Προς το περιεχόμενο

Θρησκεία <=> Εκκλησία


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζω εδω κ αρκετες μερες - καιρο - χρονια τις αποψεις αυτων που ειναι εναντια στην Εκκλησια (προσωποποιωντας την θρησκεια ετσι) κ μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι η θρησκεια ( ο Χριστιανισμος στη προκειμενη περιπτωση) ειναι κατι σαν το διαβολο για αυτους .

 

Σκεφτομουν λοιπον τι ειναι αυτο που τους εχει κανει να την θεωρουν ετσι .

 

Ποσα ειναι πια τα προσωπικα τραυματικα βιωματα κ εμπειριες που να εχουν φτασει σε σημειο να την καταλογιζουν τοσα πολλα κακα .

 

Κ αν καποια στιγμη εξαλειφθη αυτο το ''μιασμα'' (κατ'αυτους) απο προσωπου γης, τι επιπτωσεις θα εχει σε καθε λαο η ελλειψη της θρησκειας ?

 

Το εχετε αναρωτηθει ποτε ?

Πως θα ηταν ενας κοσμος χωρις θρησκεια - πιστη ?

 

Προσωπικα θα ελεγα οτι θα ηταν το χειροτερο μελλοντικο σεναριο για την ανθρωποτητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Σκεφτομουν λοιπον τι ειναι αυτο που τους εχει κανει να την θεωρουν ετσι .

 

Ποσα ειναι πια τα προσωπικα τραυματικα βιωματα κ εμπειριες που να εχουν φτασει σε σημειο να την καταλογιζουν τοσα πολλα κακα .

 

 

πάρα πολλά. όσοι είναι κατά της θρησκείας έχουν υποστεί τουλάχιστον έναν βιασμό από κληρικό της εκάστοτε εκκλησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα ελεγα οτι θα ηταν το χειροτερο μελλοντικο σεναριο για την ανθρωποτητα.

 

Ε, όχι δα!! Παίζει να ήταν και το καλύτερο, σενάριο :twisted:

Εκτός και δεχτούμε ότι όντως είναι "το όπιο του λαού"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα ειναι πια τα προσωπικα τραυματικα βιωματα κ εμπειριες που να εχουν φτασει σε σημειο να την καταλογιζουν τοσα πολλα κακα.

 

Θεωρείς δλδ ότι πρέπει να έχεις ζήσει κάποια πράγματα έτσι ώστε να θεωρήσεις ότι ο χριστανισμός έχει επιφέρει τόσα κακά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε πρεπει να καταδικαζουμε τον κλιρικο και οχι την ιδια την θρησκεια.

Οι γενικευση ειναι αμυντικος μηχανισμος του ανθρωπινου μυαλου.

 

αυτό κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν και κανένας θεός δεν άφησε αντιπροσώπους επί της γης, θα πω κι εγώ την άποψή μου.

 

 

Η λογική τάση ενός μορφωμένου ανθρώπου είναι η αμφισβήτηση, ο σκεπτικισμός.

 

Όμως κατά τον ίδιο τρόπο είναι το ίδιο λογική η τάση ενός ημι-μορφωμένου ανθρώπου ο καθοδηγούμενος σκεπτικισμός, που οδηγεί σε αναμάσημα κειμένων αμφιβόλου προελεύσεως. Και επειδή για την Ελλάδα μιλάμε, αυτός είναι ο κανόνας.

 

Σαφώς κι εδώ υπάρχει αυτό που λέμε "κέρδος". Υπάρχουν άνθρωποι που αποκομίζουν κέρδος απ' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνη αμφισβητηση κ σκεπτικισμος η ορμωμενα απο προκαταλειψη ?

 

The end , δε μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις (εκτος αν τα 2/3 του ανδρικου πλυθυσμου εχουν σοδομιστει) .

 

Dark knight ναι . Για να υπαρχει τοση ''αντιπαθεια'' μετριοπαθως , δε μπορει να ειναι λογια του στυλ '' Μα οι εβραιοι σκοτωσαν τον Χριστο'' , αν καταλαβαινεις τι εννοω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

The end , δε μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις (εκτος αν τα 2/3 του ανδρικου πλυθυσμου εχουν σοδομιστει) .

