Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω πόσες σελίδες ακόμα θα γεμίσουμε για το alien. Είναι ο 2ος καλύτερος playmaker στο παιχνίδι σήμερα. Ο καλύτερος είναι μακράν ο CP3, από τους παίχτες που αφήνουν εποχή. Οι combo-guards/PG νέας σοδειάς δεν έχουν καμία επιτύχια είναι η αλήθεια, μόνο ο Parker έχει πάρει πρωτάθλημα. Τα τελευταία 20-25 χρόνια είναι ο μόνος PG με usage >18% που έχει κούπα. Για την αξία του Rondo έχω ακόμα αμφιβολίες επειδή παίζει με HoF. Kidd, Nash, CP3 έχουν βγάλει μπόλικα συμβόλαια για σαπάκια και έχουν αποδείξει τις playmaking ικανότητές τους. Σταματήστε να αναφέρετε Magic, άλλες εποχές.

Δε βλέπω σχόλια για LeBron 3o MVP. Προσωπικά περίμενα Durant.

Στην επικαιρότητα, οι LAL πέρασαν τους πουθενάδες και τώρα θα φάνε sweep από Thunder.

Χάριν ευφημίας είπα να ανεβάσουμε το επίπεδο της συζήτησης, επειδή είναι playoff. Μια χαρά είναι το topic, ειδικά αν αναλογιστούμε πως είμαστε για άλλους λόγους (τεχνολογικούς φαντάζομαι) στο forum.

 

edit. να και το άρθρο για το usage% των PG. Λέμε πως οι νέοι είναι καλύτεροι παίχτες, αλλά τα αποτελέσματα δείχουν πως οι ομάδες χρειάζονται σκοράρισμα από τις άλλες θέσεις κυρίως (τον πίνακα δείτε, τα άλλα αναφέρονται συγκεκριμένα στο Westduck)

http://www.bballbreakdown.com/spurs-at-thunder-russell-westbrook-will-never-be-sam-malone/

 

edit2. να και ένα πολύ αναλυτικό άρθρο επί του θέματος: http://www.keeperofthecourt.com/2012/01/17/do-scoring-point-guards-work/ η μόνη μου ένσταση είναι πως βρισκόμαστε σε νέα εποχή και η κυρίαρχη θέση σε κάθε draft είναι οι PG, οπότε σε βάθος χρόνου ίσως αλλάξουν τα πράγματα (αλλά αυτό είναι υπόθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1526

  • ilos

    1498

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

ondine,μαζι σου αυτο που λες για τον Rondo οτι εχει HOF διπλα του αλλα νταξει δεν φταιει αυτος :-D Για να δουμε τωρα που θ'αποσυρθουν ή θα φυγουν καποιοι απο τους big 3,πως θα πλαισιωθει.Κidd,Nash,CP3 συμφωνω απολυτα μαζι σου ξανα.Το 'προβλημα' μου ειναι με παιχτες τυπου Rose και Westbrook(κυριως αυτος) που θα το ξαναπω ειναι σκορερ πρωτα.Ο Rondo ειχε φετος 11.7 assists M.O και πιστευω οτι ενα 60-70% αυτων ειναι πραγματικες ασιστ και οχι του στυλ κανω μια απλη πασα,κανει μια ντριπλα ο συμπαιχτης μου σουταρει και να η assist.

Είναι σαν να λέτε "Εμένα SG τύπου Kobe και Jordan δεν μου αρέσουν. Η δουλειά του SG είναι να τρέχει γύρω γύρω από σκρίν σε σκρίν να μένει ελεύθερος στο τρίποντο και να παίνρει την μπάλα και να το βάζει. SG με κάτω από 5 τρίποντα ανά αγώνα δεν νοείτει. Χίλιες φορές να βάζει 5 τρίποντα από το να βάζει 40 πόντους με χίλιους δύο άλλους τρόπους."

Ακυρο εντελως και κανεις δεν το λεει.lol.

 

Για να μην παρεξηγηθω,δεν λεω οτι ο Westbrook,o Rose,δεν ειναι παιχταραδες ή δεν καταλαβαινω οτι πρεπει να τραβουν αναγκαστικα του κουπι του σκοραρισματος απλα λεω δωσε μου Kidd/Nash/Rondo/Isiah καθε μερα διοτι αυτοι ειναι point guards που πραγματικα κανουν παιχνιδι και θα δωσουν το ετοιμο καλαθι.Ισως ειναι αυτο που λεει ο zeppos,δηλαδη οτι ειναι γουστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Rondo ειχε φετος 11.7 assists M.O και πιστευω οτι ενα 60-70% αυτων ειναι πραγματικες ασιστ και οχι του στυλ κανω μια απλη πασα,κανει μια ντριπλα ο συμπαιχτης μου σουταρει και να η assist.

