Προς το περιεχόμενο

Αγορά ψηφιακής!


asxetoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Efoson exeis idi memory stick tote kala tha kaneis na pas se sony pally.

 

 

Αυτό το ξέχασα, έχω 3 κάρτες μνήμης, μόνο σε Sony μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ε? Όχι σε άλλης μάρκας μηχανή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό το ξέχασα, έχω 3 κάρτες μνήμης, μόνο σε Sony μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ε? Όχι σε άλλης μάρκας μηχανή;

 

Koita to memory stick einai patenta tis sony.Gia auto tha to breis mono se sony siskeues (PSP, sonyerricson kinita, fotografikes)

Prwsopika den gnwrizw kamia etairia me fotografikes pera apo ti sony pou xrisimopoiei memory stick.Isws kai na uparxei.

 

Egw pantos psifizw sony dagwto! :P Se auth tin kathgoria diladi kai me auta ta lefta kai efoson exeis kai memory stick tote pas gia sony.An Pally sou fenontai polla ta lefta mporeis na peseis stin W70 W50 h kai W30.Pantos h W100 ta aksizei ta lefta tis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνονται πολλά, ίσα ίσα, θα ρωτούσα αν χρειάζεται να δώσω και περισσότερα. Είδα τώρα και την Ν1 πάλι της Sony.

 

Oι Canon γενικά είναι πολύ ακριβότερες και δε νομίζω ότι υστερούν οι Sony, για αυτό και τις αποκλείω. Βέβαια στα περιοδικά διάβασα πολυ καλές κριτικές και για τις Olympus, για αυτό άλλωστε έβαλα και το thread, να μου πείτε κι εσείς γνώμες.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaksi perisotera lefta den nomizw oti aksizei.Skepsou oti se kana 2 xronia tha pareis allh.

 

Nai oi cannon einai kales mixanes alla opws eipes oi sony den usteroune toso pia polly pou na peis oti aksizei na dwseis parapanw lefta gia mia cannon.(apopsi mou)

 

Episis ksepsou ta memory stick, oti tha axristeutoune kai oti tha exeis ena extra kostos gia na pareis kainourgies mnimes se periptwsi pou pareis kati alo pera apo sony.(oxi oti auto to kostos tha einai pia kai toso megalo giati oi times apo tis mnimes exoune pesei para poly, alla opws kai na to kaneis einai ena extra kostos).Episis an exeis kai ales siskeues sony mporeis na sindiaseis tin bolikothta tou memory stick xrisimopoiontas to kai kapou alou, kati to opoio den simbainei me ales siskeues apo ales etairies.(isws idi na to kaneis se periptwsi pou exeis kinito sony h psp)

 

Episis mporeis na rikseis mia matia kai se merika modela tis nikon pou exoune panw wifi.Alla polly pithano na min to xrisimopoihseis pote.

 

Kati pou mporeis na kaneis afou katalikseis se merika modela einai na pas edw->http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp kai na tis baleis side by side na deis pia einai kalyterh.Episis katse na diabaseis ta reviews autou tou site gia tis mixanes pou se endiaferoune.Einai apo ta pio eggura site panw stis fotografikes mixanes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω κι εγώ για μια ψηφιακή, και επίσης σουπεράσχετος.

 

θελω να δωσω κοντα 200. οποτε με μερικα εξτρά (μνημη, ισως μπαταριες, car reader ) να μην περασουμε τα 300.

1 giga memory θα παρω πακετο.

 

 

 

1. μεγεθος κομπακτ βεβαια για να χωραει παντου.

 

2. μνημη τυπου SD γιατι νομιζω ειναι και μεσα στα 2 στανταρ (CF, SD) και κατά τι φτηνοτερες απο CF

(ισως γι αυτο δεν καλοβλέπω sony, που παιζει με τις δικές της μνημες).

 

4. se MP δεν εχω απαιτησεις. ολες τωρα ειναι απο 3+, και τις λιγες που θα τυπώνω θα ειναι στο μικρο στανταρ μεγεθος.

