Προς το περιεχόμενο

Τι φωτογραφική μηχανή θέλω?


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τώρα τελευταία έχω μπει στο τριπάκι να βγάζω φωτογραφίες, λόγω ταξιδιών κυρίως και εικόνων που συναντάω. Το λοιπόν, έχω φάει ώρες στο ψάξιμο αλλά δεν έχω βρει ακριβώς αυτό που θέλω.

 

Το απαραίτητο, και όταν λέω απαραίτητο ο ίδιος ο λόγος που θέλω να πάρω μηχανή, είναι οι γαμάτες νυχτερινές λήψεις. Θέλω χωρίς φλας, να παίρνει καλές πιξ τη νύχτα με μεγάλη ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην βγαίνουν κουνημένες.

 

Το 2ο σημαντικό, να είναι ρυθμίσιμη. Δε θέλω απλώς presets για ηλιοβασιλέματα και τοπία και απογεύματα, θέλω να μπορώ να ρυθμίζω ISO, shutter speed, αντίθεση λευκού, τα πάντα.

 

3ο και βασικό, διάρκεια μπαταρίας. Δε με νοιάζει αν είναι λιθίου, ucar, nimh επαναφορτιζόμενες, θέλω να κρατάνε. Μια 150-200άρα πιξ πριν ψοφήσει θα την ήθελα.

 

Αν έχει και εικονοσκόπιο για εξοικονόμιση μπαταρίας με απενεργοποιημένο το lcd display θα έλεγε.

 

Όσο το έχω ψάξει καταλήγω πάντα σε Panasonic τις οποίες και δεν πολυσυμπαθώ, και αυτές που γουστάρω απίστευτα είναι οι Canon PowerShot A710 IS και οι Sony DSC-H2/H5 οι οποίες βγαίνουν όσο μια βδομάδα στο Βερολίνο μαζί με τα αεροπορικά.

 

Βοηθάτε αδέρφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αντι για την 710 is δες αυτην : Canon PowerShot G7

 

Τύπος CCD: 1/1.8" αντι για Τύπος CCD: 1/2.5"

αρα λιγοτερος θορυβος=υψηλοτερο iso με μικροτερο θορυβο=πιο φωτεινες φωτογραφιες το βραδυ με μεγαλυτερη ταχητυτα κλειστρου=λιγοτερο κουνημενες.

 

αλλα 560 ευρω βεβαια.

 

αλλιως φθηνοτερη την α540

 

με 230 ευρω και Διάφραγμα: f/2.6 - f/5.5(πιο ανοικτο-φωτεινο διαφραγμα) αντι για Διάφραγμα: f/2.6 - f/5.5 της 710is

Χωρις βεβαια σταθεροποιητη εικονας...

 

 

 

Τελος δες και την Olympus SP-510 Ultra Zoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτή η olympus φαινότανε καλή ρε γμτ. Αν είχε και σταθεροποιητή.

Η δεύτερη δν μου κάθεται πολύ καλά, δλδ αν δώσω 230 γι' αυτήν, ας δώσω άλλα 100 για μια σαν την olympus. Για την πρώτη θα πρέπει να στήσω τον αλαβάστρινο πισινό μου.

 

tarrasque, σκέψου μέχρι 300 χονδρικά αλλά ξέρεις, να είναι κάτι που αν το πάρω δε θα μετανοιώνω που δεν έσκασα άλλα 100 για να πάρω την sony.

 

Δεν κρύβεται ο έρωτας ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε προς Canon powershot μεριά,στα λεφτά που διαθέτεις και με τις απαιτήσεις που θέτεις είναι ό,τι πρέπει.Ως χρήστης powershot,θα σου πρότεινα τις σειρές

Α 60* και Α 70*.Θα βρεις με λιγότερα από 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα για 400 θα σου έλεγα να πάρεις τη canon powershot s3 is (αρχικά θα σου έλεγα dslr αλλά ξεφεύγουμε :) είναι λίγο καλύτερη από την sony.

 

προσωπικά μου αρέσει και η panasonic fz50 και η Fujifilm FinePix S9600 λόγω του manual (μεγάλου) zoom που έχουνε αλλά φτάσαμε την 500αρα :)

 

αν δεν θέλεις να δώσεις αυτά τα λεφτά προτίμησε τις Olympus Ultrazoom πολύ καλό value for money.

 

ελπιζω τα 300 να είναι χωρίς την μνήμη :P

 

(το μεγάλο zoom + stabilizer προσωπικά τα θεωρώ must)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tarrasque για πες λίγο τι εννοείς όταν λες καλύτερη. Γτ είναι λίγο ακριβότερη από την Η5 αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά υπέρ της. Δλδ είναι 1mpixel λιγότερο, δεν είναι τόσο "πειράξιμη" στα settings, η άλλη έχει φακό zeiss. Όμως είναι canon, οπότε κάπου θα το 'χει το γλυκάδι. Για 'πε! ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε τώρα για ψιλά γράμματα εμένα μου άρεσαν περισσότερο οι φωτο τις s3 σε σχέση με την Η5 και την προτίμησα αλλά και οι δύο μηχανές είναι στην κορυφή της κατηγορίας. είναι θέμα τι αρέσει στο μάτι σου άρα πρέπει να δεις φωτογραφίες για να αποφασίσεις. check εδω

 

και κοίτα στα forums φωτογραφίες που ανεβάζουν άλλοι χρήστες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς την Fuji Finepix F30?

