Προς το περιεχόμενο

Θρησκεία <=> Εκκλησία


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δηλαδή το να πιστεύουμε ότι υπάρχουμε άπλα για να υπάρχουμε σε τούτον εδώ τον κόσμο είναι αρκετό για σένα?

Τότε γιατί παλεύουμε για την επιβίωση μας και δεν αρπάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας σαν ζώα?

Ο φόβος είναι αυτό που παρακινεί τους ανθρώπους να πιστεύουν ότι άπλα δεν είμαστε αποτέλεσμα μιας εξελικτικής πορείας ενός μικροοργανισμού?

 

Ο φόβος είναι αυτός που επέβαλλε αρχικά τους ιερείς σαν απόλυτους πλασιέ του Θείου στον άνθρωπο. Αυτό βέβαια είχε και τα θετικά του, αν αναλογιστύμε πότε έγινε αυτό και ποια μορφή είχε η ανθρώπινη καθημερινότητα τότε. Μπήκαν κανόνες που μερικοί ακόμα και σήμερα ισχύουν. Η εξέλιξη των πολιτισμών όμως, εξέλιξε και τα Ιερατεία μαζί της, τα οποία βρήκαν ακόμα περισσότερους τρόπους να εκμεταλλεύονται το φόβο του μέσου ανθρώπου. Η Πίστη σου σε κάτι το ανώτερο, δεν είναι που σε εμποδίζει να αρπάξεις οτι βλέπεις σαν ζώο. Η Πίστη σου θα σε κάνει να κάνεις μιας μορφής υπέρβαση, όταν όλα γύρω σου θα καταρρέουν και θα είσαι στο χείλος της απελπισίας. Η Πίστη σου σου δίνει ελπίδα, δεν σου επιβάλλει κανόνες. Η Πίστη σου σε κάνει να επιβάλλεις εσύ στον εαυτό σου τους σωστούς κανόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για να καταλάβω, όταν λες "υπάρχουμε απλώς για να υπάρχουμε" εννοείς πως σε χαλάνε όσα σου προσφέρει η ζωή σου?

 

Φυσικά και όχι. Είμαι ευγνώμον για την οικογένεια μου και ότι άλλο έχω στη ζωή μου.

Άλλα θέλω να πιστεύω ότι οι σχέσεις με τους ανθρώπους δεν τελειώνουν με αυτήν την ζωή και ότι μετά το θάνατο μου άπλα δεν θα υφίσταμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το να πιστεύουμε ότι υπάρχουμε άπλα για να υπάρχουμε σε τούτον εδώ τον κόσμο είναι αρκετό για σένα?

Τότε γιατί παλεύουμε για την επιβίωση μας και δεν αρπάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας σαν ζώα?

Ο φόβος είναι αυτό που παρακινεί τους ανθρώπους να πιστεύουν ότι άπλα δεν είμαστε αποτέλεσμα μιας εξελικτικής πορείας ενός μικροοργανισμού?

 

δεν έχω πρόβλημα να το συζητήσουμε, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα του topic.

σκέψου πάντως ότι κάποτε αρπάζαμε ό,τι βρίσκαμε μπροστά μας. και αυτό δεν το άλλαξε η θρησκεία.

επίσης, σχετικά με το φόβο. ο φόβος έχει σχέση(κυρίως) με το θάνατο. και μάντεψε ποιος εμπορεύεται μετά θάνατο ζωές.

επιγραμματικά τα αναφέρω τα παραπάνω, δεν είναι η ολοκληρωμένη μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φόβος είναι αυτός που επέβαλλε αρχικά τους ιερείς σαν απόλυτους πλασιέ του Θείου στον άνθρωπο. Αυτό βέβαια είχε και τα θετικά του, αν αναλογιστύμε πότε έγινε αυτό και ποια μορφή είχε η ανθρώπινη καθημερινότητα τότε. Μπήκαν κανόνες που μερικοί ακόμα και σήμερα ισχύουν. Η εξέλιξη των πολιτισμών όμως, εξέλιξε και τα Ιερατεία μαζί της, τα οποία βρήκαν ακόμα περισσότερους τρόπους να εκμεταλλεύονται το φόβο του μέσου ανθρώπου. Η Πίστη σου σε κάτι το ανώτερο, δεν είναι που σε εμποδίζει να αρπάξεις οτι βλέπεις σαν ζώο. Η Πίστη σου θα σε κάνει να κάνεις μιας μορφής υπέρβαση, όταν όλα γύρω σου θα καταρρέουν και θα είσαι στο χείλος της απελπισίας. Η Πίστη σου σου δίνει ελπίδα, δεν σου επιβάλλει κανόνες. Η Πίστη σου σε κάνει να επιβάλλεις εσύ στον εαυτό σου τους σωστούς κανόνες.

 

Λέμε το ίδιο πράγμα. Το Ιερατίο είναι ένα όργανο που ο άνθρωπος αποδέχεται ως κοινό αντιπρόσωπο του θέου. Τα σφάλματα του είναι απο ανθρώπους και οχι εντολή θεού. Πολύ μπορούν να επικαλεστούν το ονομά του αλλα δεν σημαίνει οτι οταν το κάνουν αυτος τούς δίνει δύναμη να κανουν τις απάτες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θρησκεια ειναι μονο για τους αδυναμους. ειναι καθαρα θεμα εγωισμου να μην πιστευεις σε τιποτα και να μην προσκυνας κανεναν. κανενας ανθρωπος δεν πρεπει να

 

γονατιζει μπροστα σε κατι. γονατιζεις μονο οταν χτυπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, αν τέλειωναν σ'αυτή τη ζωή, θα φερόσουν διαφορετικά; Εγώ πάντως όχι!

 

Οχι, αλλα η θρησκεία για κάποιους είναι αυτο που τους κάνει να έχουν κάποια ηθική και δεν μιλαώ για άτομα με κάποια μόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θρησκεια ειναι μονο για τους αδυναμους. ειναι καθαρα θεμα εγωισμου να μην πιστευεις σε τιποτα και να μην προσκυνας κανεναν. κανενας ανθρωπος δεν πρεπει να

 

γονατιζει μπροστα σε κατι. γονατιζεις μονο οταν χτυπας.

 

 

Όταν πιστεύεις σε κάτι δεν το προσκυνάς, το αγκαλιάζεις και το σέβεσαι. Όταν προσκυνάς αποδέχεσαι απλά την εξουσία κάποιου πάνω σου.

 

nick[;1507054'']God.Is.Dead....

 

Δεν πέθανε, απλά δεν είμαστε πλέον άξιοι να ασχοληθεί μαζί μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick[;1507072'']Ποιος? Ο δημιουργος μας? Ποτε δεν υπηρχε...κατα τη γνωμη μου. Δεν υπαρχει δημιουργος ουτε αρχη ουτε κοσμου. (ΙΜΟ)

 

Ανδιαφέρουσα άποψη... Αλήθεια, τι ήταν αυτό που πυροδότησε τελικά το περίφημο Big Bang;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδιαφέρουσα άποψη... Αλήθεια, τι ήταν αυτό που πυροδότησε τελικά το περίφημο Big Bang;

 

Το ιδιο πραγμα που δινει το Αγιο Φως καθε Πασχα........ενα σπιρτο:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...