Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι γω αυτης της αποψης ειμαι αλλά να μπορει να απειλήσει και στην επιθεση, οπως ο Στοκτον ή ο Νας. Παρολα αυτά ο Κιντ που επίσης δεν απειλουσε ειναι απο τους αγαπημενους μου παιχτες. Κομπο-γκαρντ τυπου Γουεστμπρουκ και Ροουζ ποτε δεν μου αρεσαν, όσο καλοί παιχτες και να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1526

  • ilos

    1498

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Ουτε ο Ματζικ ηταν κανονικο pg, αλλα νταξει ηταν Ματζικ.. Ο πιο ολοκληρωμένος παιχτης που όλοι οι υποψηφιοι πλέιμεικερ πρέπει να βλέπουν υποχρεωτικά 1 παιχνιδι του τη μέρα ηταν ο Στοκτον. Μαλιστα καπου διάβαζα ότι σε καθε καινουριο συμπαικτη του τον ρωτουσε που και με ποιο τρόπο θέλει να παιρνει τη μπαλα είτε είναι στον αιφνιδιασμο, ειτε στημένος για σουτ για να μπορει να εκτελει καλύτερα.. no comments.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω αυτης της αποψης ειμαι αλλά να μπορει να απειλήσει και στην επιθεση, οπως ο Στοκτον ή ο Νας. Παρολα αυτά ο Κιντ που επίσης δεν απειλουσε ειναι απο τους αγαπημενους μου παιχτες. Κομπο-γκαρντ τυπου Γουεστμπρουκ και Ροουζ ποτε δεν μου αρεσαν, όσο καλοί παιχτες και να ειναι.

Ο Kidd πως δεν απειλουσε?Δεν ειχε τριποντο?Ο Ροντο κυριως θα σκοραρει με drive καταστασεις κτλ.Συμφωνω απολυτα για τα Κομπο-γκαρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kidd πρώτα κοιτουσε την πάσα και μετά το σουτ, στις αρχες του 2000 που εκανε καποιες χρονιες πρωταθλητισμό με τους Νετς εκανε τα παντα κυριολεκτικά αλλά ποτέ δεν ηταν αμεση απειλη για την αντιπαλη ομαδα, δεν ηταν ομως και Ροντο. Ειχε ενα αξιοπρεπές ποσοστό παντως στα τριποντα 30-35% που τον έκανε υπολογισιμο αντιπαλο αλλά όχι νο.1. προτεραιότητα στην αμυνα. Ο Kidd στα γεράματα έγινε πιο καλός σουτερ όταν και καταλαβε οτι δεν μπορει πλεον να τα βγάζει πέρα με μπουκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως έχετε δίκαιο. Καλύτερα να βγάζει 10 ασίστ ανά παιχνίδι ο πλέι μέικερ και να σκοράρει 10 πόντους από το να βγάζει 8 ασίστ ανά παιχνίδι να σκοράρει 25 πόντους και να κάνει και 4-5 χάιλάιτς σε κάθε αγώνα να μην σε παίρνει ο ύπνος. Η δουλειά του πλέι μέικερ είναι να πασάρει. Άλωστε 2 ασίστ παραπάνω είναι αυτό που ζητούν όλες οι ομάδες.

 

Ρε την παλεύετε όλοι; :D

 

Είναι σαν να λέτε "Εμένα SG τύπου Kobe και Jordan δεν μου αρέσουν. Η δουλειά του SG είναι να τρέχει γύρω γύρω από σκρίν σε σκρίν να μένει ελεύθερος στο τρίποντο και να παίνρει την μπάλα και να το βάζει. SG με κάτω από 5 τρίποντα ανά αγώνα δεν νοείτει. Χίλιες φορές να βάζει 5 τρίποντα από το να βάζει 40 πόντους με χίλιους δύο άλλους τρόπους."

 

Πάντως σαν καθαρός άσσος,ολοκάθαρος, ότι πληρέστερο παίζει στο NBA αυτή τη στιγμή είναι ο Κρίς Πόλ και έπειτα όλοι οι υπόλοιποι. Δηλαδή άμα ο Ρόντο πλησιάζει τον Μάτζικ ο Πόλ πρέπει να τον έχει αφήσει έτη φωτός πίσω.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος έχει jailbreaked συσκευή iphone,ipod touch,ipad και θέλει να παρακολουθεί δωρεάν όλους τους αγώνες nba, ας μου στείλει ένα πμ να του πω πως.εννοείται σε high definition και χωρίς κολλήματα μιας και είναι μέσω της free εφαρμογής NBA TV!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το πρόβλημα με τους PG που έχουν 25-8 είναι ότι συνήθως θέλουν μια μπάλα μόνο για τον εαυτό τους και συνήθως επηρεάζουν αρνητικά την υπόλοιπη ομάδα.

