Προς το περιεχόμενο

Αγορά ψηφιακής!


asxetoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας μέρα!

 

Όπως δηλώνει και το nickname μου, είμαι λίγο πολύ άσχετη σε θέματα τεχνολογίας. Θα ήθελα λοιπόν, αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην αγορά μίας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής.

 

Τη θέλω για να βγάζω φωτογραφίες στις διακοκές, τίποτα παραπάνω. Και μη νομίζετε πως ξέρω κιόλας να βγάζω φωτογραφίες, το μόνο που θέλω είναι να έχω ζωντανά χρώματα και καλή ανάλυση. Με ενδιαφέρει επίσης να χωράει άνετα στην τσέπη μου, οπότε πιστεύω πως μία compact ή ακόμα καλύτερα μία ultra compact θα ήταν ιδανική για εμένα.

 

Επειδή παλιότερα είχα 2 sony, θα με βόλευε να παραμείνω στη sony που έχει και οικείο menu για μένα.

 

Γύρω στα 300 ευρώ, τι μου προτείνετε;

 

Έχω διαβάσει σχετικά θέματα στο forum και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτομαι για τη sony w100.

 

Οποιοδήποτε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο, ευχαριστώ πολύ πολύ :-D :mrgreen: :-D :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πολύ καλή επιλογή!

Για τις απαιτήσεις σου μην το ζαλίζεις περισσότερο.

Η μόνη μου ένσταση είναι πως δεν χρειάζεται να δώσεις 300 ευρώ για να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα. Εξίσου καταπληκτικά αποτελέσματα θα έχεις και με την Pentax Optio E10 (189), Sony W50 (269), Olympus mju 700-η πιο όμορφη από όλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dcresource.com/reviews/sony/dsc_w100-review/

 

(μόνο το red-eye θα με προβλημάτιζε...)

 

Βγαίνουν εύκολα με το Photoshop τα κόκκινα μάτια, σωστά; Οπότε αυτό δε θα ήταν μεγάλο πρόβλημα.

 

Πολύ καλή επιλογή!

Για τις απαιτήσεις σου μην το ζαλίζεις περισσότερο.

Η μόνη μου ένσταση είναι πως δεν χρειάζεται να δώσεις 300 ευρώ για να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα. Εξίσου καταπληκτικά αποτελέσματα θα έχεις και με την Pentax Optio E10 (189), Sony W50 (269), Olympus mju 700-η πιο όμορφη από όλες!

 

Αν είναι να δώσω τα 269 για τη W50, με 30 ευρώ παραπάνω παίρνω τη W100.

Κάτι άλλο, είναι αισθητή η διαφορά ανάμεσα σε 6 και 8 Megapixel?

Kαι εννοώ αν είναι αισθητή με το μάτι σε τυπωμένη φωτογραφία σε συνηθισμένο μέγεθος.

 

By the way, εκτυπώνεται μόνοι σας τις φωτογραφίες σας ή τις πάτε σε φωτογράφο; Συμφέρει να τις εκτυπώνει κανείς μόνος του ή δεν αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8.1 MP einai ypervoliko na pareis! gia to skopo pou to theleis kalytera na mi doseis tosa polla lefta! kai prosopika pisteyo kalytera tha einai na exei mpataria lithiou kai oxi epanafortizomenes! :)

 

Η S600 στα 6,0 megapixel και 165 ευρώ είναι καλύτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να δώσω τα 269 για τη W50, με 30 ευρώ παραπάνω παίρνω τη W100.

Κάτι άλλο, είναι αισθητή η διαφορά ανάμεσα σε 6 και 8 Megapixel?

Kαι εννοώ αν είναι αισθητή με το μάτι σε τυπωμένη φωτογραφία σε συνηθισμένο μέγεθος.

