Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

JVC MG505 και καθαρισες για μια ζωη αν θες τη γνωμη μου.3CCD 30gbHDD και 4,45MP στο video.Τι αλλο μπορει να θελει κανεις απο καμερα...

 

Me xalaei i timi proton.

Giati kanei pano apo 800?

kai 2on to zoom.

10x optiko zoom an den kano lathos einai poli ma poli ligo.

An doseis file mou mia 1000ra perneis poli pio kali cam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδή την "ποιότητα" πολύ την τραγουδήσαμε, έχω να πώ τα εξής:

 

Υπάρχει κανείς που να rippάρει τα audio cd ασημπίεστα επειδή έχουν καλύτερη ποιότητα από τα mp3;

 

Να γεμίζει τον φορητό του media player με ασυμπίεστα κομμάτια και όχι με mp3;

 

Υπάρχει κανείς που θα έπερνε φωτογραφική μηχανή με φίλμ ακόμα και έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες από μία ψηφιακή;

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για καθαρά ερασιτεχνική χρήση, δεν θα πρέπει να "κολλάμε" στην ποιότητα. Ναι η κασσέτα δίνει ένα 5-10% καλήτερη ποιότητα σε εινόνα. Ποιός θα τη "δεί" και ποιος θα καταλάβει την διαφορά...Νομίζω οτι η ευκολία χρήσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

 

Την τελευαία δεκαετία όποιος περιμένει, για την αγορά ηλεκτρονικού προιόντος, σίγουρα βγαίνει κερδισμένος. Το ζητούμενο δεν είναι όμως αυτό, γιατι τότε δεν θα αγοράζαμε τίποτα (bad for the business).

 

Για εμένα αν κάποιος θέλει κάμερα εδώ και τώρα, και διαθέτει πάνω από 500€, αλλά και υπολογιστή, πρέπει να πάρει με σκληρό.

 

Το οπτικό ζουμ x10 δεν είναι λίγο, και δεν είναι τυχαίο ότι οι κορυφαίες κάμερες κάθε εταιρίας "περιορίζονται" σε αυτό. Από εκεί και πάνω έχεις μεγάλο πρόβλημα αστάθιας (ακόμα και με τους σταθεροποιητές) που λύνεται μόνο με την χρήση τρίποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πηρα χθες απο Πλαισιο την SONY SR72 με σκληρο δισκο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=46700194&product=937290

 

 

937290.gif

 

Aλλα σημερα την πηγα πισω.Ποιοτητα εικονας χαλια και η μεταφορα του video στο pc ειχε πολλα κοληματα ισως λογω του οτι η συνδεση ηταν με usb ...Χωρις δευτερη κουβεντα την πηγα πισω και πηρα την Sony HC5E HD

 

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=46700157&product=925306

 

925306.gif

 

 

 

Καμμια σχεση !!!! Αψογη και με firewire εξοδο ...Φυσικα καμμια σχεση και τα ευροπουλα της...

 

Η καμερα ειναι HD αλλα δοκιμασα να γραψω σε απλη κασετα (15 ευρω τα 5 κομματια) .

 

Αν γραψω σε HD κασσετα θα δω πιο μεγαλη διαφορα σε τηλεορασεις plasma - lcd αλλα οχι HD ???

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, με γεια η HD. Φαίνεται κορυφή από τα specs, αλλά τί στο καλό; 1000Ε έδωσες! Αν την δουλέψεις αρκετά και μάθεις τα τερτίπια της, γράψε και ένα μικρό review στο αρμόδιο section, τα θέματα σχετικα με βιντεοκάμερες πάντα έχουν κίνηση και νομίζω θα βοηθήσει πολύ κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολίδη, μια και ο φίλος σου σκοπεύει να δώσει μέχρι 500-600€, μια πολή καλή λύση είναι η Panasonic NV-GS180.

Για τσέκαρε την: http://www.shop21.gr/product/product.hel.asp?pfid=24402&prid=24743. Μάλιστα γλιτώνει και λίγα φράγκα.

Ψαχνόμουν κι εγώ για βιντεοκάμερα κι ήμουν έτοιμος να την τσιμπήσω, όμως τελικά δεν αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, με γεια η HD. Φαίνεται κορυφή από τα specs, αλλά τί στο καλό; 1000Ε έδωσες! Αν την δουλέψεις αρκετά και μάθεις τα τερτίπια της, γράψε και ένα μικρό review στο αρμόδιο section, τα θέματα σχετικα με βιντεοκάμερες πάντα έχουν κίνηση και νομίζω θα βοηθήσει πολύ κόσμο...

