Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση κινητών στα σχολεία


djapal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω; Είμαι απόφοιτος του '98, όταν ακόμα τα κινητά δεν είχαν "κυκλοφορήσει" ακόμα στα σχολεία.

 

Η κατάσταση μου φαίνεται τραγική! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο απαραίτητο ένα κινητό σε έναν έφηβο. Τι στο καλό το θέλουν; Γιατί οι γονείς, τους αγοράζουν κινητό;

 

Ο μόνος λόγος είναι για να ελέγχουν τα παιδιά τους, κι αυτά απο την μεριά τους το εκμεταλλεύοντε ανάλογα. Έχω ακούσει 11χρονο, να ζητά αγορά κινητού αξίας 600€... ΕΛΕΟΣ!

 

Το μέτρο είναι τελείως αναποτελεσματικό και είναι καθαρά επικοινωνιακό τρικ. Οτι και καλά το κράτος "έκανε κάτι". Ναι.... μια τρύπα στο νερό...

 

Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα υγείας, δεν παίρνεις παυσίπονα για μια ζωή... κάνεις εγχείρηση και θεραπεία.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον The_player.

 

Η μόνη λύση είναι σωστή διαπαιδαγώγηση και επικοδομητικός διάλογος μεταξύ γονέων και παιδιών. Αλλά μου φαίνεται οτι οι γονείς στην σημερινή εποχή, ελάχιστα ασχολούντε με τα παιδιά τους! Ξεφτίλα......

 

Επι της ευκαιρίας, πήγα το Σάββατο στο σχολείο μου γιατί έκανε παζάρι. Αυτό που είδα, με απογοήτευσε. Όλα τα παιδιά, ΜΑ ΟΛΑ, είχαν ακριβώς το ίδιο ντύσιμο, το ίδιο ανέμελο κούρεμα και γενικώς το ίδιο στυλάκι. Λες και είχαν βγεί απο γραμμή παραγωγής εργοστασίου! Ρεεεε! Που είναι η προσωπικότητά σας; Η διαφορετικότητα και η μοναδικότητα τους καθενός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γενικά η κατάσταση είναι πολύ χάλια στα σχολεία. Αυτό με τα κινητά, ναι μεν καλό το μέτρο, αλλά μπορείτε να μου πείτε γιατί οι γονείς πέρνουν στα παιδιά τους κινητά από το δημοτικό; Αν οι γονείς ήταν όπως πρέπει δεν υπήρχε αυτό το μπάχαλα. Απλώς τώρα πρέπει να βγάλει το φίδι από την τρύπα η κυβέρνηση (η εκάστοτε κυβέρνηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ποια ακριβώς μαθήματα του Λυκείου δεν έχεις διδαχθεί στις άλλες βαθμίδες;

Ο τίτλος και η περιοδολόγηση είναι δεν αλλάζουν, αλλά το περιεχόμενο και εμβάθυνση διαφέρουν.

 

Όλα απλά τα μαθηματικά διαφέρουν είναι πολύ πιο δύσκολα. Η ιστορία όμως δεν αλλάζει όπως και πολλά άλλα:-?

 

Συμφωνούμε λοιπόν πως τα κινητά δεν έχουν θέση στο σχολείο;

Και εγώ αμφιβάλλω πολύ για την επιτυχία του μέτρου.

 

Ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας, μου άρεσε πολύ η χρήση του ιδιώματος.

 

Ναι συμφωνούμε:)

Η γνωμη μου ειναι η εξης:

 

ατο που του εδωσες...αν πηρε 20 στη Κοινωνιολογια.....Α ρε υποκρισια...

3.Καλη λυση για μενα ειναι να μην υπαρχει σημα..στα σχολεια.Ναι αυτο ειναι λυση οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω.....

αυτα...

 

διαφωνώ για τον λόγο ότι αυτα που μπορεί να χρησιμοποιήσουν είναι ραδιενεργά!:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα απλά τα μαθηματικά διαφέρουν είναι πολύ πιο δύσκολα. Η ιστορία όμως δεν αλλάζει όπως και πολλά άλλα:-?

