Προς το περιεχόμενο

Καταναλωτικά Γουρούνια


Lafas1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η γνωμη μου ειναι,να ψωνιζουμε αναλογα με την τσεπη μας.

δεν μπορουμε να παιρνουμε 500 ευρω,να αγοραζουμε 8800GT,και μετα να λεμε ανεργια και χαμηλοι μισθοι,και δεν εχω να παω να πιω ενα καφε,γαμω το κρατος και τους εργοδοτες.

 

felikas τουλαχιστον η HD ready θα σου κρατησει αρκετα χρονια.ισως να μην την αλλαξεις και ποτε.

 

1) Σωστός!

2) Καλά, με το που βγούν οι HD, την επομένη θα ακούσουμε για το HD2, το έχουμε ξαναδεί το έργο... Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
11 χρονια ναυπηγεια ελευσινας σου λενε τιποτα?βαρεα βαρεα που λες και εσυ.

απο τα 12 δικο μου μεροκαματο σου λεει κατι?

 

To ότι σου ρίχνω 14 χρόνια, ότι στα 25 είχα δική μου επιχείρηση ή το ότι αν αύριο σταματήσω να δουλεύω δεν θα πεινάσει ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου σου λέει εσένα κάτι; Και ναι με ένα μεροκάματο ξεκίνησα και γω σαν φτωχαδάκι, αλλά ρίσκαρα και κέρδισα. Και όχι δεν αφορά το τι αγοράζω εγώ ο καθένας και αυτό θα έπρεπε να το σκεφτεί ο κύριος που ξεκίνησε το θέμα και εσείς που σιγοντάρετε.

 

1)μην μιλας για δουλεια,δεν νομιζω να σε παιρνει.

 

Μην κρίνεις ίνα μην κριθείς.

 

2)που κολαει αυτο που λες,με το οτι καποιοι χαλανε 500 ευρω σε 7800 και 125483765 GT?

 

Θα σου πω που κολλάει. ΄Εχω δημιουργήσει με τα δύο μου τα χέρια τις προυποθέσεις μικρές πολυτέλειες σαν κι αυτές να μην τσούζουν την τσέπη μου και το πιθανότερο είναι να έχω πολύ περισσότερες υποχρεώσεις τελικά από αρκετούς εδώ μέσα. ?640,00 μου στοίχισε η 8800GTX και δεν έχω λόγο ούτε να αισθάνομαι τύψεις για τίποτα και κανένα σας. Μαγκιά του όποιος μπορεί, όποιος δεν μπορεί αρκείται να κρεμάσει το καλαθάκι του μέχρι εκεί που φτάνει. Γιατί όπως έλεγε και ο Αίσωπος ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Το ότι σας ξυνίζουν τα σταφύλια είναι δικό σας πρόβλημα όχι δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LL_NEO.

οποιος εχει την δυνατοτητα να αγορασει αυτο που γουσταρει,να το αγορασει.

και καλα θα κανει.

μην διαμαρτυρωνται ομως οτι παιρνουν 500 και 600 ευρω,και δεν του φτανουνε,και κανει απεργιες και λαλακιες στους δρομους.γιατι οι περισσοτεροι που ξοδευουν 500 ευρω για καρτες γραφικων και αλλα αχρηστα πραματα,ειναι χαμηλομισθοι,που παλευουν ολη μερα για να βγαλουν ενα μισθο της προκοπης.

 

πολλοι απο αυτους,(δεν αναφερωμαι στον ailuros,γιατι δεν τον ξερω τον ανθρωπο),αμα τους γυρισεις αναποδα,δεν θα πεσει ευρω απο την κολοτσεπη τους,και μου θελουν 8800GT Sli,για να παιξουν 2-3 μηνες PC Game.

 

 

Για να θέσουμε όμως το πράγμα στην σωστή του βάση εγώ και Βέγγος μιλήσαμε για 8800 και πουθενά δεν παροτρύναμε από ότι είδα εγώ να αγοράσει οτιδήποτε. Για άλλη μια φορά ο αυτοσκοπός των fora αυτών είναι αν μπορούμε να βοηθήσουμε ο ένας των άλλων με τα όσα μπορούμε να ξέρουμε και συχνά πυκνά αποδίδει κιόλας.

