Προς το περιεχόμενο

rocket launcher και Αμερικάνικη πρεσβεία


shadowmsc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνετε λάθος φίλοι μου. Οι Αμερικανοί είναι περισσότερο ηλίθιοι απο οτι νομίζετε.

Θα χρησιμοποιούσα τον όρο αδαείς και όχι ήλιθιοι. Λόγω εντελώς διαφορετικής ηπείρου και νοοτροπίας απλά αδυνατούν να κατανοήσουν οτι υπάρχουν και διαφορετικοί τρόποι σκέψης, αντίληψης κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Σε ένα λαό με πληθυσμό που άγγιξε πλέον τα 300 εκατομύρια και έχει τέτοια γεωγραφική διασπορά, αναπόφευκτα θα υπάρξουν αλλαγές.

 

Αμερικανός είναι ο Νεοϋορκέζος, Αμερικανός είναι και ο κάτοικος της τάδε κωμόπολης, χαμένης στις μεσοδυτικές πολιτείες.

 

Αμερικανός είναι ο Τσόμσκι, Αμερικανός είναι και ο Μπους.

 

Και, βέβαια, η συμπεριφορά τους επηρεάζεται ριζικά από το γεγονός ότι η χώρα τους αποτελεί υπερδύναμη. Οπότε, πού χρόνος να ασχοληθούν με το ένα και το άλλο "κρατίδιο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα λαό με πληθυσμό που άγγιξε πλέον τα 300 εκατομύρια και έχει τέτοια γεωγραφική διασπορά, αναπόφευκτα θα υπάρξουν αλλαγές.

 

Αμερικανός είναι ο Νεοϋορκέζος, Αμερικανός είναι και ο κάτοικος της τάδε κωμόπολης, χαμένης στις μεσοδυτικές πολιτείες.

 

Αμερικανός είναι ο Τσόμσκι, Αμερικανός είναι και ο Μπους.

 

Και, βέβαια, η συμπεριφορά τους επηρεάζεται ριζικά από το γεγονός ότι η χώρα τους αποτελεί υπερδύναμη. Οπότε, πού χρόνος να ασχοληθούν με το ένα και το άλλο "κρατίδιο".

 

Ακριβώς αυτό!

 

κ να προσθέσω από την εμπειρία μου από πρόσφατη επίσκεψη στις ΗΠΑ και συνομιλίες με φίλους Αμερικάνους αλλά κ φίλους κατοίκους ΗΠΑ από την Λατ.Αμερ., ότι απλά ΔΕΝ τους ενδιαφέρει.

 

Η απάντηση του Αμερικάνου σε σχετική κουβέντα ήταν I don't care ... I live in America!

 

Το παραπάνω μου το επιβεβαίωνε κ ο φίλος από Κολομβία που ζει μόνιμα στο Miami. Απλά δεν τους ενδιαφέρει.

 

Εδω ρε παιδιά ο άλλος είναι 39 χρονών κ δεν έχει ακούσει ποτέ το όνομα Μαραντονα κ Πελε ... τι να λέμε τώρα!

 

Βέβαια αυτο ειναι μια γενική εικόνα κ σίγουρα δεν ισχύει με τπτ για το 100% των αμερικανων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να απαντήσω στον εαυτό μου, οι επιδοτήσεις στο βαμβάκι κόβωνται επειδή σε φτωχές χώρες υπάρχει κόσμος που πεθαίνει από την πείνα επειδή δε μπορούν να πουλήσουν το βαμβάκι τους. Και αυτό επειδή το ευρωπαϊκό (το ελληνικό δηλαδή) επιδοτείται.

 

Ρωτήστε τον βαμβακοπαραγωγό από τη Λάρισα αν τον ενδιαφέρει.

 

Punky: Call me ΚέιΝταμπλγιουΕσΕν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παραδειγμα με το βαμβακι προσωπικα δεν με πειθει οτι οι Ελληνες ειναι το ιδιο αδαεις με τους Αμερικανους.Τουλαχιστον ως προς τα διεθνη δρωμενα δεν μας παιρνει δηλαδη.Δεν εχουμε την πολυτελεια να πουμε ας πουμε <<α εγω δεν ασχολουμε με τα πολιτικα ,εμπιστευομαι στον προεδρο μας >> οπως ενας Αμερικανος ή αυτο που εχω ακουσει να λενε οι Ισραηλινοι για τους Παλαιστινιους οτι αυτοι εχουν αλλες 7 χωρες να πανε γυρω τους και εμεις ειμαστε μια και μικρη και αλλα τετοια.Ουτε ειχαμε για χρονια ενα καλα οργανωμενο ελεγχομενο συστημα ενημερωσης και διαμορφωσης της κοινης γνωμης οπως οι Αμερικανοι.Αλλα ακομη και αυτο να ισχυε ειμαστε αρκετα μικρη χωρα για ν'ακουγονται και οι μικρες και εναλλακτικες φωνες περισσοτερο απ'οτι στην Αμερικη.Αν μη τι αλλο καλο ειναι ν'αναγνωριζεται και ενα ηθικο βαρος σε καθε περιπτωση γιατι η αντιστοιχη ερωτηση σ'εναν Αμερικανο θα μπορουσε να ειναι πως νιωθεις που η χωρα σου ειναι επικεφαλης ενος παγκοσμιου καρτελ ελεγχου των τιμων ενος Α προιοντος που αντι να το παραγει εγχωρια ή να μειωσει τις απαιτησεις της σε αυτο μ'ενα εξτρα κοστος κραταει ομηρες αλλες ανισχυρες χωρες που το παραγουν (πολλες φορες χανοντας επειδη δεν τους δινεται η δυνατοτητα να επιλεξουν τι και ποσο θα παραγουν) για να πετυχαινει τo κοστος που θελει ;

Για ενα πραγμα που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν η πλειοψηφεια αντιλαμβανεται ποσο λεπτη ειναι η κατασταση στην ελληνικη οικονομια.Οικονομολογος δεν ειμαι αλλα μου φαινεται ξεκαθαρο οτι ολη αυτη η σχετικη ευημερια οφειλεται σε ξενο χρημα που αγοραζουμε πανακριβα και αναρωτιεμαι εως ποτε θα γινεται αυτο.Λεμε τωρα οτι μαζευονται ολοι οι επενδυτικοι οικοι, τραπεζες και αλλες χωρες που δανειζουν το ελληνικο κρατος και πουν δεν μας ενδιαφερει αν εισαστε καλοπληρωτες και απο τους καλυτερους πελατες φετος δεν θα σας δωσουμε φραγκο, θα καταρρευσουν τα παντα ναι ή οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τρομοκρατική επίθεση κατά της αμερικανικής πρεσβείας επικαλέστηκε η εκπρόσωπος του υπουργείου Δημόσιας Τάξης, κατά τη χθεσινή συζήτηση στην Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου να ενισχύσει το αίτημα του υπουργείου για την επέκταση της λειτουργίας των καμερών και για την πρόληψη και καταστολή του εγκλήματος.

 

Από τη σημερινή ελευθεροτυπία.Ο μεγάλος αδερφός ζει και βασιλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σημερινή ελευθεροτυπία.Ο μεγάλος αδερφός ζει και βασιλεύει.

 

Έχεις δίκιο. Είναι τρομερό που ζητάνε να χρησιμοποιήθούν τα αρχεία για να δουν ποιος εκτοξευσε τη ρουκέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...