Προς το περιεχόμενο

Καταναλωτικά Γουρούνια


Lafas1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση πως το έχετε παρει πολυ τοις μετρητοίς το θέμα. Ailuros, πραγματικά δεν απασχολεί κανέναν το οτι έχεις δικιά σου επιχείρηση κλπ κλπ κλπ. Μαγκιά σου. Δεν είναι όμως επιχείρημα. Αν σε παίρνει να δώσεις λεφτά για κάτι, τότε, καλά κάνεις και το ευχαριστιέσαι. Όμως, έχω την εντύπωση πως σκοπός αυτού του θρεντ, δεν είναι να σχολιάσει άτομα σαν εσένα, που τα έχουν και τα σκάνε ενα γνώση τους, αλλα σε αυτούς που πέφτουν θύματα. Μην πείς ότι δεν υπάρχουν.

 

Nα το πω άλλη μια φορά: όταν μόνο 2-3 εδώ μέσα έχουν στην κατοχή τους την στιγμή που ανοίγει η ενότητα μια 8800 και τυγχάνει να είμαι μεταξύ αυτών (και σε παραπέμπω και εσένα να διαβάσεις το αρχικό μήνυμα) τότε εύλογα θα απαντήσω και θα αναρωτηθώ ποιός ξέρει τι για την οικονομική επιφάνεια του κάθε ένα εδώ μέσα. Δεν ήξερε ας ρώταγε.

 

Και όχι δεν με ενοχλεί προσωπικά το αν έχω ή δεν έχω, με ενοχλεί όταν ο άλλος υπαινίσσεται ότι άμεσα ή έμμεσα παροτρύνουμε άλλους χρήστες να πάρουν και αυτοί 8800. Δεδομένο τον όποιο χρόνο αφιερώνω να βοηθήσω όσο μπορώ άλλους χρήστες χωρίς να θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ να τους επιρεάσω άμεσα, είναι αν μη τι άλλο προσβλητικό για την όποια προσπάθειά μου.

 

Και όχι δεν μου ενδιαφέρει να ακούσω ούτε ευχαριστώ για τίποτα ούτε περιμένω κανένα παράσημο, αλλά όταν διαβάζω αναληθής και εντελώς άδικους υπαινιγμούς εύλογα θα αντιδράσω.

 

Παράδειγμα:

Ήθελα να πάρω ένα ipod. Λεφτα δεν είχα για να σκάσω για το nano και προσπάθησα να βρω το mini. Το ipod το ήθελα για να ακούω μουσική και μονο. Λοιπόν, μπήκα στο τρυπάκι να σκέφτομαι ότι "τι γαμάτο που είναι που παίζει και video κλπ κλπ κλπ". Αυτό είναι το θέμα. Μα αφού δεν έχω τετοια ανάγκη, γιατί να το σκεφτώ αυτο? Ακριβώς έτσι πάει και με όλα τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι να αγοράζεις αυτό που πραγματικά θες και όχι αυτο που σου πλασάρουν. Γιατί(ειδικα με τις κάρτες γραφικών) κάθε 3 και λίγο, βγαίνει κατι καινούργιο το οποίο δεν έχει και ΤΗΝ διαφορά με το προηγούμενο, κοινώς δεν μας εξυπηρετεί ουσιαστικά, αλλα πεφτουμε στην παγιδα και το αγοράζουμε. Φυσικά δεν ανεφέρομαι σε καταστάσεις, οπου το επαγγελμα το απαιτεί. Απο κει και πέρα, αν πεφτεις στην παγίδα, ας προσεχες(οχι εσυ προσωπικα). Αν έχεις παλι τα λεφτά, μαγκια σου. Αλλά εινα ελλεινό, να βλέπεις τον άλλον να μην έχει, αλλα να αγοράζει, ενώ στην ουσια δεν θα του προσφέρει κάτι παραπάνω. Δεν μπορείς να περιμένεις 1 χρόνο, να βγει το μοντέλο με την ουσιαστικη(λέμε τώρα) διαφορα? ε, αυτο σχολιάζουμε.

