Προς το περιεχόμενο

Αλβανοί Μετανάστες


Socratis_g

Αναφορικά με το σύνολο των Αλβανών στην Ελλάδα:  

3 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Αναφορικά με το σύνολο των Αλβανών στην Ελλάδα:

    • Δεν επιθυμώ την παρουσία τους στη χώρα μου.
      70
    • Είναι φίλοι μας. Θέλω να μείνουν ανεξαρτήτως της μεταναστευτικής πολιτικής μας.
      9
    • Η παρουσία τους στην Ελλάδα με αφήνει αδιάφορο.
      17
    • Δεν ενοχλούμαι αρκεί να αλλάξει η μεταναστευτική πολιτική της χώρας.
      44


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστουμε τους αλβανους που δουλεψαν στα εργοταξια ωστε να ειναι ετοιμα τα εργα για τους ολυμπιακους αγωνες... ρε τι αλλο θα ακουσουμε...

 

ευτυχως εκεινο το διμηνο του καλοκαιριου φροντισαν να κρυψουν καλα ολους τους αλβανους.. τι ωραιες εποχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
ευχαριστουμε τους αλβανους που δουλεψαν στα εργοταξια ωστε να ειναι ετοιμα τα εργα για τους ολυμπιακους αγωνες... ρε τι αλλο θα ακουσουμε...

 

ευτυχως εκεινο το διμηνο του καλοκαιριου φροντισαν να κρυψουν καλα ολους τους αλβανους.. τι ωραιες εποχες!

 

Το 50% των (επίσημα καταγεγραμμένων) θανατηφόρων εργατικών ατυχήματα Αλβανούς αφορούσαν. Αν θες, υπάρχουν και τα επίσημα στοιχεία (από την Ελευθεροτυπία της 2.5.2004)

 

Σε παραπέμπω και στο σχετικό άρθρο των Daniel Howden, Nikolaos Zirganos και Nikolaos Leontopoulos "Thirteen workers die as safety standards are ignored in race to build Olympic sites" (εφημερίδα The Independent της 3ης Απριλίου 2004).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 50% των (επίσημα καταγεγραμμένων) θανατηφόρων εργατικών ατυχήματα Αλβανούς αφορούσαν. Αν θες, υπάρχουν και τα επίσημα στοιχεία (από την Ελευθεροτυπία της 2.5.2004)

 

Σε παραπέμπω και στο σχετικό άρθρο των Daniel Howden, Nikolaos Zirganos και Nikolaos Leontopoulos "Thirteen workers die as safety standards are ignored in race to build Olympic sites" (εφημερίδα The Independent της 3ης Απριλίου 2004).

 

δηλαδη θα επρεπε να νοιωσουμε ασχημα γιαυτο οτι και καλα τους

 

εκμεταλευτηκαμε σαν ειλωτες? λεφτα δεν επαιρναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλη τοποθέτηση :

 

Εγω το δέχομαι ότι στο 2004 οι αλβανοί ανεβάσανε την παραγωγή για την υλοποίηση του στόχου.

 

Εαν δεν ήτανε οι αλβανοι.

Οι αγώνες και πάλι δεν θα γινόντουσαν?

 

Απλα σε αυτή τη περίπτωση, θα δούλευε και το ελληνόπουλο με τον ασβέστη.

 

Αφενώς το κεφάλαιο θα έκανε λιγότερους τζίρους, γιατί πιθανόν θα αναγκαζότανε να πληρώσει κατι παραπάνω απο τον αλβανό.

 

Και απο την άλλη ίσως να κατανοούσε και το ελληνόπουλο, τι σημαίνει ιδρώτας. (Γιατί με τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά, δε λέω καλά είναι, έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει "δουλεύω").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ηταν αλβανοι, θα ηταν αλλοι στην θεση τους .. δε μου λεει κατι αυτο...

 

εμενα το προβλημα μου ειναι οι 300,000 παρανομοι "μεταναστες",που δεν θα διστασουν να σε φανε λαχανο για μερικα ευρω...

 

ειναι η φαρα του αλβανου, να σου κανει τον καλο και μετα να στην φερει πισωπλατα.. το λεω εκ πειρας..

 

Προσεξε τι ειπε ο υπουργος δικαιοσυνης στη μοσχα τον νοεμβριο 2006

- το 40% του πληθυσμού στις ελληνικές φυλακές είναι αλλοδαποί. Το 33% των αλλοδαπών ειναι Αλβανοί. Το 29% των αλβανων ειναι μεσα για ληστείες, ανθρωποκτονιες, βιαιες επιθεσεις, συσταση συμμοριών, βιασμους, εκβιασμους και παει λεγοντας...

