Προς το περιεχόμενο

Τι φωτογραφική μηχανή θέλω?


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καλύτερη λύση για να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες σε νυχτερινές λήψεις είναι απλή... τρίποδο!!! Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις πόσο χρόνο θα μείνει ανοιχτό το διάφραγμα για να πάρει το αντίστοιχο φως. Έχω την Powershot Α520 που έχει ρυθμίσεις full manual και βγάζει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες σε σκοτάδι. Δες ένα δείγμα από δικιά μου εδώ. O μόνος φωτισμός ήταν αυτό το πορτατίφ...

 

Nai to thema einai ti kaneis an to antikeimeno pou pas na bgaleis kounietai?

H ti kaneis an theleis na bgaleis mia foto se ena kleisto xwro pou na min einai kai toso kala fotismenos?

Pws tha apofigeis to noise?

Giati i mixani mporei na einai statheri se tripoda.Alla ti simbainei otan ola ta upolupa antikeimena pou pame na bgaloume foto kinountai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μαζί σου... αλλά όπως είπες, σε τόσο χαμηλό κόστος δεν μπορείς να πάρεις dSLR που σου δίνει τέτοιες δυνατότητες φωτογράφισης.... Αλλιώς είσαι μονίμως blurred (εναλλακτικά το λες "καλλιτεχνική άποψη" :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Powershot Α520 που έχει ρυθμίσεις full manual και βγάζει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες σε σκοτάδι. Δες ένα δείγμα από δικιά μου εδώ. O μόνος φωτισμός ήταν αυτό το πορτατίφ...

 

Sorry για το offtopic. Εξαιρετική φωτογραφία. Ίσως με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι είμαι εντελώς κουλός και δεν θα έβγαζα ποτέ εγώ τέτοια φωτό.

Η 520 είναι discontinued μοντέλο με αντικαταστάτη την 540?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ για πείτε καμιά καλή value for money dslr. Μη μου πείτε καμία που αν την πουλήσω μεταχειρισμένη αγοράζω με τα χρήματα αμάξι -απλά μια που να κάνει τη δουλειά που θέλω χωρίς να χάνει κάπου στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά. Δεν χρειάζεται να είναι η καλύτερη του είδους της, δεν είμαι και επαγγελματίας.

 

Άσχετο, vagpap, στην πολύ όμορφη Pic σου, την κοπελιά πίσω δν τυγχάνει να την λένε Σύλβια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ο προφανής σκοπός είναι να φέρω χάος στο topic του Lucifer, αλλά ας πω τουλάχιστον και κάτι.

Από την ώρα που ποσταρα το προηγούμενο μέχρι τώρα, διάβασα μερικά review για την Α540. Κοίταξα την πεθαμένη μου Α75. Και πετάχτηκα στο Πλαίσιο και τσίμπησα τη μοναδική Α540 που είχε το stockhouse για 99 Ευρώ.

Όλα αυτά εξαιτίας σου vagpap, και όχι επειδή είμαι παρορμητικός μέχρι αηδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεσκίζω τώρα, αλλά για πείτε μου, αυτή εδώ κάνει αυτά που θέλω, και γιατί να την προτιμήσω επειδή είναι dslr? δλδ τι παραπάνω κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer,

όπως σίγουρα καταλαβαίνεις, θα ακούσεις πολλές διαφορετικές προτάσεις. Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν (κυριολεκτώ) τις canon και σιχαίνονται τις nikon και τούμπαλιν. Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πως η canon 350D κάνει ό,τι ακριβώς θέλεις. Είναι πάρα πολύ γρήγορη, συμπεριφέρεται πολύ καλά σε υψηλά iso και με μία φόρτιση μπορείς να βγάζεις καμμιά 400-500 φωτογραφίες χωρίς (χρήση φλας βέβαια).

Έχει και μειονεκτήματα, αλλά μάλλον αμελητέα. Είναι, για dslr πάντα, μικρή και ελαφριά. Επομένως, αν έχεις μακριά δάχτυλα, ενδεχομένως να μη σε βολεύει στο κράτημα. Στις προκαθορισμένες ρυθμίσεις οι φωτογραφίες βγαίνουν "απαλές", άρα ή ενισχύεις αντίθεση, οξύτητα και κορεσμό ή τραβάς σε raw αρχεία. Το τελευταίο σημαίνει βέβαια επεξεργασία σε η/υ, αλλά αξίζει πραγματικά τον κόπο. Νομίζω πως τώρα πρέπει να τιμάται γύρω στα 600€. Σιγά-σιγά μπορείς να στήσεις ένα πολύ καλό σύστημα με φακούς και φλας, που θα σου δώσουν πολύ καλές δυνατότητες.