 

Από και και έπειτα ανοίχτηκε ένας φαύλος κύκλος με ουσιαστικά αυστηρά προσωπικά δεδομένα όπως με το πόσα βγάζει ο καθένας, ή το τι ξοδεύει και που. Και σας ξαναλέω ότι είναι ΑΥΣΤΗΡΑ πρόβλημα του καθένα αν τα όσα χρήματα έχει ή κερδίζει με τον ιδρώτα του τα τρώει σε εταίρες, τα παίζει σε τζόγο ή στο χρηματιστήριο ή παίρνει δανεικά αριστερά και δεξιά.

 

Εφόσον λες λοιπόν από την άλλη ότι δεν με ξέρεις αναρωτιέμαι πως τυγχάνει να ξέρεις τους άλλους και την οικονομική επιφάνεια του καθένα. Αφού μου απαντήσεις σε αυτό θα ήθελα επίσης μια απάντηση στο ποιός σας δίνει το δικαίωμα να κρίνετε τον καθένα για τις επιλογές του. Εκτός βέβαια αν είσαστε αλάνθαστοι και ΟΛΕΣ οι επιλογές σας είναι πάντα σωστές που πολύ αμφιβάλλω να συμβαίνει.

 

Αν τώρα από την άλλη κάποιος στην ίδια μοίρα με εσάς τα καταφέρνει να παίρνει αγαθά Χ χωρίς να ματώνει η τσέπη του η εξήγηση είναι μόνο μία: απλά έκανε ίσως καλύτερες επιλογές από εσάς και ίσως κερδίζει αρκετές φορές περισσότερα από όσα στοιχίζει μια 8800 ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκιά του όποιος μπορεί

συμφωνω απολυτα.οποιος ομως δεν μπορει,γιατι το κανει?

θα μου πεις,αυτο γουσταρει να κανει και το κανει.κατα την γνωμη μου ομως ειναι λαλακια.

και πουθενά δεν παροτρύναμε από ότι είδα εγώ να αγοράσει οτιδήποτε

ειπα εγω οτι παροτρυνεις κανενα να αγορασει τετοια καρτα?δεν νομιζω.

στο ποιός σας δίνει το δικαίωμα να κρίνετε τον καθένα για τις επιλογές του

κανεις δεν μου δινει το δικαιωμα.ειναι προσωπικο του καθενος αυτο.

αλλα να μην αρχιζουμε την κλαψα,οτι δεν μας φτανουν τα λεφτα.τοτε εχω το δικαιωμα να τον σχολιασω και να τον βρισω.

 

Υγ.ασφαλως και το σχολιο μου δεν πηγαινε στους .....επιχειρηματιες,αλλα σε καποιους πωλητες των Ζαρα,καποιους που φτιαχνουν Κλαμπ σαντουιτς στα Goodys,και καποιους securitαδες και αποθηκαριους,που δουλευουν 1 μηνα για να αγορασουν καρτα γραφικων.λες και τους περισευουν.

και μετα λενε....δεν εχουμε λεφτα!και δεν νομιζω να πιστευεις οτι δεν υπαρχουν τετοιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το έχετε παρει πολυ τοις μετρητοίς το θέμα. Ailuros, πραγματικά δεν απασχολεί κανέναν το οτι έχεις δικιά σου επιχείρηση κλπ κλπ κλπ. Μαγκιά σου. Δεν είναι όμως επιχείρημα. Αν σε παίρνει να δώσεις λεφτά για κάτι, τότε, καλά κάνεις και το ευχαριστιέσαι. Όμως, έχω την εντύπωση πως σκοπός αυτού του θρεντ, δεν είναι να σχολιάσει άτομα σαν εσένα, που τα έχουν και τα σκάνε ενα γνώση τους, αλλα σε αυτούς που πέφτουν θύματα. Μην πείς ότι δεν υπάρχουν. Παράδειγμα:

