Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι minidv εχουν καλυτερη ποιοτητα γιατι η εικονα ειναι σε format dv που ειναι ασυμπιεστο σε αντιθεση με τις hd που εχουμε να κανουμε με mpeg2 που ειναι συμπιεσμενο.....

 

Το DV video stream δεν είναι ασυμπίεστο. Είναι συνήθως μεγαλύτερου bitrate από το MPEG2 που χρησιμοποιούν οι αντίστοιχες βιντεοκάμερες. Αν μπορούσες να ρυθμίσεις το bitrate στις τελευταίες ίσο με το μέσο όρο των DV, πέρα από την πλέον πολύ μικρότερη χωρητικότητα σε mins του σκλ.δίσκου, θα είχες τεράστια δυσκολία να ξεχωρίσεις ποια έχει καλύτερη εικόνα (εκτός αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στα οπτικά).

 

Ένα ακόμη πλεονέκτημα του DV είναι ότι χειρίζεται καλύτερα τα keyframes, επιτρέποντας μεγαλύτερη ακρίβεια στο κόψιμο σκηνών.

 

Ο κανόνας γενικά στην επεξεργασία βίντεο λέει ότι κάνεις σύλληψη εικόνας σε όσο λιγότερο συμπιεσμένο σήμα μπορείς και εκ των υστέρων κωδικοποίηση στο target format και filesize που σε ενδιαφέρει. Η λογική των HDD/DVDRW καμερών που χρησιμοποιούν MPEG2 είναι πιο «κονσουμεράδικη»: Κάνεις finalize το δισκάκι ή φτιάχνεις από το MPEG2 του σκλ.δίσκου άμεσα χωρίς επανασυμπίεση το δισκάκι, και παίζει χωρίς πολλά-πολλά σε DVD players...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδια διαβασα αυτα που λετε αλλα δεν καταλαβα γιατι οι miniDV εχουν καλυτερη ποιοτητα απο αυτες με σκληρο δισκο...Για βοηθηστε.Ευχαριστω.Μια με HD και firewire σε τι τιμη βρισκεται ????

 

 

Gianni an pas na deis monos sou to apotelesma tis miniDV me tin Hdd tha katalaveis tin diafora stin piotita.

Alla endaxei afto einai sxetiko an den eise toso psiras me tin piotita kai den se endiaferi tote pas se HDD alla me tin proipothesi na ta skaseis xondra.

Emeis oso psaxame den vrikame kamia pou na exei firewire alla den se xalaei afto dioti kai me USB2 i metafora einai exisou grigori.

Alla xeris pou endopizo ego to spastiko ris ypotheseis?

Oti tin epexergasia den tin glitoneis stin teliki giati pali tha xriasti na enoseis ola afta pou pou ekanes REC STOP giati sta dinei se komatia i Hdd.

Ara to mono pleonektima einai i grigori metafora kai tipote allo.

Simvouli mou einai na perimeneis na pesoune oi times h na vgoune kainouria modela me skliro kai na einai foul HD kai eki tha deis piotita.

Ektos kai an thes na doseis kana 1500 ? tora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ώρα περίπου κρατάνε οι μπαταρίες των ψηφιακών καμερών ?

 

 

Στην δικη μου Sony που πηρα πριν 3 χρονια η δικη της πολυ λογο...Καπου στην μισυ ωρα.Κι ετσι εδωσα αλλα 100 ευρω και πηρα μια αλλη (Sony κι αυτη) που κραταει 2 ωρες περιπου.

Δεν ξερω αν εχουν διαφορα σε αυτες με τον σκληρο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telika pou katelixes Gianni?

 

Πόση ώρα περίπου κρατάνε οι μπαταρίες των ψηφιακών καμερών ?

 

Oi miniDV apo oso gnorizo(oi kenouries) kratane to poli 1 oritsa.

Alla opios travaei poli prepi na exei kai mia akoma reserva mazi tou.

Mia mpataria den ftanei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την DCR-HC85E miniDV με αισθητηρα 2MP και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, η εικονα οταν την βλεπεις κατ ευθειαν στην τηλεοραση ειναι κορυφαια!