 

Προφανώς και το 25-8 είναι καλύτερο από το 10-10, αλλά τι να το κάνεις αν ο PG θέλει συνέχεια μπάλα και παίρνει 25 σουτ σε κάθε αγώνα (ενδεχομένως με μέτρια ποσοστά); Επίσης η δουλειά του PG δεν είναι μόνο πόντοι-ασίστ αλλά και η οργάνωση της επίθεσης, ο έλεγχος του ρυθμού του αγώνα κλπ. Δυστυχώς τα τελευταία δεν μπορούν να αποτυπωθούν με νούμερα και άρα είναι πιο δύσκολο να τα ζυγίσουμε αντικειμενικά.

 

Φυσικά σε όλα τα παραπάνω έχει μεγάλη σημασία και η δομή της ομάδας. Αν δεν υπάρχει δεύτερος σκόρερ, τότε ο PG αναγκαστικά θα επεκτείνει τις επιθετικές του πρωτοβουλίες (περίπτωση Rose). Αν υπάρχει ήδη ένας SG που κάνει κουμάντο στην ομάδα (στιλ Kobe), τότε ο point θα υποχρεωθεί να κάνει τον... κουβαλητή (σπάνια εξαίρεση το δίδυμο Durant-Westbrook, που είμαι βέβαιος ότι δεν θα κρατήσει πολύ ακόμα).

 

Τελικά όμως είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ πχ. αν ήμουν προπονητής δεν θα ήθελα οι παίκτες που να κρατάνε πολύ την μπάλα και αν είχα τη δυνατότητα επιλογής, θα προτιμούσα έναν Kidd/Nash/Rondo/Paul παρά έναν Rose/Westbrook/D.Williams ή... Iverson. Κάποιος άλλος θα επέλεγε το αντίθετο. Ενώ ένας τρίτος μπορεί να ήθελε μόνο καλούς ψηλούς και να μην έδινε μεγάλη σημασία στους περιφερειακούς.

 

Γούστα. Μπορεί να είναι κατάλοιπο από τα μπασκετικά μου νιάτα, όπου σαν playmaker -για κάποιο περίεργο λόγο- πάντα προτιμούσα να κάνω μια ωραία ασίστ παρά να βάλω ένα ωραίο καλάθι. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπες. Πάντα κάποιος θα παίρνει παραπάνω σουτ σε όλες τις ομάδες. Πάντως και ο Ντερόν και ο Ρόουζ πρώτα να βρούν τους συμπαίχτες τους κοιτάνε. Αλλιώς θα βάζαν 40 πόντους σε κάθε παιχνίδι και οι δύο. Νομίζω ότι είναι λίγο υποτιμημένες οι ικανότητές τους στην πάσα επειδή μπορούν και οι δύο να σκοράρουν πολύ. Και οι δύο παίχτες των 8 ασίστ ανα παιχνίδι είναι κάνουν και πολύ συχνά και παιχνίδια με 15+ ασίστς. Ας είχαν δηλαδή δίπλα τους παίχτες που μπορούν να σκοράρουν σίγουρα θα κάναν και περισσότερες ασίστ και οι δύο. Την έχουν και οι δύο την πάσα. Δεν είναι σαν τον Γουέστμπρουκ. Απλά είναι μόνοι τους είναι στις ομάδες τους επιθετικά και παίρνουν και αρκετές προσπάθειες. Που σε καμμία των περιπτώσεων δεν ζημιώνουν τις ομάδες τους. Των 11 ασίστ ανα παιχνίδι είναι ο Νας που καλύτερος από αυτόν σε αυτόν τον τομέα δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια ομάδα, τεράστιοι παίκτες με την ψυχή του πρωταθλητή. Απίστευτος Ρόντο με άλλο ένα triple-double, φοβερός και ο Γκαρνέτ που κάνει πλάκα δίνοντας συνεχόμενα παιχνίδια με δύο μέρες ξεκούραση στα 36 του. Τι να άλλο να πείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία συζήτηση. Ο Ρόντο είναι ο καλύτερος πραγματικός PG του ΝΒΑ, και παρών σε όλα τα μεγάλα παιχνίδια της ομάδας σε αντίθεση με άλλους πολυδιαφημισμένους "αστέρες" της ίδιας θέσης που στα δύσκολα εξαφανίζονται. Ο Magic πρέπει να είναι περήφανος κάτι τέτοιες στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...