Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα αγόραζα μια φορά ΗΒΗ χυμό και όχι απο το Lidl.

Θα αγόραζα πίτσα κατεψυγμένη Χρυσή Ζύμη και όχι απο το Lidl.

Μαρμελάδα Spin Span που θα βρώ κομένα φρούτα μέσα και όχι απο το Lidl.

Σοκολάτα ΙΟΝ και Παυλίδης που δεν έχουν καμία σχέση με τις τραγικές σαβούρες του Lidl.

Παγωτό με ένα σορό Ε όπως όλοι απο την ΕΒΓΑ και τη ΚΡΙΚΡΙ και όχι μια συσκευασία που με το ζόρι μου γράφει απο που είναι, απο τα Lidl. (εννοείτε το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς έχει πάντα το καλύτερο)

 

Ο ΕΦΕΤ έχει βαρεθεί να τους αποσύρει κάθε λίγο και λιγάκι τρόφημα

 

Τα παραπάνω δεν τα θεωρώ "επώνυμες" μάρκες...ούτε είμαι πλούσιος επειδή μπορώ να δώσω 20λεπτά παραπάνω που κοστίζουν για να τα αγοράσω. Απλά τα θεωρώ δεδομένα προιόντα που με αυτά έχω μεγαλώσει απο μικρός και το χέρι μου πάει μόνο του στο ράφι αυτόματα και επιπλέον έχω μια "τυφλή" εμπιστοσύνη στα τόσα χρόνια που δουλεύουν αυτές οι εταιρίες και έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές όπως χαρακτηριστικά λέει και η πολύ ωραία διαφήμιση της ΙΟΝ για παράδειγμα. Και είναι και αλήθεια..

Επιπλέον μπορώ άνετα να είμαι σίγουρος πως η μαρμελάδα που τρώω είναι όντως Ελληνική αφού οι αγρότες στη Νάουσα είχαν διαμαρτυρηθεί για το πόσο χαμηλά αγοράζει τα φρούτα τους η εταιρία...(στις ειδήσεις το είχα δει)

 

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης για μένα ούτε οικονομίας και χαζά σε θέματα τροφίμων που θα καταναλώσω εγώ και τα παιδιά μου...

Όσον αφορά για το γάλα...αν είναι δυνατόν...θα αγοράσω γάλα απο τις Άλπεις αντί να πάρω το Μεβγάλ? ή του Ολύμπου κτλ απο τη τοπική βιομηχανία γάλακτος? για 10λεπτά διαφορά?

 

Και στη τελική έτσι στηρίζω τις Ελληνικές εταιρίες που μεθαύριο μπορεί να δουλεύω και εγώ έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...και μην γυρίσει κανείς και μου μιλήσει για οικονομία γιατί δεν κάνεις οικονομία σε τέτοια θέματα για διαφορές των 2-3ε.

Προχτές αγόρασα 1 ευρώ 2 κιλά κριθαράκι προσφορά της Misko...πιος ο λόγος να πάρω απο τα lidl?

Μην ξεχνάτε..το λέει και ο ακάκιος αχαχαχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αγόραζα μια φορά ΗΒΗ χυμό και όχι απο το Lidl.

Θα αγόραζα πίτσα κατεψυγμένη Χρυσή Ζύμη και όχι απο το Lidl.

Μαρμελάδα Spin Span που θα βρώ κομένα φρούτα μέσα και όχι απο το Lidl.

Σοκολάτα ΙΟΝ και Παυλίδης που δεν έχουν καμία σχέση με τις τραγικές σαβούρες του Lidl.

