Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένας φίλος μου ψάχνει να αγοράσει καινούρια βιντεοκάμερα(του χάλασε η παλιά)

Και θέλω προτάσεις από γνωστες του είδους.

Λοιπόν το παλικάρι διαθέτη μέχρι 500-600 ευρώ.

κολλάει στο είδος τις κάμερας που θα πάρει.

Δηλαδή να χτυπήσει μια καλή mini DV.

Να χτυπήσει μια DVD που γραφει σε δισκάκια dvd-r η dvd-rw,η να πάρει με σκληρό δίσκο και καρτούλα SD?

Επειδή δεν το κατέχω προσωπικά το άθλημα και πολύ καλά θέλω τεκμηριωμένες απόψεις με πλεονεκτήματα του ενός τύπου έναντι του αλλου.

Αν είναι δυνατόν και κάποια καλά μοντέλα

THANKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχει/ασχολείται με pc? Αν όχι, τότε φθηνή=miniDV ακριβή=DVD

Aν ναι, τότε με σκληρό δίσκο και κάρτες SD :), για προφανείς λόγους επεξεργασίας και ελευθερίας κινήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει/ασχολείται με pc? Αν όχι, τότε φθηνή=miniDV ακριβή=DVD

Aν ναι, τότε με σκληρό δίσκο και κάρτες SD :), για προφανείς λόγους επεξεργασίας και ελευθερίας κινήσεων.

 

 

Nai apo pc ta paei kala.

Akoma kala ta paei kai me dvd authoring.

Protineis diladi me HDD oste na einai etima ta video xoris na xriazete metafores apo camera se pc etsi?

Profanos me USB h firewire ta pernaei etima sto pc kai pane gia simpieseis etc..etc..

Apo piotita ti lene oi engrafes afton ton kameron me disko?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai ok xero oti i piotita ton mini DV einai poli kaliteri apo tis ales dioti einai se asimpiesti morfi.

Alla otan perasti sto pc se dvd logika tha xasi piotita.Tis DVD kai oi HDD pos tis vlepete piotika?

Pia yperisxiei piotika Oi dvd h oi Skliroi?.

Opoios exei re magges kapia DVD h HDD as mou pei ligo endiposeis.

Einai efxaristimenos apo apopsi piotitas.

Peste kanena modelo na rixoume kanena mati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι miniDV είναι συμπιεσμένες, αλλά σε μικρό βαθμό και έτσι θεωρούνται ότι έχουν την καλύτερη ποιότητα εγγραφής.

ΑΛΛΑ για να τις μετατρέψεις σε DVD πρέπει να τις συμπιέσεις και με 2 περάσματα σίγουρα έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Στο σπίτι έχω DVD recorder με σκληρό και έχω κατα-εντυπωσιαστεί με στην ευκολία, την αμεσότητα, την απαλλαγή από το άγχος "φτάνει, δεν φτάνει η κασσέτα", μήπως γράψω πάνω σε κάτι άλλο, τον άπειρο χρόνο (80 ώρες)....

Εκεί βέβαια η ποιότητα μειώνεται γιατι η συμπίεση γίνεται real time και σε ένα πέρασμα. Βέβαια η διαφορά στην ποιότητα είναι μόνο για τους "ψαγμένους" και ένα κοινό μάτι δεν θα "δει" τις διαφορές.

 

Με δισκάκι δεν αξίζουν γιατί έχουν την "χαμηλή" ποιότητα της άμεσης συμπίεσης και περιορισμένο χρόνο εγγραφής με μοναδικό πλεονέκτημα το "γράφω και την άλλη στιγμή το παίζω στο DVD player, στην θεία μου"

 

Εγώ λίγο πρίν το καλοκαίρι θα χτυπήσω χωρίς δίλημα μια με σκληρό (έχω μία με κασσέτα), για την αφάνταστη ευκολία που παρέχει.

Αν ήταν να πάρω τώρα θα κοιτούσα την

Sony DCR SR190E στα 720? ή την

Sony DCR SR50E στα 500?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fwtonio

File mou se efxaristo poli gia tis plirofories pou edoses poli xrisimes.

Apo oti vlepo paidia genika oi DVD den exoun axizoun apo apopsi piotitas.

Kai apo times vlepo oti exoune diafora peripou sta 100-150 ? apo tis HDD.

Pandos to filaraki mou katelixe se HDD meta apo afta pou akouse kai ide apo edo mesa.

Kai singekrimena se afti edo:

http://cgi.ebay.de/JVC-CAMCORDER-GZ-MG131-GZ-MG-131-30-GB-FESTPLATTE_W0QQitemZ190091737258QQihZ009QQcategoryZ124853QQcmdZViewItem

 

Ti leei paidia axizei ta lefta tis h yparxoune kai pio kales?

To site einai apo Germaniko Ebay.

Kaneis alos kapia gnomh?

THANKS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polidis, αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα, είπαν και τα παιδιά παραπάνω: DV είναι η λύση. Αν και όταν βγουν μοντέλα HDD >= 60GB που γράφουν σε DV format, τότε μάλιστα, το πράγμα αλλάζει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polidis, αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα, είπαν και τα παιδιά παραπάνω: DV είναι η λύση. Αν και όταν βγουν μοντέλα HDD >= 60GB που γράφουν σε DV format, τότε μάλιστα, το πράγμα αλλάζει...

