Προς το περιεχόμενο

Θρησκεία <=> Εκκλησία


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαντιτο , εγω δεν ειπα , ουτε εχω καταληξει σε κατι τετοιο - βασικα δεν μου περασε καν σαν ιδεα - σκεψη ή για να το θεσω καλυτερα γι'αυτο κ το παρουσιασα τοσο υπερβολικο .

 

Αν συνεβαινε κατι τετοιο θα ελεγα πασο , αλλα το θεωρω απιθανο εξ'ορισμου κ γι'αυτο κ ρωταω .

 

Οσο για τα δικα μου βιωματα , αν θες στα λεω .

Δεν τα εχω κρυφα .

Επισης δεν ειναι ψυχολογικα βιωματα . Ειναι απλα βιωματα .

 

 

( Βασικα , δεν πιστευω σε ζωδια κ αστρολογους . Ειναι η δυση με την ανατολη οσον αφορα την θρησκεια) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
@]nick[ Σύμπαν συμπυκνωμένο; Ας το δεχτούμε... Αλλά, τόση εξέλιξη, μόνο απο ένα τυχαίο άπλωμα ακαθόριστης ύλης; Δεν ρώτησα κυριολεκτικά, τι προκάλεσε την "έκρηξη", αλλά πόση πιθανότητα δίνεις στην τύχη, για να είναι αυτή που έδωσε το "πρόσταγμα", για να το πούμε έτσι, που προκάλεσε όλο αυτό που λέμε σύμπαν και την πολυπλοκότητα που το διακρίνει; Είμαι της άποψης, οτι όσο περισσότερο πλησιάζουμε στη λύση των συμπαντικών μυστηρίων, τόσο περισσότερα ερωτήματα δημιουργούνται.

 

Hm. Δεν ειπα απαραιτητο οτι υπηρξε ενα 'τυχαιο απλωμα ακαθοριστης υλης'. Το οτι στο συμπαν παρατηρειτε (χαοτικη) αρμονια δεν σημαινει απαραιτητα οτι υπαρχει καποιο ξεχωριστο ον-δημιουργος. Δεν πιστευω οτι η εξελιξη ηταν εντελως 'τυχαια', αλλα υπηρχε και ο 'random' παραγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι συνεχιζετε να πιστευτε σε παραμυθακια για να πηγαινει ο χριστουδολος σε σπα στην ελβετια , να χτιζουν ξενοδοχεια στο κολωνακι και να παιρνουν λεφτα απο την ευρωπαικη ενωση. και ολα αυτα εν ετη 2007 . α ρε ελλαδισταν ειμαστε λεει οι πιο θρησκοληπτοι στην ευρωπη. μεγαλυτερη ξεφτιλα δεν υπαρχει. και αλλα αυτα για μια θρησκεια που εχει εδραιωθει με το αιμα αθωων ανθρωπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ bandito, το να δημιουργούμε προσωποποιημένη εκδοχή αυτού που ονομάζεται θεός, αλλάχ, τάο, μανιτού, μητέρα φύση, ζωτική δύναμη, ή όπως αλλιώς θέλει ο καθένας, είναι κάτι το εντελώς ανθρωποκεντρικό.

Ας φανταστούμε κάτι, ένα μικρό παραμύθι αν θέλεις...

 

Οπως το είπες.

Παραμύθι.

Δεν είναι απόδειξη οτι υπάρχει θεός παρα μια εικασία με τεράααααααστια λογικά άλματα.

Αν θες να είσαι πιστός, έχω βαρεθεί να το λέω αυτο, μην ψάχνεις αποδείξεις.

Η πίστη ΔΕΝ θέλει αποδείξεις.

Αν μπείς σε αυτό το παιχνίδι το έχεις χαμένο απο χέρι.

Αν σου αρέσει η χριστιανική/βουδιστική/μουσουλμανική/whatever διδαχή, σε νοιάζει αν ο θεός υπάρχει ή οχι;

 

Για μένα η πίστη είναι αρνητική ακόμα και σαν λέξη. Για άλλους είναι πηγή δύναμης.