Παγωτό με ένα σορό Ε όπως όλοι απο την ΕΒΓΑ και τη ΚΡΙΚΡΙ και όχι μια συσκευασία που με το ζόρι μου γράφει απο που είναι, απο τα Lidl. (εννοείτε το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς έχει πάντα το καλύτερο)

 

Ο ΕΦΕΤ έχει βαρεθεί να τους αποσύρει κάθε λίγο και λιγάκι τρόφημα

ΕΦΕΤ: Εξασθενές χρώμιο σε μπουκάλια ΗΒΗ

http://tvxs.gr/news/ygeia/eksasthenes-xromio-se-emfialomena-nera-eyreias-katanalosis

 

ΕΦΕΤ: Σοκολάτες ΙΟΝ (οι πρώτες δύο πρόχειρες που βρήκα)

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_2_22/04/2008_267384

http://www.naftemporiki.gr/finance/printStory/166089

 

ΕΦΕΤ: ΕΒΓΑ απόσυρση προϊόντος

http://news.pathfinder.gr/health/495290.html

 

ΕΦΕΤ: ΕΒΓΑ μουχλιασμένο κρουασάν

http://www.nooz.gr/greece/tin-anaklisi-krouasan-me-moixla-anakoinose-o-efet

 

 

Παραβάσεις υπάρχουν παντού. Προσωπικά οι σοκολάτες του lidl μου αρέσουν, και οι χυμοί τους είναι ελληνικοί αλλά τραγικοί, όπως σχεδόν όλοι οι χυμοί που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

 

Σιγά την ποιότητα της ΗΒΗ και της spin span. Δε βρίσκω καμία διαφορά, ειδικά στα παγωτά. Όλα τα παγωτά από ψυγεία είναι το ίδιο απαράδεκτα και λύσεις ανάγκης.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν πάντως μόνο τα Lidl δικές τους μάρκες. Σχεδόν όλα τα μεγάλα σουπερμαρκετ έχουν δικά τους brands, και σχεδόν σε όλα οι τιμές είναι παρόμοιες με του Lidl. Ειδικά στα ανθρακούχα, όλα τα ίδια σκατά είναι, δεν υπάρχει λόγος να τα σκάσεις σε coca cola και pepsico.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150 χρόνια που λειτουργεί μια ελληνική εταιρία 2-3 φορές παρέβει ο ΕΦΕΤ....στα 5 χρόνια που δουλεύει εδώ το Lidl 50 φορές έχει παρέβει ο ΕΦΕΤ... οπότε τα σχόλια δικά σας...κάθε βδομάδα έχω βαρεθεί να ακούω στις ειδήσεις για κάποιο προιόν τους που είχε πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολάτε μερικοί...εντάξει με " " το βδομάδα... τελευταία με τα άλογα...πάλι βρήκανε κάτι σε αυτούς και το αποσήρανε...δηλαδή έτσι και πάει έλεγχος σχεδόν πάντα βρίσκουνε και κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150 χρόνια που λειτουργεί μια ελληνική εταιρία 2-3 φορές παρέβει ο ΕΦΕΤ....στα 5 χρόνια που δουλεύει εδώ το Lidl 50 φορές έχει παρέβει ο ΕΦΕΤ... οπότε τα σχόλια δικά σας...κάθε βδομάδα έχω βαρεθεί να ακούω στις ειδήσεις για κάποιο προιόν τους που είχε πρόβλημα.

 

Τα lidl εχουν στην ελλαδα κοντα στα 20 χρονια κι οχι 5.

Κι εγω θα ηθελα καμποσα παραδειγματα για το που και σε ποια προιοντα επενεβη ο εφετ, ωστε να τα ενφανιζεις τοσα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αγόραζα μια φορά ΗΒΗ χυμό και όχι απο το Lidl.

Θα αγόραζα πίτσα κατεψυγμένη Χρυσή Ζύμη και όχι απο το Lidl.

Μαρμελάδα Spin Span που θα βρώ κομένα φρούτα μέσα και όχι απο το Lidl.

Σοκολάτα ΙΟΝ και Παυλίδης που δεν έχουν καμία σχέση με τις τραγικές σαβούρες του Lidl.

