Προς το περιεχόμενο

Τι φωτογραφική μηχανή θέλω?


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lucifer,

είμαι βέβαιος πως αντιλαμβάνεσαι πως δεν είμαι γκουρού, έτσι; Ό,τι σου γράφω είναι η προσωπική μου εκτίμηση και όσα σχετικά διάβασα όταν έψαχνα να αγοράσω μηχανές. Έχω μια olympus c765uz και μία canon 350D με 10-22 & 18-85 is. Επίσης αγόρασα μία olympus 300E την οποία πρόλαβα λίγο να παίξω, γιατί προοριζόταν για δώρο. H 500E είναι απόγονος της με ανάλογες επιδόσεις.

Η διαφορά στο θόρυβο είναι αισθητή με το μάτι όσο ανεβαίνουν τα iso με την 350 να τα πηγαίνει πολύ-πολύ καλύτερα. Ωστόσο σε συνθήκες καλού φωτισμού και τραβώντας jpg η 300 έδινε αποτελέσματα περισσότερο εντυπωσιακά. Τραβώντας σε raw δεν υπήρχε διαφορά. Η 350 είναι νομίζω αρκετά ταχύτερη σε εστίαση, σημαντικά ταχύτερη σε διαδοχικές λήψεις και χρόνους έναρξης (λόγω υψίσυχνου φίλτρου η 300 καθυστερούσε). Από άποψη ευχρηστίας η 350 μου έκατσε καλύτερα. Επιπλέον έχει 7 σημεία εστίασης αντί 3 της 300. Άλλο αν εγώ έχω καταλήξει να επιλέγω τις περισσότερες φορές χειροκίνητα το ενεργό σημείο. Η αυτονομία της 300 με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Ακόμα και με τον ενεργοβόρο λόγω is 18-85 ξεχνώ να την επαναφορτίσω. Νομίζω πως τραβώ περισσότερες από 300 λήψεις, γύρω στις 400 μάλλον.

Σχετικά με τα φίλτρα noise reduction είμαι αρκετά επιφυλακτικός, αν και τα χρησιμοποιώ όταν τραβώ με iso 800-1600. Χάνεις σε λεπτομέρεια χρησιμοποιώντας τα. Επιπλέον, η 300 έχανε πολύ σε οξύτητα και εμφάνιζε και πολύ χρωματικό θόρυβο. Αντίθετα η 350 απέδιδε πολύ καλύτερα, αλλά όχι άψογα. Με άλλα λόγια, χρησιμοποιώντας την 300 θα χρειαστείς σίγουρα noise reduction, ενώ με την 350 μπορεί και να μη χρειαστείς, αλλά αν το χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα θα είναι περισσότερο ικανοποιητικό.

Μετά από 1,5 χρόνο χρήσης και περίπου 4,000 λήψεις η μηχανή κόλησε μόνο μία φορά και χρειάστηκε να αφαιρέσω την μπαταρία.

Τα προγράμματα που δίνει η canon τα έχω βρει πολύ πρακτικά και αποτελεσματικά.Επιπλέον ανανεώνονται συχνά. Ωστόσο η εξέλιξη της 350 έχει σταματήσει, άρα μάλλον δεν πρέπει να περιμένουμε καινούργιο firmware. Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία, γιατί η μηχανή δεν αντιμετωπίζει προβλήματα, αλλά σε τεχνολογικό forum γράφουμε, τι στο καλό;

Ανέβασα ακόμα μία νυχτερινή φωτογραφία. Μολονότι χαμηλής ανάλυσης (για ευνοήτους λόγους την έχω κατεβάσει στα 800χ600, άρα έχει χαλάσει και το sharpening) και συμπιεσμένη, νομίζω πως φαίνεται η καλή της συμπεριφορά στο θόρυβο και σε συνθήκες μεικτού φωτισμού.

92297295495495395795996ug7.th.jpg

 

Με δέκα εκατοστά δάχτυλα, δε θα έχεις πρόβλημα. Εγώ δεν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι, αλλά ξέρεις πολλά παραπάνω και με έχεις ψήσει ήδη για την canon. Αν ξέρεις και τπτ για την pentax θα σου ήμουν υπόχρεος, δεν νομίζω πως μας έχει μείνει και καμία άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer,

συγγνώμη φίλε μου, αλλά προσωπική άποψη για τις pentax δεν έχω, γιατί δεν έχει πέσει καμμιά στα χέρια μου. Απ' όσα έχω διαβάσει είναι εταιρεία με καλά προϊόντα. Μάλλον υστερεί λίγο σε ταχύτητα και ακρίβεια εστίασης, αλλά δε φαντάζομαι να είναι τραγικά τα πράγματα. Τώρα τελευταία έχει βγάλει και μοντέλο με is στον αισθητήρα, αλλά μάλλον θα είναι λίγο πιο ακριβό. Δεν έχω ιδέα τι τιμές έχουν οι φακοί της.

