Προς το περιεχόμενο

Εθνική Ελλάδος


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη φώτο που έβαλα (που είναι σαφώς πιο κατάλληλη η κάμερα) την είδες καθόλου;

 

Σε βρίσκω πολύ υπερβολικό σε όλα. Οι Τούρκοι έπεφταν συνέχεια μέσα στην περιοχή. Τρεις ή τέσσερις φορές θυμάμαι. Από εμάς ούτε καν ο Καραγκούνης δεν έπεσε τόσο πολύ.

 

Στην τελική, αυτά που λες, ούτε οι τούρκοι δεν τα λένε (που διάβασα σε forums).

 

Εμπάθεια και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν το καλύτερο παιχνίδι που έχω δεί από την Εθνική εδώ και πολλά πολλά χρόνια (ίσως να μην έχω δεί καλύτερο).Μπασινάς και Άντζας όλα τα λεφτά.Από κοντά και οι υπόλοιποι (Τοροσίδης,Καραγκούνης,Αμανατίδης)

 

 

καλύτερος από τον κατσουράνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, όχι και ο υπερβολικός ενθουσιαμός κάποιων αλλά εσύ είσαι πραγματικά εμπαθής.

 

Το γκολ ΔΕΝ ηταν offside.

 

ScreenHunter_37.jpg

 

Καλησπέρα.

 

Οριακή η φάση, μάλλον είναι..

 

Ισχύει ότι ο διαιτητής το αφήνει υπέρ του επιθετικού αν η φάση έχει παιχτεί στο όριο?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη φώτο που έβαλα (που είναι σαφώς πιο κατάλληλη η κάμερα) την είδες καθόλου;

 

Σε βρίσκω πολύ υπερβολικό σε όλα. Οι Τούρκοι έπεφταν συνέχεια μέσα στην περιοχή. Τρεις ή τέσσερις φορές θυμάμαι. Από εμάς ούτε καν ο Καραγκούνης δεν έπεσε τόσο πολύ.

 

Στην τελική, αυτά που λες, ούτε οι τούρκοι δεν τα λένε (που διάβασα σε forums).

 

Εμπάθεια και τίποτα άλλο.

 

Την είδα και είναι το ίδιο ακατάλληλη η λήψη με την δικιά μου. Ακόμα και στο δικό σου φαίνεται ότι είναι οφσάιντ άμα το δεις σωστά.

 

Οι τούρκοι δεν πήραν ούτε ένα φάουλ από τα αμφιλεγόμενα ενώ εμείς πάρα πολλά. Σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάς ήταν και γηπεδούχοι. Δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι τούρκοι στα φόρουμς. Για την διατησία έχουν γίνει τόσα πολλά υπέρ μας στο δρόμο μέχρι την αυστρία που όποιος δεν το βλέπει είναι τυφλός.

 

Εν πάση περιπτώσει ο καθένας έχει την άποψη του. Άλλοι πιστεύουν ότι άλωσαν την πόλη άλλοι όχι. Εγώ δεν βγήκα να πω σσσσστ σε κανένα πάντως.

 

Μακάρι κάποτε να μάθουμε να πανηγυρίζουμε για νίκες στις οποίες έχουμε παίξει πραγματικά μπάλα και τις παίρνουμε με την αξία μας και όχι πέφτουμε όλοι κάτω όπως έχουμε μάθει από το ελληνικό πρωτάθλημα. Προσωπικά κάλπικες νίκες δεν με ευχαριστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στο δικό σου φαίνεται ότι είναι οφσάιντ άμα το δεις σωστά.