Παγωτό με ένα σορό Ε όπως όλοι απο την ΕΒΓΑ και τη ΚΡΙΚΡΙ και όχι μια συσκευασία που με το ζόρι μου γράφει απο που είναι, απο τα Lidl. (εννοείτε το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς έχει πάντα το καλύτερο)

 

Ο ΕΦΕΤ έχει βαρεθεί να τους αποσύρει κάθε λίγο και λιγάκι τρόφημα

 

Τα παραπάνω δεν τα θεωρώ "επώνυμες" μάρκες...ούτε είμαι πλούσιος επειδή μπορώ να δώσω 20λεπτά παραπάνω που κοστίζουν για να τα αγοράσω. Απλά τα θεωρώ δεδομένα προιόντα που με αυτά έχω μεγαλώσει απο μικρός και το χέρι μου πάει μόνο του στο ράφι αυτόματα και επιπλέον έχω μια "τυφλή" εμπιστοσύνη στα τόσα χρόνια που δουλεύουν αυτές οι εταιρίες και έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές όπως χαρακτηριστικά λέει και η πολύ ωραία διαφήμιση της ΙΟΝ για παράδειγμα. Και είναι και αλήθεια..

Επιπλέον μπορώ άνετα να είμαι σίγουρος πως η μαρμελάδα που τρώω είναι όντως Ελληνική αφού οι αγρότες στη Νάουσα είχαν διαμαρτυρηθεί για το πόσο χαμηλά αγοράζει τα φρούτα τους η εταιρία...(στις ειδήσεις το είχα δει)

 

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης για μένα ούτε οικονομίας και χαζά σε θέματα τροφίμων που θα καταναλώσω εγώ και τα παιδιά μου...

Όσον αφορά για το γάλα...αν είναι δυνατόν...θα αγοράσω γάλα απο τις Άλπεις αντί να πάρω το Μεβγάλ? ή του Ολύμπου κτλ απο τη τοπική βιομηχανία γάλακτος? για 10λεπτά διαφορά?

 

Και στη τελική έτσι στηρίζω τις Ελληνικές εταιρίες που μεθαύριο μπορεί να δουλεύω και εγώ έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...και μην γυρίσει κανείς και μου μιλήσει για οικονομία γιατί δεν κάνεις οικονομία σε τέτοια θέματα για διαφορές των 2-3ε.

Προχτές αγόρασα 1 ευρώ 2 κιλά κριθαράκι προσφορά της Misko...πιος ο λόγος να πάρω απο τα lidl?

Μην ξεχνάτε..το λέει και ο ακάκιος αχαχαχα

 

 

Επειδή όπως φαίνεται είσαι νεαρός σε ηλικία ακόμη, θα χρησιμοποιήσω ήπιους χαρακτηρίσμούς. Τα bold με τη σειρά, καθώς τα υπόλοιπα τα αναλύουν οι υπόλοιποι:

 

1)  Τυφλή εμπιστοσύνη: Μην την έχεις ειδικά για ελληνικές εταιρίες. Τα διατροφικά σκάνδαλα υπήρχαν πολύ πριν το λιντλ κ με μεγάλη συχνότητα. Απλά πιο παλιά αυτός που άφηνε τις λευκές επιταγές για υγειονομικό κι ΕΦΕΤ έκλεινε πολλά στόματα. Να θυμηθώ μερικές εταιρίες μόνο την τελευταία δεκαετία; ΒΟΚΤΑΣ, ΜΙΜΙΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΟΣ, CORONA, με σημαντικές παραβιάσεις κι όχι αλογίσιο κρέας ή κρέας σε λουκάνικο που αλέστηκε ανεπαρκώς κ είχε κόκκαλο. Χαρακτηριστικά η CORONA (ευτυχώς έκλεισε) αποθήκευε τα προϊόντα και τις πρώτες ύλες σε ανοιχτές αποθήκες με περιστέρια. Βρέθηκαν αποθέματα γεμάτα περιττώματα περιστεριών.

