Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση κινητών στα σχολεία


djapal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ναι, συμφωνώ, τι πρόβλημα, αρχίζει και χτυπάει στη δόνηση εκεί που σε ρωτάει ο καθηγητής κάτι, του λες "ωπ, μισό, το μωρό", απαντάς και συνεχίζετε μετά. Ή, το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

@ georgepre10: Όχι. Πρέπει αναγκαστικά να το έχεις; Δεν ξέρει η μάνα σου και ο πατέρας σου που θα βρίσκεσαι από τις 8:30 μέχρι τις 1:30; Δεν έχει τηλέφωνο το σχολείο αν χρειαστεί να σε βρουν;

 

Κοίτα, καθαρά πράγματα. Κινητά, δεν είχαμε όταν ήμουν μαθητής (μόνο μαμούθ, τόξα και βέλη). Όμως, το ίδιο χαβαλέδες ήμαστε. Χωρίζαμε, όπως κι εσείς, τα μαθήματα σε "σημαντικά" και "ασήμαντα". Δε στέλναμε SMS, κάναμε χαρτάκια μπίλιες και τα πετάγαμε στους διπλανούς.

 

Δεν πάω να το παίξω ηθική αρχή, πίστεψέ με. Απλά, από τη μία απολαμβάνω το ότι τα πράγματα έχουν μείνει τα ίδια, και από την άλλη τρέμω στη σκέψη ότι τα πράγματα έχουν μείνει τα ίδια. Σε καμιά εικοσαριά χρόνια πιθανόν να το πάθεις κι εσύ και να λες "όταν ήμουν νέος δεν ήταν έτσι τα πράγματα", "πού βαδίζει η νεολαία μας" και άλλα τέτοια νόστιμα.

 

Κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμιά εικοσαριά χρόνια πιθανόν να το πάθεις κι εσύ και να λες "όταν ήμουν νέος δεν ήταν έτσι τα πράγματα", "πού βαδίζει η νεολαία μας" και άλλα τέτοια νόστιμα.

 

Κουβέντα να γίνεται.

 

Σε καμιά 20αριά χρόνια το μάθημα θα γίνεται με βίντεο-κλήση ρε!! :D

 

Offtopic: Ήδη στη σχολή μου εφαρμόζεται streaming υπηρεσία μαθήματος ;). Δεν τα προλάβαμε εμείς αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά εγώ ποτέ δεν έχω δει να στέλνουν sms μεταξύ μας μέσα στην τάξη. το κινητό το έχω για κάθε ενδεχόμενο, άνθρωποι είμαστε! το έχω στην τσάντα μου, βλέπω την ώρα που και που και ναι μερικές φορές έχω στείλει μηνύματα(όχι σε κάποιον μέσα στην τάξη μου) αλλά όλα γίνονται προσεχτικά και όταν δω ότι με κατάλαβε ο καθηγητής το φυλάω και δεν το αγγίζω μέχρι να τελειώσει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, συγγνώμη για το λάθος στο όνομα Shadow.

 

Βρε να μη μου το έχει πει κανείς ότι είναι άχρηστα όταν ήμουν κι εγώ μαθητής. Θα μου πεις, τώρα βγάζω το ψωμί μου από αυτές τις άχρηστες γνώσεις, αλλά είναι μια απογοήτευση, πώς να το κάνουμε, να ξέρεις ότι κάθησες και έμαθες άχρηστα πράγματα και τώρα ζεις την οικογένειά σου από αυτά...

 

Ναι σίγουρα και άλλος μπορεί να ταίζει την οικογένεια με θετικές επιστήμες:)

 

ρε παιδια ειμαστε σοβαρει ποιος χεστηκε αν τα απαγορευσουν ή οχι το πραγμα ολο αρχισε επειδη βιασαν μια κοπελια και την τραβηξαν βιντεο οκ? η λυση ειναι καταργηση των ΚΙΝΗΤΩΝ!!!!! ελεος ........ (offtopic shadow_zone βαλε ξανα την υπογραφη σου ρε ηταν φοβερη!!!!!!)