 

LOLαρα! ΧΑΧΑ! :lol: Τέλειο! Αχ, δεν προσπαθούμε αρκετά. Προσπαθήστε ρε παιδιά και στο τέλος θα το δείτε offside. Είναι όπως με την κοπέλα που γυρίζει δεξιόστροφα. Κάποια στιγμή, θα γυρίσει και αριστερόστροφα. Ξέρετε εσείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχω καθίσει να δω το γκολ σε εκατό ριπλέι, από τις φωτογραφίες που βάλατε δεν το βλέπω για οφσάιντ και αυτή την αίσθηση είχα και στην τηλεόραση (ίσως να φταίει και το γεγονός ότι κανείς παίκτης της Τουρκικής ομάδας δε διαμαρτυρήθηκε).

 

Πάντως, αν είναι οφσάιντ, μου προξενεί ζωηρή εντύπωση ο ποδοσφαιρικός πολιτισμός των γειτόνων μας, καθώς δε διάβασα κανένα σχόλιο για τη συγκεκριμένη φάση, τη στιγμή που οι γενίτσαροι της Ινγκλιτέρας οδύρονται για το (καταφανές) πέναλτι-μαϊμού με το οποίο ισοφάρισαν τα παιδιά της πορφυρής άρκτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOLαρα! ΧΑΧΑ! :lol: Τέλειο! Αχ, δεν προσπαθούμε αρκετά. Προσπαθήστε ρε παιδιά και στο τέλος θα το δείτε offside. Είναι όπως με την κοπέλα που γυρίζει δεξιόστροφα. Κάποια στιγμή, θα γυρίσει και αριστερόστροφα. Ξέρετε εσείς ;)

 

i1271133_offside.jpg

 

Συγνώμη για αυτόν στον κύκλο λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και είναι το ίδιο ακατάλληλη η λήψη με την δικιά μου. Ακόμα και στο δικό σου φαίνεται ότι είναι οφσάιντ άμα το δεις σωστά.

 

Δεν υπαρχει αμα το δεις σωστα ή οχι. Υπαρχει μονο η αληθεια.

Και σε αυτην την φωτο του KWSN_Men φαινεται να μην ειναι οφ-σαιντ.

ScreenHunter_37.jpg

 

Ο αμυντικος στο βαθος φαινεται να ειναι στην ιδια ευθεια με τον επιθετικο μας. Αρα οχι οφ-σαιντ.

Επισης ακομη και να υπαρχει αμφιβολια πραγματι οπως ρωτησε καποιος η οδηγια ειναι δωστε το υπερ του επιθετικου! Παροτι λιγοι το τηρουνε....

 

Και τριτον και σημαντικοτερον: Αν εμεις χρειαζομαστε βιντεο με 15 replay και παλι εχουμε αμφιβολιες τοτε ελεος. Ο εποπτης τι να κανει?

Οφ-σαιντ ή οχι για τον εποπτη ο ελεγχος της αντιθετης κινησης των 2 κοντινων σε αποσταση παικτων (αμανατιδη και του τουρκου που τον μαρκαρε) αλλα και του τουρκου αμυντικου στο βαθος που αυτος πραγματι καλυπτε τον Αμανατιδη, αλλα και ο ελεγχος της μπαλας που φευγει απο το ποδι του Σαμαρα που εδωσε την πασα και ολα αυτα μεσα σε χρονο μικροτερο των 0.5 δευτερολεπτων, ε μην ακουω βλακειες! Λαθη σε τετοιες φασεις παντα θα γινονται απο τους ανθρωπους. Και παροτι δεν νομιζω χθες να ηταν οφ-σαιντ ακομα και να ηταν so what? Ανθρωπινο λαθος και οχι ευνοια με δολο....

 

 

Οι τούρκοι δεν πήραν ούτε ένα φάουλ από τα αμφιλεγόμενα ενώ εμείς πάρα πολλά.

 

Παρα πολλα? Το χρησιμοποιεις νομιζω(το παρα πολλα) για να δωσεις μεγαλυτερη αξια στο επιχειρημα που πας να περασεις. Ομως δεν ηταν παρα πολλα.

