Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορά της;


sfakattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kai 150 MP na eixe i turbo-x de nomizo oti tha ebvaze poio poiotikes fotografies apo mia sony p.x me carl zeiss fako sta 5.1 MP! nomizo ola einai thema poiotitas tou fakou...:) parepiptontos i sony w-50 se ayta ta lefta einai mia poly kali epilogi!

αλλά η Sony είναι μία εταιρεία που κάνει από τοστιέρες μέχρι οθόνες, σωστά; Δεν θεωρώ πως μπορεί να μπεί στο ίδιο καζάνι με τις Nikon, Canon, Olympus και Kodak

de kataskeyazei oute tostieres oute psygia i sony fysika den exei kataskeyasei kai kati tetoio (nomizo)! alla se compact mixanes nai mporei na synagonistei nikon ktl! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνείσω με τους υπόλοιπους μακρία από Turbo-X.

Επειδή σου έχουν ήδη προτείνει Kodak και olympus, μια διαφορετική πρόταση είναι αυτή http://www.asikidis.com/eshop/product_info.php/cPath/572_614/products_id/2109.

ή το επόμενο μοντέλο το P 850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διαφορετική πρόταση είναι αυτή http://www.asikidis.com/eshop/product_info.php/cPath/572_614/products_id/2109.

ή το επόμενο μοντέλο το P 850.

 

Κορυφαία η Ζ650, έχω την Ζ740 (το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο) και είναι κορυφαία, πόσο μάλλον με Schneider φακό, 6.1ΜΡ κ μεγαλύτερη οθόνη!

 

Καλή η Sony ρε παιδιά, αλλά μη "θαμπώνεστε" από τον Carl Zeiss φακό, γιατί στις φθηνές βάζουν τον Tessar (τον πλέον υποτυπώδη της εταιρείας) και όχι τον Sonnar!

 

Και τρίτον, όντως ΑΑ μπαταρίες για τους παραπάνω λόγους που είπε κ ο φίλος, είναι κατ' εμέ η πλέον ορθή λύση κ συν τοις άλλοις, σου χαλάνε, τις πετάς, δεν κλαίς τα λεφτά σου...

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το κακό ειναι οτι δεν βοηθάνε από άποψη βάρους και μεγέθους στην compact μηχανή. Επίσης μιλώντας ειδικά για την w50 390 φωτογραφίες αυτονομία την θεωρώ κορυφαία. Τι διάολο δεν θα βρεις κάποια μέρα κάπου να τη φορτίσεις; (το πολύ 2 ώρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το κακό ειναι οτι δεν βοηθάνε από άποψη βάρους και μεγέθους στην compact μηχανή.

 

Εδώ θα συμφωνήσουμε, αν κ μερικοί (όπως κ εγώ) τους αρέσει να είναι λίγο βαριά η μηχανή για τη "νιώθουν" στο χέρι κ να φαίνεται πιο στυβαρή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να προτιμησει κανεις μια compact μηχανη ή μια με μεγαλο φακο?

(απο αποψη ποιοτητας)

 

Se kamia periptwsi mia compact mixani den mporei na ftasei tis epidwseis mias dslr. Oi compact mixanes einai omorfes gia na bgazoume aples fotos me tous filous mas, na tis koubalame mazi mas, stis diakopes mas , alla se kamia periptwsi gia na mporesoume na bgaloume kales poiotikes fotos.Den tis isopedwnw..uparxoune para polles compact ftines mixanes auth tin stigmh pou bgazoune uperoxes fotografies alla se kamia periptwsi den siggrinontai me tis dslr.

 

Blepw polloi anaferontai sto zoom . Kalo tha itane na kseroume oti oso pio polly megalwnei to zoom mias mixanis/fakou toso perisoteri mikrainei i foteinothta tou.

To opoio exei ws apotelesma xamilotero fotismo ara noise sti fotografeia, skoteines fotos, h kounimenes.

 

Gia auto min entiposiazeste me ta megala zoom giati ousiastika an o fakos den einai foteinos ( pou se kamia compact mixani tis taksis twn 500 euro - poso malon twn 200 den einai) den uparxei periptwsi na mporesete na bgalete wraies fotografies.

 

Apla skefteite oti enas foteinos fakos me zoom "12x" as poume, kostizei panw apo 1000 euro.(mono o fakos) Kai milame gia aplous fakous me sxetika kales foteinothtes.An pame gia fakous me megalh foteinothta tote to poso ksefeugei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία άγνωστη μάρκα (dnt) 3 mp.Παίρνει μπαταρίες AA.Tην έχω για φωτογραφίες του χαβαλέ με φίλους κτλ.Την είχα πάρει γύρω στα 150 euro πριν από 3 χρόνια.Να τονίζω ότι οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλύτερες από ένα καλό κινητό.Οι μπαταρίες ΑΑ με βολεύουν απίστευτα απο θέμα αυτονομίας και είναι πρακτικές καθότι επαναφορτιζόμενες και βρίσκεις πολύ εύκολα Ni-Mh ακόμα και στα Carefour.TONIZΩ ότι κάνει πολύ καλά την δουλεία της για φωτό του χαβαλέ.Για καλλιτεχνικούς σκοπούς έχω μία Olympus 8.1 mp και οι φωτογραφίες που βγάζει είναι έργα τέχνης.Τα 1000+ euro εν έτη 2006 κάνουν την διαφορά.Είναι αναλόγως τι θέλει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ένας είναι ο λόγος που κάποτε θα αλλάξω την Α620, και είναι ο θόρυβος στις νυχτερινές λήψεις. Κατά τα άλλα, δεν ψάχνω τίποτε άλλο σε μία μηχανή και νομίζω ότι ένας απλός χομπίστας με 300 ευρώ θα κάνει τη δουλειά του παραπάνω από ικανοποιητικά. Και αν θέλει να το παίξει και φωτογράφος θα πάρει μία Α620 ή μία SP500, θα κάνει τις χειροκίνητες ρυθμισούλες του και θα νοιώθει και όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...