 

 

 

Ναι συμφωνούμε:)

 

 

διαφωνώ για τον λόγο ότι αυτα που μπορεί να χρησιμοποιήσουν είναι ραδιενεργά!:twisted:

 

 

Τα ιδια τα γεγονοτα της ιστοριας ισως να μην αλλαζουν αλλα η αναλυση αυτων και η οπτικη γωνια απο την οποια τα βλεπεις ειναι πολυ κανει τη διαφορα. Φυσικα δεν θα διαφωνησω οτι η οποιαδηποτε διδακτικη υλη που περνιεται για ιστορια μπορει να ειναι για τα σκουπιδια. Το γεγονος οτι εχεις τετοια αποψη για την ιστορια δειχνει ποσο κακη δουλεια γινετα στην πραγματικοτητα στα σχολεια. Και δεν νομιζω οτι τα στα αλλα μαθηματα ειναι καλυτερα. Μπορει εσενα προσωπικα να σε ενδιαφερουν τα μαθηματικα αλλα για καποιον που παει για φιλολογος ειναι οντως χασιμο χρονου δεδομενου του φορτου εργασιας εκεινη την περιοδο. Απλως δεν μπορει να εχει ουτε το κουραγιο ουτε ενεργεια να αφιερωσει για κατι που ουτε κλιση εχει, ουτε του χρησιμευει αμεσα (εξετασεις πανελληνιες κλπ) ουτε το διδασκεται απο καποιον που δινει δεκαρα. Το να αντιγραψει τις ασκησεις απο το λυσσαρι και να περασει το μαθημα ειναι η στρατηγικα σωστη κινηση.

 

Η ολη υποθεση με την παιδεια στην Ελλαδα ειναι μια στρεβλωση. Τα χρονια του λυκειου χαραμιζονται ουσιαστικα για μια ανελεητη προετοιμασια για το πανεπιστημιο, επειδη ολοι "κατι πρεπει να σπουδασουν" διαφορετικα ειναι "αμορφωτοι" και ντροπιαζουν την οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη υποθεση με την παιδεια στην Ελλαδα ειναι μια στρεβλωση. Τα χρονια του λυκειου χαραμιζονται ουσιαστικα για μια ανελεητη προετοιμασια για το πανεπιστημιο, επειδη ολοι "κατι πρεπει να σπουδασουν" διαφορετικα ειναι "αμορφωτοι" και ντροπιαζουν την οικογενεια.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Τι θα πούμε στη γειτονιά το όλο ζήτημα... Η κυρα-Μαρία απέναντι 3 γιατρούς έβγαλε. Η μαμά για τί θα παινευτεί; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι τα κινητά είναι άχρηστα στα σχολεία. εγώ το 2003 τελείωσα, κι εμείς τα κουβαλούσαμε αλλά απλά στέλναμε κανά μήνυμα στην κοπέλα μας άμα ήταν από άλλο σχολείο στο διάλειμμα και μη μας έπιανε καθηγητής. η αδερφή μου που είναι 5 χρόνια μικρότερη και πάει 2α λυκείου άλλα μου λέει βέβαια για το σήμερα. αλλά όπως λέει (και γνωρίζουμε όλοι, εξαρτάται από τον καθηγητή).

η μητέρα μου είναι καθηγήτρια σε λύκεια (3 για να συμπληρώνει ώρες κτλ κτλ) και ποτέ δεν το έχει ανοιχτό μέσα στην τάξη. και μια φορά που χτύπησε ένα κινητό, ζήτησε από την κοπελιά να το κλείσει, αυτή απάντησε αγενώς, οπότε πήρε 1 μέρα για το κινητό και άλλη 1 για τη συμπεριφορά της και δεν ξανακούστηκε κινητό. να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακούγεται λίγο άσχημα την ώρα που 50 μαθητές είναι στραμένοι με προσοχή να παρακολουθήσουν τον δάσκαλο/καθηγητή να διακόπτεται κάθε 2 λεπτά με τα ντρρρννν, τις περίεργες μελωδίες ... και τα "Εμπρός!! Έλα αγάπη μου, εδώ στο μάθημα είμαι:mrgreen: "

Δέν είμαστε και σε συναυλία, για το διάλλειμα δέν υπάρχει λόγος να απαγορευτούν αλλά την ώρα της πτήσης ... συγνώμη μαθήματος πρέπει να είναι κλειστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εφαρμόστηκε το μέτρο, στην σχολή ο καθηγητής μου είχε το κινητό στο δυνατό . Έδειχνε μία άσκηση με τον projector-α, το κινητό παρατημένο σε ένα έδρανο στο δυνατό παρακαλώ, γυναικείο όνομα, μετά που τον "γιουχάρανε" είπε ότι με εντολή του υπουργείου, οι καθηγητές τα έχουν ανοιχτά για να επικοινωνούν με τους Διευθυντές.

