Προς το περιεχόμενο

Θεατρικές Παραστάσεις


antreaslam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπάμαι που το ομολογώ,αλλά εύκολα θα άκουγα μια εκπομπή με ραδιοφωνικό παραγωγό εσένα,αν έπαιζες ροκ!!!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αλλά άμα κάτι δεν είναι διαδραστικό, δεν το βρίσκω ενδιαφέρον.

Η δικιά μου ευχαρίστηση περνάει μέσα από την ευχαρίστηση των άλλων και την ηλεκτρισμένη αλληλεπίδραση (αυτά τα γράφω για τις γκόμενες του φόρουμ τώρα, και καλά. Επίσης θέλω να πω ότι δεν γυρνάω πλευρό μετά, ούτε κοιμάμαι αμέσως.)

 

Δεν ΄΄ηταν δύσκολο! Ποιος έχασε την κουλτούρα του για να την βρεις εσύ?

 

Σίγουρα κανείς. Πάντως υπήρχε μια εσάνς ποζεριάς στην Επίδαυρο. Άκουγες παντού τριγύρω σου να συζητάνε μεγαλοφώνως, πόσες φορές έχουν ξανάρθει και τέτοια. Λες και κολλάνε ένσημα στην κουλτούρα.

Κι εγώ σκεφτόμουν πόσο χαζός είμαι τελικά να έχω γεννηθεί στη χώρα που γέννησε την τραγωδία, και να την ανακάλυψα πρώτα μέσα από τον κορεάτικο κινηματογράφο.

 

Δε θα συμφωνήσω 100% εδώ.Ναι,έχεις δίκιο ότι όταν βγαίνεις από την αίθουσα, αν σου έχει δώσει τροφή για σκέψη,είναι πετυχημένη παρασταση,αλλά...

Σκοπός είναι να περάσεις καλά,να σου αρέσει!

Δε θα πω σε αυτόν που του άρεσε η μυγα τσε τσε, ότι είναι κόπανος! απλά,είχε ανάγκη από το να γελάσει...

για παράδειγμα,η κοπέλα που είναι δίπλα μου (η άτυχη,εμένα βρήκε!!!),μετά το νυχτα ραδιο-φόνων,δε μιλιόταν για πάνω από μια ώρα,όπως κ μετά το "φιλαδέλφια",κ το "η ζωή είναι ωραία"...την επηρρεάζουν πολύ αρνητικά όλες οι δυσαρεστες καταστασεις,οπου κ να τις δει, κ γιαυτό προτιμά να βλέπει κάτι χαζοχαρούμενο (πχ κωμωδία),ή κάτι αρκετά ...επιστημονικής φαντασίας (πχ θρίλερ)! ΌΤι νιώθει ότι μπορεί να της συμβεί στην πραγματικοτητα, την ρίχνει υπερβολικά!

 

Όχι, μη νομίζεις ότι εννοώ ότι πρέπει να σε ψυχοπλακώσει κάτι για να θεωρηθεί σοβαρό ή εγκεφαλικά γόνιμο.

Εκτιμώ και το ανάλαφρο. Και φυσικά κατανοώ την ανάγκη κάποιου να περάσει απλά ευχάριστα.

Το να κατακρίνω το χαζοχαρούμενο, θα ήταν σαν να βάλλω στον τρόπο που γράφω εδώ μέσα.

Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, δεν θα με ικανοποιήσει απλά το χαζοχαρούμενο στο θέατρο.

Θα προτιμήσω να πάω στο Δελφινάριο που είναι εντελώς ντεκαντάς και γτπ η παράσταση, και να γελάσω με το κοινό.

Από τις αγαπημένες ετήσιες ιεροτελεστίες στα παιδικά μου χρόνια. Βούταγα προσκλήσεις από τη γιαγιά μου μέσω του Δήμου, και πηγαίναμε με 4-5 φίλους στην πρεμιέρα. Γρανίτα φράουλα από τον πλανόδιο και κρατάγαμε την κοιλιά μας από τα γέλια, όταν ο κόσμος γέλαγε με τα άθλια αστεία της παράστασης. Και φυσικά αναπτύσαμε διάλογο με τους ηθοποιούς. See? Εκτιμώ πολύ τη σαχλαμάρα.

 

ωχ ωχ...μην κάνεις το παιδί βλαμμένο σαν εσένα κ εμένα,να κυνηγάει ανεμόμυλους!!!

Εκείνη τη ρώτησες ωρέ?

Ξέρεις τι έχω καταλάβει; Ότι υποτιμούμε πολύ τα παιδιά.