Πραγματι ο διαιτητης ξεγελεστηκε 2 φορες απο τους θεατρινισμους των Ελληνων παικτων σε φασεις φαουλ οπου το πηραν το φαουλ ενω δεν το αξιζαν, αλλα δεν το εκανε με δολο. Ομως ποσες φορες χαρισε στους Τουρκους κιτρινη καρτα λογω θεατρου για πεναλτυ? 3 μηπως?

Επισης μας εδωσε ενα πλαγιο που δεν ηταν και ενα κορνερ που δεν ηταν. Ακομη εδωσε στους τουρκους ενα οφ-σαιντ που δεν ηταν, αλλα ετσι και αλλιως ο τουρκος εχασε την ευκαιρια. Αλλα και σε εμας εδωσε ενα οφ-σαιντ που δεν ηταν οταν μετα απο σουτ του Καραγκουνη νομιζω ο Σαμαρας πηρε το "ριμπαουντ" και αυτος βεβαια εχασε την ευκαιρια μετα.

Βεβαια συνολικα ειναι τελειως χαζο να μιλαμε για διαιτησια για το χθεσινο ματς.

 

Σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάς ήταν και γηπεδούχοι.

Αυτο ειναι τραγικο που λες! Και επειδη ηταν γηπεδουχοι? Επρεπε να ευνοηθουν ή τιποτα αλλο?

 

 

Δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι τούρκοι στα φόρουμς. Για την διατησία έχουν γίνει τόσα πολλά υπέρ μας στο δρόμο μέχρι την αυστρία που όποιος δεν το βλέπει είναι τυφλός.

Παρα πολλα? Μπορεις να τα αναφερεις γιατι εγω δεν τα βλεπω....

 

Εγω ειδα οτι η διαιτησια μας στερησε 2 βαθμους στην Νορβηγια μεσα γιατι το 1ο γκολ τους ηταν φαουλ. Επισης εγιναν περιπου 5-7 φασεις οπου εσπρωχναν στα ισα τον τερματοφυλακα μας και ο διαιτητης το αγνοουσε σκοπιμως! επισης εκαναν οι Νορβηγοι πολλα σκληρα φαουλ για κιτρινη καρτα και αυτος δεν εδινε ουτε φαουλ!

 

 

 

Μακάρι κάποτε να μάθουμε να πανηγυρίζουμε για νίκες στις οποίες έχουμε παίξει πραγματικά μπάλα και τις παίρνουμε με την αξία μας και όχι πέφτουμε όλοι κάτω όπως έχουμε μάθει από το ελληνικό πρωτάθλημα. Προσωπικά κάλπικες νίκες δεν με ευχαριστούν.

 

Αν εννοεις την χθεσινη σαν καλπικη τοτε απορω. Γιατι χθες απλα παιξαμε φανταστικα καναμε 500 ευκαιριες ειμασταν 10 φορες καλυτεροι απο τους Τουρκους και το 0-1 ειναι πολυ φτωχο ως προς την αποδοση μας. 0-3 ή 1-4 θα ηταν το πιο λογικο.

Απορω λοιπον τι εννοεις....:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω ότι είναι εντελώς λάθος να προσπαθούμε να βγάλουμε συμπέρασμα από μια φωτογραφία με τόσο κακή ανάλυση. Πού είναι τα πόδια των παικτών; Η μπάλα; Γιατί, ας πούμε, εγώ βλέπω την κόκκινη γραμμή να μην εκτείνεται παράλληλα με τις γραμμές του γηπέδου αλλά να κλείνει προς τον Αμανατίδη;

 

Πάντως, αν πράγματι χρειάζεται τόση συζήτηση για μια φάση, είναι τουλάχιστον άδικο να κατηγορείται για δόλο ένας άνθρωπος που πρέπει να κρίνει αστραπιαία τη φάση.