 

Tην ουσία των πραγμάτων που σου εκθέτω παραπάνω την καταλαβαίνεις;

 

Μιας και μιλάγαμε για κάρτες γραφικών και συγκεκριμένα τις 8800, το αν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό σε σχέση με την προηγούμενη γενιά έχει ήδη απαντηθεί σε ανάλογες ενότητες. Το αν είναι αναγκαία ή όχι είναι μεν συζητήσιμο για την κάθε ξεχωριστή περίπτωση, παραμένει γεγονός όμως ότι σε σχέση με την 7η προηγούμενη γενία GeForce προσφέρει διπλάσιες ταχύτητες ΚΑΙ υψηλότερη ποιότητα απεικόνισης ταυτόχρονα (για μονές κάρτες πάντα και όχι για SLi).

 

Λίγο δύσκολο να βρεις ανάλογες διαφοροποιήσεις από γενιά σε γενιά iPod δεν νομίζεις;

 

Το ότι η αγορά του hardware γενικά και ένα παραπάνω στις κάρτες γραφικών κινείται με ιλλιγγιώδης ρυθμούς είναι γνωστό. Προσωπικά (άσχετα αν ενδιαφέρει ή όχι) δίνω γύρω στο χιλιάρικο ετησίως για αναβαθμίσεις του Η/Υ, απλά γιατί παραπάνω δεν μου χρειάζεται και όχι δεν είναι πολλά σε σχέση με το εισόδημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Nα το πω άλλη μια φορά: όταν μόνο 2-3 εδώ μέσα έχουν στην κατοχή τους την στιγμή που ανοίγει η ενότητα μια 8800 και τυγχάνει να είμαι μεταξύ αυτών (και σε παραπέμπω και εσένα να διαβάσεις το αρχικό μήνυμα) τότε εύλογα θα απαντήσω και θα αναρωτηθώ ποιός ξέρει τι για την οικονομική επιφάνεια του κάθε ένα εδώ μέσα. Δεν ήξερε ας ρώταγε.

 

Και όχι δεν με ενοχλεί προσωπικά το αν έχω ή δεν έχω, με ενοχλεί όταν ο άλλος υπαινίσσεται ότι άμεσα ή έμμεσα παροτρύνουμε άλλους χρήστες να πάρουν και αυτοί 8800. Δεδομένο τον όποιο χρόνο αφιερώνω να βοηθήσω όσο μπορώ άλλους χρήστες χωρίς να θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ να τους επιρεάσω άμεσα, είναι αν μη τι άλλο προσβλητικό για την όποια προσπάθειά μου.

 

Και όχι δεν μου ενδιαφέρει να ακούσω ούτε ευχαριστώ για τίποτα ούτε περιμένω κανένα παράσημο, αλλά όταν διαβάζω αναληθής και εντελώς άδικους υπαινιγμούς εύλογα θα αντιδράσω.

 

Κοίτα, όταν είμαστε ευχαριστημένοι από ένα προιόν, τότε προσπαθούμε να πείσουμε κάποιον, έτσι και θέλει να αγοράσει κάτι παρεμφερές, να το αγοράσει, γιατί, πάντα κατά την γνώμη μας θα είναι ευχαριστημένος και αυτός. Δεν είπε κανείς ότι προσπαθείς να επηρρεάσεις με άλλον τρόπο-αν το είπε κάποιος, τότε λάθος του. Ακόμα και στην "διαμάχη" Linux-Windows, o καθένας λέει την γνώμη του, προσπαθώντας να δείξει οτι αυτο που χρησιμοποιεί, είναι καλύτερο. Δεν βλέπω κάτι το κακό σε αυτό.Κοινώς δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάς σε αυτό το σημείο.

 

Το ότι έγινε θέμα για κάρτες γραφικών,έχει να κάνει με το ότι είναι γνωστή η μανία των gamers να αλλάζουν τις κάρτες σαν τα σώβρακα. Που απο την μια λες ότι καλά κάνουν, αφού το γουστάρουν, αλλά απο την άλλη υπάρχουν και σκηνικά όπου ο άλλος αλλάζει κάρτα επειδή είδε σε ένα συγκριτικό οτι η ταδε σουπερ ντουπερ κάρτα, το μόνο που κάνει παραπάνω απο αυτήν που έχει, είναι να παίζει καλυτερα το τάδε παιχνίδι.Αυτό σχολιάζω εγώ και αυτό εξέλαβα και από τον αρχικό ποστερ.