 

 

λέγεται ειρωνεία. το ότι κάποιος σκέφτεται κάποια πράγματα παραπάνω(κατά τη γνώμη του) ΔΕ σημαίνει ότι έχει κατάλοιπα και βιώματα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είμαι της απόψεως Πασχαλιά πως ο αθεϊσμός ή ο σκεπτικισμός προϋποθέτουν αυτό που λέμε "υψηλό επίπεδο". Και επειδή εγώ δεν το βλέπω αυτό κάπου, μεταφέρω το ζητούμενο πάλι στο κεφάλαιο "παιδεία".

 

Όπως και να 'χει έχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους που δεν ξέρουν ούτε να γράφουν αλλά είναι μορφωμένοι, ενώ έχω γνωρίσει και κάποιους που στα χαρτιά είναι επιστήμονες, αλλά πιο αμόρφωτοι κι από γάϊδαρο. Τα πτυχία δεν κάνουν τους μορφωμένους, ούτε και τα σχολεία την "παιδεία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει εδω να διαχωρίσουμε κάτι. Άλλο Θρησκεία (και Εκκλησία), άλλο Πίστη. Θρήσκεια είναι η οργανωμένη μορφή πίστης, με Εκκλησιαστική ιεραρχία, συγκεκριμένα τελετουργικά, μορφοποίηση Ναών, Ιερατικόυς μηχανισμούς, με όσα καλά και κακά συνεπάγονται ολα τα παραπάνω. Πίστη είναι η κατανόηση (ή και ανάγκη για κάποιους) της ύπαρξης κάποιας ανώτερης οντότητας, η οποία είναι η δημιουργός δύναμη του κόσμου και συνηδειτή πορεία πάνω στις αρχές που αυτή επιβάλλει.

Ο Χριστιανισμός σαν Θρησκεία, δεν είναι τίποτα περισσότερο απο μία σειρά Αρχιερατείων, ένα τουλάχιστον για κάθε δόγμα του, που αντιμάχονται το ένα το άλλο με κάθε ευκαιρία, ανα τους αιώνες.

Ο Χριστιανισμός σαν Πίστη τώρα, είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό, τις αρχές και τις αξίες του, ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να συλλάβουμε και να κατανοήσουμε στο 100%.

Η αντίθεση κάποιων στην Θρησκεία, έχει να κάνει με την πολιτική της υπόσταση και όχι με τη συμβολή της σε θέματα Πίστης. Όσοι αντιμάχονται την οποιαδήποτε Θρησκεία, αντιμάχονται την αντίστοιχη εξουσία, είτε πρόκειται για ομόδοξους, είτε για αλλόδοξους, είτε ακόμα και για αλλόθρησκους. Δεν έχει σε τίποτα να κάνει με αντίθεση πάνω σε αυτό που η συγκεκριμένη θρησκεία πρεσβεύει ως εκπροσώπηση του Θείου. Αναφέρω σαν παράδειγμα οτι, αν και οι Μουσουλμάνοι μισούν το Χριστιανισμό, σαν Θρησκεία, έχουν σαν τμήμα της Πίστης τους και τον ίδιο το Χριστό, σαν τον δεύτερο τη τάξη προφήτη. Παραδείγματα παρόμοια υπάρχουν και για την Εβραϊκή Θρησκεία, σε σχέση με τη Χριστιανική ή το Ισλάμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησε μου τι θες να πεις γιατί είμαι και από ύπνο.

 

το έγραψα και στο προηγούμενο post. πιστεύω ότι η άρνηση ή η αντιπάθεια προς μια(ή πολλές) θρησκεία(-ες) ΔΕΝ έχει σχέση(εκτός εξαιρέσεων) με βιώματα και κατάλοιπα αλλά με το πόσο σκέφτεται κανείς κάποια πράγματα.

 

διευκρινίσεις:

δεν έχω πρόβλημα με την πίστη του οποιουδήποτε.

με τις θρησκείες έχω πρόβλημα.

η άποψή μου για το θεό είναι αυτή της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να πιστεύουμε ότι υπάρχουμε άπλα για να υπάρχουμε σε τούτον εδώ τον κόσμο είναι αρκετό για σένα?

Τότε γιατί παλεύουμε για την επιβίωση μας και δεν αρπάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας σαν ζώα?

Ο φόβος είναι αυτό που παρακινεί τους ανθρώπους να πιστεύουν ότι άπλα δεν είμαστε αποτέλεσμα μιας εξελικτικής πορείας ενός μικροοργανισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...