 

 

 

2)Στο Lidl γάλα Αλπεων δεν έχω δεί. Έχω δεί όμως στον ΒΕΡΟ ΕΛλήνα Βερόπουλο. Έχει από γερμανία, ολλανδία άλλα το ΦΡΕΣΚΟ είναι από Ελλάδα. Εταιρεία ΓΑΛΠΟ.

 

 

3) Στην ΕΛληνικές εταιρίες που λές όπως πχ ΗΒΗ, το μεγαλύτερο μέρος του χειρωνακτικού προσωπικού, εξαιρώντας λογιστές, τεχνολογους τροφίμων γεωπόνους που είναι μετρημένοι στα δάκτυλα, είναι πακιστανοί ρουμάνοι κτλ. σιγά μην περιμένουν εσένα για δουλειά. Το ίδιο ισχύει κ σε πολλές εταίρίες ελληνικές στο όνομα. Στο LIDL δεν έχω πετύχει άτομο να μην μιλάει άπταιστα ελληνικά. Οι περισσότεροι είναι Έλληνες , είναι μέρος της επιχειρηματικότητας του Γερμανού.

 

 

4) Τα μίσκο που αγόρασες μόνο ελληνικά δεν είναι. Απλά παρασκευάζονται εδώ. Ανήκουν στην Ιταλική Barilla. Αν μένεις Αθήνα πήγαινε μια βόλτα από το εργοστάσιο της Misko. Θα δείς τι ποσοστό Ελλήνων απασχολείται από το χρώμα κ μόνο (πωπω ρατσισμός).

 

Θα σου πρότεινα να βρεις με κάποιο τρόπο, τη σύνθεση του προσωπικού του "κακού" LIDL γιατί μου φαίνεται πως από τις εταιρίες που το συντριπτικού μέρους των υπαλλήλων είναι Έλληνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα θα συνεχισω να παιρνω τα εξης προϊοντα απο το lidl : Γιαουρτι, κασερι, τυρι τριμενο, αλλαντικα, χυμους, μακαρονια. Τα υπολοιπα απο αλλο σουπερμαρκετ. Απλα απο τις ετικετες που διαβαζα αυτα που αναφερω στην αρχη ειναι κλασης ανωτερα..  Με μια δοκιμη θα πειστειτε και εσεις οι ιδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής πιο παλιά δεν ψώνιζα από το Lidl σε μεγάλο βαθμό γιατί θεωρούσα κακής ποιότητας τα προϊόντα του, αλλά κυρίως γιατί δεν είχα κοντά μου.

 

Τα έμαθα "καλύτερα" στο εξωτερικό όταν έμεινα για κάποιο διάστημα στο Βέλγιο, οπότε και είχε ένα μεγάλο Lidl πολύ κοντά στο σπίτι μου. Από τότε που επέστρεψα Ελλάδα έχω ψωνίσει αρκετές φορές συγκεκριμένα πράγματα αλλά και πάλι κατά βάση πάω Σκλαβενίτη γιατί είναι κοντά μου.

 

Αυτό που έχω διαπιστώσει μιλώντας και με ανθρώπους που εργάστηκαν ή συνεργάστηκαν στο Lidl είναι ότι όπως και σε κάθε θέμα, τίποτα δεν είναι μαύρο ή άσπρο.

 

Είναι προφανές ότι για να πετύχει χαμηλές τιμές το Lidl ορισμένες φορές η ποιότητα δεν θα είναι εξαιρετική, αλλά στο μέσο όρο ή μέτρια. Παρόλα αυτά δε βρίσκω να είναι χειρότερη από τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας όπως πχ ΑΒ, Μαράτα, Spar κλπ των άλλων σουπερμάρκετ.