Ήθελα να πάρω ένα ipod. Λεφτα δεν είχα για να σκάσω για το nano και προσπάθησα να βρω το mini. Το ipod το ήθελα για να ακούω μουσική και μονο. Λοιπόν, μπήκα στο τρυπάκι να σκέφτομαι ότι "τι γαμάτο που είναι που παίζει και video κλπ κλπ κλπ". Αυτό είναι το θέμα. Μα αφού δεν έχω τετοια ανάγκη, γιατί να το σκεφτώ αυτο? Ακριβώς έτσι πάει και με όλα τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι να αγοράζεις αυτό που πραγματικά θες και όχι αυτο που σου πλασάρουν. Γιατί(ειδικα με τις κάρτες γραφικών) κάθε 3 και λίγο, βγαίνει κατι καινούργιο το οποίο δεν έχει και ΤΗΝ διαφορά με το προηγούμενο, κοινώς δεν μας εξυπηρετεί ουσιαστικά, αλλα πεφτουμε στην παγιδα και το αγοράζουμε. Φυσικά δεν ανεφέρομαι σε καταστάσεις, οπου το επαγγελμα το απαιτεί. Απο κει και πέρα, αν πεφτεις στην παγίδα, ας προσεχες(οχι εσυ προσωπικα). Αν έχεις παλι τα λεφτά, μαγκια σου. Αλλά εινα ελλεινό, να βλέπεις τον άλλον να μην έχει, αλλα να αγοράζει, ενώ στην ουσια δεν θα του προσφέρει κάτι παραπάνω. Δεν μπορείς να περιμένεις 1 χρόνο, να βγει το μοντέλο με την ουσιαστικη(λέμε τώρα) διαφορα? ε, αυτο σχολιάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα τελευταία posts του Bougas και του Forensick.

 

Βέβαια, πιστεύω λίγο και στο concept "η φτώχεια θέλει καλοπέραση".

Γιατί καμιά φορά μπουχτίζεις να μετράς τα κουκιά σου συνέχεια. Και θες να κάνεις μια "πολυτελή" μαλακία για τα μέτρα σου, έτσι για να ανασάνεις ψυχολογικά.

Πχ πριν μερικούς μήνες, έδωσα 1.800 έουρος για να πάρω laptop.

Που για τη δικιά μου τσέπη, είναι σοβαρότατα λεφτά.

Το χρειαζόμουν πραγματικά; Δεν νομίζω.

Εντάξει είχα ένα παλιό desktop, αλλά κάλυπτε όσα ήθελα να κάνω.

Απλά σκέφτηκα "δε γαμιέται. τόσα χρόνια το έχω καημό ένα laptop. και στην τελική είμαι 30 χρονών, δουλεύω (σοβαρά) από τα 18, ας μου πάρω ένα δώρο."

Αυτό έχει βέβαια διαφορά, από την περίπτωση κάποιου γνωστού, ο οποίος βγάζει τα μισά από μένα και πραγμάτωσε το "όνειρο ζωής" να πάρει αυτοκίνητο των 30.000 ευρώ. Το έχει και το πλένει τώρα. Και στην κυριολεξία δεν έχει λεφτά να του βγάλει βενζίνη ή να πάει για έναν καφέ.

Ε, εντάξει, αυτός άμα γκρινιάξει για οικονομικό ζόρι, δεν είναι για φάπες;

 

Ailuros, συμφωνώ επίσης, με το τελευταίο σου post. Και το ρίσκο και οι σωστές επιλογές θα πρέπει να ανταμοίβονται. Κι αν αν αυτό σήμερα σου επιτρέπει να τα βροντήξεις όλα και να μην πεινάσεις, μαγκιά σου. Αλλά δεν νομίζω πως κατέκρινε κανείς αυτό ή το φθονεί (τουλάχιστον όχι εγώ, μου φτάνει που είμαι πιο όμορφος από σένα :) ).

 

Και ένα γενικό σχόλιο για την (υπερ)κατανάλωση. Το παρόν σύστημα, σε αυτή στηρίζεται. Εσύ προτίθεσαι να αγοράζεις κάτι, ο χ διακρίνει αυτή σου την πρόθεση και επενδύει για να το παράγει, κι έτσι ο ψ βρίσκει δουλειά. Σωστό/λάθος, αυτό είναι το παιχνίδι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 2 μηνες ο ξαδερφος μου πηρε μια albatron 512 mb,και εσκασε 300 ευρω.

τωρα την βαρεθηκε,και θελει την νεα EVGA 1024 με 700!

