Προς το περιεχόμενο

Αλβανοί Μετανάστες


Socratis_g

Αναφορικά με το σύνολο των Αλβανών στην Ελλάδα:  

3 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Αναφορικά με το σύνολο των Αλβανών στην Ελλάδα:

    • Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου.
      70
    • Είναι φίλοι μας. Θέλω να μείνουν ανεξαρτήτως της μεταναστευτικής πολιτικής μας.
      9
    • Η παρουσία τους στην Ελλάδα με αφήνει αδιάφορο.
      17
    • Δεν ενοχλούμαι αρκεί να αλλάξει η μεταναστευτική πολιτική της χώρας.
      44


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου

Μας κάνανε ρατσιστες οι αλβανοί με την συμπεριφορά τους και τις πράξεις τους απέναντί μας δεν είμασταν.Είχαμε ένδοξο παρελθόν και ιστορία σεβόαστε τους άλλους αλλά θα πρέπει κι αυτοί να σέβοντε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχει αποδειχθεί ιστορικά πως ο Έλληνας δεν φταίει ποτέ. Από εμάς άλλωστε προέκυψε και το αλάθητο, το οποίο το καπηλεύθηκε ο Πάπας και το έχει σημαία του έκτοτε. Οι ευθύνες μας διαχρονικά για όσα συμβαίνουν είναι μηδενικές κι υπήρξαμε ανέκαθεν οι καλοί της ιστορίας. Ο σεβασμός μας είναι αυτονόητος, σχεδόν επιβεβλημένος από τη φύση μας, μιας και τον κουβαλάμε στο DNA.

 

Λανθασμένα δεν κατέληξα στην πρώτη επιλογή, μπας και σωθούν οι Αλβανοί από την επίδειξη του σεβασμού μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε ένδοξο παρελθόν και ιστορία σεβόμαστε τους άλλους αλλά θα πρέπει κι αυτοί να σέβοντε εμάς.

 

Είχαμε ένδοξο παρελθόν, το οποίο ανήκε σε Ελληνές που δεν έχουν σχέση με εμάς, τους σημερινούς.

 

Σεβόμασταν τους άλλους, δεν σεβόμαστε.

 

Κυριως μετά τη λήξη της 400ετίας απο τους τούρκους, αρχίσαμε να δείχνουμε τη σημερινή εικόνα του μπασταρδοέλληνα, δηλαδή: αγενής, άξεστος, βιαστικός, λαμόγιο, τεμπέλης κτλ κτλ (χωρίς να αποκλείουμε τις εξαιρέσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι θα μπορούσε το ελληνόπουλο με τα πτυχία του να δουλέψει σε οικοδομές έχοντας ως "όραμα" τους ολυμπιακούς αγώνες;;

 

Δε μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά:

 

Δεν χρειάζεται να έχει όραμα για να δουλέψεις.

Και εγώ πιο μικρός όταν μου πίζανε το κωλαράκι στη δουλειά με χάλαγε, δεν είχα κάποιο όραμα.

Αλλα στη πορεία έτσι στρώνει ο άνθρωπος.

 

Οπότε και να μην ήθελε το ελληνόπουλο, να το βάζανε με το ζορι.

Ας τα βάζανε και οι κωλομαμάδες, που γουστάρουνε να βυζένουνε τα παιδάκια τους, για να μην πάθουνε τα *ρχιδ*κι@ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερη φορά που κάτι με "τραβάει" να ξαναποστάρω...

1.Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου (είναι αχρείοι, λεχρίτες,βρωμιάρηδες, κλέφτες,βιαστές,κλπ κλπ)

2.Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου ούτε των γάβρων ,να κάνουμε ένα γκάλοπ? Σύμφωνα με τις τελευταίες δημοσκοπήσεις, το % των γάβρων είναι περίπου 32%,οπότε,την απέλαση την έχουν σίγουρη!

3.Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου ούτε των δεξιών (αν μετρήσεις πραγματικό % στις εκλογές,συγκεντρώνουν ένα 30% ακόμα)!Αλλη μια εύκολη απέλαση.

4.Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου ούτε των αναρχικών, των φλώρων,των γκέυ, των πακιστανών, των αμόρφωτων, των παιδιών από ΒΠ, κλπ κλπ...

