Προς το περιεχόμενο

Πιστωτικές καρτες και τόκοι υπερημερίας


apapadak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακρίβως είναι οι τόκοι υπερημερίας. Ας παρούμε και ενα πρακτικο παραδειγμα ετσι ωστε να κατατοπιστώ πλήρως. Εχω μια VISA απο την Alpha Bank η οποια εχει τρεχον υπολοιπο 200 ευρω. Ας πουμε τωρα οτι και η ελαχιστη δοση ειναι π.χ. 100 ευρω(για χαρη των πραξεων). Αν δεν το πληρωσω ως την τελευταια μερα που ληγει η πληρωμη για αυτον τον μηνα, τοτε απο κει και περα και για ΚΑΘΕ(?) μερα εφαρμοζονται οι τοκοι υπερηρίας? Και αν ειναι ποσο περιπου ειναι αυτοι? Και εφαρμοζονται την ελαχιστη δοση ή σε ολο το υπολοιπο?

 

Ευχαριστω,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό ακριβώς! Για παράδειγμα είχαμε μια πιστωτική την οποία αργήσαμε να πληρώσουμε -λόγω μετακόμισης του άντρα μου στα μέρη μου- και έτσι όταν πια αρχίσαμε να πληρώνουμε κανονικά σε δόσεις (ενώ ο αναλυτικός γράφει να πληρωθεί όλο το ποσό κι αμέσως) τότε άρχισαν να πέφτουν και οι τόκοι υπερημερίας. Καλά θα είναι να πληρώνονται οι κάρτες αμέσως κι όχι με καθυστέρηση για να μην υπάρχει κι αυτό το έξτρα χαράτσι! Σου 'μιλάω' σαν παθούσα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε απλά ελληνικά τόκος υπερημερίας είναι ο τόκος του χρέους.

 

Αν έχω δανειστεί 1000 ευρώ και έχω υποχρέωση να πληρώνω 100 ευρώ κάθε 1η του μήνα για 10 μήνες, αν έναν μήνα δεν πληρώσω τα 100 μου ευρώ την 1η του μήνα αλλά την 15η, μπαίνει τόκος υπερημερίας.

 

Στο παράδειγμά σου, αν δεν πληρώσεις τη δόση σου μέχρι την τελευταία μέρα, μπαίνει τόκος υπερημερίας για κάθε μέρα που οφείλεις.

 

Ο τρέχων τόκος υπερημερίας είναι 10.25% ετησίως.

Αλλά αλλάζει με υπουργικές αποφάσεις.

 

Και εφαρμόζονται στο ποσό του οποίου η πληρωμή έπρεπε να έχει γίνει (δηλ. το ληξιπρόθεσμο ποσό) - δηλαδή τα 100 ευρώ (τη δόση, όχι το σύνολο του υπολοίπου κεφαλαίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δεν είμαι σίγουρος ότι ο τόκος υπερημερίας για τις πιστωτικές κάρτες ειναι στο 10%...

Νομίζω οτι ο τόκος υπερημερίας σήμερα είναι 12% αλλά των πιστωτικών καρτών παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είμαι εγώ, αντί να θάβω, ξεθάβω. Είναι επίκαιρο πάλι το θέμα. Αν άκουσα καλά η Τράπεζα Πειραιώς μειώνει ή θα μειώσει το επιτόκιο των πιστωτικών κατά μία μονάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Το τοπικ δεν το ξεθαψα εγω αλλα το  γοογλε.

Υπαρχει καποιο κουμπιοθτερακι η καποις τυπος που να υπολογισεις πχ

Εχω υπολοιπο σε καρτα πχ 300 ευρω , πληρωνω πριν την ληξη 150, και οταν ερ8ει ο αλλος λογαριασμος οτι τα υπολοιπα 150 + αγορες που εγιναν.

 

Τι τοκο 8α φαω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως υπάρχει στο post μια σύγχηση ανάμεσα στον απλό τόκο και στον τόκο υπερημερίας! Θα προσπαθήσω να δώσω τη διαφορά με ένα παράδειγμα.

