Προς το περιεχόμενο

IPOD nano 1GB or Creative ZEN 4GB


brakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους

 

Θελω να αγορασω ενα φορητο mp3 player

στυλ ipod. Αλλα εχω ακουσει ενα σωρο προβληματα

σε διαφορα posts που εχουν γινει και τα διαβασα με

προσοχη πριν τελικα διαλεξω τι θα παρω. Δεν θελω κατι

σουπερ 20giga Και τετοια, ενα απλο θελω το πολυ 2-4gb

για να κανω τη δουλεια μου. Στο κατω κατω αν δεν

γουσταρω, σβηνω και βαζω αλλα τραγουδακια ;-)

αποφασισα διαβαζοντας σας και λεω να μην

αγορασω ipod αλλα ενα της creative, το

Creative MP3 Player Zen MicroPhoto 4 GB

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/319986/art/creative/mp3-player-zen-microphot.html?itag=3898#

 

Με ενδιαφερει αν γνωριζει καποιος αν υποστηριζει

ελληνικα, ωστε τα αρχεια να τα ...διαβαζω χωρις προβλημα.

 

Η' αν οχι αυτο, τοτε καποιο αλλο με ...ευκολο μενου

και κυριως ελληνικα να υποστηριζει στα αρχεια που θα

φαινονται.

 

Σορρυ αν εκανα Post εδω την ερωτηση μου αλλα ειναι

κατι....ipodειδες η ερωτηση και ψαχνω ενα αντιστοιχο player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν θέλω να ακουστώ σαν χαλασμένο γραμμόφωνο (αν και συνάδει με το thread :D ), αλλά προσωπικά σου προτείνω να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις το ipod. Ειδικά εάν έχεις μια τακτοποιημένη βιβλιοθήκη (όχι του δωματίου σου, αλλά τα tags των mp3 σου). Κανένα δεν είναι καλύτερο στην ευκολία του βάλε-βγάλε τραγούδια.

 

Επίσης αν δεν είσαι ταξιτζής ή οπαδός ομάδας, για να ακούς νυχθημερόν ράδιο, ή διαννοούμενος για να κρατάς ηχογραφημένες σημειώσεις των σκέψεών σου, αλλά θες να ακούς απλά μουσική, δεν υπάρχει πιο εύχρηστο player.

 

Το ipod σίγουρα υποστηρίζει ελληνικά. Και στα menu της συσκεύης αλλά το κυριότερο στα tags των τραγουδιών. Στο Creative αμφιβάλλω. Γιατί είχα Creative παλιά. Και από ότι διάβασα, ούτε το τελευταίο της κομμάτι (Vision M), υποστηρίζει ελληνικά. Άλλο ένα player που έχω ακούσει ότι υποστηρίζει ελληνικά είναι το iriver H10.

 

Η προσωπική μου εμπειρία αλλά και τα όσα έχω διαβάσει σε ντόπια και ξένα forums τα τελευταία χρόνια, λέει πως όλα τα players έχουν προβλήματα. Και τα 3 Creative που είχα, κάποια στιγμή έπαψαν να λειτουργούν. Και ένα ipod 30gb video το ίδιο. Αλλά τα Creative θεωρρώ πως έχουν μεγαλύτερο ποσοστό αποτυχίας. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως τα ipod (για κάποιο απροσδιόριστο λόγο), μπορεί να σου σκάσουν πρόβλημα όταν κάνεις αναβάθμιση firmware. Κάτι που στην τελική μπορείς να αποφύγεις. Ενώ τα Creative έχουν την τάση να ψοφάνε εντελώς απροειδοποίητα.

 

Δεν είναι τυχαίο που το Πλαίσιο σταμάτησε να πουλάει Creative. Είχαν χτικιάσει να τα αλλάζουν, εντός εγγύησης.

 

Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω. Αλλά νομίζω πως το ipod είναι σαν να παίρνεις ένα καλό αυτοκίνητο. Δεν σου δίνει πατάκια και ηλιοροφή όπως ο Κορεάτης ανταγωνιστής. Αλλά όλα τα κουμπιά είναι εκεί που πρέπει να είναι. Η κατασκεύη αποπνέει ποιότητα. Από την πόρτα που κλείνεις μέχρι τον τρόπο που πατάει στο δρόμο. Συν το design που δεν δείχνει αρχές δεκαετίας 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an kai exo to nano (1gb). tha eperna to creative (alla apo ellada) dioti 1gb einai poli ligo.