-Συμφωνία με τον Αλβανό ομόλογό για:

 

● Τη χρηματοδότηση από Ελληνικής πλευράς της ανέγερσης μιας φυλακής στην Αλβανία όπου θα μεταφερθούν για να εκτίσουν το υπόλοιπο της ποινής τους Αλβανοί βαρυποινίτες που σήμερα κρατούνται στις Ελληνικές φυλακές.

 

Η ανέγερση ανάλογης φυλακής στην Ελλάδα θα είχε πολύ ψηλότερο κόστος κατασκευής από ότι στην Αλβανία (όπου εργατικά και υλικά είναι φθηνότερα). Επιπλέον, μετά την κατασκευή παύει να μας βαρύνει το κόστος λειτουργίας της φυλακής ? το κόστος κράτησης ? που θα εξακολουθούσε να μας βαρύνει αν οι κρατούμενοι παρέμεναν σε Ελληνική φυλακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις υπόψη σου πόσο βοήθησαν οι Αλβανοί την οικονομία της Ελλάδας...

 

Eχεις υπόψιν σου (είναι υπό την όψιν) πόσα γλίτωσαν οι μεγαλοεργολάβοι από αυτό το γεγονός;:roll: Προσωπική μου άποψη οι μεταναστες είναι θύματα της πολυπολιτισμικότητας που επιβάλλουν οι ΗΠΑ και οι ΕΕ για να βρίσκουν φθηνά εργατικά χέρια οι επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παλι. βλεπεις να κατακρινω κανεναν αλλον οικονομικο μεταναστη περαν

 

των αλβανων? αμα αρχισω να γραφω επιχειρηματα δεν τελειωνω ουτε αυριο τα

 

ξερουμε ολοι. οσο για την βοηθεια στην οικονομια βλεπω σε τι υψηλο επιπεδο

 

ειναι η οικονομια μας. οι ιταλοι που τους πεταγανε μεσα στο λιμανι οταν καναν αποπειρα να μεταφερθουν προς το κρατος τους προφανως ειναι απολιτιστοι ε? δεν ειναι

 

ρατσισμος απλα η συγκεκριμενη ρατσα εχει πολυ κακα ενστικτα και θα γυρισει να σε δαγκωσει ακομα και αν την βοηθησεις. εδω τωρα προσφατα ενας γνωστος μου

 

ναυτικος ειχε συζητηση με τουρκο ομολογο του καθως γινοταν μια εμπορικη συναλλαγη και του ειπε ετσι οπως πατε θα σας φανε ζωντανους οι αλβανοι. φαντασου

 

μεχρι και ο τουρκος εχει φοβηθει το ματι του απο τους αλβανους.

 

Γράψε κανα επιχείρημα λοιπόν...

 

Ξέρεις τι έγραφαν οι Αμερικάνικες εφημερίδες για τους πρώτους Ελληνες μετανάστες στην Αμερική, γύρω στο 1900? άσε καλύτερα γιατι θα πάθεις πλάκα... για την ποιότητά αυτών των συμπατριοτών μας...

Για το επίπεδο της οικονομίας μας λοιπόν, πάλι οι Αλβανοί φταίνε !?!?!!! ίσως γιατί δεν δούλεψαν πιό πολύ για να την προωθήσουν ?!?!

Οι Αρβανίτες φίλε (προγόνοι των σημερινών Αλβανών) πολέμησαν για να γράφεις εσύ Ελληνικά και όχι τούρκικα... αλλά να γράφεις με επιχειρήματα, όπως οι Ελληνες φιλόσοφοι, και όχι με παπαριές.

Πές μου λοιπόν τι σου έχει κάνει ένας Αλβανός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι προτείνω να κράξουμε του Πακιστανούς επειδή μας ενοχλούν στα φανάρια, τους Κινέζους επειδή μας έχουν ρημάξει τα μαγαζιά, τους Ρώσους επειδή είναι μαφία (οι Ρωσίδες να μείνουν) και γενικά όλους επειδή είναι βάρβαροι. Τι δουλεία έχουν αυτοί εδώ;

 

Συμφωνώ πάντως με τον worldcitizen και προτείνω να φύγει και η συζήτηση. Δεν ξέρω αλλά μου κάνει κάτι σε πισωγύρισμα σε εποχές ξενοφοβίας και καταστάσεις που όταν έγιναν στην Γαλλία λέγαμε "ρε τους μ@λ@κες τους Γάλλους".