 

Όχι δεν νομίζω να άρχισε από εκεί. Απλά κολοβαράνε κάποιοι στα υπουργεία και βγάζουν άσχετους νόμους. Όσο για την υπογραφή μου ένας κακός μοδεράτορας μου την αφαίρεσε:( . Προφανώς δεν του αρέσει η πλάκα:evil:

 

Shadow,

ξέχασες το μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας ή αυτό δεν είναι άχρηστο;

 

Το συγκεκριμένο παίζει να είναι άχρηστο. Εφόσον δεν το ξέρεις, δε ξέρεις να εκφράζεσαι και είσαι ανορθόγραφος. Οπότε είναι χρήσιμο:???:

 

προσωπικά εγώ ποτέ δεν έχω δει να στέλνουν sms μεταξύ μας μέσα στην τάξη. το κινητό το έχω για κάθε ενδεχόμενο, άνθρωποι είμαστε! το έχω στην τσάντα μου, βλέπω την ώρα που και που και ναι μερικές φορές έχω στείλει μηνύματα(όχι σε κάποιον μέσα στην τάξη μου) αλλά όλα γίνονται προσεχτικά και όταν δω ότι με κατάλαβε ο καθηγητής το φυλάω και δεν το αγγίζω μέχρι να τελειώσει η ώρα.

 

Ακριβώς αυτό. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις κινητό στην τάξη πρέπει να είναι για κακό σκοπό. Μόνο σε εξετάσεις πρέπει να απαγορεύοντε τα κινητά, που υπάρχει περίπτωση να κάνεις σκονάκια:-D . Αν τύχει π.χ. κάτι επείγον? Όλο παπαριές κάνουν αυτοι οι υπουργοί μου φαίνεται. Αντί να κάνουν κάνα σοβαρό νόμο ασχολούντε με μ@λκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις κινητό στην τάξη πρέπει να είναι για κακό σκοπό. Μόνο σε εξετάσεις πρέπει να απαγορεύοντε τα κινητά, που υπάρχει περίπτωση να κάνεις σκονάκια:-D . Αν τύχει π.χ. κάτι επείγον? Όλο παπαριές κάνουν αυτοι οι υπουργοί μου φαίνεται. Αντί να κάνουν κάνα σοβαρό νόμο ασχολούντε με μ@λκιες.

 

Ρε κανείς δεν είπε ότι είναι κακό. Αρκεί να είναι στο αθόρυβο (ούτε καν δόνηση), να μην ασχολείσαι με αυτό (μηνυματάκια στο αμόρε και τα συναφή) κατά τη διάρκεια του μαθήματος, να μη βιντεοσκοπείς τον καθηγητή ή το στριγκάκι της συμμαθήτριας που κάθεται απέναντι (;) ) κτλ κτλ.

Αν μου πεις ότι δεν τα κάνεις έστω ένα από αυτά, τότε σε παραδέχομαι! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με αυτό το μέτρο είναι ότι είναι άλλος ένας νόμος που ο μαθητής μαθένει να αγνοεί. Οι ίδιοι οι καθηγθτές θα το αγνοήσουν, "μαθένοντας" στα παιδιά πως οι νόμοι είναι μία φλου κατάσταση που στο κάτω κάτω αν δε βλάπτεις και κανέναν... δε βαριέσαι... Όταν μάθεις από μικρός το "έλα μωρε, και να με πιάσουν στα @@ μου" μεγαλώνεις και περνάς τα φανάρια με "ολίγον κόκκινο" και βγάζεις από αλλού και "ένα χαρτζιλίκι". Η πολυνομία σε αυτή τη χώρα είναι το κάτι άλλο. Δε μπορείς να χ3σεις στο σπίτι σου χωρίς να παραβείς 5 νομοθετήματα! Είναι πολύ εύκολο να βγάζεις νόμους, να τους εφαρμόζεις είναι άλλο θέμα.