 

@punky kala ta ipod alla ta parales. i poiotita iparxei alla iparxoun kai tragika lathi (othoni pou gemizei gratzounies me to paramikro (nano) logo lanthasmenis epilogis ilikon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prin apo peripou 1 xrono hmoun se ayto akrivws to dilhma (otan to zen htan aspromayro kai ekane 209 e sta fthinotera tou). Meta apo arketo psaksimo se times kai diavazontas para polla reviews eixa katalhksei na parw to zen. Telika den to phra giati phra ena walkman kinhto kai emeina eyxaristhmenos alla kai pali to idio tha dialega.

 

Apo Ellhnika apo oso thymamai den exei provlhma, den xaneis tpt na rwthseis thn antiproswpia me ena mail h thlefwno. Oso gia ta provlhmata sta creative aforoun ta mp3 players me flash memory kai oxi me sklhro disko opws to zen. To eida kapote kai apo konta kai htan poly sympathitiko.

 

Nomizw pws h epilogh einai eykolh, milame gia 3gb parapanw kai poly kalh poiothta hxou. Diavase kai merika reviews gia na sigoureyteis.

 

Aaa ean yparxei akoma gia logous oikonomias tha synistousa thn aspromayrh ekdohs. Ti na tis kaneis eksalou tis fwtografies. Oi perissoteroi exoume apo ena egxrwmo kinhto gia aythn th douleia.

 

Kalh epilogh.

 

PS. Ean eisai athlitikos typos, eixa akousei pws players me sklhro disko den poly antexoun tous kradasmous, px sto jogging enw ta flash den exoun provlhma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δει 3/5 ipod (εδω στην εταιρια μου, που εχουν χρηστες) να επιστρεφονται στην apple ή rainbow λογω του οτι χαλασε ο σκληρος τους ή απλα παθανε πλακα...

δεν σου προτεινω apple, εχουν βγει προβληματα κατα καιρους... και η creative ειχε κατι προβληματακια αλλα πολυ λιγοτερα απο την apple.

εγω εχω το muvo, φιλος μου εχει το zen και του εχει βγει πολυ καλο και εχει παει πολλα ταξιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Apo Ellhnika apo oso thymamai den exei provlhma' date=' den xaneis tpt na rwthseis thn antiproswpia me ena mail h thlefwno. Oso gia ta provlhmata sta creative aforoun ta mp3 players me flash memory kai oxi me sklhro disko opws to zen. To eida kapote kai apo konta kai htan poly sympathitiko.

 

Nomizw pws h epilogh einai eykolh, milame gia 3gb parapanw kai poly kalh poiothta hxou. Diavase kai merika reviews gia na sigoureyteis.

 

....

 

PS. Ean eisai athlitikos typos, eixa akousei pws players me sklhro disko den poly antexoun tous kradasmous, px sto jogging enw ta flash den exoun provlhma.[/quote']

 

Τα Creative δεν εμφανίζουν σωστά τους ελληνικούς χαρακτήρες. Εμφανίζουν "σκουπίδια" στη θέση των φωνηέντων, και μόνο αν τα tags σου είναι ολα κεφαλαία διαβάζεις ελληνικά. Αλλά με μια άθλια γραμματοσειρά. Σαν την Symbol στα χειρότερά της. Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που αυτό έχει διορθωθεί δεν μπορώ να το ξέρω. Αλλά εφόσον η ναυαρχίδα της, το Vision M, κάνει το ίδιο δεν δίνω και πολλές πιθανότητες να έχει αλλάξει η κατάσταση.

 

Για την ποιότητα του ήχου θα συμφωνήσω πάντως. Στα δικά μου (απαίδευτα) αυτιά, ο ήχος των Creative είναι αμυδρά πιο δυνατός και καθαρός. Αν και (παραδόξως) το ipod shuffle τον κοντράρει.

 

Μετά από 3 Creative Zen Touch των 20GB, που με πρόδοσαν καθοδόν χωρίς κανένα λόγο, έχω κάθε λόγο να είμαι διστακτικός για την ποιότητά τους. Όπως και για τα κολλήματά τους που με είχαν αναγκάσει να κρεμάσω ένα συνδετήρα στα ακουστικά, για να μπορώ να κάνω reset. Γιατί κάποιος φαεινός εγκέφαλος σκέφτηκε ότι το κουμπί του reset πρέπει να είναι δυσπρόσιτο, αφού όλοι κουβαλάμε μαζί μας συνδετήρες, στη δουλειά, στην εξοχή, στο αυτοκίνητο.