 

5. το Οπτικο ζουμ μου αρέσει πολύ, αλλα ολες τις κατηγορίας ειναι στα 3x, και μερικες λιγες φτηνές με 3,5-4-5 εχουν αλλα μειονεκτήματα (κυριως αυξανει το μεγεθος), οποτε αρκουμε στο 3x.

 

6. απο μπαταρίες, πιστευα οτι οι στανταρ επαναφορτιζόμενες (AAA, AA) ηταν καλυτερη επιλογή, αλλα λένε οτι οι proprietary "μαμήσιες" των κατασκευαστών (οχι σε σταντερ μεγεθος) διαρκουν πολυ περισσότερο.

τι λετε για τον τυπο μπαταριας? αν χρειαστώ ανταλλακτική proprietary θα με γδάρουν ή ειναι λογικες οι τιμές?

 

(υποψη, φορτιστή για ΑΑΑ, ΑΑ έχω ήδη)

 

 

7. να ειναι και λιγο γρηγορη δε βλάπτει. μη περιμενουμε 5 δευτερα για καθε shot.

 

ti protinete?

 

με το pc συνέονται όλες οι μηχανές μεσω usb ή παίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6. Οι προηγούμενες που είχα μπαταρίες ΑΑΑ έπαιρναν και μετά από κάποιο σημείο είχαν καταντήσει σπαστικές, στις διακοπές είχα 2 ζευγάρια και τις φόρτιζα κάθε μέρα.

 

7. Όντως σπαστικό αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poly sosti i erotisi sou file mou, tha to psakso sto internet kai tha sou apantiso! alla ayto pou ennoousa ego einai na parei psifiaki me tetoia mpataria

803zc0.th.jpg

kai oxi me AA epanafortizomenes!

Καί εγώ ειμαι Παναθηναικός αλλά μπορεί κανείς να με πεί καί Ολυμπιακό γιατί ξέρεις ότι η πρώτη εμφάνιση τού Παναθηναικού ήταν κόκκινη.Άκου όταν δεν λες κάτι σωστά μην προσπαθείς τουλάχιστον να ειρωνεύεσαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random, με 300 ευρώ παίρνεις καλό πακέτο. Δεν είναι ανάγκη να έχεις τόσο απαισιόδοξο ύφος ;)

 

Λοιπον. Κατά τη γνώμη μου, αν θές compact θα ξεχάσεις τις AA μπαταρίες.

Θα σου προτείνω

Canon Digital IXUS 60 (στην Αμερική την λένε SD600) + SD ultraII 1GB -> 300ευρώ

Sony W50 + 1GB Memory Stick PRO Duo -> 290 ευρώ

 

Για την canon θα χρειαστείς και 2η μπαταρία NB-4L (άλλα 35 ευρώ περίπου), καθώς είναι αδύναμη (160φωτό) σε σχέση με αυτήν της sony (390φωτό), η οποία έχει την καλύτερη μπαταρία της αγοράς.

Και οι 2 μηχανές είναι πολύ καλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την canon θα χρειαστείς και 2η μπαταρία NB-4L (άλλα 35 ευρώ περίπου), καθώς είναι αδύναμη (160φωτό) σε σχέση με αυτήν της sony (390φωτό), η οποία έχει την καλύτερη μπαταρία της αγοράς.

Και οι 2 μηχανές είναι πολύ καλές.

 

Άρα η sony όχι μόνο δεν υστερεί πολύ της Canon, αλλά την ξεπερνά και στις μπαταρίες? :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random.... στο budget σου, πήρα την Canon Powershot A520 (4Mp, 4x οπτικό, full manual mode για παιχνίδια...). Τη συστήνω ανεπιφύλακτα ένα χρόνο που την έχω περίπου τώρα...