Φυσικά υπάρχει και η nikon, που σου πρότεινε ο rebel. Αν τη βρεις σε καλύτερη τιμή, ίσως αξίζει να την προτιμήσεις. Δεν την έχω δουλέψει, αλλά έχοντας δει και παίξει λίγο με την d100, μπορώ να σου πω πως είναι πολύ καλή. Χάνει λίγο στα υψηλά iso και στο δυναμικό πεδίο, αλλά δεν νομίζω πως είναι τραγικές οι διαφορές.

Ό,τι και αν αποφασίσεις, βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο. Στάθμισε τα οικονομικά σου και αποφάσισε. Εγώ δε μετάνοιωσα στιγμή την αγορά της 350. Σε ταξίδια, σε νυχτερινή φωτογράφιση, σε γρήγορα θέματα, σε συναυλία, σε δύσκολες φωτιστικές συνθήκες μου έδωσε ποσοστό επιτυχημένων (πάντα για τα μέτρα μου) φωτογραφιών άνω του 90%.

Και μια και πήρα φόρα, αυτή είναι μια φωτογραφία από το ενυδρείο Ηρακλείου, τραβηγμένη στο χέρι.

img2972resizerc6.th.jpg

Αν έχεις κάποια απορία και μπορώ, ευχαρίστως να σου απαντήσω. Θυμήσου μόνο να μας πεις τι ψώνισες και να μας δείξεις φωτογραφίες σου ;).

 

Fujifilm FinePix S3 Pro UVIR

http://www.dpreview.com/news/0608/06080904fujifilms3prouvir.asp

 

Τραβάει φωτογραφίες και με στο υπέρυθρο και στο υπεριώδες φάσμα.

 

Fujifilm has today announced a specialized version of their S3 Pro digital SLR. The new UVIR suffix model has been modified to be able to take photographs in the Ultra Violet and InfraRed parts of the light spectrum, this feature aimed primarily at law enforcement, science, medical and fine art. Like something from CSI the new S3 Pro UVIR is capable of uncovering otherwise invisible evidence such as gun shot residue, blood stains and burned writing. This new model (which appears to be US only) will be available at select dealers priced at $1,799.

 

Πλάκα κάνεις, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Pentax 10D που αναφέρεις έχει 1000€ στην Ελλάδα μόνο το σώμα...μήπως αναφέρεσαι στην 110D που είναι στην ίδια κατηγορία τιμής με τις παραπάνω?

Αν ναι το καλό που έχει αυτή η μηχανή είναι το ShakeReduction που σου επιτρέπει να τραβάς με χαμηλές ταχύτητες και να έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να μη βγει "κουνημένη" η φωτογραφία...Σίγουρα δλδ κερδίζεις 1-2stop μ'αυτό το σύστημα.Λέγετε ακόμη ότι ο φακός του κιτ είναι καλύτερος του αντίστοιχου της canon.Ένα κατά είναι οτι είναι πιο αργή της canon αλλά μιλάμε για διαφορές που μόνο αν θες να τραβήξεις φωτο αγώνων μπορεί να σε προβληματίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tha simfonisw me tous prolalisantes.Efoson theleis na paizeis me tin fotografia tote mia dslr einai oti prepei.

 

Apla katse psakstina apo tin arxh se pia etairia tha katalikseis giati dustixws oi fakoi den tairiazoune se mixanes apo diaforetikes etairies.px egw exw mia nikon d70. Kserw oti apo edw kai pera oti soma parw ksana sto melon tha einai nikon.Polly apla gia na tairiazoune oi fakoi pou exw sto kainourgio soma. An parw canon tha prepei na poulisw tous fakous kai na parw kainourgious kati to opoio tha mou kostisei polla lefta kai den aksizei.

 

Twra oso afora tis etairies exei kosmo pou pragmatika exei parophdes se auto to thema kai den koitaei tipota alo pera apo auto pou exei.Xaraktiristikoi einai oi fan tis canon. Oti kai na tous pas den tha to alaksoune me tin canon tous.

 

Den tha sou proteinw kati siggkerimeno apla tha sou dwsw mia "klimaka" me ta modela tis nikon kai canon gia na min siggrineis anomia pragmata.

Ksekinaw apo tis mikres kathgories kai paw pros ta panw.

 

Nikon D50 -> Canon 350D/400D (ebgale tin 400D gia na antagwnistei tin D50 epeidi i 350D eixe paliwsei)

 

Nikon D70/D70s/D80 -> Canon 20D/30D (H nikon ebgale tin D80 gia na antagwnistei tin 30D tis canon giati H D70s eixe paliwsei )

 

Diladi min siggrineis mia 350Dcanon me mia Nikon D70. Pros theou mporei na exei perisotera Mp alla prokeitai gia allh mikroterh kathgoria.

 

Pio panw den paw giati Ksefeugoune oi times.

Panots koitakse kai to endexomeno na psakseis kai na breis ena ftino metaxitismeno soma se kalh katastasi kai na ta dwseis ola stous fakous.

Apo fakous kaloi kai ftinoi einai i sigma. (H sigma exei beltiwthei para polly ta teleutaia xronia kai exei ginei polly antagonistiki )

 

Auta . oti alo theleis edw eimaste kai an thewrei kapoios oti eimai se lathos dromo as me diorthwsei :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...