Το να λέμε οτι όλοι οι άθεοι έχουν κάποια ψυχολογικά προβληματα είναι το ίδιο με το να λέμε οτι όλοι οι χριστιανοί έχουν προβλήματα. Μπαρμπούτσαλα δηλαδή.

 

Εσύ λοιπόν πιστεύεις στην χριστιανική αγάπη, εγώ πιστεύω στην "λογική" (αν και το "πιστεύω" είναι εντελώς λάνθασμένο στην συγκεκριμένη περίπτωση).

Για μένα είναι αυτονόητο οτι όλος ο κόσμος έχει δικαίωμα να πιστεύει οπου θέλει: στον Χριστό, στον Αλάχ, στον Θορ, στο Flying spaggetti monster ή στον τεράστιο πρασινο ελέφαντα.

Εσύ, και οι λοιποί χριστιανοί που εξ'ορισμου θα έπρεπε να αγαπάτε όλο τον κόσμο, γιατί πρέπει να βγάλετε ενα κουσούρι σε όποιον δεν παει με τα νερά σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω εδω κ αρκετες μερες - καιρο - χρονια τις αποψεις αυτων που ειναι εναντια στην Εκκλησια (προσωποποιωντας την θρησκεια ετσι) κ μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι η θρησκεια ( ο Χριστιανισμος στη προκειμενη περιπτωση) ειναι κατι σαν το διαβολο για αυτους.

 

Οπως είπανε και άλλοι πριν απο μένα, αρκετοί διαχωρίζουνε την εκκλησία

από τον χριστιανισμό... συμφωνώ οτι πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός...

ο λόγος; η ΛΙΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ...

 

paschalia ήθελα να σε ρωτήσω αν έχει τύχει να διαβάσεις ένα βιβλίο

της: ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ (ΤΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ)

http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=109132

 

Οτι εκκλησιαστικό κατάλοιπο μου είχε μείνει απο τα παιδικά μου χρόνια,

εξανεμίστηκε στην ηλικία των 15, διαβάζοντας το βιβλίο αυτό... Εδώ και

χρόνια έχω καταλήξει πως ο ελληνικός πολιτισμός σταμάτησε (απότομα)

να "παράγει" πνεύμα, την περιόδο που του επιβλήθηκε ο χριστιανισμός...

 

Δεν θέλω να θίξω θέμα πίστης, γιατί θεωρώ πως η πίστη είναι σαν τις

απόψεις και τις κ*λοτρυπίδες... ο καθένας μας έχει από μία και είναι

και ευαίσθητη... γεια σου μπαρμπα-Μάριε με τα αποφθέγματά σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάγεται το ζήτημα σε μια λογική ερμηνεία; Διατυπώστε μου μια λογική πρόταση που να αποδεικνύει την παραδοχή σας.

 

Οριστε;

 

Αν η ερώτηση αφορά την λογική που επικαλέστηκα, την εφαρμόζω στην καθημερινή μου ζωή και όχι στην διαδικασία απόδειξης ή οχι του θεού.

Για το τελευταίο δεν μπορώ να αποφανθώ, και εκτός αυτού δεν μου καίγεται καρφί. Ο κος Goedel, απέδειξε οτι ακόμα και τα μαθηματικά δεν είναι συνεπή. Εκτός της υπαρξης του θεού, υπάρχουν 1 δις θεωρήματα/λογικές προτάσεις που ΔΕΝ μπορώ να αποδείξω (όπως το αν υπάρχουν μύγες ninja, αν ο paredwse είναι εξωγήινος, κτλ, κτλ).

 

Ο χριστιανικός θεός και διάφοροι άλλοι έχουν ενα σωρό παράδοξα.