 

 

 

Tην ουσία των πραγμάτων που σου εκθέτω παραπάνω την καταλαβαίνεις;

 

Μιας και μιλάγαμε για κάρτες γραφικών και συγκεκριμένα τις 8800, το αν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό σε σχέση με την προηγούμενη γενιά έχει ήδη απαντηθεί σε ανάλογες ενότητες. Το αν είναι αναγκαία ή όχι είναι μεν συζητήσιμο για την κάθε ξεχωριστή περίπτωση, παραμένει γεγονός όμως ότι σε σχέση με την 7η προηγούμενη γενία GeForce προσφέρει διπλάσιες ταχύτητες ΚΑΙ υψηλότερη ποιότητα απεικόνισης ταυτόχρονα (για μονές κάρτες πάντα και όχι για SLi).

 

Λίγο δύσκολο να βρεις ανάλογες διαφοροποιήσεις από γενιά σε γενιά iPod δεν νομίζεις;

 

Το ότι η αγορά του hardware γενικά και ένα παραπάνω στις κάρτες γραφικών κινείται με ιλλιγγιώδης ρυθμούς είναι γνωστό. Προσωπικά (άσχετα αν ενδιαφέρει ή όχι) δίνω γύρω στο χιλιάρικο ετησίως για αναβαθμίσεις του Η/Υ, απλά γιατί παραπάνω δεν μου χρειάζεται και όχι δεν είναι πολλά σε σχέση με το εισόδημά μου.

 

 

Μπορεί η συγκεκριμένη κάρτα να είναι κλάσεις ανωτερη από τις προηγούμενες(που έτσι λες και δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω), αλλά είναι κάτι που δεν με απασχολεί. Μπορεί να ψήνει και καφέ και μπράβο της. Αυτό που είπα με το παράδειγμα για το ipod, ή δεν θες να το καταλάβεις ή δεν το κατάλαβες. Ο λογος που το είπα είναι πως ενώ θέλω να πάρω κάτι που έχει καποια στάνταρ, χωρίς λόγο κοιταξα το nano το οποίο είχε video ενώ δεν το χρειαζόμουν. το video ειναι ενα εξτρα feature το οποίο δεν το ήθελα και δεν θα μου προσφέρει κάτι.Αν έπεφτα στην παγίδα θα ήμουν θύμα. Αυτο λέω. Είναι σαν να θες να παρεις ενα κρεβάτι με 100 ευρω και σου λέει ο πωλητής "μα έχουμε και αυτό με 150 ευρω που σου δίνει ΚΑΙ κομοδινο". ΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΟΜΟΔΙΝΟ. Γιατι να μπω στο τρυπακι να σκέφτομαι να πάρω κάτι που δεν θέλω?

 

 

Γενικά, υπάρχει κάποιος λόγος που σας νοιάζει αν ο οποιοσδήποτε είναι καταναλωτικό γουρούνι?

 

Είμαστε σε φορουμ ή κάνω λάθος? Γιατί αν δεν κάνω λάθος, ακριβώς για αυτούς τους λόγους υπαρχει το φορουμ. Να σχολιάζεις ΚΑΙ τέτοια πράγματα.Και προσωπικά εμένα με νοιάζει, γιατί έχουμε μπεί σε μια φάση όπου η μόνη μας ικανοποίηση ειναι να αγοράζουμε.

Γιατί επίσης αν βγεις και ρωτήσεις τυχαία στο δρόμο αν τους πειράζει που ο καφές εχει πάει στα 4 ευρω, ΟΛΟΙ θα απαντήσουν ΝΑΙ, αλλα ΟΛΟΙ ακριβώς μετά θα είναι με αυτόν τον καφέ στο χέρι(και γώ μέσα σε αυτούς). Το ότι γίνεται λοιπόν κάτι που δεν μας συμφέρει ως σύνολο, αλλα παρολαυτά δεν αντιδρούμε καθόλου, είναι κάτι το οποίο δεν θα πρεπε το λιγότερο να μας απασχολεί? Αν δεν βλέπεις την ομοιότητα με το θέμα, τότε ξανακοίτα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταδε σουπερ ντουπερ κάρτα, το μόνο που κάνει παραπάνω απο αυτήν που έχει, είναι να παίζει καλυτερα το τάδε παιχνίδι.

 

Θα έπρεπε πχ να παίρνει και πίπες εκτός απο αυτό που αναφέρεις; Διότι αυτός είναι ο πρώτος λόγος αγοράς κάρτας γραφικών...