 

Όπως είπε και κάποιος προηγουμένως αρκετά αλλαντικά του , όχι όλα, είναι καλής ποιότητας με λίγα ή καθόλου συντηρητικά. Κάποια σε τιμές παρόμοιες με των άλλων εταιρειών. Βρίσκεις γερμανικά είδη που δεν βρίσκεις σε ελληνικά και που δεν έχεις λόγο, δεδομένου ότι τα Υφαντής, Νίκας κλπ. είναι μέτρια έως κακά. Βλέπεις δηλ. ότι το χοιρομέρι του Lidl είναι χοιρομέρι κι όχι αλεσμένο κρέας, όπως επίσης δεν υπάρχει λόγος να έχει περισσότερα συντηρητικά από τα άλλα.

 

Σε άλλη κατηγορία, πχ. μακαρόνια, το βρίσκω απαράδεκτο. Πολύ κακής ποιότητας ζυμαρικά, ενώ τα όσπρια που είναι Ελλήνων προμηθευτών είναι μάλλον καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση προτιμώ να αγοράζω όσπρια φρέσκιας σοδειάς σε μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας, δίνοντας το κάτι τις παραπάνω στο μαγαζάτορα και όχι στην 3Α ή στη Μαράτα του Σκλαβενίτη.

 

Γάλα έχω δοκιμάσει, μου μοιάζει πολύ με το Δέλτα και θα το προτιμούσα για την τιμή του. Αν θέλω να πάρω καλύτερο γάλα θα πάρω ΕΒΟΛ πάντως και όχι τα κλασικά Δέλτα, Μεβγάλ κλπ. Υπενθυμίζω εδώ ότι είναι γνωστό πως και οι ελληνικές εταιρείες αναμιγνύουν ελληνικό με ξένο γάλα γιατί προφανώς δεν υπάρχει επάρκεια στην εγχώρια παραγωγή. Τα Νουνού είναι γερμανικά, το λένε μόνοι τους, όπως και τα ιδιωτικής ετικέτας υψηλής παστερίωσης. Τα φρέσκα ιδιωτικής ετικέτας λένε ότι είναι ελληνικά, υποθέτω στο βαθμό που είναι και τα επώνυμα. Όσο για τα διατροφικά "σκάνδαλα", όλοι θυμόμαστε ότι μια ζωή σχεδόν όλες οι εταιρείες, ελληνικές και μη, πέρασαν από την πασαρέλα των πρωτοσέλιδων. Δε νομίζω ότι στην Ελλάδα έχουμε αναμάρτητο παρελθόν.

 

Σε καμία περίπτωση δεν "εμπιστεύομαι τυφλά" καμία ελληνική μάρκα σε τρόφιμα επειδή απλά και μόνο είναι ελληνική. Το κριτήριο είναι η υφή, το γευστικό αποτέλεσμα, το αποτέλεσμα στη χώνεψη και στη διάθεση κλπ. Διαβάστε συσκευασίες ελληνικών προϊόντων και θα δείτε ότι έχουν τα ίδια Ε, συντηρητικά, χρωστικές κλπ. Για παράδειγμα ο παραδοσιακός "Κατσέλης" στα ψωμιά είναι από τους ακριβότερους και από τους ελάχιστους που βάζουν συντηρητικά στο ψωμί του. Είναι γνωστό επίσης ότι πολλές δηθεν ελληνικές εταιρείες δεν είναι ελληνικές αλλά ξένων συμφερόντων, βλέπε Παυλίδης που ανήκει σε Kraft, βλέπε Αθ. Ζυθοποιία (Μύθος κ.α.) που ανήκει σε Ολλανδούς, βλέπε Μίσκο που ανήκει σε Barilla. 

 

Και μιλώντας για σοκολάτες, δοκίμασα μερικά σνακ από το Lidl τα οποία μου φάνηκαν εξίσου νόστιμα με τα κλασικά Mars, Snickers κλπ που είναι επίσης ξένα. Ομολογώ ότι την Ίον δεν την αλλάζω πάντως κυρίως γιατί μου αρέσει πολύ.