 

@naftis: Δεν έχεις δίκιο. Το post έγινε στις 21:03. Έχει περάσει κατά πολύ το μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παλι. βλεπεις να κατακρινω κανεναν αλλον οικονομικο μεταναστη περαν

 

των αλβανων? αμα αρχισω να γραφω επιχειρηματα δεν τελειωνω ουτε αυριο τα

 

ξερουμε ολοι. οσο για την βοηθεια στην οικονομια βλεπω σε τι υψηλο επιπεδο

 

ειναι η οικονομια μας. οι ιταλοι που τους πεταγανε μεσα στο λιμανι οταν καναν αποπειρα να μεταφερθουν προς το κρατος τους προφανως ειναι απολιτιστοι ε? δεν ειναι

 

ρατσισμος απλα η συγκεκριμενη ρατσα εχει πολυ κακα ενστικτα και θα γυρισει να σε δαγκωσει ακομα και αν την βοηθησεις. εδω τωρα προσφατα ενας γνωστος μου

 

ναυτικος ειχε συζητηση με τουρκο ομολογο του καθως γινοταν μια εμπορικη συναλλαγη και του ειπε ετσι οπως πατε θα σας φανε ζωντανους οι αλβανοι. φαντασου

 

μεχρι και ο τουρκος εχει φοβηθει το ματι του απο τους αλβανους.

 

δηλαδη θα επρεπε να νοιωσουμε ασχημα γιαυτο οτι και καλα τους

 

εκμεταλευτηκαμε σαν ειλωτες? λεφτα δεν επαιρναν?

 

Ρε φίλε δεν παίζεσε ... τι και καλά...αφού έτσι είναι.

λεφτά έπερναν, αλλά πόσα?

 

Ρε εσείς το insomnia και τα pc δεν είναι αρκετα για την ενημέρωση. Διαβάστε και καμιά εφημερίδα ή κανα βιβλίο. Δείτε ποιοί μαζεύουν την γεωργική σοδειά στις αγροτικές περιοχές, δείτε αν υπάρχουν Ελληνες για αυτές τις δουλειές... Θα τρώγαμε το αγγουράκι 10 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πάντως με τον worldcitizen και προτείνω να φύγει και η συζήτηση.

 

Ετσι δημοκρατικότατα οι μεταλλαγμένοι σταλινικοί της Κουμουνδούρου.μπορεις να κάνεις και το άλλο.Να μη δεχτείς να μιλήσεις μαζί μας κατηγορώντας μας ως φασιστες.Ειναι της μόδας βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλη τοποθέτηση :

 

Εγω το δέχομαι ότι στο 2004 οι αλβανοί ανεβάσανε την παραγωγή για την υλοποίηση του στόχου.

 

Εαν δεν ήτανε οι αλβανοι.

Οι αγώνες και πάλι δεν θα γινόντουσαν?

 

Όχι. Δεν προλαβαίναμε...

 

Απλα σε αυτή τη περίπτωση, θα δούλευε και το ελληνόπουλο με τον ασβέστη.

 

Αφενώς το κεφάλαιο θα έκανε λιγότερους τζίρους, γιατί πιθανόν θα αναγκαζότανε να πληρώσει κατι παραπάνω απο τον αλβανό.

 

Και απο την άλλη ίσως να κατανοούσε και το ελληνόπουλο, τι σημαίνει ιδρώτας. (Γιατί με τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά, δε λέω καλά είναι, έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει "δουλεύω").

 

Έχεις δουλέψει ποτέ σου "με τον ασβέστη" όπως λες;

Ή μιλάς στη θεωρία;

Πιστεύεις ότι θα μπορούσε το ελληνόπουλο με τα πτυχία του να δουλέψει σε οικοδομές έχοντας ως "όραμα" τους ολυμπιακούς αγώνες;;;

Μάλλον έχεις πλάνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν προλαβαίναμε...

 

τι λες μωρε πας καλα?

 

 

Έχεις δουλέψει ποτέ σου "με τον ασβέστη" όπως λες;

Ή μιλάς στη θεωρία;

Πιστεύεις ότι θα μπορούσε το ελληνόπουλο με τα πτυχία του να δουλέψει σε οικοδομές έχοντας ως "όραμα" τους ολυμπιακούς αγώνες;;;

Μάλλον έχεις πλάνη...