 

 

Είμαστε σε φορουμ ή κάνω λάθος? Γιατί αν δεν κάνω λάθος, ακριβώς για αυτούς τους λόγους υπαρχει το φορουμ. Να σχολιάζεις ΚΑΙ τέτοια πράγματα.

Μόνο που είσαι σε ένα forum που θέλει να λέγεται τεχνολογικό, όπερ και σημαίνει ότι η συζήτηση για την αγορά του άλλου είναι ΚΥΡΙΩΣ με βάση τεχνολογικά κριτήρια.

 

 

 

Btw αν τελικά έπαιρνες το nano θα σε πιάνανε μαλάκα μιας και δεν παίζει video όπως κατ' εξακολούθηση γράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα πιστεύω οτι ήταν απαραίτητο να γίνει...

Νομίζω οτι έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα..

Το να αγοράσει κάποιος την τελευταία κάρτα γραφικών δεν είναι κακό γιατί δεν ενοχλεί κανέναν,ούτε έχουμε δικαίωμα να του πούμε τίποτα...

Σίγουρα όμως δε δείχνει και τόσο συγκροτημένο άτομο.Τη στιγμή που υπάρχουν συνάνθρωποι μας που πεινάνε το να παίρνουμε κάτι αχρηστο δίνωντας 600 ευρώ,και να μην τους δίνουμε τουλάχιστον τα 200 για να φάνε είναι μεγάλη απληστία.

Και εγώ παλιά είχα πάρει τη Geforce 3 200.000δρχ αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα οτι και με μία κατώτερη κάρτα κάνω τη δουλειά μου το ίδιο..

Δυστυχώς όμως η κοινωνία μας οδηγεί σε αυτό το δρόμο..

Μας βάζει απο μικρούς να σπουδάζουμε,να πηγαίνουμε στα πανεπιστήμια να δουλεύουμε 15 ώρες,να βγάζουμε λεφτά και μετά μας πετάει τις διαφημίσεις για να τα ξοδέψουμε.Έτσι μόλις τα ξοδέψουμε πρέπει πάλι να δουλέψουμε για να πάρουμε κάτι άλλο και έτσι στο τέλος μπλέκουμε σε ένα φαύλο κύκλο μέχρι που μια μέρα παθαίνουμε ένα εγκεφαλικό απο τη στεναχώρια μας που δεν μπορούμε να αγοράσουμε καινούριο σπίτι και πεθαίνουμε..

 

Αν σας αρέσει αυτό πάω πάσο,υπάρχει όμως και ο άλλος δρόμος..

Να μειώσουμε τα άσκοπα έξοδα(και το παλιό αυτοκίνητο μας πάει) να δουλεύουμε λιγότερο(ίσα για να ζήσουεμε) και να απολαμβάνουμε περισσότερο τη ζωή μας μέσω της φύσης,της άσκησης,της παρέας και των άλλων μικροαπολαύσεων..

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αγοράσει κάποιος την τελευταία κάρτα γραφικών δεν είναι κακό γιατί δεν ενοχλεί κανέναν,ούτε έχουμε δικαίωμα να του πούμε τίποτα...

Σίγουρα όμως δε δείχνει και τόσο συγκροτημένο άτομο.Τη στιγμή που υπάρχουν συνάνθρωποι μας που πεινάνε το να παίρνουμε κάτι αχρηστο δίνωντας 600 ευρώ,και να μην τους δίνουμε τουλάχιστον τα 200 για να φάνε είναι μεγάλη απληστία.

 

Κάτσε για να καταλάβω κάτι, το να αποκαλείς μη συγκροτημένο άτομο και άπληστο όσους ξοδεύουν χρήματα εκεί που γουστάρει η ψυχούλα τους είναι όπως λες "ούτε έχουμε δικαίωμα να του πούμε τίποτα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε πχ να παίρνει και πίπες εκτός απο αυτό που αναφέρεις; Διότι αυτός είναι ο πρώτος λόγος αγοράς κάρτας γραφικών...

 

Βασικά η οψιόν της πίπας, θα έπρεπε να είναι η πρώτη προτεραιότητα σε κάθε απόφαση. Αλλά anyway...

Επειδή πέρασα κάποιο αντίστοιχο κόλλημα με τα pda τα τελευταία χρόνια και ήθελα συνεχώς το latest and greatest, καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Forensick. Τώρα πια καταστάλαξα στο τι πραγματικά χρειάζομαι από ένα pda και δεν τρέχω πίσω από τις incremental αλλαγές που έχει ένα νεότερο μοντέλο.