 

Το επιχείρημα ότι οι ελληνικές απασχολούν κόσμο εδώ είναι εξίσου ισχυρό και για τις ξένες εταιρείες. Κάποιος θα μπορούσε να σας πει ότι μια ξένη εταιρεία παρά τη χασούρα που μπορεί να έχει ίσως επιλέξει να συνεχίσει τη λειτουργία της (πχ. Mc Donalds) για λόγους κύρους εκεί που μια ελληνική θα έφευγε ή θα έκλεινε. Οπότε για μένα εδώ έχει μεγαλύτερη σημασία το αν η εταιρεία σέβεται τα εργασιακά δικαιώματα των υπαλλήλων της και αν απολύει κόσμο για πλάκα ή όχι. Ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους κιολας, με προφανές ότι τον Πακιστανό εδώ δεν θα τον ασφαλίσουν έτσι κι αλλιώς.

 

Αν και παλιά το έκανα, πλέον δε με συγκινεί τόσο να στηρίξω τις ελληνικές εταιρείες. Ειδικά τις μεγάλες και εκείνες που έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά. Έχουμε κρίση 3-4 χρόνια τώρα και οι τιμές τους είναι ακόμα δυσανάλογα υψηλές, ενώ θα μπορούσαν, οι μεγάλοι παίκτες τουλάχιστο, να έρθουν σε συνεννόηση με τα μεγάλα σούπερ μάρκετ, τους διανομείς και το κράτος και να τις μειώσουν. Ο Έλληνας επιχειρηματίας αποδεικνύεται, όπως είναι φυσικό, εξίσου άπληστος με τον ξένο -- αλλά καθίσταται πιο υπεύθυνος γιατί είναι η χώρα του που πλήττεται και δεν κάνει τίποτα. Ρίξτε μια ματιά στις πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις του 2011 και 2012, ανάμεσά τους είναι Coca Cola 3E, Αθην. Ζυθοποιία, ΑΒ Βασιλοπουλος, Νεστλε Ελλάς, Σκλαβενίτης, Μασούτης, Johnson & Johnson, J&P, Όλυμπος, Chipita, Tasty Foods, Πρόκτερ Γκαμπλ, Λορεάλ, Υφαντής, Reckit Benckiser, Κράφτ, Ελαίς Unilever, Γιώτης, Μπαρμπα Στάθης, Μινέρβα, κ.α. Γενικώς το 80% των επώνυμων σ' ένα σούπερ μάρκετ είναι πλέον κερδοφόρες. Και καλά οι ξένες στα @@ τους, οι ελληνικές; Ο ΣΕΒ ήταν από τους πρώτους που ήθελαν μειώσεις μισθών όταν πρωτομπήκαμε στο Μνημόνιο. Σιγά μην τους στηρίξω κιόλας, να πάνε να μην πω. Είναι εξίσου σιχαμένοι όσο και οι Γερμανοί.

 

Το Lidl κρατά χαμηλές τιμές γιατί δεν διαφημίζεται, δεν έχει ράφια και τοποθέτηση - όλα χύμα στο κύμα - και κάνει καλή οργάνωση των παραγγελιών του με βάση τη ζήτηση. Από κει και πέρα σίγουρα αρκετά είδη σε κάποιες κατηγορίες είναι χαμηλής/μέτριας ποιότητας. Πάντως είναι ειλικρινέστερη πρακτική από αυτή που συνηθίζουν κάποιοι κλάδοι εδώ να ορίζουν τιμές στο πλαίσιο καρτέλ, πχ. γάλατα.

 

Έχω να προσθέσω ότι στο εξωτερικό το Lidl δεν θεωρείται κατάστημα για "φθηνά και πολλά" πράματα αλλά για καλή σχέση ποιότητας-τιμής. Απόδειξη ότι εκεί ψωνίζουν άνθρωποι όλων των εισοδηματικών τάξεων και όχι μόνο όσοι δεν έχουν πολλά χρήματα.

