω, με ενημέρωσαν ότι έτρεχα με 100, ενώ το όριο ήταν 90. Καθώς τα "άκουγαν", μου έκοψαν κλήση 40? που αν πληρωθεί σε 10 μέρες θα γίνει 20?.

Αναρωτιέμαι για τα εξής:

1. Σοβαρά, δεν επιτρέπεται να υπερβείς το όριο ούτε κατά 5-10χλμ/ώρα;;

2. Υπάρχει πουθενά γραμμένος αυτός ο κανονισμός, και το πιο σημαντικό, δίνει ο νόμος το περιθώριο ερμηνείας του από τον τροχαίο;

3. Μιλάμε σοβαρά; με σταμάτησαν για 10 πάνω απ' το όριο; μήπως τσαντίστηκαν που τους προσπέρασα; (κατά βάση, ρητορικό ερώτημα..)

4. Αν όντως υπάρχει κανονισμός όπως άκουσα ότι μπορείς κατά 10% να περάσεις το όριο, παίζει αν δεν πληρώσω και πάω στο δικαστήριο, να με "αθωώσουν"; Αλλιώς, από τα 20? που θα πλήρωνα, πόσο μπορεί να φτάσει το πρόστιμο;

 

Υ.Γ.: ελπίζω να μην μου απαντήσει κανείς "έλα μωρέ, 20? είναι", γιατί έτσι όπως πήγε η βενζίνη και η ακρίβεια, 20? είναι 20?!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Αναρωτιέμαι για τα εξής:

1. Σοβαρά, δεν επιτρέπεται να υπερβείς το όριο ούτε κατά 5-10χλμ/ώρα;;

2. Υπάρχει πουθενά γραμμένος αυτός ο κανονισμός, και το πιο σημαντικό, δίνει ο νόμος το περιθώριο ερμηνείας του από τον τροχαίο;

3. Μιλάμε σοβαρά; με σταμάτησαν για 10 πάνω απ' το όριο; μήπως τσαντίστηκαν που τους προσπέρασα; (κατά βάση, ρητορικό ερώτημα..)

4. Αν όντως υπάρχει κανονισμός όπως άκουσα ότι μπορείς κατά 10% να περάσεις το όριο, παίζει αν δεν πληρώσω και πάω στο δικαστήριο, να με "αθωώσουν"; Αλλιώς, από τα 20? που θα πλήρωνα, πόσο μπορεί να φτάσει το πρόστιμο;

 

Υ.Γ.: ελπίζω να μην μου απαντήσει κανείς "έλα μωρέ, 20? είναι", γιατί έτσι όπως πήγε η βενζίνη και η ακρίβεια, 20? είναι 20?!!!

 

1. Το όριο είναι όριο. Δεν επιτρέπεται να το υπερβείς ούτε για 5 χλμ/ώρα.

 

2. Υπάρχει στον Κ.Ο.Κ. - Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

Το ότι ο αστυφύλακας ερμηνεύει τον νόμο διασταλτικά είναι μάλλον προς το συμφέρον μας.

Παράδειγμα: Πρόσφατα με έγραψαν διότι (βλακωδώς) μιλούσα στο κινητό μου ενώ οδηγούσα χωρίς bluetooth φυσικά. Ο αστυφύλακας με πληροφόρησε ότι η συγκεκριμένη παράβαση "κοστίζει" 100 ευρώ + 1 μήνα αφαίρεση διπλώματος (!) και στη συνέχεια με έγραψε για έλλειψη πυροσβεστήρα και χρήση ηχητικών μέσων (κόρνα) - εκεί υπάρχει μόνο πρόστιμο. Αν τηρούσε κατά γράμμα το νόμο, θα έπρεπε να παραδώσω το δίπλωμά μου. Ευτυχώς που δεν το έκανε.

Βέβαια προτιμώ να μην τους τα "ψέλνω" όταν με γράφουν, ούτε μάγκας το παίζω ούτε τίποτα. Στο κάτω-κάτω την παράβαση την διέπραξα.

 

3. Το όριο είναι όριο [βλ. απάντηση 1]

 

4. Στο δικαστήριο δεν θα αθωωθείς επειδή "υπάρχει περιθώριο 10%". Δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο.

Το πρόστιμο πάει στα 40 ευρώ + 98% προσαύξηση + 25 ευρώ έξοδα δικαστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...