Προς το περιεχόμενο

Ειστε motorbike οπαδός?(+ Pics)


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασική χολή, από gay στρητά αναβάτη :razz:

Ναι ρε. Με 50κάτι άλογα στον τροχό, σε ένα πανάλαφρο μηχανάκι, που είναι στημένο ακριβώς για αυτό.

 

Αυτό.

Ναι.

Να σε προσπερνάνε τα παπιά στην Εθνική μιλώντας στο κινητό.

 

Σα να λες "μα τι μαλακία σπαθί αυτό τωνν Σαμουράι. Ούτε μια μπριζόλα δεν μπορείς να κόψεις με την άνεσή σου".

 

Α χα χου χα.

Πανάλαφρος ο δουκας. 145 κιλά στεγνός.

R6 160 κιλά στεγνό.

Μην συγκρίνεις ρε εσύ τις βουρτσες.

 

Άντε, ρε. Δεν ξέρετε να φάτε. Για αυτό οι καούρες.

 

Οι καούρες ήταν απο το πολυ φαγητο. Ξεκινάγαμε μαζι, τσουκου, τσουκου 120 χιλιόμετρα, για να μην κοιμηθώ στο τιμόνι, δίναμε ραντεβού στο επόμενο φαγάδικο, και πλακωνόμουν στα μπριζολίδια.

 

Αν ήθελα μηχανάκι για να ανεβαίνω σκάλες και πεζοδρόμια, θα το σκεφτόμουν. Κατα τ'αλλα , αυτά που λετε με 40 και κάτι ψιλα άλογα, μου φαίνονται αστεία. Σαν να κάνω rally με twingo ενα πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς την ίδια φαγωμάρα είχαμε και πριν μία δεκαετία, στο αλησμόνητο μάυρο και άραχνο MB του Moto.

Μόνο που εκεί τουλάχιστον, τα posts μου συχνά αναδημοσιεύοντουσαν και στο ίδιο το περιοδικό. Εδώ δεν αποκτούν την ίδια δημοσιότητα.

Με τι καρδιά να γράψω λοιπόν;

 

Τα επιστημονικά επιχειρήματα που ανταλλάσαν οι δύο πλευρές, ήταν ότι οι στρητάδες είναι κρυφόπουστες γιατί σκύβουν για να οδηγήσουν.

Και πως οι άλλοι έχουν στυτικά προβλήματα από τους κραδασμούς.

 

Εννοείται ότι δεν είχα κανένα από τα παραπάνω θέματα, μιας και το μηχανάκι μου ήταν υβριδικό.

Στήσιμο on off αλλά δικύλινδρο και δίχρονο.

 

Τέλος πάντως, για να κλείσω, θεωρώ ότι κάθε μηχανή έχει τη χάρη και την εξειδίκευσή της.

Δεν μπορείς να μου συγκρίνεις το Δούκα σε τουριστικές επιδόσεις γιατί δεν είναι φτιαγμένος για κάτι τέτοιο.

Όπως ένα R6, δεν μπορεί να κάνει σε καμία περίπτωση το τρελό παιχνίδι αδρεναλίνης που έχει ένας Δούκας (ή το λατρεμένο μου TDR), μέσα στην πόλη και ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Εκεί μετράνε τα λίγα κιλά του, σε σχέση με τα άλλα on off που κόβει πολύ το τιμόνι. Κάτι που δεν μπορεί να κάνει το ανοραξικό R1 πχ. Όπως ένα ταπεινό Serrow εχει αφάνταστη πλάκα στα κατσάβραχα, αλλά πρέπει να είσαι πιο σιδερόκωλος κι από κάτοχο Ducati για να το βγάλεις Εθνική.

 

Όσο για τα μπριζολάκια που τρώνε οι στρητάδες όσο μας περιμένουν στο Σείριο, θυμάμαι ακόμη πολύ καλά τις μούρες τους όταν μπαίναμε σε στενό επαρχιακό στροφιλίκι και κοιτάζαν σαν χάνοι ένα ταπεινό F650 να τους περνάει από πάνω. Δεν μιλάω φυσικά για αυτούς που είναι χεράδες.

Αλλά για τον μέσο κουλό στρητά που είναι το συνηθέστερο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά 10 χιλιάρικα να μου περισεύανε θα τα έδινα για κάποια μηχανή(ισως TDM900) αλλά όχι για δούκα, όσο κουκλί και να είναι.

Είναι αυτό που έγραψα και πρίν: να πληρώνεις τόσο ακριβά τη κ@υλα σου μόνο?

Εγω προσωπικά δεν το κάνω.

 

Πάνκη το Tdr το έχεις ακόμα ή έχει φάει σούτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν το έχω πια. Το πούλησα πριν χρόνια.

Και μετά βρέθηκα στο δίλλημα: CBR 600 ή On Off?

 

Οι φίλοι μου, λέγαν CBR. Μιας και οι περισσότεροι είχαν street και από ότι έλεγαν, είχα το οδηγικό ταλέντο (και την άγνοια κινδύνου) για κάτι τέτοιο.

Κάναμε και πολλές εκδρομές τότε, και το TDR τα έφτυνε που το πήγαινα τσίτα. Άσε που δεν είχα αυτονομία. Μια φορά είχα μείνει από βενζίνη στην Εθνική στα 99 χλμ. Ρούφαγε τη βενζίνη σαν παλαβό, στα κόκκινα.

 

Η τότε κοπέλα μου, φαγώθηκε για On Off μονοκύλινδρο, κι έτσι πήρα τη BMW F650. Ζήτημα είναι να ήρθε σε δυο εκδρομές.

 

Έκτοτε ακούω τους φίλους μου.

Τώρα δεν έχω τίποτα. Ένα ρημάδι scooter μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφή στο θέμα μας.

moter.jpg

Στην παραπάνω φωτό φαίνονται τα εξής:

  1. Διαφημιστικά φυλλάδια γνωστής αλυσίδας καταστημάτων ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών συσκευών, στη χρήση που τους αρμόζει.
  2. Κατσαβίδι
  3. Ματσόλα
  4. Λοστός
  5. Μοχλός γρύλλου
  6. Πάτωμα
  7. Κίτρινη γραμμή
  8. Το πόδι μου
  9. Κάτι μεγάλο, βαρύ και βρώμικο

Αυτό που δε φαίνεται είναι η απελπισία μου. Περισσότερες φωτό όταν τραβήξω καμία πιο πρόσφατη :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...