 

Btw αν τελικά έπαιρνες το nano θα σε πιάνανε μαλάκα μιας και δεν παίζει video όπως κατ' εξακολούθηση γράφεις...

 

That's true. Πληροφοριακά πάντως, αν αλλάξεις το firmware της apple και περάσεις το rockbox, τότε παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Θα έπρεπε πχ να παίρνει και πίπες εκτός απο αυτό που αναφέρεις; Διότι αυτός είναι ο πρώτος λόγος αγοράς κάρτας γραφικών...

 

 

 

2)Μόνο που είσαι σε ένα forum που θέλει να λέγεται τεχνολογικό, όπερ και σημαίνει ότι η συζήτηση για την αγορά του άλλου είναι ΚΥΡΙΩΣ με βάση τεχνολογικά κριτήρια.

 

 

 

3)Btw αν τελικά έπαιρνες το nano θα σε πιάνανε μαλάκα μιας και δεν παίζει video όπως κατ' εξακολούθηση γράφεις...

 

1) δεν θες να καταλαβεις αυτο που λεω.

 

2) οκ?

 

3) οντως, για photo ειναι και μπερδευτικα.

 

 

Γι αυτο κουβεντα ομως ε?

Γιατί επίσης αν βγεις και ρωτήσεις τυχαία στο δρόμο αν τους πειράζει που ο καφές εχει πάει στα 4 ευρω, ΟΛΟΙ θα απαντήσουν ΝΑΙ, αλλα ΟΛΟΙ ακριβώς μετά θα είναι με αυτόν τον καφέ στο χέρι(και γώ μέσα σε αυτούς). Το ότι γίνεται λοιπόν κάτι που δεν μας συμφέρει ως σύνολο, αλλα παρολαυτά δεν αντιδρούμε καθόλου, είναι κάτι το οποίο δεν θα πρεπε το λιγότερο να μας απασχολεί? Αν δεν βλέπεις την ομοιότητα με το θέμα, τότε ξανακοίτα καλύτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα πιστεύω οτι ήταν απαραίτητο να γίνει...

Νομίζω οτι έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα..

Το να αγοράσει κάποιος την τελευταία κάρτα γραφικών δεν είναι κακό γιατί δεν ενοχλεί κανέναν,ούτε έχουμε δικαίωμα να του πούμε τίποτα...

Σίγουρα όμως δε δείχνει και τόσο συγκροτημένο άτομο.Τη στιγμή που υπάρχουν συνάνθρωποι μας που πεινάνε το να παίρνουμε κάτι αχρηστο δίνωντας 600 ευρώ,και να μην τους δίνουμε τουλάχιστον τα 200 για να φάνε είναι μεγάλη απληστία.

Και εγώ παλιά είχα πάρει τη Geforce 3 200.000δρχ αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα οτι και με μία κατώτερη κάρτα κάνω τη δουλειά μου το ίδιο..

Δυστυχώς όμως η κοινωνία μας οδηγεί σε αυτό το δρόμο..

Μας βάζει απο μικρούς να σπουδάζουμε,να πηγαίνουμε στα πανεπιστήμια να δουλεύουμε 15 ώρες,να βγάζουμε λεφτά και μετά μας πετάει τις διαφημίσεις για να τα ξοδέψουμε.Έτσι μόλις τα ξοδέψουμε πρέπει πάλι να δουλέψουμε για να πάρουμε κάτι άλλο και έτσι στο τέλος μπλέκουμε σε ένα φαύλο κύκλο μέχρι που μια μέρα παθαίνουμε ένα εγκεφαλικό απο τη στεναχώρια μας που δεν μπορούμε να αγοράσουμε καινούριο σπίτι και πεθαίνουμε..

 

Αν σας αρέσει αυτό πάω πάσο,υπάρχει όμως και ο άλλος δρόμος..

Να μειώσουμε τα άσκοπα έξοδα(και το παλιό αυτοκίνητο μας πάει) να δουλεύουμε λιγότερο(ίσα για να ζήσουεμε) και να απολαμβάνουμε περισσότερο τη ζωή μας μέσω της φύσης,της άσκησης,της παρέας και των άλλων μικροαπολαύσεων..

Συγνώμη αν σας κούρασα.