 

Το ipod photo 20Gb ήταν εξαιρετικό, και αψεγάδιαστο. Και συνεχίζει και στα χέρια του κολλητού μου που το αγόρασε από μένα. Το ipod video 30GB που πήρα μετά ήταν εξίσου εξαιρετικό, αλλά lagαρε λίγο στο response του interface. Και δυστυχώς είχε θέμα κολλήματος όταν επιχείρησα firmware upgrade. Αλλά μόνο τότε.

 

Το shuffle που έχω τώρα είναι τέλειο. Σκυλί μαύρο (ε, άσπρο για την ακρίβεια :D ). Με εξαιρετικό ήχο.

Και το Nano 4GB είναι αχώριστη συντροφιά μου παντού, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

@punky kala ta ipod alla ta parales. i poiotita iparxei alla iparxoun kai tragika lathi (othoni pou gemizei gratzounies me to paramikro (nano) logo lanthasmenis epilogis ilikon)

 

συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δεν γράφω εκτενές review για να μπορώ να αναφερθώ σε όλα τα χαρακτηριστικά/μειονεκτήματά τους. Παρόλα αυτά με ένα Nano Tube, είσαι μια χαρά.

 

Eν κατακλείδι, ότι και να πάρεις είναι λαχείο όσον αφορά την αξιοπιστία.

Απλά πιστεύω πως τα Creative εχουν αυξημένες πιθανότητες αστοχίας. Έχουν αισθητά χειρότερο interface, δεν εμφανίζουν σωστά ελληνικά, δεν έχουν αξεσουάρ, τα μοντέλα ψοφάνε σχεδόν χωρίς να βγει ποτέ κάποιο firmware upgrade, και η Creative έχει μπλέξει τα μπούτια της με τη γκάμα των προϊόντων που έχει βγάλει.

 

As always, the choice is yours.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καποια zen εχουν προβληματακια γι'αυτο εγκαθιστας το τελευταιο τους firmware και εισαι μια χαρα μετα.

παντως ipod δεν θα πειρνα με τιποτα, ειχα/ εχουν προβλημα με τον σκληρο, με την οθονη... και ειναι υπρτιμημενα λογω πρωτοποριας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καποια zen εχουν προβληματακια γι'αυτο εγκαθιστας το τελευταιο τους firmware και εισαι μια χαρα μετα.

παντως ipod δεν θα πειρνα με τιποτα' date=' ειχα/ εχουν προβλημα με τον σκληρο, με την οθονη... και ειναι υπρτιμημενα λογω πρωτοποριας...[/quote']

 

To ipod photo δεν είχε κανένα πρόβλημα. Τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ.

 

Το Νano που ρωτάει το παιδί, δεν έχει σκληρό αλλά flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα παρα πολυ για την βοηθεια

 

Punky, εχω οργανωμενα τα mp3 μου και ειναι και στα

ελληνικα οποτε μπορει να αντιμετωπισω προβλημα στο

creative, απο τη μια ο barret λεει δεν υπαρχει προβλημα

ενω οπως λες εσυ διαβασα προσεκτικα περι ελληνικων

που γραφεις.

 

Απο την αλλη exceed και kattistt λετε για zen (οπως στο

κατω κατω και εγω αυτο αποφασισα σχετικα πριν στειλω

topic εδω να παρω) και το μονο μου προβληματακι ειναι

τα ελληνικα που με απασχολει.

 

Παντως αν καταλαβα το ZEN ειναι με σκληρο δισκο (?)

και οχι flash ? Ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο πιστευετε

αν σκεφτουμε οτι δεν το θελω για jogging αλλα για ταξιδια

γιατι εχω συχνα μετακινησεις (1-2 ωρων) για να μην βαριεμαι

και θα ειναι σταθερο καπου, οχι ταρακουνηματα.

 

Και αν παρω το ΖΕΝ πρεπει να το ανανεωσω το firmware του?

Αν ναι απο που ? Εχετε κανενα link απο site ?

 

Ευχαριστω πολυ και παλι guys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, συνοψίζω αυτά που έγραψα στα εξής:

- Το Nano σε καλύπτει σίγουρα. Γιατί έχει άψογη υποστήριξη ελληνικών. Και έχει και μνήμη flash. Ακόμη και jogging να μην κάνεις, το θεωρρώ πιο αξιόπιστη λύση από έναν ευαίσθητο σκληρό.