 

θα παει να δουλεψει αυτος που το εχει αναγκη..ασχετα με πτυχια η οχι...

να σε δω οταν παρεις τα πτυχια σου και δε βρισκεις δουλεια αν θα πας να δουλεψεις σε καμια οικοδομη η θα ψαξεις κατι σχετικο με το αντικειμενο σου ενω σε ταιζουν αλλοι... μεγαλα λογια σε forum γραφουν πολλοι... στην ουσια ειναι το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε κανα επιχείρημα λοιπόν...

 

Ξέρεις τι έγραφαν οι Αμερικάνικες εφημερίδες για τους πρώτους Ελληνες μετανάστες στην Αμερική, γύρω στο 1900? άσε καλύτερα γιατι θα πάθεις πλάκα... για την ποιότητά αυτών των συμπατριοτών μας...

Για το επίπεδο της οικονομίας μας λοιπόν, πάλι οι Αλβανοί φταίνε !?!?!!! ίσως γιατί δεν δούλεψαν πιό πολύ για να την προωθήσουν ?!?!

Οι Αρβανίτες φίλε (προγόνοι των σημερινών Αλβανών) πολέμησαν για να γράφεις εσύ Ελληνικά και όχι τούρκικα... αλλά να γράφεις με επιχειρήματα, όπως οι Ελληνες φιλόσοφοι, και όχι με παπαριές.

Πές μου λοιπόν τι σου έχει κάνει ένας Αλβανός?

 

καταρχας ειλικρινα δεν νοιωθω οτι πρεπει να γραψω καποιο απο τα

 

επιχειρηματα που περνανε απο το μυαλο μου τωρα για να αποδειξω τα

 

αυτονοητα. κατα δευτερον μου φαινετε αδιανοητο να καθομαι να

 

πληκτρολογω για να αποδειξω οτι ο αλβανος δεν ειναι ελεφαντας. ειναι απλα

 

αλβανος με οτι αυτο συνεπαγετε. ξερω πολυ καλα τι ελεγαν για τους ελληνες

 

μην φοβασαι προερχομαι απο ναυτικη οικογενεια και ειμαι πολυ καλα

 

πληροφορημενος για διαφορα πραγματα. απλα το θεωρω εντελως ανουσιο να

 

καθομαστε να διαπληκτιζομαστε μεταξυ μας για μια φαρα που μας μισει και

 

θελει αυτο ακριβως να εκμευταλευτει την ταση μας να σφαζομαστε μεταξυ μας

 

οσο αυτοι εκμευταλευονται καταστασεις. πες με και ρατσιστη και οτι θελεις

 

στην τελικη δεν εχω να απολογηθω για κατι. απλα σιχαινομαι τους αλβανους

 

οσο σκληρο και αν ακουγετε. αυτο με τους αρβανιτες πολυ το πιπιλανε σαν

 

καραμελα οι διανοουμενοι του κολωνακιου τωρα τελευταια διοτι δεν το

 

γνωριζω και πρεπει να το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τους αρβανιτες πολυ το πιπιλανε σαν

 

καραμελα οι διανοουμενοι του κολωνακιου τωρα τελευταια διοτι δεν το

 

γνωριζω και πρεπει να το ψαξω.

 

Εξελληνιστηκαν οι περισσότεροι από αυτους ειδικά στη Στερεά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δημοκρατικότατα οι μεταλλαγμένοι σταλινικοί της Κουμουνδούρου.μπορεις να κάνεις και το άλλο.Να μη δεχτείς να μιλήσεις μαζί μας κατηγορώντας μας ως φασιστες.Ειναι της μόδας βλέπεις

 

Ποιοι είσαστε ΕΣΕΊΣ που κατηγόρησα ως φασίστες; Έχεις δίκιο πάντως. Η πρόταση να κλείσει το νήμα ήταν ατυχής.

 

Οσο για την μόδα πίστεψε με, την ίδια ακολουθώ τα τελευταία χρόνια. Δεν μπορώ να ανεχτώ να αδικούν κάποιον ή κάποιους. Παντου υπάρχουν καλοί, κακοί, χαζοί, γαύροι, βάζελοι, φασίστες, μπολσεβίκοι, Αλβανοί, Τούρκοι, Κινέζοι, Ελληνες. Είναι όλοι ίδιοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...