 

Εντωματαξύ για να αγοράσουμε αυτές τις κάρτες, κάποιοι δουλεύουν για να τις σχεδιάσουν και να παραχθούν. Αλλά ας σταματήσουμε όλοι να τις αγοράζουμε, ας μείνουμε όλοι με τις GF2MX, δεν υπάρχει λόγος προόδου, ερευνας, όλα είναι κόλπα κάποιων περίεργων για να μας πάρουν τα λεφτά και να τα χαρίσουμε στους φτωχούς που πεινάνε επειδή δε δουλεύουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό μου κινητό χάλασε. Λόγω έλλειψης χρημάτων για νέο τώρα, έμεινα με αυτό που μου έχουν δώσει στη δουλειά το οποίο είναι ένα απλό Νόκια με χάλια οθόνη, χάλια φωτογραφική και χωρίς ράδιο.

 

Αν εξαιρέσουμε το ράδιο το οποίο ακούω συχνά, 2 μήνες τώρα μπορώ να πω ότι δεν έχω πεθάνει κιόλας που δεν έχω το προηγούμενο καλύτερο. Στην αρχή με ενόχλησε αλλά συμβιβάστηκα διότι όπως είχα πει και σε ένα thread κινητών, θεωρώ περιττό έξοδο το να δώσεις πάνω από 200 (άντε 250) ευρώ για κινητό και προσωπικά βλέπω σαν εξωγήινο κάποιον που προτίθεται να δώσει 500+ για να πάρει τί? Κάτι που θα το αλλάξει σε 1 χρόνο?

 

Εν ολίγοις, καλή είναι και η πειθαρχία. Πολύ καλό είναι να βγάζεις αρκετά λεφτά που θα σου επιτρέπουν να ζεις άνετα αλλά θεωρώ ότι ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να τα σκας σε δευτερευούσης σημασίας θέματα. Πραγματικά, δεν έχω συναντήσει πολλούς ανθρώπους που να μου είπαν "σκεφτόμουν να δώσω 30 χλδ ευρώ για να πάρω το Rav αλλά δεν το έκανα, πήρα ένα με 20 και με τα 10 πήγα ένα μήνα στην Κούβα". Επίσης δεν έχω κάποιον που να πει "αντί 500-700 για το Χ,Ψ,Ζ υπερκινητό πήρα ένα εισιτήριο για Χριστούγεννα στη Βιέννη.

 

Ο κόσμος όντως έχει καταντήσει καταναλωτής του κερατά. Κι αν είναι φυσικό να συζητάμε για την πρόοδο στην τεχνολογία διότι έτσι μόνο πας μπροστά, θα έπρεπε να είναι επίσης φυσικό το να θέτουμε κάποιες προτεραιότητες. Καλή πχ η νέα κάρτα γραφικών, το νέο κινητό, το τζιπάκι με το οποίο δεν βγήκες ούτε μία φορά σε χώμα αλλά δεν είναι πολύ καλύτερο το να δει το παιδί σου το Λούβρο και να ξεστραβωθεί αυτό και μαζί του κι εσύ?

 

Δεν παραγνωρίζω ότι μιά στις τόσες καλό είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει και να ρίχνεις τη μιζέρια από πάνω σου. Καλύτερο όμως είναι, αυτό να είναι η εξαίρεση στον κανόνα αν ο κανόνας σε βοηθά να γίνεις πολύ καλύτερος από ένα απλό καταναλωτή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εδω και καποιες σελιδες αναλωνομαστε στα ιδια και στα ιδια..

 

Φυσικα και ολα αυτα που λετε οι "υπερμαχοι"(:P) της αποψεως του υπερκαταναλωτισμου τα καταλαβαινω και ισχυουν σε ενα μεγαλο βαθμο.

 

Το ζητημα που ενοχλησε εμενα τουλαχιστον ειναι ο τροπος με τον οποιο εκφραστηκαν εδω μεσα καποιοι για τις οποιες επιλογες μας..Ειναι ακρως εγωιστικο να λες οτι αυτο που εσυ θεωρεις σωστο και πρεπων, ακομα και αν ειναι η κοινως αποδεκτη λογικη(αν υπαρχει τετοιος ορος), ειναι και αυτο που πρεπει να κανουν ολοι και οποιος δεν το κανει ειναι θυμα και εσυ ο εξυπνος. Θελω να ειμαι "εν γνωση" μου ζωον και υπερκαταναλωτης. Απο την στιγμη που ουτε απο την τσεπη σου τα πηρα ουτε σε ενοχλω, δεν σου δινω το δικαιωμα να με σχολιαζεις ετσι. Πες την αποψη σου, να την ακουσω αλλα μην με προκαλεις και μην θεωρεις τον εαυτο σου πιο εξυπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A καλά εντάξει.