- Για κάποιον που έχει το μεράκι, και έκανε τον κόπο να φτιάξει τα tags του, όπως εγώ με 95GB/15.000_ τραγούδια, θεωρρώ πως το Nano τον ανταμοίβει με τον τρόπου που συνεργάζεται με το itunes και περνάει τα τραγούδια.

- Βρίσκω το interface του Nano πολύ πιο διαισθητικό. Και θα σου γίνει δεύτερη φύση, πιστεύω.

 

Τέλος, για τα ελληνικά στα Creative, όπως έγραψα και πριν, διατηρώ επιφυλάξεις. Θα πρέπει να το ψάξεις για το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Αν χρειαστείς firmware upgrade για το Zen, λόγικά θα το βρεις στο nomadworld.com

 

Εκεί φαντάζομαι σε λίγο καιρό, θα βρεις και τα αξεσουάρ για ipod που θα βγάλει η Creative, μιας και παρά τις τεράστιες επενδύσεις και τα δεκάδες μοντέλα, ποτέ δεν κατάφερε να πλησιάσει καν σε πωλήσεις το ipod.

Ήρθε και η χαριστική βολή από την καλή της φίλη την MS με το Zune, και αντίο ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία η προπαγάνδα του iPOD αλλά νομίζω θα ήταν καλύτερα να πάρεις το Zen..

εγώ έχω το Zen micro 5Gb και στον ενάμιση χρόνο μου βγήκε άπσογο..εχει πέσει πολλές φορές κάτω και τπτ..όταν κάνω σκέιτ και ταρακουνιέται δν παθαίνει τπτ..η οθόνη δν έχει ούτε γρατζουνιά..έχει τέλειο ήχο, πολλά χαρακτηριστηκά (ράδιο, ηχογράφηση (και φωνής και απτο ράδιο) ημερολόγιο, κσυπνητήρι κτλ..), ωραίος σχεδιασμός και πολύ χαμηλή τιμή (209 ευρώ!)..

στο iPOD το μόνο που πληρώνεις είναι η φήμη..2 φίλοι μου που έχουν το iPOD ( ο ένας το 20GB και ο άλλος το video 30GB) και τα έχω επεκσεργαστεί είναι μάπα..ο ήχος είναι χαμηλός και η ποιότητα χάλια..η οθόνη έχει γίνει χάλια (σαν να έτριβαν τα πατώματα με αυτήν.. :P )..

όσο για την υποστήρικση ελληνικών χαρακτήρων το iPOD τα αναγνωρίζει μια χαρά..στο Zen που έχω δεν εμφανίζει τους τονισμένους χαρακτήρες..βγάζει κουτάκια.. :cry: τα υπόλοιπα όμως εμφανίζονται μια χαρά!

τώρα για το μενού και την ευκολία το Zen σκίζει..έχει touchpad και πολύ έυκολο μενού..για το iPOD κσές φαντάζομαι..

αυτό που πρέπει να κοιτάκσεις είναι η αυτονομία της μπαταρίας..

καλύτερα για σένα πάνε σε ένα κατάστημα και δέστα απο κοντά..ρώτα και μάθε..

στο http://www.creative.com -> support -> downloads θα βρείς προγράμματα, απντέιτς και καινούργια firmware..

να θυμάσε απλά ότι επειδή πολλοί έχουν iPOD δεν σημαίνει οτι είναι καλύτερο..και windows έχουν πολλοί άνθρωποι αλλά είναι αίσχος!!σωστά?

πσάκσε και ότι σου ταιριάζει καλύτερα πάρτο..

ελπίζω να βοήθησα.. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία η προπαγάνδα του iPOD

 

Με...ξεσκέπασες !

 

άπσογο...... και τα έχω επεκσεργαστεί είναι μάπα....

όσο για την υποστήρικση ελληνικών ..για το iPOD κσές φαντάζομαι..

αυτό που πρέπει να κοιτάκσεις ... πσάκσε ..

ελπίζω να βοήθησα.. :mrgreen:

 

Βοήθησες τόσο, που εγώ προσωπικά θέλω μια μέρα να πάμε να σε κεράσω πσάρι στο Καστελόριζο. Κι επειδή είμαι γαλαντόμος, φέρε και τα κσαδέρφια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και τα δυο και ασε τους "βροντακηδες και φουρτουνακηδες" του forum να βγαζουν τα ματια τους :)

(Φιλικη παρέμβαση, δεν θα ήθελα να θιξω κανενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...