 

Κατόπιν όλων αυτών θα έλεγα ότι αν θέλει κανείς μπορεί να ξεχωρίσει τα "κακά" από τα "καλά" πράγματα που μπορεί να βρει στο Lidl και αν πραγματικά βλέπει τη διαφορά στο πορτοφόλι του ας ψωνίζει απ' όπου θέλει και μπορεί. Όποιος θέλει να ενισχύσει την ελληνική οικονομία και το θεωρεί αυτό κριτήριο αγοραστικής συμπεριφοράς  ας δώσει το παραπανίσιο ευρώ του σε μικρότερα μαγαζιά, όχι σε σούπερ μάρκετ. Υπάρχουν ένα σωρό παντοπωλεία ή και μικρότερες αλυσίδες που φέρνουν προϊόντα μικρών Ελλήνων παραγωγών. Στην τελική δώστε τα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς σας που μπορεί να το χει ένας οικογενειάρχης και τον βοηθάτε πολύ πιο άμεσα απ' ό,τι ένα μεγάλο ελληνικό εργοστάσιο, την υπεραξία του οποίου ο ιδιοκτήτης θα την καταθέσει πιθανότατα στην Ελβετία ή θα την κάνει γερμανικό αμάξι και όχι κεφάλαιο ενίσχυσης της επιχείρησής του - με λίγες φωτεινές εξαιρέσεις.

 

Με συγχωρείτε για το σεντόνι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως φαίνεται είσαι νεαρός σε ηλικία ακόμη, θα χρησιμοποιήσω ήπιους χαρακτηρίσμούς. Τα bold με τη σειρά, καθώς τα υπόλοιπα τα αναλύουν οι υπόλοιποι:

 

1)  Τυφλή εμπιστοσύνη: Μην την έχεις ειδικά για ελληνικές εταιρίες. Τα διατροφικά σκάνδαλα υπήρχαν πολύ πριν το λιντλ κ με μεγάλη συχνότητα. Απλά πιο παλιά αυτός που άφηνε τις λευκές επιταγές για υγειονομικό κι ΕΦΕΤ έκλεινε πολλά στόματα. Να θυμηθώ μερικές εταιρίες μόνο την τελευταία δεκαετία; ΒΟΚΤΑΣ, ΜΙΜΙΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΟΣ, CORONA, με σημαντικές παραβιάσεις κι όχι αλογίσιο κρέας ή κρέας σε λουκάνικο που αλέστηκε ανεπαρκώς κ είχε κόκκαλο. Χαρακτηριστικά η CORONA (ευτυχώς έκλεισε) αποθήκευε τα προϊόντα και τις πρώτες ύλες σε ανοιχτές αποθήκες με περιστέρια. Βρέθηκαν αποθέματα γεμάτα περιττώματα περιστεριών.

 

 

 

2)Στο Lidl γάλα Αλπεων δεν έχω δεί. Έχω δεί όμως στον ΒΕΡΟ ΕΛλήνα Βερόπουλο. Έχει από γερμανία, ολλανδία άλλα το ΦΡΕΣΚΟ είναι από Ελλάδα. Εταιρεία ΓΑΛΠΟ.

 

 

3) Στην ΕΛληνικές εταιρίες που λές όπως πχ ΗΒΗ, το μεγαλύτερο μέρος του χειρωνακτικού προσωπικού, εξαιρώντας λογιστές, τεχνολογους τροφίμων γεωπόνους που είναι μετρημένοι στα δάκτυλα, είναι πακιστανοί ρουμάνοι κτλ. σιγά μην περιμένουν εσένα για δουλειά. Το ίδιο ισχύει κ σε πολλές εταίρίες ελληνικές στο όνομα. Στο LIDL δεν έχω πετύχει άτομο να μην μιλάει άπταιστα ελληνικά. Οι περισσότεροι είναι Έλληνες , είναι μέρος της επιχειρηματικότητας του Γερμανού.