Ο ένας θέλει να του δώσει ο άλλος 200 ευρώ επειδή διαθέτει 600 για κάρτες, ο άλλος εξισώνει διαρκή αγαθα με καταναλωτικά και παράλληλα επιθυμεί όλοι να συμπάσχουν μαζί του, επειδή δεν τον παίρνει να πάρει αυτά που γουστάρει.

Αλήθεια σας έχει περάσει απο το μυαλό ότι τελικά είστε εσείς τα "καταναλωτικά γουρούνια", υπό την έννοια ότι η μανία κατανάλωσης αγαθών που δε μπορείτε να αγοράσετε σας έχει ολοκληρωτικά κυριεύσει;

 

Διότι εγώ πέρασα απο μια περίοδο συνεχών αναβαθμίσεων και όταν χρειάστηκε να κόψω το άθλημα για 2 χρόνια, όχι λόγω επιλογής αλλά λόγω ανάγκης το έκανα και δεν άρχισα να βρίζω την πουτάνα την κοινωνία, τον Δια που είναι ανάδρομος πάνω απο τα Τρια Πέντε Πηγάδια, τους ηλίθιους καταναλωτές που αγοράζουν κάρτες αντί να κάνουν μπουκοτάζ προκειμένου να έχουμε Kentsfield cores μέσα στα πακοτίνια και 8800GTX στο dixan 5 κιλών. Αντιθέτως διάβαζα με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις των χρηστών απο τις καινούργιες τους αγορές και πάντα χαιρόμουν για αυτούς. Τώρα που ξαναέχω την οικονομική δυνατότητα να ασχοληθώ με το χόμπυ μου θα το κάνω, χωρίς φυσικά τις όποιες τύψεις νομίζετε ότι πρέπει να έχω.

 

Όποιος μπορεί να πάρει παίρνει. Όποιος θέλει να πάρει και δε μπορεί, στρώνεται στη δουλειά. Δεν του φταίει κανένας άλλος παραμόνο ο εαυτούλης του.

 

 

Bonus tip: Και μιας και μιλάμε για εξωφρενικές τιμές, τo Net Profit Margin της Nvidia είναι κάπου στο 15%. Αν σας φαίνεται πολύ κοιτάξτε λίγο γύρω σας τα αποτελέσματα απο άλλες εταιρίες, άλλων κλάδων και επιπλέον συνυπολογίστε το volatility του συγκεκριμένου κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σε φορουμ ή κάνω λάθος? Γιατί αν δεν κάνω λάθος, ακριβώς για αυτούς τους λόγους υπαρχει το φορουμ. Να σχολιάζεις ΚΑΙ τέτοια πράγματα.Και προσωπικά εμένα με νοιάζει, γιατί έχουμε μπεί σε μια φάση όπου η μόνη μας ικανοποίηση ειναι να αγοράζουμε.

Γιατί επίσης αν βγεις και ρωτήσεις τυχαία στο δρόμο αν τους πειράζει που ο καφές εχει πάει στα 4 ευρω, ΟΛΟΙ θα απαντήσουν ΝΑΙ, αλλα ΟΛΟΙ ακριβώς μετά θα είναι με αυτόν τον καφέ στο χέρι(και γώ μέσα σε αυτούς). Το ότι γίνεται λοιπόν κάτι που δεν μας συμφέρει ως σύνολο, αλλα παρολαυτά δεν αντιδρούμε καθόλου, είναι κάτι το οποίο δεν θα πρεπε το λιγότερο να μας απασχολεί? Αν δεν βλέπεις την ομοιότητα με το θέμα, τότε ξανακοίτα καλύτερα.