Να μια ωραία παρατήρηση, με την οποια συμφωνώ. Ο Rondo (και οι υπόλοιποι καθαροί PG) σού δίνουν την εντύπωση ότι κάνουν ασίστ επειδή έχουν διαβάσει την άμυνα του αντιπάλου, έχουν καθοδηγήσει το συμπαίκτη τους σε συγκεκριμένο σημείο και του έχουν δώσει την μπάλα ακριβώς εκεί που τη χρειάζεται ώστε να σκοράρει.

 

Αντίθετα οι combo guards συνήθως μου θυμίζουν την περίπτωση παίκτη που ετοιμάζεται για γιούρια ή για παλαβό σουτ, πέφτει η μισή άμυνα πάνω του και άρα καμια φορά δίνει δεξιά-αριστερά (ή κάνει split out) για να σουτάρει άλλος. Εφ' όσον αυτό το πράγμα το κάνει σχεδόν σε κάθε επίθεση, είναι μάλλον λογικό να τελειώσει με 5-10 ασίστ (ειδικά με τον τρόπο που τις μετράνε στο ΝΒΑ και... ειδικότερα στη δυτική περιφέρεια).

 

edit: άσχετο, αλλά πραγματικά απορώ πώς είναι δυνατόν να παίξει κανείς άμυνα ενάντια σε αυτό το πράγμα:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2μιση ώρες βίντεο και όποιος αντέξει!:D

 

http://www.youtube.com/watch?v=we0myBZ6kv0&feature=related

ΜΑΓΙΚΟ βιντεο!

Δειχνει μερικες απο τις ωραιοτερες στιγμες της πιο ανυπερβλητης, της πιο μυθικης επιθετικης μηχανης που υπηρξε ποτέ στην ιστορια του μπασκετ!!

 

Να δωσω και μερικα στατιστικα για τα πλειοφ του ΝΒΑ και τον Τζορνταν, οσον αφορα τους ποντους:

 

Καταρχην η λιστα με ολους τους παικτες που εχουν πετυχει 50 ή και παραπανω ποντους σε πλειοφ ΝΒΑ. Σε παρενθεση οι ποντοι που εχουν πετυχει καθε φορα.

Ο Τζορνταν κυριαρχει με 8 φορες!!!! Ενω απο εν ενεργεια παικτες ακολουθει ο Αιβερσον με 3 φορες και ο Μπραιαντ και ο Νοβιτσκι και ο Βινς Καρτερ που εχουν απο μια φορα.

 

--------------------------------------

8 --- Μαικλ Τζορνταν (63,56,55,55,55,54,50,50)

4 --- Γουιλτ Τσαμπερλεν (56,53,50,50)

3 --- Αλεν Αιβερσον (55,54,52)

2 --- Τζερι Γουεστ 2 (53,52)

 

1 --- Ελτζιν Μπειλορ (61)

1 --- Τσαρλ Μπαρκλεϊ (56)

1 --- Τζον Χαβλιτσεκ (55)

1 --- Ρικ Μπαρι (55)

1 --- Ρευ Αλλεν (51)

1 --- Σλιπι Φλοιντ (51)

1 --- Σαμ Τζοουνς (51)

1 --- Ντιρκ Νοβιτσκι (50)

1 --- Κομπι Μπραιαντ (50)

1 --- Βινς Καρτερ (50)

1 --- Καρλ Μαλοουν (50)

1 --- Μπομπ Πετιτ (50)

1 --- Ντομινικ Γουιλκινς (50)

1 --- Μπομπ ΜακΑντου (50)

1 --- Μπιλ Κανινχαμ (50)

1 --- Μπομπ Κουσι (50)

--------------------------------------

 

Επειτα δινω μερικα απο τα πιο αξιωσημειωτα ρεκορ που κατεχει ο Τζορνταν για τα πλειοφ απο πλευρας σκοραρισματος:

Ο Τζορνταν για τα πλειοφ κατεχει το:

 

•Ρεκορ των περισσοτερων ποντων σε ενα αγωνα με 63 απεναντι στους Σελτικς το 1986 οπου ειχαν και την καλυτερη αμυνα του ΝΒΑ!

•Ρεκορ των περισσοτερων συνεχομενων ευστοχων καλαθιων(field goals) με 13 συνεχομενα ευστοχα απεναντι στους Λεικερς στο 2ο τελικο του 1991!

•Ρεκορ του μεγαλυτερου μεσου ορου ποντων σε μια σειρα, με 45.2 ποντους ανα παιχνιδι απεναντι στο Κλιβελαντ το 1988!