άρα, σύμφωνα με τα παραπάνω, μένουμε σε αυτή τη χώρα,όσοι είμαστε παναθηναικοί (αλλά δεν τα σπάμε κιόλας),αριστεροί (αλλά όχι στα άκρα), έλληνες (αλλά όχι εθνικιστές), άντρες (που δε χτυπάμε τις γυναίκες μας), μορφωμένοι, και από όχι πλούσια προάστια!

έχω ξεχάσει κάποιες πιθανές κατηγορίες ανθρώπων βέβαια,απλα καταδεικνύω το γιατί δεν απαντώ σοβαρά σε τέτοιου είδους θέματα,κ ειδικά με τις τοποθετήσεις κάποιων ανθρώπων εδώ μέσα!

 

ΥΓ1: Αν μη τι άλλο,ότι κ να χρεωνέτε στους αλβανούς, τουλάχιστον πείτε τους ένα ευχαριστώ που έχουν δώσει ζωή στην ελλην.περιφερεια,που μετά από χρόνια ξανάνοιξαν τα σχολεία εκεί...

ΥΓ2: Φυσικά κ τα εργατικά χέρια των αλβανών(=>φτηνά) βοήθησαν στον μέγιστο βαθμό,στην επιτυχία των ολυμπιακών αγώνων (εκτός αν νομίζετε ότι θα δεχόντουσαν τόσο μεγάλος αριθμός εργαζομένων ελλήνων,να δουλεύουν σε τέτοιες συνθήκες ασφάλειας)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2: Φυσικά κ τα εργατικά χέρια των αλβανών(=>φτηνά) βοήθησαν στον μέγιστο βαθμό,στην επιτυχία των ολυμπιακών αγώνων (εκτός αν νομίζετε ότι θα δεχόντουσαν τόσο μεγάλος αριθμός εργαζομένων ελλήνων,να δουλεύουν σε τέτοιες συνθήκες ασφάλειας)!

 

 

Πριν 10 χρόνια [= 1996!] σε ανειδίκευτες δουλειές του ποδαριού -που έκανα όντας πρωτοετής- πληρωνόμουν περίπου 13.000 δραχμές (:-D) μεροκάματο, κάτι λιγότερο από 40 ευρώ δηλαδή....

 

Ρωτώντας, σήμερα -οι ίδιες ακριβώς εργασίες- πληρώνονται 25-30 ευρώ, αντί για 50-60 που θα έπρεπε κανονικά να έχουν φτάσει!

Δηλαδή όχι απλώς τα μισά, αλλά λιγότερο απ' ότι 10 χρόνια πριν :evil:

 

Είναι άραγε δύσκολο να καταλάβετε το γιατί συνέβη αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κι αν δεν υπήρχαν Αλβανοί, θα έπρεπε να τους δημιουργήσουμε. Εκτός αν τρέφεις τη φρεναπάτη πως ξαφνικά θα είχαμε γίνει Σουηδία στους μισθούς, έτσι και δεν είχε υπάρξει διείσδυση φτηνών εργατικών χεριών. Στο μεταξύ μπορεί και να είχαμε καταρρεύσει σαν την Αργεντινή.

 

ΥΓ Που χάθηκες ρε Αντρέα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κι αν δεν υπήρχαν Αλβανοί, θα έπρεπε να τους δημιουργήσουμε. Εκτός αν τρέφεις τη φρεναπάτη πως ξαφνικά θα είχαμε γίνει Σουηδία στους μισθούς, έτσι και δεν είχε υπάρξει διείσδυση φτηνών εργατικών χεριών. Στο μεταξύ μπορεί και να είχαμε καταρρεύσει σαν την Αργεντινή.

 

 

Αν δεν το κατάλαβες, εγώ ήμουν τότε ο "Αλβανός"... Αλλά δεν έριξα τις τιμές!

Και πληρωνόμουν με αντίκρυσμα σημαντικό, ως προς την καθημερινότητα/ανάγκες ζωής.

[Οι οικοδόμοι για παράδειγμα, με ορισμένα μεροκάματα έβγαζαν μηνιάτικο...]

