Προς το περιεχόμενο

Πως, που και τι χρείαζεται για host με .gr ?? Ποιος διασφαλίζει την ακεραίοτητα του??


CHRIS_MALL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κατοχυρώσω μία σελίδα που έχω κάνει με toonomapouthelw.gr . Η ιστοσελίδα είναι δυναμική.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει σου νοικιάζουν 1 όνομα τον χρόνο ή τον μήνα. Πως μπορώ να γνωρίζω όμως ότι αν κάνω εγώ ένα site με εμπορική επιτυχία τον επόμενο χρόνο δεν θα θέλει ο host να κρατήσει το όνομα και είτε να μου ζητάει περισσότερα χρήματα είτε να μετοπωλήσει την ονομασία σε κάποιον άλλον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για το τι ισχυει νομιμα για το domain name sου μπορεις να διαβασεις εδω:

https://grweb.ics.forth.gr/greek/1617-B-2002.html

δε προκειται παντως κανεις να σου διεκδικησει την κυριοτητα του domain name σου, τουλαχιστον οχι αν εισαι τυπικος με την ανανεωση της συνδρομης ανα 2 χρονια...

 

Ποιοι ειναι αρμοδιοι για να σου καταχωρουν ενα .gr ονομα μπορεις να βρεις εδω:

https://grweb.ics.forth.gr/greek/reg_list.html

 

Ο,τι αλλες γενικες πληροφοριες θελεις υπαρχουν εδω:

https://grweb.ics.forth.gr/greek/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου.

Απλά, όμορφα και ξεκάθαρα πράγματα.

 

1. Αγοράζεις ξεχωριστά το Domain ( http://www.onomapouthelw.gr ) από επίσημο καταχωρητή με άδεια από την ΕΕΕΤ και αγοράζεις ξεχωριστά τον χώρο σου από εταιρία της επιλογής σου.

2. Ποτέ μα πότε δεν αγοράζεις το domain, μέσω της εταιρίας που αγόρασες τον χώρο, ώστε να μπορείς να διαχειρίζεσαι αυτόνομα το domain σου, άσχετα αν θέλεις να αλλάξεις εταιρία που σε φιλοξενεί για τον Α ή Β λόγο.

3. Το domain με κατάληξη .gr έχει ελάχιστη διάρκεια 2 χρόνια και το .com 1. Κατά τη διάρκεια αγοράς , κατοχυρώνεις αυτό το όνομα στο όνομα σου και δεν μπορεί να σου το πάρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ποτέ μα πότε δεν αγοράζεις το domain, μέσω της εταιρίας που αγόρασες τον χώρο, ώστε να μπορείς να διαχειρίζεσαι αυτόνομα το domain σου, άσχετα αν θέλεις να αλλάξεις εταιρία που σε φιλοξενεί για τον Α ή Β λόγο.

 

Μια μικρή επισήμανση, πάνω σε αυτό που λέει ο ALR. Επίλεξε έναν καταχωρητή για .gr domain, που προσφέρει domain control panel και εκεί σου δίνει την δυνατότητα να επεξεργάζεσαι τους DNS.

 

Έτσι θα έχεις πλήρη αυτονομία σε περίπτωση που αλλάξεις hosting provider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή επισήμανση, πάνω σε αυτό που λέει ο ALR. Επίλεξε έναν καταχωρητή για .gr domain, που προσφέρει domain control panel και εκεί σου δίνει την δυνατότητα να επεξεργάζεσαι τους DNS.

 

Έτσι θα έχεις πλήρη αυτονομία σε περίπτωση που αλλάξεις hosting provider.

 

Ακριβώς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να αγοράζεις μόνος σου το domain και να το αναθέτεις στον hosting provider σου.

Μιλάω σαν παθών μιας και όταν είχα μπεί στο παιχνίδι είχα κλείσει αρκετά domain με τον hosting provider μου και τώρα τον κυνηγάω να μου δώσει κωδικούς εξουσιοδότησης γιατί ο εξυπνάκιας τα χει κλείσει στο όνομα του.