Λογικά και το νέο μοντελάκι (530) θα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα ποιότητας... (έχει και το DigicII ενώ η δικιά μου έχει I επεξεργαστή)

http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/a530.html

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_a530.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η sony όχι μόνο δεν υστερεί πολύ της Canon, αλλά την ξεπερνά και στις μπαταρίες? :mrgreen: :mrgreen:

 

Οι απόψεις για το ποιες είναι καλύτερες διίστανται. Οι μπαταρίες έχουν σίγουρα όμως τραγική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 300 ευρώ είναι απίστευτο ποσό για ψηφιακή φωτογραφική μηχανή αυτών των δυνατοτήτων που ψάχνει η φίλη μας... 300 ευρώ είχα πάρει την SLR Nikon μου, η οποία δεν συγκρίνεται σε τίποτε με τις ανάλογου κόστους ψηφιακές. Αφήστε που οτιδήποτε πάνω από 4 MP λογικά δεν θα της χρειαστεί ποτέ, εκτός και αν τυπώνει σε Α3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 300 ευρώ είναι απίστευτο ποσό για ψηφιακή φωτογραφική μηχανή αυτών των δυνατοτήτων που ψάχνει η φίλη μας... 300 ευρώ είχα πάρει την SLR Nikon μου, η οποία δεν συγκρίνεται σε τίποτε με τις ανάλογου κόστους ψηφιακές. Αφήστε που οτιδήποτε πάνω από 4 MP λογικά δεν θα της χρειαστεί ποτέ, εκτός και αν τυπώνει σε Α3.

 

Entaksi twra na min leme kai oti theloume.

SLR phres , oxi DSLR. Na min siggrinoume anomia pragmata.

Mporei I SLR sou na einai klasis kaluterh (pou einai xwris kamia amfibolia) apo mia compact digital alla kata poso einai praktiki?Posa lefta dineis kathe ligo kai ligaki gia film? Gia kathe "click" pou kanei to shutter tis mixanis sou, adeiazei to portofoli sou.

 

Kai 300 phres mono to soma e? Gia bale fakous, filtra, flash, tripodes, katharistika, klp klp..... H timi einai way too much apo 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaksi twra na min leme kai oti theloume.

SLR phres , oxi DSLR. Na min siggrinoume anomia pragmata.

Mporei I SLR sou na einai klasis kaluterh (pou einai xwris kamia amfibolia) apo mia compact digital alla kata poso einai praktiki?Posa lefta dineis kathe ligo kai ligaki gia film? Gia kathe "click" pou kanei to shutter tis mixanis sou, adeiazei to portofoli sou.

 

Kai 300 phres mono to soma e? Gia bale fakous, filtra, flash, tripodes, katharistika, klp klp..... H timi einai way too much apo 300.

Δεν λέω ό,τι θελω και δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Ήμουν αρκετά ξεκάθαρος νομίζω.

Δεν έχω πρόβλημα με τις ψηφιακές, έχω πρόβλημα με τις lifestyle compact των 300 ευρώ και μόνο με αυτές.

Αξίζουν τα 300 ευρώ που ζητάνε compact μηχανές των 7,8MP; Έβγαλαν και 10MP τώρα με 400 ευρώ. Αν θεωρείς ότι τα αξίζουν, πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να μην υπάρχει καμιά διαφορά ανάμεσα στα 6 και τα 8ΜΡ τότε, μήπως να κοιτάξω για κάποια στα 6ΜΡ αλλά με πολύ καλύτερο φακό; Κι αν δεν υπάρχει με καλύτερο φακό. τότε μια Ultra compact που είναι μικρότερη άλλα και πιο βολική.

 

Στο συνηθισμένο μέγεθος εκτυπώνω απλά μου άρεσε η ιδέα που ειπώθηκε για το ηλιοβασίλεμα, αν π.χ. πετύχω κανένα πολύ όμορφο τοπίο, να μπορώ να το εκτυπώσω και να το κορνιζώσω σε μεγαλούτσικο όμως μέγεθος. Αυτό θα γινόταν με 6ΜΡ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...