•Ρεκορ του μεγαλυτερου μεσου ορου ποντων για ολοκληρα τα πλειοφ και τους τελικους με 33.5 ποντους ανα αγωνα.!

•Ρεκορ των περισσοτερων 50+ παιχνιδιων σε πλειοφ, με 8 συνολικα!! 2ος ειναι ο Τσαμπερλεν με 4.

•Ρεκορ των περισσοτερων 40+ παιχνιδιων σε πλειοφ, με 38 συνολικα.

•Ρεκορ των περισσοτερων 30+ παιχνιδιων σε πλειοφ, με 109 συνολικα.

•Ρεκορ των περισσοτερων 20+ παιχνιδιων σε πλειοφ, με 173 συνολικα (απο τα 179 που επαιξε)!!!!

•Ρεκορ του μοναδικου παικτη στην ιστορια οπου δεν πετυχε ποτέ λιγοτερους απο 15 ποντους σε ενα παιχνιδι πλειοφ!!

•Ρεκορ του μοναδικου παικτη που εχει πετυχει σε πλειοφ σε 2 συνεχομενα ματς πανω απο 50 ποντους(μαλιστα με κυριο αντιπαλο τον πολυ πολυ καλο αμυντικο Ρον Χαρπερ που αργοτερα αποτελεσε και συμπαικτη του στους Μπουλς και βασικο συνοδοιπορο μαζι με Πιπεν και Ροντμαν στην μυθικη αμυνα των Μπουλς)!

•Ρεκορ του μοναδικου παικτη στην ιστορια οπου σε ολα τα παιχνιδια τελικων ΝΒΑ που επαιξε πετυχε πανω απο 20 ποντους!!

•Ρεκορ των περισσοτερων ποντων σε ημιχρονο τελικων ΝΒΑ, με 35 ποντους στο ημιχρονο με το Πορτλαντ το 1992(στο 2ο ημιχορνο ξεκουραστηκε και πετυχε μολις 4 ποντους και εχασε την ευκαιρια να κυνηγησει και το ρεκορ ποντων σε ολο τον αγωνα, οπου με την ευστοχια που ειχε τοτε θα μπορουσε ανετα να το καταρριψει και αυτο).

 

 

 

****Οπου αναφερεται Χ+ παιχνιδιων εννοειται Χ+ ποντων, δηλαδη παιχνιδιων οπου πετυχε καποιος Χ ή παραπανω ποντους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις με τον Μάτζικ. Δεύτερον και ο Ρόντο παιχταράς είναι. Δεν είπε κανένας ότι είναι άχρηστος. Απλά αν μπορούσα να διαλλέξω μεταξύ Ρόουζ,Πόλ,Ντερόν ακόμη και Ίρβινγκ θα διάλλεγα χωρίς δεύτερες σκέψεις. Είναι όλοι παίχτες που μπορεί μια ομάδα να στηριχτεί πάνω τους. Με έναν δεύτερο σούπερσταρ στην ομάδα είναι υποψήφιοι για πρωτάθλημα όλοι. Και εννοείται ότι όλοι μπορούν να πασάρουν καλά. Ο Ρόντο είναι πολύ καλός οργανωτής αλλά δεν είναι Νας και δεν μπορείς να χτίσεις μια ομάδα πρωταθλητισμού πάνω του.

 

Τυχερή νίκη χθές για τους Σέλτικς. Δυστυχώς η Φιλαδέλφια ανά διαστήματα δεν μπορεί να σκοράρει ούτε με αίτηση και το πληρώνει και θα το πληρώσει. Αυτό το παιχνίδι έτσι όπως πήγε μόνο η Φιλαδέλφεια μπορούσε να το χάσει. Δεν νομίζω να δυσκολευτούν οι Σέλτικς να περάσουν. Μόνοι ελπίδα της Φιλαδέλφεια είναι να κουραστούν τα γεροντοπαλίκαρα των Σέλτικς. Για τον Γκαρνέτ ότι και να πεί κανείς είναι λίγο. Συγκλονιστικός. Μακάρι να πάρει άλλο ένα πρωτάθλημα γιατί αυτός ο παίχτης είναι άδικο να σταματήσει το μπάσκετ μόνο με ένα. Αλλά δεν το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: άσχετο, αλλά πραγματικά απορώ πώς είναι δυνατόν να παίξει κανείς άμυνα ενάντια σε αυτό το πράγμα:

 

 

Και φυσικά αυτό το βίντεο είναι μια ακόμα απάντηση σε αυτούς που λένε ότι οι παικταράδες του παρελθόντος δεν θα ήταν το ίδιο καλοί στην εποχή μας γιατί ...μπλα μπλα μπλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερή ήταν η Φιλαδέλφια μάλλον, που η Βοστώνη είχε 2-18 τρίποντα. Αλλιώς θα μιλούσαμε για μια πολύ χαλαρή νίκη.