Για αυτά υπάρχουν λογικές προτάσεις που αποδεικνύουν οτι δεν υπάρχει τέτοιος θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το να μου λες οτι η πιστη μου ειναι κωλος με προσβαλλει , θα σε παρακαλουσα να το σβησεις .

 

Δικαιωμα σου να θεωρεις οτι ετσι ειναι αλλα δεν σου επιτρεπω τετοιους χαρακτηρισμους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κανένας θεός δεν άφησε αντιπροσώπους επί της γης...

 

Συμφωνώ. Δε θεωρώ τον εαυτό μου θρησκευόμενο γενικά.

 

 

Η λογική τάση ενός μορφωμένου ανθρώπου είναι η αμφισβήτηση, ο σκεπτικισμός.

 

Όμως κατά τον ίδιο τρόπο είναι το ίδιο λογική η τάση ενός ημι-μορφωμένου ανθρώπου ο καθοδηγούμενος σκεπτικισμός, που οδηγεί σε αναμάσημα κειμένων αμφιβόλου προελεύσεως. Και επειδή για την Ελλάδα μιλάμε, αυτός είναι ο κανόνας.

 

...ο αθεϊσμός ή ο σκεπτικισμός προϋποθέτουν αυτό που λέμε "υψηλό επίπεδο".

 

Απλά θα πω πως το να αμφισβητείς σε θρησκευτικά θέματα και να είσαι άθεος, έχει φυσικά πολύ ισχυρές βάσεις και γενικά η αμφισβήτηση είναι πολύ θεμιτή, αλλά είναι και πολύ trendy τώρα τελευταία. Όλοι άθεοι την είδαν. (και αυτοί που το έχουν ψάξει μέσα τους, και αυτοί που δεν ξέρουν τι τους γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το να μου λες οτι η πιστη μου ειναι κωλος με προσβαλλει , θα σε παρακαλουσα να το σβησεις .

 

Δικαιωμα σου να θεωρεις οτι ετσι ειναι αλλα δεν σου επιτρεπω τετοιους χαρακτηρισμους .

 

Doing!

[τραγουδιστά]

Βάρκα στο γυαλό, βάρκα στο γυαλό, βάρκα με ζουμπούλι και βασιλικό...

[/τραγουδιστά]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[τραγουδιστά, το τελείωμα]

Παραραμ, παραραμ, παρα ραρα ραραραμ... (fade out)

[/τραγουδιστά, το τελείωμα]

 

ΥΓ: Aν επιτρέπετε κ. bandito.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το να μου λες οτι η πιστη μου ειναι κωλος με προσβαλλει , θα σε παρακαλουσα να το σβησεις .

 

Δικαιωμα σου να θεωρεις οτι ετσι ειναι αλλα δεν σου επιτρεπω τετοιους χαρακτηρισμους .

 

πιστεύω πως συζητάμε σε ένα καθεστώς ελευθερίας λόγου και έκφρασης...

αυτό δεν σημαίνει πως δεχόμαστε μόνο αυτά που λέει κάποιος και μας

αρέσουνε, αλλά και αυτά που δεν μας αρέσουνε...

 

δεν ήθελα να το πω στο προηγούμενο post μου, αλλά είναι χαρακτηριστικό

πως όταν "θίγεις" την πίστη ενός χριστιανού, τον καθιστάς ανίκανο να

συνεχίσει να συζητάει μαζί σου... και αυτό είναι πολύ ανησυχητικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα .

 

Επετρεψε μου να σου πω οτι οποιου θιξεις κατι που εχει ψηλα , το ιδιο θα αντιδρασει .

Κ αν θεωρεις οτι το να λες κωλο την πιστη μου ειναι απλο θιξιμο , τοτε καπου υπαρχει χασμα μεταξυ της εννοιας κ του πως το αντιλαμβανεσαι .

 

Εστω κ αν το εστιαζεις αποκλειστικα στους χριστιανους .

 

Κ οντως κοβεται καθε σχεση κ συνομιλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...