Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα mountain bike!!!


metalmike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τα GT δεν έχουνε τέτοια εγγύηση...είχαμε σπάσει αρκετά στην ομάδα και ξέρω. :)
Eγω παντως οταν το πηρα μου ειπε αυτος που ειχε το μαγαζι οτι εχει εφ'ορου ζωης εγγυηση (οπως και για το ideal spark),λογικα για τον σκελετο θα μιλουσε,δεν παιζει να εννοουσε τιποτε αλλο!Τελοσπαντων,οχι πως κανω τα τρελα και θα τον σπασω αλλα ποτε δεν ξερεις!

 

Aληθεια φιλε hexstatic για τα προιοντα της SR Suntour τι γνωμη εχεις;Το gt που πηρα εχει δισκοβραχιονα και πηρουνι (xcm) της suntour!Απ'οτι διαβασα ειναι και αυτη ιαπωνεζικη σαν την shimano (απ'οτι καταλαβα ειναι αν οχι ισαξια,η αμεσως καλυτερη) και ενω η shimano προσπαθει να καινοτομησει η suntour προσπαθει να βελτιωσει τα ηδη υπαρχοντα προιοντα (καθαρη μεταφραση απο wikipedia :P )!

 

Εδω,εδω κι εδω μερικα links για την συγκεκριμενη εταιρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασα όλο το τοπικ τώρα , έχω το spark και γενικότερα τώρα ενημερώνομαι για την τεχνολογία των MTB .Μερικές ερωτήσεις από αυτα που διάβασα.

... η διαφορά σκελετου 6061 και 7005 ειναι προφανώς στο βάρος; είναι πάντα κράματα αλουμινιου και οι δύο τύποι σκελετού πόσο διαφορά έχουν δηλαδή στο βάρος;

...αυτό το τριγωνάκι του gt κάτω απο την σέλα με ποιον τρόπο εξυπηρετεί καλύτερα; έχει να κάνει με τους κραδασμούς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η διαφορά σκελετού 6061 και 7005 ειναι προφανώς στο βάρος; είναι πάντα κράματα αλουμινιου και οι δύο τύποι σκελετού πόσο διαφορά έχουν δηλαδή στο βάρος;

 

Πρόκειται για διαφορετικό τύπο αλουμινίου. Έχει διαφορά στην ποιότητα από όσο ξέρω.Τα 7005 είναι πιο ανθεκτικά.Όχι ότι τα άλλα θα σπάσουν. Μιλάμε για διαφορές που έχουν περισσότερη σημασία σε αθλητές παρά σε amateurs.Οι σκελετοί από τα ποδήλατα συνήθως σπάνε από το ζόρι που δέχονται παρά από τους κραδασμούς και τα χτυπήματα.Με λίγα λόγια ένας σκελετός 6061 δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι καλός. Είναι πολύ καλός, απλά όχι τόσο καλός όσο ο 7005.

 

Φαντάζομαι οτι αν ψάξεις στο νέτ για 6061 και 7005 θα βρείς περισσότερες λεπτομέρειες.

 

...αυτό το τριγωνάκι του gt κάτω απο την σέλα με ποιον τρόπο εξυπηρετεί καλύτερα; έχει να κάνει με τους κραδασμούς ;

Όχι δεν έχει καμία σχέση με τους κραδασμούς. Είναι πατέντα σχεδίασης τις GT για καλύτερη γεωμετρία και ανθεκτικότητα.Εμενα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ γιατί πετυχαίνουν έτσι και μικρότερο μέγεθος σκελετού στο ίδιο νούμενο σε σχέση με άλλους (γιατί και οι σκελετοί από τα ποδήλατα πηγαίνουν με νούμερα όπως τα ρούχα).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για διαφορετικό τύπο αλουμινίου. Έχει διαφορά στην ποιότητα από όσο ξέρω.Τα 6061 είναι πιο ανθεκτικά.Όχι ότι τα άλλα θα σπάσουν. Μιλάμε για διαφορές που έχουν περισσότερη σημασία σε αθλητές παρά σε amateurs.Οι σκελετοί από τα ποδήλατα συνήθως σπάνε από το ζόρι που δέχονται παρά από τους κραδασμούς και τα χτυπήματα.Με λίγα λόγια ένας σκελετός 7005 δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν είναι καλός. Είναι πολύ καλός, απλά όχι τόσο καλός όσο ο 6061.

Ως υλικό το 7005 είναι σαφώς πιο ανθεκτικό από το 6061 (έχει περίπου το 3πλάσιο όριο διαρροής και θραύσης από το απλό 6061 και αρκετά παραπάνω από το 6061-T4). Όμως είναι πιο δύσκολη η θερμική κατεργασία του, και γι'αυτό οι κατασκευαστές προτιμούν το 6061, ειδικά για «πολύπλοκα» σχήματα σκελετού. Για δεδομένο σχήμα σκελετού λοιπόν, το 7005 είναι καλύτερο, απλά είναι δυσκολότερο να φτιάξεις κάποιους σκελετούς από 7005.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apoikos έχεις απόλυτο δίκιο.Πάνω στη ζαλούρα μου μπερδεύτηκα με τα νούμερα.Όντως το 7005 είναι πιο ανθεκτικό από το 6061.Eκανα και edit το προηγούμενο post για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο.Sorry about that.