 

Ξυπνοπούλι μου, δεν μου απαντάς και στο εξής:

γιατί όσοι υδραυλικοί ρώτησα, για μερεμέτι 2-3 ωρών -που δυστυχώς δε μπορούσα [κι ούτε επιτρεπόταν] να κάνω/επιδιορθώσω μόνος μου- ζήτησαν τουλάχιστον 400 ευρώ?

Κάλεσα Σουηδούς υδραυλικούς και δεν το κατάλαβα, ή μήπως είναι που δεν υπάρχουν τόσοι αλλοεθνείς?

Πόσο δύσκολη είναι κι εδώ η απάντηση?

 

By the way, δε βλέπω να γίναμε Αργεντινή, επειδή τελικά έσκασα την 400ρούμπα στο μάστρο-Μήτσο!

Α, και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πληρώνει τον Πακιστανό "παραγιό" του, 70 ευρώ αντί για 20, ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση την πήρες...δε σου άρεσε...θεμιτό.

 

Αδιαφορώ όμως να συμμετάσχω και πάλι σε μια συζήτηση αισθητικής "ξυπνοπούλι μου". Έχω σιχαθεί τ' άντερά μου, με το να κονταροχτυπιέμαι μονίμως στις παρυφές του flame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν έχει αλλάξει, στην πλατεία Κάνινγκος επάνω, υπάρχει το σωματείο των Οικοδόμων.

'Οποτε περάσεις, μετέφερε τους την "αισθητική" σου: Που ξέρεις, σε 'κείνους ίσως αρέσει!

 

P.S.

Να δεις τότε [κονταρο]χτύπημα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νομίζεις...τις αιτιάσεις σου μπορείς να τις καταθέσεις και στο άνδρο των Αλβανών, στην Ομόνοια, όπου φαντάζομαι το "ξυπνοπούλι" θα φροντίσουν να στο δώσουν αμάσητο. Βλέπεις όλα σχετικά είναι σε αυτή τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νομίζεις...τις αιτιάσεις σου μπορείς να τις καταθέσεις και στο άνδρο των Αλβανών, στην Ομόνοια

 

 

Τι μου λες? Κι εγώ που νόμιζα ότι "άνδρο των Αλβανών" είναι η Βάθης*...

 

Καλά, το πόσο παντελώς άσχετος είσαι, φαίνεται ακόμη και από αυτό :)

Η Ομόνοια -για όσους γνωρίζουν- είναι Εκκλησία!

 

[*'Εζήσα 4 χρόνια (1996-2000) στην αρχή της Αχαρνών. Εσύ δε θα άντεχες ούτε 4 ημέρες εκεί...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την πρωτοβουλία να προσθέσω και μια 4η επιλογή -η οποία τυγχάνει να είναι και η γνώμη μου- γιατί ήταν λίγο μονόπαντο πριν το γκάλοπ.

"Δεν ενοχλούμαι αρκεί να αλλάξει η μεταναστευτική πολιτική της χώρας".

 

Αυτό σημαίνει ότι τώρα ενοχλούμαι,

και θέλω να παρθούν μέτρα,

για να πάψω να ενοχλούμαι?

 

Διότι αν τώρα "δεν ενοχλούμαι",

γιατί ζητώ να παρθούν μέτρα? ;)

 

Διφορούμενο...

What's the deal? που θα έλεγε και ο Dr. Zissou? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[*'Εζήσα 4 χρόνια (1996-2000) στην αρχή της Αχαρνών. Εσύ δε θα άντεχες ούτε 4 ημέρες εκεί...]

 

Γεια σου ρε Ράμπο του Insomnia. Μετά από εδώ, σε βλέπω Αφγανιστάν.

 

Πήξαμε στους κλανόμαγκες. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι διφορούμενο. Σημαίνει αποδέχομαι τη παρούσα κατάσταση, αλλά ζητάω από εδώ και πέρα να αλλάξει κάτι ώστε να μην συνεχίζεται κάτι ανεξέλεγκτα. Σημαίνει, ναι αν μπορούσα να γυρίσω 10 χρόνια πίσω θα ήθελα να αλλάξει από τότε η μεταναστευτική πολιτική, αλλά επειδή είμαι στο σήμερα το μόνο που μπορώ να ελπίζω είναι να αλλάξει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...