Μία μόνο φωτογραφία έχω ανεβάσει (ήταν το θέμα με τις επιφάνειες εργασίας) και είναι νυχτερινή φωτογραφία στη Μαδρίτη. Ως φωτογράφος μπορεί να είμαι χάλια, αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα για τις ικανότητες τις μηχανής.

desktopqp0.th.jpg

 

Σχετικά με την olympus που κοιτάζεις είναι μάλλον βέβαιο πως θα σε καλύψει περισσότερο απ' ό,τι οποιαδήποτε compact. Βασική αιτία είναι το μέγεθος του αισθητήρα. Είναι σημαντικά μεγαλύτερο (νομίζω υπερδιπλάσιο) από αυτό των compact. Επομένως έχει καλύτερη συμπεριφορά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού λόγω μεγέθους πίξελ. Από την άλλη είναι περίπου 70% μικρότερος από αυτόν των canon & nikon. Επιπλέον η δυνατότητα να τραβάς σε raw είναι μεγάλο πλεονέκτημα λόγω του μη απωλεστικού αλγορίθμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@punky,

με γεια την καινούργια μηχανή. Σε προειδοποιώ μην τολμήσεις να μπεις σε καθαρά φωτογραφικά site. Σε βλέπω να γίνεσαι επίτιμος πελάτης της alphabank :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, thanx.

Ήταν μια αγορά που την είχα καθυστερήσει από το καλοκαίρι, μιας και ήμουν χωρίς μηχανή στις διακοπές. Απλά άμα μου καρφωθεί κάτι, θέλω να το κλείνω μέσα στη μέρα. Και μιας και έχω εμπιστοσύνη στις Canon και την βρήκα τόσο φτηνά, την τσίμπησα. Αφού διάβασα πρώτα βέβαια τα σχόλια από τα γνωστά φωτογραφικά sites.

btw, βρίσκω εξαιρετική τη νυχτερινή σου Μαδρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το μικρόβιο της φωτογραφίας ότι μηχανή και να πάρεις αργά η γρήγορα θα θες dslr...

Ή 350d έχει γύρω στα 700€ με τον κιτ φακό που είναι μια χαρά...μπορείς να ψάξεις και για καμιά μεταχειρισμένη.

Επίσης καλή περίπτωση και πιο φτηνή είναι η Nikon D50 στα 400€ και με τον φακό του κιτ στα 580€,αν μάλιστα αποφασίσεις για nikon υπάρχει ένας πολύ καλός και φτηνός φακός ο 50mm 1,8 που θα σου επιτρέπει να τραβάς σε ακόμα πιο σκοτάδι λόγω του διαφράγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Canon έχει καλύτερη συμπεριφορά σε υψηλά iso απο οτι έχω δει στα τεστ αλλά η Olympus λόγω των φακών θα σε καλύψει σε περισσότερες εστιακές αποστάσεις...

Πάντως και οι 2 είναι εξαιρετικές μηχανές.

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer,

συμφωνώ με όσα σου είπε ο rebel. Και ο canon 50 1.8 είναι εξαιρετικός φακός με κόστος περίπου 100€ !!! Αλήθεια, από... μήκος δαχτύλων πώς πας; Αν έχεις αρκετά μακριά δάχτυλα, τότε ίσως η canon δε σου κάθεται καλά. Αντίθετα η olympus έχει πολύ καλύτερο πιάσιμο. Οπωσδήποτε η προσφορά της olympus είναι πολύ πιο δελεαστική από την αντίστοιχη της canon (την οποία έχω). Επιπλέον το υψίσυχνο φίλτρο θα σε γλιτώσει από τον μπελά του καθαρισμού αισθητήρα.

Ωστόσο, για τη χρήση που θέλεις η canon είναι νομίζω περισσότερο κατάλληλη. Επιπλέον, οι φακοί του συστήματος της canon είναι και περισσότεροι και μάλλον σε περισσότερο ανταγωνιστικές τιμές. Αν ο τηλεφακός δε σημαίνει και πολλά για σένα άμεσα ή αν σκοπεύεις να στήσεις σύστημα, τότε σου προτείνω την canon.

Έχω προσωπική άποψη και για τον 18-55 και για τον 14-45. Είναι φακοί αξιοπρεπέστατοι. Ωστόσο, ο 18-55 είναι αρκετά μαλακός στα ανοιχτά διαφράγματα και ο 14-45 πάσχει από αρκετά έντονες παραμορφώσεις στο ευρυγώνιο άκρο. Μη φανταστείς τίποτα φοβερά πράγματα, αλλά σε παράλληλες γραμμές, θα είναι ορατό.

Ό,τι και αν πάρεις, θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος, πολύ περισσότερο απ' ό,τι θα έμενες με μια compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λιγότερο από 10cm είναι τα δάχτυλά μου (ναι, έκατσα και τα μέτρησα, I'm actually THAT sad ;p). Τώρα εντάξει, αν η μοναδική διαφορά είναι η ευχρηστία, πάει στο διάολο, αλλά αν παίζει και τπτ άλλο... Πχ από άποψη σταθερότητας εικόνας ποιά είναι πιο οκ? Στα μεγάλα iso ποιά βγάζει πιο πολύ θόρυβο? Είδα μερικές pics της olympus σε 1600 iso με noise reductor και έμεινα λίγο. Για του λόγου το αληθές:

 

action2_filtered.jpg

 

 

Όμως το βασικό το είπες και μόνος σου,

Ωστόσο, για τη χρήση που θέλεις η canon είναι νομίζω περισσότερο κατάλληλη.

 

Για μίλα μου λίγο γι' αυτό, που υπερέχει και τι μειονεκτήματα έχει η canon μιας και την έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...