Το ίδιο πλάσμα που θα μεταμορφώσει το σαλόνι σε βομβαρδισμένο τοπίο και θα σε αρχίσει στα μαλαγάνικα φιλιά για να μη το μαλώσεις, είναι το ίδιο που θα σε καθηλώσει σε μια υπαρξιακή συζήτηση. Μου το έκανε την περασμένη εβδομάδα και κρεμόταν από τα χείλη μου όταν μιλάγαμε για το Θεό, για τη θρησκεία, για τη δημιουργία του κόσμου, για τους λόγους που εγώ δεν πιστεύω κτλ.

 

ψιτ, η μαμά της είναι ήρωας! Παναθηναικός,και σε άνεχεται κιόλας! Τι άλλο μπορεί να τυχει σε έναν ανθρωπο,μετά τον μπάκε κ τον πάνκυ?

 

Δεν με ανέχεται πλέον ρε. Βέβαια αναγκάζεται να ζει με την πεντάχρονη θηλυκή βερσιόν μου, και αυτό μου είναι εκδίκηση αρκετή.

 

Δε θα μας δώσεις κ εσύ τα φώτα σου,έστω για ότι έχεις δει τα τελευταία χρόνια?Κ μιλάω σοβαρά (πράγμα σπάνιο)!

 

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία θεατρική. Προτιμώ να μπαίνω εδώ που και που, να σου κάνω το τόπικ μπάχαλο και να συνεχίσω να διαβάζω τις κριτικές σου. Και τις κριτικές των υπολοίπων που θα μπουν μετά.

Έχω σκυλομετανιώσει πάντως που πριν χρόνια είχα πάει Νέα Υόρκη και έπαιζε ο Χάρβεϊ Καϊτελ σε μια παράσταση και δεν πήγα ο μαλάκας. Τώρα θα μπορούσα να σου πουλήσω πολύ μούρη.

 

ξέρεις κάτι που δεν ξέρω για τον paredwse κ την...αρμύρα του?

 

Τρελάθηκες; Έχεις μυρίσει ποτέ βρεγμένο σκύλο; Σκέτη αναγούλα.

 

ΥΓ: Τι στο διάολο,(σόρρυ λούσιφερ), κανείς άλλος δεν πάει θεάτρο να γράψει καμιά αποψη εδώ μέσα?

 

Τι να πει και αυτός; Η μόνη του επαφή με την υποκριτική, είναι όταν του προσποιούνται τον οργασμό.

 

Σε κάθε τόπικ που θα μπει ο πάνκης μέσα θα εξελιχθεί σε κόντρα

:twisted: :twisted: :twisted:

Ελατε να ανοίξουμε ένα καινούριο να λύσουμε το μυστήριο.

 

Θέλω να γίνει μακελειό πριν να θαφτώ στο χώμα, που λέει ο ποιητής, και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΣΥΝΕΒΗ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ

ΚΩΜΩΔΙΑ του Θοδωρή Αθερίδη

Σκηνοθ.: Θ. Αθερίδης.. Παίζουν: Θ. Αθερίδης, Β. Βολιώτη, Σμ. Καρύδη, Γ. Κορμανός, Ελ. Κωνσταντινίδου, Αντ. Λουδάρος, Χρ. Πλαϊνης. Σκην.: Γ. Γαβαλάς. Κοστ.: Εβ. Σιούπη. Φωτισ.: Ελ. Ντεκώ.

Αθηνόραμα:

Όπως συμβαίνει με κάθε υποψήφιο πεθαμένο, λίγο πριν το τέλος κάνει ένα φλας μπακ στη ζωή του. Αυτό κάνει και αλκοολικός Μπίλυ, μόνο που αντιμετωπίζει ένα προβληματάκι με τη ροή της αναπόλησης. Το αποτέλεσμα; Οι ηθοποιοί μπαινοβγαίνουν στις λάθος στιγμές, οι σκηνές να είναι ανακατωμένες και το δράμα μετατρέπεται σε κωμωδία

ΜΙΚΡΟ ΠΑΛΛΑΣ

Aπογ: Σάβ., Κυρ. 6.15 μ.μ., Βραδ: Τετ. 8 μ.μ., Πέμ. Παρ., Σάβ., Κυρ. 9.15 μ.μ., € 24, λαϊκή-φοιτ.: € 18. Διάρκεια: 120'.

 

Λοιπόν...

Καινούργιος χώρος (πριν ήταν μπαράκι νομίζω).

ΠΟΛΥ όμορφος χώρος πραγματικά.

Μπαίνοντας στην αίθουσα, δεν έχει τις κλασσικές πολυθρόνες,αλλά καναπέδες (όμορφο σαν θέαμα ίσως),αλλά....

ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ...κ το πρόβλημα είναι ότι ανάλογει ελάχιστος χώρος κ για τον κώλο μας(!!!),κ για τα πόδια μας ...Όποιος είναι άνω του 1,85,κ άνω των 75 κιλών,έχιε πρόβλημα! (εγώ ανήκω κ στις 2 κατηγορίες)!

Πολύ καλή συμπεριφορά από το προσωπικό,ευγενέστατοι όλοι,ενώ εντύπωση (θετική) μου έκανε η έλλειψη πώλησης προγράμματος!

Η παράσταση τώρα...

Υπάρχουν στιγμές που σου βγάζουν το γέλιο λίγο εκβιαστικά,αλλά υπάρχουν κ στιγμές που γελάς με την καρδιά σου.Έχει κ ένα μικρό κομματάκι "δράματος" το οποίο το ξεπερνά γρήγορα ,και έτσι δεν κουράζει όποιον πήγε αποκλειστικά για κωμωδία...

Έχει ανύπαρκτα κουστούμια κ σκηνικά,κ όμως,δε σε ενδιαφέρει αυτό όταν την βλέπεις!

Το σενάριο είναι πολύ έξυπνο, το χιούμορ βασίζεται στην ατάκα,και ο κόσμος μετά από ένα σημείο παρασύρεται!

Ο αθερίδης τα έκανε όλα....έγραψε...σκηνοθέτησε...Και ξέχασε να δώσει στον εαυτό του σημαντικό ρόλο! Ενώ είναι πολύ καλός ηθοποιός, στην παράσταση υπάρχουν σαφώς πιο αβανταδόρικοι ρόλοι! αλλά κ πάλι,το "ταλέντο" του ξεχωρίζει!

Η σ.καρύδη,για άλλη μια φορά πανέμορφη (αψεγάδιαστη θα έλεγα!), κ αρκετά καλή πάνω στο σανίδι! Μην περιμένετε να δείτε "ντάλια",αλλά μια αρκετά καλή ηθοποιό να ερμηνεύει ένα ρόλο διαφορετικό!

η ελ.κωσταντινίδου (γνωστή ως ζουμπουλία),για άλλη μια φορά ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ! την εχω ξαναδεί στο θέατρο,κ είναι πραγματικά πολύ αξιόλογη ηθοποιός!

Ο κορμάνος ήταν επίσης πολύ καλός -στο β μέρος ιδιαίτερα-(αν το σώμα του είναι....λίγο χειρότερο απο το δικό μου),ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν ο Πλαίνης, αν κ είχε ιδιαίτερα αβανταδόρικο ρόλο! Βέβαια, φρόντισε κ αυτός ώστε να κλέψει τα βλέμματα από τους πρωταγωνιστές σε πολλές φάσεις! (Ιδιαίτερα εκφραστικός)!!!

Άφησα για...φινάλε,βολιώτη και λουδάρο...

πρώτα η βολιώτη...η οποία ήταν ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ! ξεχωριζε σε εναν αρκετά ταλαντούχο θίασο,σαν τη μύγα μες στο γάλα...απογοητευτικη!

ο λουδάρος...ΑΠΛΑ ΚΛΕΒΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ,εκφραστικός, παρα πολυ καλός ηθοποιός!Έχει προς το τέλος κ την καλύτερη ατάκα του έργου βέβαια,αλλά νομιζω ότι ξεχώρισε προς τα πάνω με το παίξιμο του!

Σας είπα για τα ελλεεινα καθίσματα που έχει,κ τον πολύ μικρό χώρο?σας το ξαναλέω λοιπόν!!

συνολικά: μια κωμωδία,που σε κάνει να γελάς,αξίζει να τη δεις! 7-7.5/10 είναι μια καλή βαθμολογία,αν κ θα μπορούσα να κόψω 0.5 βαθμό λόγω καθισμάτων! Σε πολλούς από την παρέα,άρεσε περισσότερο αυτή από το ψεμα στο ψέμα,κ τη βαθμολόγησαν ΠΟΛΥ ψηλά ...Πάντως,τη συνιστώ!

(φυσικά,το θέατρο φίσκα έτσι?sold out τεταρτη βραδάκι)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ΑΜΛΕΤ Ο Β

Αθηνοραμα:

ΚΩΜΩΔΙΑ του Σαμ Μπόμπρικ

Σκηνοθ.: Βλ. Κυριακίδης. Παίζουν: Βλ. Κυριακίδης, Χρ.Κελαντώνης, Γ.Κοτσαρίνης, Δ.Μενούνος. Ελ.Τζώρτζη. Μετάφρ.: Ερ. Μπελιές. Σκην.-κοστ.: Φλ. Κουτσουμάνη.