 

Η w50 δεν έχει 265, αλλά 245 Στο φθηνότερο Ελληνικό κατάστημα. Εγώ από κει την τσίμπισα. Δεν υπάρχει καμμία διαφορά όταν βλέπεις τυπωμένη τη φωτογραφία σε συνηθισμένο μέγεθος από τα 6 στα 8MP. Επίσης η w100 δεν έχει 300 αλλά 329.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8.1 MP einai ypervoliko na pareis! gia to skopo pou to theleis kalytera na mi doseis tosa polla lefta! kai prosopika pisteyo kalytera tha einai na exei mpataria lithiou kai oxi epanafortizomenes! :)

Οί μπαταρίες λιθίου δεν είναι επαναφορτιζόμενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η w50 δεν έχει 265, αλλά 245 Στο φθηνότερο Ελληνικό κατάστημα. Εγώ από κει την τσίμπισα. Δεν υπάρχει καμμία διαφορά όταν βλέπεις τυπωμένη τη φωτογραφία σε συνηθισμένο μέγεθος από τα 6 στα 8MP. Επίσης η w100 δεν έχει 300 αλλά 329.

 

Η w100 έχει 305 ευρώ στην pixmania & 309 εδώ: http://www.technixx.gr/

Σε κάθε περίπτωση δεν υπολογίζω τα έξοδα αποστολής γιατί στη Γαλλία θα πάει ένας φίλος τέλη Οκτώβρη οπότε και μπορεί να μου τη φέρει και το άλλο τα δίνει δωρεάν στα καταστήματα στη Θεσσαλονίκη όπου και θα πάω εγώ κάποια στιγμή ούτως ή άλλως.

 

Όσο για τη w50,δε το είπα εγώ! Πάντως μόλις τη βρήκα και με 234. Τι βρίσκεις όμως αν ψάξεις λίγο παραπάνω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οί μπαταρίες λιθίου δεν είναι επαναφορτιζόμενες?

poly sosti i erotisi sou file mou, tha to psakso sto internet kai tha sou apantiso! alla ayto pou ennoousa ego einai na parei psifiaki me tetoia mpataria

803zc0.th.jpg

kai oxi me AA epanafortizomenes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τη w50,δε το είπα εγώ! Πάντως μόλις τη βρήκα και με 234. Τι βρίσκεις όμως αν ψάξεις λίγο παραπάνω ε?

 

Αν δεν λαμβάνεις υπ όψην τα έξοδα αποστολής πάω πάσο! το technixx έχει απαράδεκτα έξοδα αποστολής:

SpeedEx (Αντικαταβολή) 1kg - 20kg…….13,90 ?

(προπληρωμές δεν κάνω συνήθως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poly sosti i erotisi sou file mou, tha to psakso sto internet kai tha sou apantiso! alla ayto pou ennoousa ego einai na parei psifiaki me tetoia mpataria

803zc0.th.jpg

kai oxi me AA epanafortizomenes!

 

Δεν τις φορτίζεις όπως τα κινητά αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Efoson exeis idi memory stick tote kala tha kaneis na pas se sony pally.

Genikotera se auth tin kathgoria oi sony einai polly kales se thema value for money.

 

Gia to red eye reduction pou upothike.O monos tropos gia na min exoume red eye einai na xrisimopoioume dinato flash. H mh swsth foteinothta tou flash dimiourgei to red eye. Me liga logia den einai thema mixanis alla flash.

 

Kai kati alo . Oi mpataries pou exoune oles oi cybershot einai infolithium.Einai lithiou kai malista h mixani sou leei posa lepta akoma zwh exei i mpataria kati to opoio einai poly praktiko se sxesi me ales mixanes pou exoune ton klasiko kensora me tin misogemath mpatarioula kai prepei na manteueis poso polly tha kratisei akoma.

 

Oso gia to thema 8mp an einai pola i oxi.Nai sigoura einai polla alla den einai aparaithto na fotografizeis sta 8.Mporeis na rithmiseis tin mixani na bgazei fotos se mikroteres analiseis. An omws sou katsei kanena kalo hliobasilema kai theleis na to kaneis "afisa" tote ta 8 einai kalh fasi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...