 

 

Ευχαριστω φιλε μου....Τωρα με τις διακοπες κατι θα τραβηξω και θα γραψω.Η επιλογη κασετας (απλη ή HD) με προβληματιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gianni megia i kenouria sou kamera kai kala travigmata.

Opos sou ipa kai pio pano sto thema oi HDD den kanoun apo apopsi piotitas an eise psiras me tin piotita.

Kai na pou vgika alithinos.

Tespa afti nomizo oti einai poli kali epilogi alla den nomizo na deis esthiti diafora se HD kasetes apo normal alla i diafora einai sto pou tha ta deis afta pou travas.

An ta deis se HD TV h piotita tis tha einai aristi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gianni megia i kenouria sou kamera kai kala travigmata.

Opos sou ipa kai pio pano sto thema oi HDD den kanoun apo apopsi piotitas an eise psiras me tin piotita.

Kai na pou vgika alithinos.

Tespa afti nomizo oti einai poli kali epilogi alla den nomizo na deis esthiti diafora se HD kasetes apo normal alla i diafora einai sto pou tha ta deis afta pou travas.

An ta deis se HD TV h piotita tis tha einai aristi.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου...Για την ωρα οι tv που εχω ειναι μια 42αρα plasma sony και οι αλλες απο 15-20 ιντσες lcd.Εχω και δυο crt ακομα...Μια 20αρα και μια 26αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας τι γράφει στο manual της κάμερας.

Με πόση ανάλυση γράφει σε απλή κασέττα (φαντάζομαι 720 χ 560 = 0,4 MP) και με πόση σε HD κασέττα (φαντάζομαι 1920 χ 1080 = 2 MP).

 

Αν ισχύουν τα όσα φαντάζομαι τότε με σιγουριά θα έλεγα HD και πάλι HD.

 

Γράφοντας με την κάμερα που έχω (SONY SR290) παρατήρησα ότι βρίσκω πολύ καλές "φωτογραφίες" και "πόζες" σε καρρέ του βίντεο. Δυστυχώς όμως η ανάλυση είναι μικρή, και παρόλα αυτά έχω εκτυπώσει φωτογραφίες και ήταν αρκετά καλές.

 

Από την άλλη, έδωσες 1099? και σκέφτεσε την κασέττα;

Πες οτι κάνεις μια επένδυση για το μέλλον (3-4 χρόνια), τότε που θα γεμίσει ο τόπος με Full HD εσύ θα έχεις το υλικό για να το απολαύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη, έδωσες 1099 και σκέφτεσε την κασέττα;

Πες οτι κάνεις μια επένδυση για το μέλλον (3-4 χρόνια), τότε που θα γεμίσει ο τόπος με Full HD εσύ θα έχεις το υλικό για να το απολαύσεις.

 

 

Σωστοτατος φιλε μου...Αξιζει η ...επενδυση σε HD κασσετα λοιπον !!!!Αν ομως την κασσετα την γραψω σε dvd τωρα δεν θα χασει ποιοτητα ????

 

Ναι σε 1080 γραφει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοτατος φιλε μου...Αξιζει η ...επενδυση σε HD κασσετα λοιπον !!!!Αν ομως την κασσετα την γραψω σε dvd τωρα δεν θα χασει ποιοτητα ????

 

Panda xanei Gianni

Otan kati to kaneis epanengrafi panda eise xamenos apo apopsi piotitas alla sto mati den tha katalaveis kai polu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panda xanei Gianni

Otan kati to kaneis epanengrafi panda eise xamenos apo apopsi piotitas alla sto mati den tha katalaveis kai polu.

 

 

Ευχαριστω...Αλλο να χασει 10% και αλλο 30% ομως φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η ποιότητα πέφτει στο dvd....

Αλλα διατηρώντας την πρωτότυπη κασσέτα, στο μέλλον θα μπορέσεις να την περάσεις σε blue ray ή σε hd-dvd, χωρίς να χάσεις την ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η ποιότητα πέφτει στο dvd....

Αλλα διατηρώντας την πρωτότυπη κασσέτα, στο μέλλον θα μπορέσεις να την περάσεις σε blue ray ή σε hd-dvd, χωρίς να χάσεις την ποιότητα.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου....Το ιδιο ακριβως μου ελεγε πριν λιγο στο τηλεφωνο φιλος φωτογραφος απο Κρητη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως προσέχετε γιατί οι εταιρίες βάζουν το σήμα FullHD και στην πραγματικότητα είναι 1080i,και όχι 1080p...

Έχει μεγάλη διαφορά...

Πραγματική FullHD κάμερα στην αγορά δεν υπάρχει σε λογική τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...