Προς το περιεχόμενο

αδικία στον κόσμο...


sotoserres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλοι λεν τι ωραία που είναι η ζωή και τέτοια... αλλά πες τε μου ρε παδιά.., δεν είναι άδικο να περπατάς στο δρόμο και να σε προσπερνάει ένα κοριτσάκι 5-6 χρόνια μικρότερο με ένα ολοκαίνουργιο SONY VAIO στο κουτί και να λεει στο κινητό : " το πήρα μπαμπά, ευχαριστώ... " . Δεν είναι άδικο;;; τι ξέρει αυτό το παιδάκι και χρειάζεται και φορητό;;; ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
όλοι λεν τι ωραία που είναι η ζωή και τέτοια... αλλά πες τε μου ρε παδιά.., δεν είναι άδικο να περπατάς στο δρόμο και να σε προσπερνάει ένα κοριτσάκι 5-6 χρόνια μικρότερο με ένα ολοκαίνουργιο SONY VAIO στο κουτί και να λεει στο κινητό : " το πήρα μπαμπά, ευχαριστώ... " . Δεν είναι άδικο;;; τι ξέρει αυτό το παιδάκι και χρειάζεται και φορητό;;; ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..

 

 

Γιατί ακριβώς είναι άδικο; Αν θέλεις, τι σε εμποδίζει να το πάρεις; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι λεν τι ωραία που είναι η ζωή και τέτοια... αλλά πες τε μου ρε παδιά.., δεν είναι άδικο να περπατάς στο δρόμο και να σε προσπερνάει ένα κοριτσάκι 5-6 χρόνια μικρότερο με ένα ολοκαίνουργιο SONY VAIO στο κουτί και να λεει στο κινητό : " το πήρα μπαμπά, ευχαριστώ... " . Δεν είναι άδικο;;; τι ξέρει αυτό το παιδάκι και χρειάζεται και φορητό;;; ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ..

 

το vaio βρηκες να ζηλεψεις και εσυ?

 

Γιατί ακριβώς είναι άδικο; Αν θέλεις, τι σε εμποδίζει να το πάρεις; :?

 

οτι δεν εχει τα λεφτα ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια της αδικίας είναι ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα για αυτούς που είναι πολύ αδύναμοι για να αποδεχτούν πως οι μοναδικές 2 δυνάμεις που ελέγχουν τον κόσμο είναι η δύναμη και οι πιθανότητες -και πως και οι 2 έχουν εναλλασόμενο ρόλο ελέγχου της άλλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
το vaio βρηκες να ζηλεψεις και εσυ?

Έλα ντε!

Αυτό μου'κανε τη μεγαλύτερη εντύπωση!

 

οτι δεν εχει τα λεφτα ισως.

Η αδικία πού έγκειται;

 

Ότι δεν έχω τα λεφτά και τα έχει κάποιος άλλος;

Ότι δεν έχω δίπλα μου την Scarlett Johansson και την έχει κάποιος άλλος;

Ότι δεν είμαι ιδιοφυία και είναι κάποιος άλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε!

 

 

Η αδικία πού έγκειται;

 

Ότι δεν έχω τα λεφτά και τα έχει κάποιος άλλος;

Ότι δεν έχω δίπλα μου την Scarlett Johansson και την έχει κάποιος άλλος;

Ότι δεν είμαι ιδιοφυία και είναι κάποιος άλλος;

 

Οτί δεν είμαι ιδιοφυία ώστε να έχω τα λεφτά που θα κάνουν την Scarlet να είναι δίπλα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια της αδικίας είναι ένα ανθρώπινο κατασκεύασμα για αυτούς που είναι πολύ αδύναμοι για να αποδεχτούν πως οι μοναδικές 2 δυνάμεις που ελέγχουν τον κόσμο είναι η δύναμη και οι πιθανότητες -και πως και οι 2 έχουν εναλλασόμενο ρόλο ελέγχου της άλλης.

 

Πολύ σωστό. Αν είχε την δύναμη ή την θέληση για δύναμη (που λέει και ο Νίτσε) θα έδερνε το κοριτσάκι και θα του έπαιρνε το sony vaio :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το πρόβλημα δεν είναι η αδικία αλλά το ότι δεν έχουμε αρκετή δύναμη να βγούμε στον δρόμο και κλέβουμε μικρά κοριτσάκια. Από Sony Vaio μέχρι και γλειφιτζούρια!

Αλλά σοβαρά τώρα, αυτό δεν είναι αδικία αλλά ζήλια. Αδικία είναι να άλλα πράγματα τα οποία είναι αναρίθμητα βέβαια αλλά δεν είναι αυτό.

Το να ζηλεύουμε την τύχη του γείτονα που του έκατσε καλύτερη γκόμενα δεν είναι….

Αν και αυτό είναι μια άλλη πολύ πολύ πολύ μεγάλη κουβέντα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα αδικίας αλλά ατυχίας ή αδυναμίας. Πάντοτε (ή σχεδόν πάντοτε) υπάρχουν χειρότερες περιπτώσεις από την δική μας.

 

Τη στιγμή που ο sotoserres έβλεπε το κοριτσάκι με το sony vaio και ζήλευε υπήρχαν δίπλα του 2-3 άστεγοι ζητιάνοι που ήταν σε πολύ χειρότερη μοίρα:-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αδικία :

Περι κοινωνικής αδικίας και ηθικής αθλιότητας τα πράγματα είναι αυτονόητα σε τούτο τον αιώνα :P , σε προσωπική αδικία αξαχρειώνεσαι όπου και όταν μάταια προσπαθείς να αλλάξεις το παραπάνω. :mrgreen:

 

sotoserres @ πιάσε μια δουλειά το καλοκαίρι και παρτο . . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...