 

Βλέποντας το παιχνίδι, έμεινα με την εντύπωση ότι η Ελλάδα έπαιξε καλύτερα, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και τελικά νίκησε δίκαια. Οπότε, προσωπικά θεωρώ άδικο το χαρακτηρισμό "κάλπικη" αλλά σεβαστές όλες οι απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα? Μπορεις να τα αναφερεις γιατι εγω δεν τα βλεπω....

 

1) Μετά το επεισόδια στο καραισκάκη μας εξόρισαν 300 χιλιόμετρα μακρυά... ουπς ακριβώς στο παγκρήτιο ! (σύμπτωση)

 

2) Στο παγκρήτιο καθαρά με την δύναμη της έδρας πήραμε το δεύτερο μας ματς στο 93 !! (+2 βαθμοί δικοί μας)

 

3) Τους τούρκους τους πήγαν εδώ πιο δίπλα.. στη Γερμανία !! (σύμπτωση)

 

4) Στη γερμανία οι τούρκοι έχασαν βαθμούς !! (-3 βαθμοί για τους τούρκους)

 

5) Το πέναλτι που πήρε ο τοροσίδης με την μάλτα ήταν βουτιά. (+2 βαθμοί δικοί μας)

 

λινκ εδώ

 

6) Έχουμε πάρει σίγουρα 3 κόκκινες υπέρ μας με μάλτα εκτός, βοσνία εντός και εκτός. Ο μέσος όρος των υπόλοιπων ομίλων σε κόκκινες κάρτες είναι 4,3 για όλους τους αγώνες μαζί! Όσα δίνουν σε όλους τους άλλους μαζί τα δίνουν δηλαδή εμάς υπέρ μας. (σύμπτωση)

 

στατιστικά εδώ

 

7) Όλες αυτές οι κόκκινες υπέρ μας είναι με τους "μικρούς", που δεν έχουν δύναμη να διαμαρτυρηθούν (σύμπτωση). Σε αυτούς τους μικρούς τούρκοι και νορβηγοί έχουν χάσει βαθμούς. (σύμπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μετά το επεισόδια στο καραισκάκη μας εξόρισαν 300 χιλιόμετρα μακρυά... ουπς ακριβώς στο παγκρήτιο ! (σύμπτωση)

2) Στο παγκρήτιο καθαρά με την δύναμη της έδρας πήραμε το δεύτερο μας ματς στο 93 !! (+2 βαθμοί δικοί μας)

3) Τους τούρκους τους πήγαν εδώ πιο δίπλα.. στη Γερμανία !! (σύμπτωση)

4) Στη γερμανία οι τούρκοι έχασαν βαθμούς !! (-3 βαθμοί για τους τούρκους)

5) Το πέναλτι που πήρε ο τοροσίδης με την μάλτα ήταν βουτιά. (+2 βαθμοί δικοί μας)

λινκ εδώ

6) Έχουμε πάρει σίγουρα 3 κόκκινες υπέρ μας με μάλτα εκτός, βοσνία εντός και εκτός. Ο μέσος όρος των υπόλοιπων ομίλων σε κόκκινες κάρτες είναι 4,3 για όλους τους αγώνες μαζί! Όσα δίνουν σε όλους τους άλλους μαζί τα δίνουν δηλαδή εμάς υπέρ μας. (σύμπτωση)

7) Όλες αυτές οι κόκκινες υπέρ μας είναι με τους "μικρούς", που δεν έχουν δύναμη να διαμαρτυρηθούν (σύμπτωση). Σε αυτούς τους μικρούς τούρκοι και νορβηγοί έχουν χάσει βαθμούς. (σύμπτωση)

 

Τι σχεση εχουν τα 1),2),3),4) με την διαιτησια?:confused:

 

1)Ε και τι με αυτο? Ειναι καμια ευνοια αυτο? Δεν το καταλαβαινω. Καπου επρεπε να μας πανε. Τι ειδους ευνοια ειναι αυτο δεν το καταλαβαινω.... Ευνοια εχουμε με αποφασεις που αφορουν μεσα στο γηπεδο.