Πριν λάβεις σοβαρά την άποψή μου, να πω ότι δεν το κατέχω το άθλημα της φωτογραφίας πέρα από το βαθμό του βλαχοτουρίστα ή του εραστή που θέλει να βλέπει τα λάθη του στο βίντεο για να τα διορθώνει μετά.

Απλά διαβάζοντας reviews έχω την εντύπωση πως καλύπτει τις απαιτήσεις σου.

Εξαιρετικές νυχτερινές λήψεις (για την κατηγορία της), τρελή αυτονομία μπαταρίας, custom controls μπλα μπλα μπλα. Εικονοσκόπιο δυστυχώς δεν έχει αλλά αν πράγματι βγάζει 580 φωτό με μια φόρτιση, ε οκ.

Στα λεφτά πρέπει να είναι λίγο πάνω από το budget σου, αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να κόψεις τα ναρκωτικά για μια βδομάδα.

 

Αν και fan της Canon κι εγώ (όπως και του Βερολίνου), ίσως αξίζει να δεις τη Fuji.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω χωρίς φλας, να παίρνει καλές πιξ τη νύχτα με μεγάλη ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην βγαίνουν κουνημένες.

 

Teleiws pliroforiaka na se enimerwsw oti auto pou les den ginetai. Otan den uparxei eparkis fotismos to diafragma menei anoixto gia na aporofisei oso to dinato ton kalytero fotismo gia na bgei mia fotografia.

 

An twra to bradi pas na bgaleis mia foto me grigoro diafragma tote to pio pithano einai na bgaleis mia skoteini fotografia pou na min fenetai tipota.Diladi skotadi kai grigoro shutter speed den pane mazi.

 

O monos tropos gia na katafereis na bgaleis swstes fotos se oxi eparki fotismo (xrisimopoiwntas sxetika grigoro shutter speed) einai na dwseis mia mikri periousia gia na agoraseis mia dslr mixani kai meta mia megalh periousia gia na pareis ena foteino fako gia tin dslr sou.

 

Oso pio foteinos einai o fakos toso perisotera midenika prostithontai stin timi tou :).

 

Parola auta topothetontas tin mixani sou kapou stathera kai energopoiwntas to shutter me to timer mporeis na bgaleis polly wraies nuxterines fotos.Kounimenes men (an emplekontai antikeimena ta opoia den mporeis na kratiseis stathera - p.x. ena amaksi pou pernaei ) alla wraies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση για να μην βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες σε νυχτερινές λήψεις είναι απλή... τρίποδο!!! Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις πόσο χρόνο θα μείνει ανοιχτό το διάφραγμα για να πάρει το αντίστοιχο φως. Έχω την Powershot Α520 που έχει ρυθμίσεις full manual και βγάζει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες σε σκοτάδι. Δες ένα δείγμα από δικιά μου εδώ. O μόνος φωτισμός ήταν αυτό το πορτατίφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τώρα τελευταία έχω μπει στο τριπάκι να βγάζω φωτογραφίες, λόγω ταξιδιών κυρίως και εικόνων που συναντάω. Το λοιπόν, έχω φάει ώρες στο ψάξιμο αλλά δεν έχω βρει ακριβώς αυτό που θέλω.

 

Το απαραίτητο, και όταν λέω απαραίτητο ο ίδιος ο λόγος που θέλω να πάρω μηχανή, είναι οι γαμάτες νυχτερινές λήψεις. Θέλω χωρίς φλας, να παίρνει καλές πιξ τη νύχτα με μεγάλη ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην βγαίνουν κουνημένες.

 

Το 2ο σημαντικό, να είναι ρυθμίσιμη. Δε θέλω απλώς presets για ηλιοβασιλέματα και τοπία και απογεύματα, θέλω να μπορώ να ρυθμίζω ISO, shutter speed, αντίθεση λευκού, τα πάντα.

 

3ο και βασικό, διάρκεια μπαταρίας. Δε με νοιάζει αν είναι λιθίου, ucar, nimh επαναφορτιζόμενες, θέλω να κρατάνε. Μια 150-200άρα πιξ πριν ψοφήσει θα την ήθελα.

 

Αν έχει και εικονοσκόπιο για εξοικονόμιση μπαταρίας με απενεργοποιημένο το lcd display θα έλεγε.

 

Βοηθάτε αδέρφια.

 

Lucifer,

αυτό που περιγράφεις είναι μια dslr, αλλά το ψάχνεις σε compact. Τις προδιαγραφές σου τις καλύπτει οποιαδήποτε canon μετά την 350, την οποία μετά την εμφάνιση της 400 μπορείς να βρεις σε πολύ καλές τιμές, αλλά 200-300? παραπάνω απ' όσα διαθέτεις. Δύσκολα τα πράγματα.

Εξ ορισμού οι compact στη νυχτερινή λήψη έχουν πρόβλημα. Το μικρό μέγεθος αισθητήρα συνεπάγεται μικρό μέγεθος pixel, δηλαδή μειωμένη ευαισθησία, άρα αυξημένο θόρυβο. Τον θόρυβο αναγκάζονται να τον αντιμετωπίσουν με ψηφιακά φίλτρα και έτσι η φωτογραφία βγαίνει λίγο "σούπα".

Μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτείς λίγο. Αν αποφασίσεις να αναβάλεις την αγορά και να πάρεις αργότερα μια dslr, ας πούμε canon 350D ή 400D, σίγουρα θα μείνεις περισσότερο ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...