 

Γι αυτό ακολούθησε τις συμβουλές και δεν θα χάσεις ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα σε αυτή την σελίδα για τους καταχωρητές https://grweb.ics.forth.gr/greek/reg_list.html και είδα πολλούς καταχωρητές υπάρχει διαφορά γιατί είναι τόσοι πολλοί ;

Θα ήταν καλό να καταχωρήσω όνομα και να πάρω domain απο το http://www.hoster.gr ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μπείς σε κάθε σελίδα και να δείς τι προσφέρει η κάθε εταιρία.

Να καταχωρήσεις όνομα και να πάρεις domain,είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τις υπηρεσίες του hoster για να στον προτείνω.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι ο hoster είναι μια ολοκληρωμένη λύση για domain,hosting,design.

Εκτός και αν η εταιρία που εμπιστεύτηκες τον σχεδιασμό του site σου, σου προσφέρει φιλοξενεία και αναλάβει την καταχώρηση και διαχείριση του domain σου, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις σου προτείνω να διαλέξεις ξεχωριστή εταιρία για καταχώρηση domain, και ξεχωριστή για hosting.

Προσωπικά προτιμώ τα ξεκάθαρα πράγματα, στην περίπτωση hosting όμως, σχεδόν όλες οι εταιρίες του χώρου προσφέρουν και domains.

Στο domain όμως, υπάρχουν εταιρίες που ασχολούνται αποκλειστικά με domains.

Η εμπειρία μου είναι η καλύτερη με τις υπηρεσίες του papaki.gr.

Έχουν live chat, τηλεφωνική υποστήριξη ( την οποία και χρησιμοποίησα ) και περιβάλλον διαχείρισης του ονόματος σου για αλλαγή των nameservers, αλλαγή στοιχείων κτλ.

 

Επίσης μπορείς να δείς το http://www.domainbox.gr/. Δεν έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες του , αλλά φαίνεται σοβαρό και προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες υποστήριξης και διαχείρισης.

 

Για χώρο σου προτείνω να ψάξεις για Ελληνική εταιρία μόνο αν θέλεις την υποστήριξη σου στα Ελληνικά. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα, τότε σου προτείνω να ψάξεις για εταιρία στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μπείς σε κάθε σελίδα και να δείς τι προσφέρει η κάθε εταιρία.

Να καταχωρήσεις όνομα και να πάρεις domain,είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τις υπηρεσίες του hoster για να στον προτείνω.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι ο hoster είναι μια ολοκληρωμένη λύση για domain,hosting,design.

Εκτός και αν η εταιρία που εμπιστεύτηκες τον σχεδιασμό του site σου, σου προσφέρει φιλοξενεία και αναλάβει την καταχώρηση και διαχείριση του domain σου, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις σου προτείνω να διαλέξεις ξεχωριστή εταιρία για καταχώρηση domain, και ξεχωριστή για hosting.

Προσωπικά προτιμώ τα ξεκάθαρα πράγματα, στην περίπτωση hosting όμως, σχεδόν όλες οι εταιρίες του χώρου προσφέρουν και domains.

Στο domain όμως, υπάρχουν εταιρίες που ασχολούνται αποκλειστικά με domains.

Η εμπειρία μου είναι η καλύτερη με τις υπηρεσίες του papaki.gr.

Έχουν live chat, τηλεφωνική υποστήριξη ( την οποία και χρησιμοποίησα ) και περιβάλλον διαχείρισης του ονόματος σου για αλλαγή των nameservers, αλλαγή στοιχείων κτλ.

 

Επίσης μπορείς να δείς το http://www.domainbox.gr/. Δεν έχω χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες του , αλλά φαίνεται σοβαρό και προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες υποστήριξης και διαχείρισης.

 

Για χώρο σου προτείνω να ψάξεις για Ελληνική εταιρία μόνο αν θέλεις την υποστήριξη σου στα Ελληνικά. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα, τότε σου προτείνω να ψάξεις για εταιρία στο εξωτερικό.

 

 

Καλησπέρα,

 

Και το papaki.gr παρέχει φιλοξενία, η εταιρία που το έχει (usableweb) δεν είναι αμιγώς εταιρία κατοχύρωσης ονομάτων.