 

Εχω μια πιστωτική κάρτα... κάνω αγορές... και μου έρχεται το 1ο statement να πληρώσω 500€ (πριν δεν είχα κανένα υπόλοιπο)... Πρέπει να πληρώσω την ελάχιστη καταβολή που είναι περίπου το 2% του υπολοίπου + έξοδα (αν υπάρχουν πχ συνδρομή κάρτας) + τους τόκους. Στην περίπτωσή μας δηλαδή η ελάχιστη καταβολή είναι 500*2% =10€ + έξοδα (δεν έχουμε) + τόκους (δεν έχουμε γιατί λέμε ότι είναι 1ος μήνας).

Τώρα έχουμε δύο περιπτώσεις α) να πληρώσουμε τα 10€ που είναι η ελάχιστη καταβολή ή περισσότερα και β) να μην πληρώσουμε καθόλου ή να πληρώσουμε λιγότερα από 10€.

α) Στην πρώτη περίπτωση αφού έχουμε πληρώσει τουλάχιστον την ελάχιστη καταβολή θα υπάρχει για το υπόλοιπό μας (500€-10€ = 490€) ο τόκος της πιστωτικής κάρτας πχ. 16% ετήσιο επιτόκιο .. περίπου 1,3% μηναιό δηλαδή 6€ σε τοκους και δεν υπάρχει κανένα επιτόκιο υπερημερίας

 

β) Στην δεύτερη περίπτωση αφού δεν έχουμε πληρώσει τίποτα ή λιγότερα από 10€ τότε θα έχουμε τον τόκο που είναι στο παράδειγμά μας 16% αλλά επιπλέον και μέχρι να πληρώσουμε την ελάχιστη καταβολή θα τρέχει και ένας τόκος υπερημερίας που το ποσοστό ορίζεται από την κάθε τράπεζα.

 

Γενικά αν δεν μπορούμε να πληρώνουμε όλο το ποσό της πιστωτικής τουλάχιστον θα πρέπει να πληρώνουμε την ελάχιστη καταβολή γιατι το επιτόκιο υπερημερίας είναι αρκετά μεγάλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παραδειγμα..

- χρωσταω σε πιστωτική 1000€

- πληρώσω στην κάρτα 1000€, αρα το οφειλόμενο υπόλοιπο ειναι 0€.

- κάνω αγορά 1000€ αλλα με 10 άτοκες δόσεις (100€ το μήνα)

 

από τον 1 μήνα θα έχω τόκο για το συνολικό οφειλόμενο ποσό των 1000€

ή για τα 100€ της πρώτης δόσης;

 

πολύ φοβάμαι οτι πλέον βάζουν τόκο στο συνολικό οφειλόμενο ποσό (και όχι στο ποσό των δόσεων)

και άρα δεν υπάρχουν πραγματικά άτοκες δόσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις καθόλου τόκο εφόσον πληρώνεις εγκαίρως κάθε μήνα τις δόσεις της αγοράς...

 

 

λογικά αυτό θα έπρεπε να γίνει.

 

ομως εχω κάνει το παραπάνω (με πιστωτική κάρτα Τράπεζα Πειραιώς) και ειχα πάλι τόκους...

ισως παίζει κάτι άλλο ή να αλλάζει απο τράπεζα σε τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά αυτό θα έπρεπε να γίνει.

 

ομως εχω κάνει το παραπάνω (με πιστωτική κάρτα Τράπεζα Πειραιώς) και ειχα πάλι τόκους...

ισως παίζει κάτι άλλο ή να αλλάζει απο τράπεζα σε τράπεζα.

 

Ίσως καθυστέρησες να πληρώσεις δόση οπότε ορθώς μπήκαν τόκοι υπερημερίας, ίσως έχεις λανθασμένη εντύπωση και οι δόσεις είναι έντοκες, ίσως παρατήρησες κάποια χρέωση που δεν έχει σχέση με δόσεις(πχ συνδρομή κάρτας), ίσως δεν ξέρω τι άλλο. Οι άτοκες δόσεις πάντως δεν έχουν τόκους εφόσον πληρωθούν εγκαίρως, για αυτό τις λένε άτοκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...