και τι δουλεια κανει?αποθηκαριος 4ωρο στον μαρινοπουλο!

καλο ειναι να κανουμε αυτο που γουσταρουμε,αλλα να υπαρχει και ενα μετρο.(αυτο καθοριζετε παντα απο την τσεπη μας).

 

τωρα,σκεφτετε να πουλησει τον Core duo,για να παρει 4πυρηνο (οταν βγει).

 

ενας συναδελφος,ειχε εναν Denon ενισχυτη(4 μηνες τον ειχε),και τον εκανε στην ακρη γιατι εσκασε 1300 ευρω για τον καινουριο HDMI της Yamaxa.λες και θα δει διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω απο το 2002 ενα pc με 2.4ghz επεξεργαστη, 256 μνημη (+256 το 2004)

,μια καρτα mx440 (που εγινε χ1300 φετος),ενα plextor cd-rw και ενα dvd-player,μια tft eizo 15'' και κατι αλλα..... τοτε εδωσα 3000 ευρω αλλα 4 χρονια μετα τα εχω ακομα και δεν νομιζω θα τα αλλαξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ολο το ιντερνετ ειναι γεματο απο benchmarks, τεστ παιχνιδιων, τεστ επιδοσεων, εκατομμυρια reviews κτλ.Δεν μπορει, μεσα σε τοσες πηγες πληροφοριων καποια θα ειναι και αμεροληπτα!

 

Τι θελω να πω?Εχουμε τη δυνατοτητα διαθετοντας μια βασικη συνδεση 56Κ να ενημερωθουμε αν πραγματικα θελουμε ενα προϊον, αν θα μας φανει χρησιμο, αν θα χρησιμοποιησουμε τις εξτρα δυνατοτητες κτλ.

 

Θελω να πιστευω πως η κοινωνια απαρτιζεται απο τουλαχιστον μετρια εξυπνους ανθρωπους, που μπορουν να συγκρινουν 2 προϊοντα και να βγαλουν καποια συμπερασματα.Απο τη στιγμη που ισχυει αυτο, ειναι αδικαιολογητο να προσπαθουμε να δωσουμε καποιο δικιο στον πωλητη σουπερμαρκετ, που σκαει 500 ευρω για VGA, επειδη η 6600GT του πεφτει λιγη και ζει μια ζωη μεσα στη μιζερια.Αν παλι γουσταρει να το κανει για το κεφι του, με γεια του με χαρα του, αλλα ας μην τον δικαιολογουμε κιολας.

 

Το μυαλο μας φταιει και οχι τα τμηματα marketing των εταιριων.Καλα κανουν και μας εκμεταλλευονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδε κανενας τι εγινε στες ΗΠΑ με το καινουριο το Playstation?

2 στο νοσοκομειο απο οπλο (ναι, τους πυροβολησαν).

Ατομα ποδοπατηθηκαν ενω η ουρα εφτανε τα 3,5 χιλιομετρα.

Στημενοι 3 μερες πριν εξω απο το καταστημα για να παρουν μια κονσολα.

 

(Αν σας το ελεγαν πριν 10 χρονια θα το πιστευατε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, όπως ουρές έγιναν πριν αρκετά χρόνια στο Σύνταγμα για να μπούνε τα λιγούρια στα McDonald's.

 

Πολύ σύντομα θα γίνονται κι εδώ αυτά, οι πιτσιρικάδες θα απαγάγουν άλλους πλούσιες πιτσιρικάδες για να πάρουν απ' τους γονείς των απαχθέντων τα playstation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bεβαίως και τα πιστεύω αυτά που γίνονται έξω διότι οι άνθρωποι δεν λειτουργούν πια βάσει των πραγματικών αναγκών τους αλλά βάσει του τί τους προσφέρει πιό άμεση ικανοποίηση, κάτι σαν τον εθισμένο σε ουσίες και οινοπνεύματα δλδ.

 

Αυτές τις συμπεριφορές μόνο κάποιος που του έκοψες την πρέζα θα τις υιοθετούσε. Κάποιος χωρίς ουσιαστική ζωή που η μόνη έκφανση της μοιάζει να πηγάζει απ' το καταναλωτικό αγαθό που του λείπει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...