 

Πάντως δεν καταλαβαίνω τον λόγο για τον οποίο να μην πάρει το όνομα από την εταιρία οπου θα πάρει τη φιλοξενία. Οι περισσότερες εταιρίες κάνουν προσφορά αν πάρεις πακέτο φιλοξενία+όνομα, συνήθως δίνουν το όνομα δωρεάν. Εξάλλου οσοι είναι εγκεκριμένοι καταχωρητές της ΕΕΤΤ δεν τους παίρνει να κάνουν ζουζουνιές με το όνομα σου αν αποφασίσεις να αλλάξεις εταιρία. Απλώς για δική σου ελευθερία να επιλέξεις κάποια εταιρία η οποία έχει online panel διαχείρισης του ονόματος, ωστε και να φύγεις από την εταιρία (σαν hosting) να μπορείς να δηλώσεις μέσω του panel της τους νέους nameservers σου.

 

Αν υπάρχει κανείς ο οποίος είχε πρόβλημα με την κατοχύρωση του ονόματος του στην εταιρία οπου είχε και το πακέτο φιλοξενίας (του δημιούργησαν πρόβλημα μετά κλπ) ας το πεί δημόσια εδώ ή με PM ωστε να δω αν υπήρχε όντως αδικία και να τον συμβουλέψω αντίστοιχα (ποιο άρθρο παραβίασε ο καταχωρητής ωστε να κάνετε καταγγελία να μπει στην γωνιά του:))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Νομίζω ανέφερες ξεκάθαρα τον λόγο

Απλώς για δική σου ελευθερία να επιλέξεις κάποια εταιρία η οποία έχει online panel διαχείρισης του ονόματος, ωστε και να φύγεις από την εταιρία (σαν hosting) να μπορείς να δηλώσεις μέσω του panel της τους νέους nameservers σου.

Λέει να μετακινηθείς σε άλλο χώρο, αλλά να εξακολουθείς να διαχειρίζεσαι τους nameserver από το control panel της εταιρίας που σε φιλοξενούσε; Δεν ξέρω..

 

Μπορεί να έχουν προσφορά, δεν διαφωνώ, αλλά τι γίνεται σε περίπτωση που θελήσεις να αποχωρήσεις; Πρήζεις κι αυτούς κι εσένα για να γίνει η διαδικασία, εφόσον δεν υπάρχει ξεχωριστό cpanel για τα domains, που στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό ισχύει.

 

Καλύτερα να κάνεις μόνος τη διαδικασία και να διαχειρίζεσαι το domain σου σε ένα ξεχωριστό περιβάλλον , όπως προσφέρει το papaki.gr και άλλα. Σχεδόν όλοι οι καταχωρητές είναι αλληλένδετοι ή ανήκουν σε εταιρίες που προσφέρουν υπηρεσίες internet, αλλά προσωπικά νοιώθω καλύτερα και μου φαίνονται ξεκάθαρα τα πράγματα, όταν υπάρχει μια ξεχωριστή ιστοσελίδα από την οποία μπορώ να διαχειριστώ το domain μου, όπως οι εταιρίες που ανέφερα στο προϊγούμενο post σαν παραδείγματα.

Να μην παρεξηγηθώ, δεν προσπαθώ να κάνω διαφήμιση ούτε έχω κάποια σχέση με την usableweb, απλά λέω τη γνώμη μου για μια υπηρεσία την οποία έχω χρησιμοποιήσει.

Δεν είναι τόσο θέμα προβλήματος με την εταιρία hosting, αλλά θέμα διαδικαστικού. Προσωπικά όταν είχα κατοχυρώσει domain μέσω της εταιρίας που με φιλοξενούσε και οι ανάγκες μου άλλαξαν και έπρεπε να αποχωρήσω, οι άνθρωποι ήταν κάτι περισσότερο από πρόθυμοι να με βοηθήσουν να λάβω εγώ την διαχείριση του domain μου και να μετακινηθώ στο νέο μου χώρο, αλλά πήρε κάποιο χρόνο και είχε κάποια διαδικασία, την οποία θα γλύτωνα αν είχα ακολουθήσει από την αρχή τις συμβουλές αυτές.

 

Και για .com domains, προτιμώ το καθαρό περιβάλλον της namecheap.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή κάνω τώρα τα πρώτα μου βήματα για δημοσίευση ιστοσελίδας θα ήθελα κάτι εύκολο και σε πακέτο όπως όνομα και hosting μαζί. Δεν ξέρω αν έχετε στο μυαλό σας καμία εταιρία που να τα έχει σε πακέτο και να έχει προσφορές. Σας ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...