 

Επί του θέματος, προφανώς δεν έχουν καμία θέση τα κινητά στο μάθημα. Αλλά, δεν είναι εκεί το πρόβλημα της παιδείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο παίζει να είναι άχρηστο. Εφόσον δεν το ξέρεις, δε ξέρεις να εκφράζεσαι και είσαι ανορθόγραφος. Οπότε είναι χρήσιμο:???:

 

Και η ιστορική συνείδηση είναι άχρηστη;

Και η επαφή με τον πολιτισμό σύγχρονο και νεότερο είναι άχρηστη;

Και η γνώση ξένων γλωσσών είναι άχρηστη;

 

 

Ακριβώς αυτό. Δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις κινητό στην τάξη πρέπει να είναι για κακό σκοπό. Μόνο σε εξετάσεις πρέπει να απαγορεύοντε τα κινητά, που υπάρχει περίπτωση να κάνεις σκονάκια:-D . Αν τύχει π.χ. κάτι επείγον? Όλο παπαριές κάνουν αυτοι οι υπουργοί μου φαίνεται. Αντί να κάνουν κάνα σοβαρό νόμο ασχολούντε με μ@λκιες.

 

Κατά τη διάρκεια της σχολικής σου ζωής πόσες φορές το κινητό χτύπησε εν ώρα μαθήματος για κάτι επείγον; Φαντάζομαι πως το σχολείο σας διαθέτει και σταθερό στα γραφεία για κάτι πραγματικά επείγον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η ιστορική συνείδηση είναι άχρηστη;

Και η επαφή με τον πολιτισμό σύγχρονο και νεότερο είναι άχρηστη;

Και η γνώση ξένων γλωσσών είναι άχρηστη;

 

κοίτα τώρα μπλέκεις και άλλα μέσα. Στο λύκειο το μάθημα Αγγλικων(καθώς και στο γυμνάσιο) είναι περιττό, αφού στην τάξη γίνεται το έλα να δεις. Όλοι είναι γνώστες των αγγλικών από τα φροντιστήρια. Όσον αφορά για την ιστορία που αναφέρεις τα έχω διδαχτεί στο δημοτικό και στο Γυμνάσιο. Ε κάπου κάπου το βαριέσαι. Είναι φυσιολογικό πιστεύω, όταν κάνεις τα ίδια και τα ίδια να βαριέσαι, δεν νομίζεις? :)

Και προς θεου δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Τι σκατά Έλληνας είσαι αν δεν ξέρεις Ιστορία ή Ορθόδοξος αν δεν ξέρεις θρησκευτικά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα μαθαίνεις για όλη σου τη ζωή!:wink:

(Για αυτό σε είπα μεγάλη κουβέντα άνοιξες)

Κατά τη διάρκεια της σχολικής σου ζωής πόσες φορές το κινητό χτύπησε εν ώρα μαθήματος για κάτι επείγον; Φαντάζομαι πως το σχολείο σας διαθέτει και σταθερό στα γραφεία για κάτι πραγματικά επείγον.

 

Γεια να είμαι ειληκρινής καμία. Μπορεί να μη συμβεί σε εμένα αλλά και στον καθένα. Ναι, διαθέτει σταθερό. Το θέμα όμως είναι ότι ότι και να κάνουν τα κινητά δεν θα καταργηθούν. Αυτός ο ''νόμος'' (και τον βάζω σε εισαγωγικά γιατί μόνο νόμος δεν είναι) που το βγάλαν κάποιοι υπουργοί επειδή δεν είχαν τι να κάνουν δεν πρόκειται να εφαρμοστεί πρακτικά αλλά μόνο θεωρητικά. Φαντάζομαι δηλαδή παρόμοιο με τα πρόστιμα της τροχαίας. Ναι μεν υπάρχουν τα πρόστιμα, αλλά ούτε ένας στους 10 δεν τα πληρώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα τώρα μπλέκεις και άλλα μέσα. Στο λύκειο το μάθημα Αγγλικων(καθώς και στο γυμνάσιο) είναι περιττό, αφού στην τάξη γίνεται το έλα να δεις. Όλοι είναι γνώστες των αγγλικών από τα φροντιστήρια. Όσον αφορά για την ιστορία που αναφέρεις τα έχω διδαχτεί στο δημοτικό και στο Γυμνάσιο. Ε κάπου κάπου το βαριέσαι. Είναι φυσιολογικό πιστεύω, όταν κάνεις τα ίδια και τα ίδια να βαριέσαι, δεν νομίζεις? :)

Και προς θεου δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Τι σκατά Έλληνας είσαι αν δεν ξέρεις Ιστορία ή Ορθόδοξος αν δεν ξέρεις θρησκευτικά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα μαθαίνεις για όλη σου τη ζωή!:wink:

(Για αυτό σε είπα μεγάλη κουβέντα άνοιξες)

 

Kαι ποια ακριβώς μαθήματα του Λυκείου δεν έχεις διδαχθεί στις άλλες βαθμίδες;

Ο τίτλος και η περιοδολόγηση είναι δεν αλλάζουν, αλλά το περιεχόμενο και εμβάθυνση διαφέρουν.