Το οτι μια εδρα ειναι καυτη ή οχι ειναι τελειως μα τελειως χαζο να το θεωρουμε ως ευνοια. 11 Vs 11 παιξαμε οποτε....

 

2)Τα ιδια με το 1) Χαζη δικαιολογια.... Επιπλεον δεν εβαλε η εδρα το γκολ αλλα ο Λυμπεροπουλος....

 

3)Οι Τουρκοι μονο που δεν μπηκαν μεσα να σκοτωσουν τους Ελβετους παικτες και θα επρεπε να τους επιβληθει μια πιο σκληρη τιμωρια, αλλα ακομα και ετσι με την τιμωρια που τους επιβληθηκε, αν θυμασαι η ποινη της μειωθηκε! Ευνοια ισως.... Μπα....

 

4)Ε και τι ειδους ευνοια ειναι αυτο προς την Ελλαδα, το γεγονος οτι οι Τουρκοι δεν καταφεραν να νικανε? Τραγικη λογικη μου φαινεται.:eek::eek::eek::eek:

 

5)Πεναλτυ ειναι:

α)δεν παει για την μπαλα καθολου ο αμυντικος παικτης.

β)παιρνει στο τελος του μαρκαρισματος το αριστερο ποδι του Τοροσιδη.

Το γεγονος οτι ο Τοροσιδης το κανει θεαματικο(την βουτια) ειναι ασχετο....

 

6):mad::mad: So what? Μπορεις να μου πεις ποια απο τις 3 καρτες δεν ηταν?

 

7)Επαναλαμβανω μπορεις να μου πεις ποια απο αυτες τις 3 κοκκινες δεν ηταν? Επισης το οτι εχασαν βαθμους οι αλλοι με αυτες τις μικρες και δεν πηραν 3 κοκκινες αλλα μολις 2 ειναι φθηνο, χαζο και απο τα ποιο γελοια(no offence) επιχειρηματα για ευνοια της Ελλαδας που εχω ακουσει! Βασικα δεν ειναι καν επιχειρημα!

 

Καταλαβαινω οτι σου ειναι δυσκολο να βρεις πειστικα επιχειρηματα για να στηριξεις την θεωρια σου οτι μας ευνοει η διαιτησια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να καταφευγεις σε τετοιες λυσεις.

 

Επισης αυτα τα περι αδικιας μας και στερησης 2 βαθμων στο παιχνιδι με Νορβηγια δεν τα θεωρεις αξια αναφορας? Γιατι....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχουν τα 1),2),3),4) με την διαιτησια?:confused:

 

Πας καλά; δεν έχει σχέση; Ποιός τις παίρνει τις αποφάσεις για τις τιμωρίες; Η uefa. Ποιος ορίζει τους διατητές; Η uefa. Προφανής η σχέση (για όποιον δεν κατάλαβε το κοινό στοιχείο είναι η .. uefa)

 

1)Ε και τι με αυτο? Ειναι καμια ευνοια αυτο? Δεν το καταλαβαινω. Καπου επρεπε να μας πανε. Τι ειδους ευνοια ειναι αυτο δεν το καταλαβαινω.... Ευνοια εχουμε με αποφασεις που αφορουν μεσα στο γηπεδο.

Το οτι μια εδρα ειναι καυτη ή οχι ειναι τελειως μα τελειως χαζο να το θεωρουμε ως ευνοια. 11 Vs 11 παιξαμε οποτε....

 

Συγνώμη το να σε τιμωρούν με το να σου λένε να πας να παίξεις σε άλλη έδρα απλώς, αντί σε άλλη χώρα στου διαόλου την μάνα δεν είναι εύνοια !?

 

2)Τα ιδια με το 1) Χαζη δικαιολογια.... Επιπλεον δεν εβαλε η εδρα το γκολ αλλα ο Λυμπεροπουλος....