 

Τώρα για κάποιο περίεργο λόγο η Cannondale που προσωπικά αν και έχω GT την έχω σε πολλή μεγάλη υπόληψη (μια μέρα θέλω να πάρω ένα cannondale) χρησιμοποιεί 6061-Τ6 σε αντίθεση με τα παλιότερα GT που είναι 7005. Και ειναι και πανάκριβα τα ποδήλατα τις.Τώρα το τι παίζει δεν μπορώ να καταλάβω. Ίσως το 6061 να είναι πιο "ελαστικό" έτσι ώστε να μην ανοίγουνε οι σκελετοί πιο εύκολα, δεν ξέρω.

 

Βρήκα και ένα ενδιαφέρον άρθρο.Θα κάτσω κάποια στιγμή αργότερα να του ρίξω μια ματια.Aluminum frames -- 6061 vs 7005 -- differences explained, heat treating recipies given

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτό το τριγωνάκι του gt κάτω απο την σέλα με ποιον τρόπο εξυπηρετεί καλύτερα; έχει να κάνει με τους κραδασμούς ;
Μου ειπε ενα παλικαρι οτι το τριγωνακι αυτο σου δινει ψευδαισθηση πισω αναρτησης αλλα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε ενα παλικαρι οτι το τριγωνακι αυτο σου δινει ψευδαισθηση πισω αναρτησης αλλα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο!

 

Όχι σε καμια περίπτωση δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HexStatic & apoikos επειδή βλέπω οτι είσται "παλαιοι " :P , λίγα λόγια για την σέλα ( :-? ) και την ποδηλατική βερμούδα (μαξιλαράκια , τι μάρκα που κτλ ) .

Εντάξει έκανα search σε άλλα φόρουμ και βρήκα διάφορα αλλά μιας και έχουμε τουτο το thread και βλέπω οτι ξέρετε....

 

Αυτό που με κούφανε εντελώς όμως είναι οτι βρήκα βερμούδες σχεδόν στην μισή τιμή του ποδηλάτου μου !!!! :-o Για την σέλα τα ίδια , βρίσκομαι ακόμα σε πειραματικό στάδιο μέχρι να ελαφρώσει ο ...κώλος μου, δηλαδή παίζω με το ύψος του παλουκόσελου :P , και την ρύθμιση μπρος πίσω της σέλας.

 

Βασικά ποιά ειναι η πιο βολική θέση για εσάς , σε σχέση με την σέλα όχι κατα ύψος αλλά οριζόντια ; Πχ όταν οι αγκώνες-πιάνοντας το τιμόνι - είναι τεντωμένοι , ελαφρώς λυγισμένοι; (έτσι για να καταλάβω περίπου πιο σημείο των ισχύων πρέπει να ακουμπάει στην σέλα και που ...

Για το ύψος της σέλας ξέρουμε , για το ύψος όμως του τιμονιού; που πρέπει να είναι; Να το ρυθμίσω σε σχέση με τι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σέλα.Τίποτα δεν είναι standart. Το που θα τοποθετήσεις την σέλα έχει άμεση σχέση με τον σωματότυπο σου και τι γεωμετρία και το νούμερο του ποδηλάτου σου.

 

Κοινώς δεν μπορώ να σου πω ποσο ψιλά να την βάλεις και ποσο πίσω, μπροστά η τι κλίση να έχει.Όσο αφορά το ύψος τις μονο μπορώ να σου πω ότι όταν το πόδι σου βρίσκεται στο χαμηλότερο σημείο στο πετάλι δεν θα πρέπει να είναι τελείως τεντωμένο, αλλα ούτε λυγισμένο πολυ.Αν είναι λυγισμένο θα κουράζεσαι και θα γαμήσεις τα γόνατα σου. Αν είναι τεντωμένο τέρμα δεν θα μπορείς να κανεις ποδήλατο.

 

τώρα παίζουνε διαφορες σέλες με διαφορα σχέδια και πατέντες με gell και διαφορα κούλα για να μην αποκτήσεις πρόβλημα με τον προστάτη σου, αλλα νομίζω ότι είναι υπερβολές.Αν κανεις πρωταθλητισμό ίσως αλλα για το χαβαλέ σου λίγο δύσκολο να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα.

 

Για το ρουχισμό. Είναι το A και το Ω.ναι όντως τα ποδηλατικά παντελονάκια είναι πανάκριβα αλλα πίστεψε με αξίζουν τα λεφτά τους. Μπορείς να βολευτείς με κάτι ενδιάμεσο χωρίς να ξοδέψεις μια περιουσια.

 

Και ναι όντως παίζει ρολο το παντελονάκι. Όταν φορέσεις και κανεις ποδήλατο με αυτό θα με θυμηθείς. Και όχι μονο το παντελονάκι αλλα τα η μπλούζα και τα γάντια και όλα.

 

Από μάρκες εμενα μου αρέσουνε παρα πολυ τα Pearl Izzumi.Έχει και πολu ακριβά, έχει και σε λογικές τιμές.Μια άλλη πολu καλή αλλα πανάκριβη εταιρία είναι η Assos Όλα τα λεφτά η Assos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...