 

File den einai gia mena h camera kai to kolitari mou endaxei den einai kai toso psiras apo plevras piotitas.

Psaxnei mia kali camera me skliro(katelikse eki telika)

Pou tha exei ikanopiitiki piotita (na vleponde diladi oi lipseis tou)engrafeis kai den xeri ti pezete me aftes tis cameres.

Opios exei re pedia me skliro as mou pi endiposeis ligo oste na proxorisoume se amesi agora.

Exoume di se poli kales times se Ebay kai den theli na tis xasei.

 

@fwtonio

File aftes oi JVC ti lene kales?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά.

Δεν θα είναι κακές, αφού η jvc είναι η πρώτη που εβγαλε καμερες με σκληρό.

Βέβαια εγω, στις κάμερες εμπιστευομαι την Sony.

Από εκεί και πέρα διαβάζεις προσεκτικά τα χαρακτηριστικά τους και διαλέγεις σύμφωνα με αυτά που θέλεις.

πχ οι jvc έχουν μεγαλήτερο zoom από τις sony (στα ίδια λεφτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά.

Δεν θα είναι κακές, αφού η jvc είναι η πρώτη που εβγαλε καμερες με σκληρό.

Βέβαια εγω, στις κάμερες εμπιστευομαι την Sony.

Από εκεί και πέρα διαβάζεις προσεκτικά τα χαρακτηριστικά τους και διαλέγεις σύμφωνα με αυτά που θέλεις.

πχ οι jvc έχουν μεγαλήτερο zoom από τις sony (στα ίδια λεφτα)

 

Nai ondos afto vlepoume psaxnondas.

Oi sony exoune maximum 20x zoom alla me piotiko fako(carl zeiss)

Eno apo tin ali oi JVC exoune kai 34x kai 40x zoom.

Xeris pou kolame.

Stin praxei kolame.Prepi na doume me ta idia mas ta matia tin piotita.

Giafto eipa opios exei tetia camera as pei ligo endiposeis oste na min girizoume apo magazi se magazi kai vlepoume mia-mia tis cameres pos travane.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia Pedia. Kainourgios Edw. Eimai Kai Egw Sto Psaksimo Gia Thn Agoras Kameras. Poso 400 - 600 Euro. Thn Thelw Kyrios Gia Na Kanw Videakia Monos Mou Ston Ypologisti. Eimai Anamesa Se Mini Dv Kai Hdd. Ti Protinete Gia Thn Sygekrimenh Xrisimothta?

Sthn Arxh Hmoun Gia Mini Dv Alla Twra Koitaw Kai Hdd Oste Na Mhn Petaksw Ta Lefta Mou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια (..μεγάλη) ερώτηση που είμαι νέος στον χώρο της βιντεοκάμερας και με "αγγαρέψανε" να βρώ μία: έχω ένα επιτραπέζιο dvd recorder pioneer που δεν έχει είσοδο dv, μόνο s-video, μια lcd 1368x768p και δεν έχω υπολογιστή (λέμε τώρα..) Τι sony κάμερα παίρνω (χωρίς οικονομικό περιορισμό)? Απ' ότι έχω καταλάβει η λύση είναι μία που γράφει σε dvd όπως η HDR-UX3E. Τα dvd που θα καίει όταν θα παίζουν στο dvd-recorder, θα μου δίνουν εικόνα 1430k, ή θα με περιορίζει (βέβαια με νοιάζει να έχω στο αρχείο μου υψηλής ανάλυσης βίντεο για ..μελλοντική χρήση)? Γίνεται fullHD μόνο με το AVCHD format, που δεν ξέρω αν είναι συμβατό με τα player(??)..Το dvd που θα γράψει, στο recorder θα παίζει απλή ανάλυση(720x576)?Πόση ώρα video υψηλής ανάλυσης χωράει περίπου? Η hdmi θύρα έχει πολλά ..ψωμιά ακόμη, η ενδέχεται να αλλάξει σύντομα(για να μην την πληρώνω τζάμπα)? Καλύτερα minidv ή dvd,γιατί είδα κάτι καινούριες sony, με format AVCHD και minidv. Εχουν σημαντική διαφορά τα δισκάκια απο τις κασέτες σε τιμή και χωρητικότητα? HDR-UX3E, DCR-DVD506E, ή DCR-DVD406E?Αν κάποιος ασχοληθεί και απαντήσει, θα με βοηθήσει αρκετά,και τον ευχαριστώ προκαταβολικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη Sony sr50e..

Από ποιότητα δεν είναι τίποτα τρομερό..

Ο δίσκος βολεύει εάν θες να μεταφέρεις τα video γρήγορα σε pc..

Το αρχείο που καταγράφει είναι σε .mpg..

Ένα μειονέκτημα είναι οτι δεν έχει αυτό το κλασσικό σκόπευτρο που βάζεις το μάτι σου και πρέπει να βλέπεις απο την οθόνη κάτι που δυσκολεύει τη λήψη ειδικά σε φωτεινούς εξωτερικούς χώρους και ξοδεύει και περισσότερη μπαταρία..

Όσο για τη λήψη φωτογραφίας με 1 mp είναι πραγματικά χάλια...Τα κινητά βγάζουν πολύ καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...