Και ρωτάω εγώ, άσχετα από το γυναικείο όνομα, για τόσο χαζούς μας περνάει;Εγώ το κινητό μου, όσα έχω αλλάξει στην ηλικία των 20 ( νομίζω 3 συσκευές τα τελευταία 2 χρόνια, ότι περισσεύει από την αδερφή ), τα είχα ΜΟΝΙΜΑ στο αθόρυβο . Είτε σε τάξη, είτε σε καφετέρια, είτε σε πάρκα.

Το ίδιο ισχύει και για ότι φέρει ακουστικά. Από walkman μέχρι ipod. Τουλάχιστον έτσι πληροφορήθηκα, παλαίοτερα στο λύκειο επιτρεπόταν για τους "μαγκίτες" που ήθελαν μόνο και μόνο το απολυτήριο, να μιλάνε όσο θέλουνε και να ακούνε όση μουσική γουστάρουν.

Και ξαναλέω, γιατί ΕΙΜΑΙ ο μοναδικός που το έχει μόνιμα στο αθόρυβο; Για την κοπελιά, για την μάνα μου μην γίνει κάτι και δεν με βρίσκει κλπ;

Πουλάνε όσα πακέτα θέλουνε. Κινητά από 30 ευρώ. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, για ένα καρτοκινητό με τις φτηνές κάρτες, θέλει κάποιος για να το αποκτήσει 40 ευρώ. Οπότε γιατί να μην έχει το παιδάκι ένα έγχρωμο κινητό, να ακούει το ραδιοφωνάκι του; Μετά "επιβλήθηκε νόμος, ήρθε νέα διάταξη κλπ". Έτσι δεν αλλάζει τίποτα . Αυτοί στο τμήμα που το είχαν δυνατό, εξακολουθούν και το έχουν δυνατό. Αυτοί που το είχαν αθόρυβο, αλλά στέλνανε και κάνα sms σε "στιγμές ανάπαυλας", εξακολουθούν. Τα ίδια παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ελάτε τωρα ρε παιδια.. περιμένετε δηλαδη απο 17 το πολύ χρονών άτομα να δείξουν ωριμότητα?Σε αυτες τις ηλικιες η πλειοψηφεία ειναι ανώριμη.Ακριβως οπως τα λετε.Νομίζουν οτι κατι κανουν.

Τα ίδια(ισως σε μικρότερο βαθμό,τηρουμένων κ των αναλογιών--αλλες εποχές,χωρίς τηλεόραση κτλ) θα μπορούσαν να συναίβεναν κ στην ηλικία των γονιών μου(ειμαι 20).Εγω δεν πιστέυω ότι τοτε υπηρχε περισσοτερο σεβασμός,παρά φόβος,γιατί τοτε οι μαθητες τρώγανε ξυλο με το παραμικρό.

Με το υπάρχον σύστημα,το σε ποια σχολη θα περασεις κ κατ' επεκταση το τι θα κάνεις στην ζωή σου,εξαρτάται απο μια περίοδο εξετάσεων,διαρκειας λίγων εβδομάδων.Μόνο οι επιδόσεις που θα έχουν σε αυτο το διάστημα νοιάζει τους σημερινούς μαθητες,με το ίδιο να ίσχυε κ για μένα.Γι αυτό πάνε ολοι φροντιστηριο, κ σχολέίο για τις απουσίες,όπως πήγαινα κ γω.

Για την κατάσταση(καφενείο) στο συγκεκριμένο βιντεάκι,περισσότερο υπευθυνος ειναι ο καθηγητης,παρα οι μαθητες.Αυτοι βρίσκουν κ τα κάνουν.Κ γω στο λύκειο θυμάμαι σε μερικούς τους κάναμε την ζωή πατίνι,σε άλλους δεν βγάζαμε κιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...