 

Η Οφηλία είναι τζάνκι, ο Λαέρτης gay, η Γερτρούδη εντελώς αλλοπαρμένη, ο Οράτιος ένας απίστευτος φοβιτσιάρης και ο 'Αμλετ αλλού πατάει και αλλού βρίσκεται. Σάτιρα της σαιξπηρικής τραγωδίας με άφθονα γκαγκς, βωμολοχίες και κωμικά ενσταντανέ.

 

ΝΕΟ ΡΙΑΛΤΟ

 

 

 

Κυψέλης 54, 2108218973

 

Λοιπόν... όχι ότι είναι απαραίτητο να ξέρετε τι έχει συμβεί στον Αμλετ για να δείτε τη συγκεκριμένη παράσταση, αλλά ΑΝ το ξέρετε, είναι μια πολύ καλή αρχή, ώστε να πιάσετε το 100% των αστείων κ των κομματιών της παρωδίας. . . (μια πολύ καλή κ σχετικά μικρή περίληψη, μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.ntua.gr/theatre/rg/index.html)

Στα του έργου τώρα...

Καταρχήν, ένα αρκετά μεγάλο θέατρο,με πολύ άνετα καθίσματα (πράγμα σπάνιο),ταμία κ ταξιθέτες που δε «ζητιανεύουν», χώρο υποδοχής κ μπαρ αρκετά ευρύχωρο, χωρίς να σου σπρώχνουν το πρόγραμμα μέσα στη. . . μούρη σου.

Οι 2 γυναίκες του θιάσου είναι απλά.. . ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ! Ειδικά η μουρικη,νομίζω ότι χρωστάει πολλά στον σκηνοθέτη κ πρωταγωνιστή,που τυγχάνει κ . . . άντρας της!

Ρόζενκραντζ και Γκίλντενστερν,είναι 2 απιστευτες καρικατούρες, 2 ηθοποιοί με περίσσιο ταλέντο (αν κ άγνωστες...φυσιογνωμίες), που κερδίζουν την παράσταση!

Ξεπερνώντας την οφηλία κ την Γερτρούδη, που είναι κακές , πάμε στο μέτριο λαέρτη , που προς το τέλος βγάζει επιτέλους αρκετό γέλιο. . .

Ολοι οι υπόλοιποι ηθοποιοί, είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, αλλά την παράσταση κλέβει ο εξαιρετικός Βλ.Κυριακίδης.

Πολύ καλός κωμικός, στηρίζεται επάνω του ολη η παράσταση, κ αυτός τη φέρνει εις πέρας επιτυχημένα!

Ετοιμόλογος, με χιούμορ που δεν προσβάλει, σταματάει την παράσταση σε πολλά σημεία για να παίξει με τον κόσμο, ενώ επειδή είχα την τύχη να κάθομαι μπροστά, όταν δε συμμετέχει στην παράσταση, είναι ακριβώς δίπλα , στα σκηνικά, οπου λέει διαφορες μαλακίες στους άλλους ηθοποιούς, ώστε να τους κάνει να γελάσουν.

Πάνω από το 50% της παράστασης διαδραματίζεται . . . κάτω,στο κοινό, οποτε αν πάτε,προετοιμαστείτε,να σας ανεβάσουν πάνω στη σκηνή, να ξαπλώσουν επάνω σας ή να κάτσουν στα πόδια σας. . .

Το πως ο κυριακίδης αλλάζει το βλέμμα του κ από αφελής αμλετ, γίνεται ο παμπόνηρος ηθοποιός του stand up comedy, που σου πετάει την ατάκα, είναι ολα τα λεφτά.

ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ η χορογραφία,καταπληκτική!!!

Γενικά, ήταν μια παράσταση αξιολογη,με κάποιες βωμολοχίες που στα δικά μου αυτιά δεν ακούστηκαν καν, με πολλά νέα στοιχεία που έκαναν ακόμα κ τους ίδιους τους ηθοποιούς να γελάνε(τη μία φορά μάλιστα, από τα τα τόσα γέλια, ξέχασαν τα λόγια τους, κάτι που προκάλεσε τα διπλά γέλια σε ηθοποιούς κ κοινό).

Φαντάζομαι οτι πριν χρόνια, που την είχε ανεβάσει με ανδρίτσου κ ελ.κωσταντινίδου, θα ήταν πολύ καλύτερη,αλλά κ τώρα, δικαιολογεί τον κόπο σας να βρείτε παρκάρισμα, τα χρήματα του εισητηρίου,και τις ώρες που είστε εκεί.

8 στα 10 από εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...