 

WTF? Ηρέμησε καλέ μου, δν το είπα για να σταματήσει κανείς, απλά αναρωτιέμαι. Δλδ εντάξει, συμφωνώ πως είναι ελεεινό να αλλάζει κάποιος κάτι πλήρως λειτουργικό για τις ανάγκες του με κάτι πανάκριβο που κάνει και 100 άχρηστα, από κινητά μέχρι υπολογιστές, αλλά τι με νοιάζει? Με τα δικά μου χρήματα θα το πάρει? Δε μιλάμε τώρα για τη μάνα μας ή τη γκόμενά μας ή το παιδί μας που έχει άμεση επιρροή πάνω μας, λέμε για το γενικότερο κοινωνικό φαινόμενο "Πάρους Πάρους Mallους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A καλά εντάξει.

Ο ένας θέλει να του δώσει ο άλλος 200 ευρώ επειδή διαθέτει 600 για κάρτες, ο άλλος εξισώνει διαρκή αγαθα με καταναλωτικά και παράλληλα επιθυμεί όλοι να συμπάσχουν μαζί του, επειδή δεν τον παίρνει να πάρει αυτά που γουστάρει.

Αλήθεια σας έχει περάσει απο το μυαλό ότι τελικά είστε εσείς τα "καταναλωτικά γουρούνια", υπό την έννοια ότι η μανία κατανάλωσης αγαθών που δε μπορείτε να αγοράσετε σας έχει ολοκληρωτικά κυριεύσει;

 

Οταν το ειπα ξεκαθαρα πριν απο καποιες σελιδες περασε στο ντουκου αλλα τεσπα ειπα να μην προκαλεσω αλλο με αυτο..Δεν κανω πραγματα που δεν

θελω να μου κανουν..Αλλα μην περιμενεις φυσικα να το παραδεχτει κανεις ετσι; Ολοι πισω απο την προφαση του "rational consumer" θα κρυφτουν παλι..

 

Διότι εγώ πέρασα απο μια περίοδο συνεχών αναβαθμίσεων και όταν χρειάστηκε να κόψω το άθλημα για 2 χρόνια, όχι λόγω επιλογής αλλά λόγω ανάγκης το έκανα και δεν άρχισα να βρίζω την πουτάνα την κοινωνία, τον Δια που είναι ανάδρομος πάνω απο τα Τρια Πέντε Πηγάδια, τους ηλίθιους καταναλωτές που αγοράζουν κάρτες αντί να κάνουν μπουκοτάζ προκειμένου να έχουμε Kentsfield cores μέσα στα πακοτίνια και 8800GTX στο dixan 5 κιλών. Αντιθέτως διάβαζα με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις των χρηστών απο τις καινούργιες τους αγορές και πάντα χαιρόμουν για αυτούς. Τώρα που ξαναέχω την οικονομική δυνατότητα να ασχοληθώ με το χόμπυ μου θα το κάνω, χωρίς φυσικά τις όποιες τύψεις νομίζετε ότι πρέπει να έχω.

 

Όποιος μπορεί να πάρει παίρνει. Όποιος θέλει να πάρει και δε μπορεί, στρώνεται στη δουλειά. Δεν του φταίει κανένας άλλος παραμόνο ο εαυτούλης του.

Ετσι μπραβο. Αλλα προφανως καποιοι βρισκουν την καραμελα της αδικης ζωης που συνεχως τους μαστιγωνει ανελεητα ετσι ωστε να πεταξουν τις οποιες προσωπικες ευθυνες απο πανω τους και να πεισουν τον εαυτο τους οτι κανουν το καλυτερο δυνατο για την ζωη τους και οτιδηποτε παραπανω προσπαθησουν θα ειναι ανωφελο.. Δεν ειμαστε Αφρικη γαμ.. την υπερβολη μου μεσα ολο και κατι εχουμε ολοι , και ακομα και αν δεν εχουμε αν δουλεψουμε σκληρα μπορουμε σιγουρα να πετυχουμε ενα πολυ μεγαλο μερος αυτων που εχουμε φανταστει ως ιδανικη ζωη για εμας..

 

Bonus tip: Και μιας και μιλάμε για εξωφρενικές τιμές, τo Net Profit Margin της Nvidia είναι κάπου στο 15%. Αν σας φαίνεται πολύ κοιτάξτε λίγο γύρω σας τα αποτελέσματα απο άλλες εταιρίες, άλλων κλάδων και επιπλέον συνυπολογίστε το volatility του συγκεκριμένου κλάδου.
Αστο και αυτο το ειπα, οτι πολλοι μιλανε απλα για να μιλανε χωρις να εχουν βαθυτερη γνωση της αγορας.. Ειδα φως και μπηκα που λεμε καπως ετσι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...