 

 

4) Τα μίσκο που αγόρασες μόνο ελληνικά δεν είναι. Απλά παρασκευάζονται εδώ. Ανήκουν στην Ιταλική Barilla. Αν μένεις Αθήνα πήγαινε μια βόλτα από το εργοστάσιο της Misko. Θα δείς τι ποσοστό Ελλήνων απασχολείται από το χρώμα κ μόνο (πωπω ρατσισμός).

 

Θα σου πρότεινα να βρεις με κάποιο τρόπο, τη σύνθεση του προσωπικού του "κακού" LIDL γιατί μου φαίνεται πως από τις εταιρίες που το συντριπτικού μέρους των υπαλλήλων είναι Έλληνες.

Βασικά όταν αρχίζει κάπιος τα..."Επειδή όπως φαίνεται είσαι νεαρός σε ηλικία ακόμη, θα χρησιμοποιήσω ήπιους χαρακτηρίσμούς" πάει να πει πως ....οπότε δεν συνεχίζω τη συζήτηση γιατί δεν έχω όρεξη να διαπληκτίζομαι και να δίνω αξίες.

Εγώ παραπάνω έγραψα τη προσωπική μου άποψη...σε όπιον αρέσει.

Σε προκαλώ να με "χαρακτηρίσεις" όπως εσύ πιστεύεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν αρχίζει κάπιος τα..."Επειδή όπως φαίνεται είσαι νεαρός σε ηλικία ακόμη, θα χρησιμοποιήσω ήπιους χαρακτηρίσμούς" πάει να πει πως ....οπότε δεν συνεχίζω τη συζήτηση γιατί δεν έχω όρεξη να διαπληκτίζομαι και να δίνω αξίες.

Εγώ παραπάνω έγραψα τη προσωπική μου άποψη...σε όπιον αρέσει.

Σε προκαλώ να με "χαρακτηρίσεις" όπως εσύ πιστεύεις...

Εγω που δε σε χαρακτηρισα ομως, και που δεν παταω στην προσωπικη σου αποψη, αλλα στο οτι ανεφερς οτι ο εφες εχει κανει πολλες καταγγελιες οσον αφορα τα συγκεκριμενα προιοντα, μπρω να εχω αυτες τις καταγγελιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που δε σε χαρακτηρισα ομως, και που δεν παταω στην προσωπικη σου αποψη, αλλα στο οτι ανεφερς οτι ο εφες εχει κανει πολλες καταγγελιες οσον αφορα τα συγκεκριμενα προιοντα, μπρω να εχω αυτες τις καταγγελιες;

Το θέμα δεν είναι οι καταγγελίες για μολυσμένα προϊόντα. Είναι η μη συμόρφωση προς αυτές. Αν ψάξεις για "lidl εφετ e-coli" στο google θα βρεις από πολλά site την ιστορία, από το πως το lidl πουλούσε μολυσμένα τρόφιμα που είχαν ελεγθεί από τον εφετ και βρέθηκε e-coli σε αυτά, μέχρι το πως ο πρόεδρος του εφετ αναγκάστηκε σε παραίτηση επειδή δεν συγκάλειψε το γεγονός.

Δε λέω, και εγώ ψωνίζω από το Lidl, έχει μερικά καλά και φτηνά πράγματα, αλλά για αλλαντικά και καταψυγμένα κρέατα, θα το σκεφτόμουν δέκα φορές πριν τα δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.biozo.gr/node/552 Διαβαστε το αξιζει

 

Ποτε δεν αγορασα τροφιμα περα απο μια φορα που δοκιμασα την ποιοτητα χυμοι κρεατα σοκολατες ειναι προς αποφυγη πολλα Ε και απο ποιοτητα 0.

 

Δουλευουμε με πολλους παραγωγους που προμηθευουν τα εν λογο καταστημα και συζητησεις που καναμε ολοι μας ειπαν οτι θελουν φθηνολοι 2 3 ποιοτητες προιοντα που οι παραγωγοι θα πετουσσαν.οσον αφορα τροφιμα το να δωσω το κατι παραπανω για κατι ποιοτηκο δεν με πειραζει θα κοψω απο κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...