 

Ντάξει σύμφωνα με την λογική σου, το να παίζεις εντός και εκτός έδρας είναι το ίδιο στο ποδόσφαιρο.

 

3)Οι Τουρκοι μονο που δεν μπηκαν μεσα να σκοτωσουν τους Ελβετους παικτες και θα επρεπε να τους επιβληθει μια πιο σκληρη τιμωρια, αλλα ακομα και ετσι με την τιμωρια που τους επιβληθηκε, αν θυμασαι η ποινη της μειωθηκε! Ευνοια ισως.... Μπα....

 

Ενώ εμείς αρνάκια.

 

4)Ε και τι ειδους ευνοια ειναι αυτο προς την Ελλαδα, το γεγονος οτι οι Τουρκοι δεν καταφεραν να νικανε? Τραγικη λογικη μου φαινεται.:eek::eek::eek::eek:

 

Φίλε μου τους ξαπόστειλαν στη γερμανία όπου έχασαν, ενώ εμείς στην έδρα μας (που δεν θα έπρεπε να παίζουμε άμα μας τιμωρούσαν όπως έπρεπε) το βάλαμε στο 93, αυτό που θέλω να σου πω!! Αλλά είπαμε εσύ θεωρείς ότι η έδρα δεν έπαιξε ρόλο, γιατί ως γνωστόν η έδρα δεν παίζει κανένα ρόλο στο ποδόσφαιρο.

 

5)Πεναλτυ ειναι:

α)δεν παει για την μπαλα καθολου ο αμυντικος παικτης.

β)παιρνει στο τελος του μαρκαρισματος το αριστερο ποδι του Τοροσιδη.

Το γεγονος οτι ο Τοροσιδης το κανει θεαματικο(την βουτια) ειναι ασχετο....

 

Σε καμιά περίπτωση πέναλτι. Ειλικρινά βγάλε τα μπλε γυαλάκια σου και δες το. Το χάιδεμα δεν είναι πέναλτι στο ποδόσφαιρο.

 

6):mad::mad: So what? Μπορεις να μου πεις ποια απο τις 3 κάρτες δεν ηταν?

 

Όλες θα μπορούσαν να ήταν απλές κίτρινες. Ότι όλες έτυχαν και βγήκαν κόκκινες και έτσι παίρνουμε όσες κόκκινες παίρνουν οι άλλοι σε 50+ αγώνες στους δικούς μας 10 μόνο είναι προφανώς σύμπτωση.

 

7)Επαναλαμβανω μπορεις να μου πεις ποια απο αυτες τις 3 κοκκινες δεν ηταν? Επισης το οτι εχασαν βαθμους οι αλλοι με αυτες τις μικρες και δεν πηραν 3 κοκκινες αλλα μολις 2 ειναι φθηνο, χαζο και απο τα ποιο γελοια(no offence) επιχειρηματα για ευνοια της Ελλαδας που εχω ακουσει! Βασικα δεν ειναι καν επιχειρημα!

 

Φυσικά γιατί οι κόκκινες δεν μας βοήθησαν να κερδίσουμε, άρα έχεις δίκιο. 2 κόκκινες πήραν και οι 2 μαζί! Άρα μια μόνο ο καθένας. Εμείς τις τριπλάσιες!! Σε 10 ματς έχουμε 3 κόκκινες υπέρ μας και 2 πέναλτι. Ως γνωστόν οι κόκκινες δεν είναι καθοριστική βοήθεια προς την μια ομάδα.

 

Επισης αυτα τα περι αδικιας μας και στερησης 2 βαθμων στο παιχνιδι με Νορβηγια δεν τα θεωρεις αξια αναφορας? Γιατι....)

 

Άμα όμως έχεις συνηθίσει στο 90-10 υπέρ σου, σου φαίνεται βουνό το 50-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...