 

Γεια να είμαι ειληκρινής καμία. Μπορεί να μη συμβεί σε εμένα αλλά και στον καθένα. Ναι, διαθέτει σταθερό. Το θέμα όμως είναι ότι ότι και να κάνουν τα κινητά δεν θα καταργηθούν. Αυτός ο ''νόμος'' (και τον βάζω σε εισαγωγικά γιατί μόνο νόμος δεν είναι) που το βγάλαν κάποιοι υπουργοί επειδή δεν είχαν τι να κάνουν δεν πρόκειται να εφαρμοστεί πρακτικά αλλά μόνο θεωρητικά. Φαντάζομαι δηλαδή παρόμοιο με τα πρόστιμα της τροχαίας. Ναι μεν υπάρχουν τα πρόστιμα, αλλά ούτε ένας στους 10 δεν τα πληρώνει...

 

Συμφωνούμε λοιπόν πως τα κινητά δεν έχουν θέση στο σχολείο;

Και εγώ αμφιβάλλω πολύ για την επιτυχία του μέτρου.

 

Ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας, μου άρεσε πολύ η χρήση του ιδιώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι η εξης:

 

1.Τα κινητα ειτε θελουμε ειτε οχι εχουν μπει στην ζωη μας και απο την στιγμη που ακομα και ενα δεκαχρονο μπορει να παει και να αγορασει ενα see ya ,frog και δεν ξερω και εγω πως λεγεται ......και οι εταιριες κινητης τηλεφωνιας κανουν χρυσες δουλειες....καλα να παθουν και να το υποστουν το κιν.τηλεφωνο....οχι μονο στο σχολειο αλλα παντου...Να υπαρχει οριο ηλικιας απο τα 16 και πανω για αγορα κινητου....και απο τα 16 εως τα 18 με συναινεση γονεα....

2.Το μετρο ειναι αντιδημοκρατικο εντελως για μενα και δεν μπορει να εφαρμοστει με τιποτα.....Δηλαδη εγω λεω το εξης...Αν οι 25 μαθητες της ταξης...συνενοηθουν και παιρνει ο ενας τον αλλον τηλεφωνο την ωρα του μαθηματος..και χτυπανε 25 κινητα.τι θα κανει ο καθηγητης, θα τους αποβαλλει ολους..?..Α ρε Μαριετα...μυαλα που εχετε...Λες και εσυ δεν εχεις δωσει στο παιδι σου κινητο για να μαθαινεις αν εφαγε το αυγο με λατο που του εδωσες...αν πηρε 20 στη Κοινωνιολογια.....Α ρε υποκρισια...

3.Καλη λυση για μενα ειναι να μην υπαρχει σημα..στα σχολεια.Ναι αυτο ειναι λυση οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω.....

 

 

αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά και εγώ θα προτιμούσα να λειτουργούσαν παρεμβολείς (έτσι δε λέγεται αυτό το μηχάνημα; ). Φοβάμαι πως για λόγους κόστους, πραγματικούς ή προσχηματικούς, δε θα γίνει κάτι τέτοιο.

Να καταθέσω και την προσωπική μου, πραγματικά μικρή, εμπειρία. Σε δύο χρόνια εργασίας μόνο μία φορά χτύπησε τηλέφωνο σε τμήμα μου. Το κορίτσι, πριν προλάβω να πω οτιδήποτε, έκλεισε αμέσως το τηλέφωνο και με έκδηλη συστολή ζήτησε συγγνώμη.

Από την άλλη, αν εγώ το χρησιμοποιούσα στην τάξη, δεν έχω καμμία αμφιβολία πως το ίδιο θα έκαναν και οι μαθητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...