 

Μπα παίζει καλή άμυνα και η Φιλαδέλφεια και στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού μπροστά ήταν. Η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος είναι βασικά. Βάλε και που οι Σέλτικς δεν έχουν σουτέρς εκτός από τον τραυματία Άλλεν. Λογικό ήταν το 2-18. Με την ίδια λογική ένα από τα πολλά τραβηγμένα από τα μαλλιά σουτ που έκανε ο Holiday με τη διαφορά στο +10 στην τέταρτη περίοδο αν έμπαινε ένα θα είχε τελειώσει το παιχνίδι. Αλλά δεν πάει έτσι. Δεν μπορείς να περιμένεις αυτόν τον παίχτη να ευστοχήσει από το σπίτι του απέναντι σε οργανωμένη και καλή άμυνα. Λογικό να τα έχασε όλα. Απλά δεν έχουν έναν παίχτη να πάρει το παιχνίδι πάνω του στα κρίσιμα και να βάλει τελεία. Ενώ οι Σέλτικς είχαν και Γκαρνέτ και Πίρς που βάλαν τα κρίσιμα σουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτό το έχετε δει;

http://sports.yahoo.com/blogs/nba-ball-dont-lie/reggie-evans-may-gotten-technical-foul-giving-blake-055836757.html

Άνθρωποι είναι και λάθη γίνονται, αλλά δεν πρέπει να τιμωρούνται; Εγώ άμα κάνω παπαριές στη δουλειά μου θα πάρω πόδι, δεν ξέρω.

Σταματήστε ρε παιδιά να λέτε για το παρελθόν, με εκείνους έχουμε μεγαλώσει αλλά τώρα είμαστε στο ζενίθ της φετινής σεζόν. Για να κλείσουμε και το θέμα με τους PG, είμαστε σε παράξενη περίοδο. CP3+Rondo θα έπαιζαν και παλιά, αλλά οι άλλοι είναι νέα σοδιά, εξέλιξη του ΑΙ. Παλιά τους λέγαμε combo guards, σήμερα νομίζω είναι διαφορετικοί και τόσο πολλοί που πιστεύω πως αλλάζει όλο το τοπίο. Υπομονή.

Στο επί ταύτα, απόψε κλείνει η (αγαπημένη μου) σειρά LAC-MEM και αρχίζει το IND-MIA.

 

edit. Ο Irving πάει για Rookie of the year, άνετα κατά τη γνώμη μου. Το βραβείο του δεν το έχει πάρει ακόμα επειδή λέει είναι διακοπές. Άλλος ένας σύγχρονος PG ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος το σφύριξε αυτό να πάρει πόδι. Λάθος θα ήταν να έδινε φάουλ που δεν είναι. Αυτό είναι για γέλια.

 

Πάντως και εγώ συμφωνώ να σταματήσουμε τις συγκρίσεις γιατί δεν γίνονται συγκρίσεις. Και ο Ρόντο και ο Πόλ ένα @ του Μάτζικ είναι και ο Ρόουζ και ο Ντερόν ένα @ του Άιβερσον είναι. :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=d29VsG35DQM

http://www.youtube.com/watch?v=2IdoCLk3kCo&feature=related

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις με τον Μάτζικ. Δεύτερον και ο Ρόντο παιχταράς είναι. Δεν είπε κανένας ότι είναι άχρηστος. Απλά αν μπορούσα να διαλλέξω μεταξύ Ρόουζ,Πόλ,Ντερόν ακόμη και Ίρβινγκ θα διάλλεγα χωρίς δεύτερες σκέψεις. Είναι όλοι παίχτες που μπορεί μια ομάδα να στηριχτεί πάνω τους. Με έναν δεύτερο σούπερσταρ στην ομάδα είναι υποψήφιοι για πρωτάθλημα όλοι. Και εννοείται ότι όλοι μπορούν να πασάρουν καλά. Ο Ρόντο είναι πολύ καλός οργανωτής αλλά δεν είναι Νας και δεν μπορείς να χτίσεις μια ομάδα πρωταθλητισμού πάνω του.

Διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ!

Μα οι Σελτικς βασιζονται σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ βαθμο στον Ροντο. Και πηραν και πρωταθλημα πριν μερικα χρονια με οργανωτη που εκανε κουδουνια τους Λεικερς τον Ροντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέλτικς χωρίς Ρόντο οργανωτή, είναι τουλάχιστον 50% κάτω στην δυναμικότητα τους. Φάνηκε πέρσυ στα east semis όταν έπαθε εξάρθρωση και μας απέκλεισε το Μαϊάμι πόσο πολύ έλειψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...