Για περασμα σε pc σιγουρα firewire(i-link ειναι το ονομα που του δινει η sony)

πολυ πιο γρηγορο και ποιοτικο περασμα σε pc απο το usb. Βεβαια μην περιμενεται να δειτε την ποιοτητα που βλεπετε στην τηλεοραση καθως γινεται συμπιεση

Εδω θα θελα να πω πως για την επεξεργασια της εικονας τωρα χρειαζεται οσο το δυνατον πιο δυνατο pc γιατι πραγματικα του αλλαζει τα φωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον παραμενω σε αυτη που εχω Sony minidv στα 0,8 megapixel.

 

Oreos perimene ligo akoma giati erxonde oi HD kai meta tha theliseis oposdipote na paris mia tetia kai tha vgeis dipla xamenos.

Aloste oi cameres me HDD den lene kai pola an exereseis tin efkoli metafora sto pc ton arxeion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aloste oi cameres me HDD den lene kai pola an exereseis tin efkoli metafora sto pc ton arxeion.

 

 

Και με ποιά προγράμματα δουλεύεται στον υπολογιστή το υλικό ?

 

Αν κάποιος έχει με σκληρό ας γράψει πόση ώρα του κρατάει η μπαταρία

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oti tin epexergasia den tin glitoneis stin teliki giati pali tha xriasti na enoseis ola afta pou pou ekanes REC STOP giati sta dinei se komatia i Hdd.

 

Την γλιτώνεις, και μάλιστα κερδίζεις και τον χρόνο συμπίεσης του video.

 

Εστω οτι γράφεις ένα vide-άκι των ~30 λεπτών που αποτελείται από 6 κομμάτια των ~5 λεπτών. Απλά επιλέγεις την σειρά με την οποία θέλεις τα κομμάτια αυτά, πατάς το rec και σε λίγα λέπτά έχεις ετοιμο dvd και το βλέπεις στο σαλόνι.

 

Αλλίως, κατέβασε το vide-άκι στον σκληρό αρα ~30 λεπτά, βάλε τον υπολογιστή να κάνει την μετατροπή σε dvd (από 30 λεπτά εώς κάτι ώρες ανάλογα τον επεξεργαστή) και μετά θα το δείς στο σαλόνι....

 

Το κέρδος από τον σκληρό είναι η ταχύτητα (βλέπε παραπάνω), η αμεσότητα (πατάς Rec και γράφεις), ο μεγάλος χρόνος εγγραφής (10 ώρες με μέγιστη ποιότητα).

 

Το μειονέκτημα στην ποιότητα εικόνας για εμένα, που έχω και Matchline Philips, είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα θετικά και γι' αυτό πήρα την SONY SR290 (40GB, 6.1 MP φωτογραφία και 3.4 την στιγμή που γράφεις βίντεο, 807€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή:

 

Μέγιστη ποιότητα και οικονομικές κάμερες --> mini DV (δεν είναι ασυμπίεστο, απλά έχει πολύ μικρή συμπίεση, νομίζω στο 1/5). Επίσης το DV έχει καλύτερη διαχείρηση των frames στο κόψε-ράψε σκηνών κατά την επεξεργασία..

 

Μέγιστη ευκολία (αν δεν μπλέκεις με PC, αλλά θέλεις να το βλέπεις άμμεσα στο DVD player σου) --> κάμερα με DVD. Εντελώς κονσουμεράδικη και απλή λύση.

 

Μεγάλη ευκολία, πολλές ώρες εγγραφής, γρήγορο πέρασμα σε PC --> κάμερα με HDD.

 

 

Αυτό που δεν ξέρω, είναι αν οι κάμερες με HDD κάνουν καλύτερη συμπίεση και αν έχουν καλύτερη ποιότητα από αυτές με το DVD... Αν οι πρώτες χρησιμοποιούν συμπίεση MPEG4 πιστεύω θα υπερτερούν..

 

Η περίοδος είναι μεταβατική.. Όποιος μπορεί να περιμένει θα κερδίσει (εκτός από αυτόν που βολεύεται αυτή τη στιγμή με mini DV, που είναι και ώριμη τεχνολογία πλέον και οι τιμές έχουν φτάσει πολύ χαμηλά). Το μέλλον νομίζω είναι από πλευράς κωδικοποίησης του βίντεο στο AVCHD και απο πλευράς μέσων αποθήκευσης στους νέους σκληρούς δίσκους χωρίς κινητά μέρη (που ήδη έχουν κάνει την εμφανισή τους στα Ultra Mobile Laptops, και πιστεύω ότι θα περάσουν και στις κάμερες και κάποια στιγμή και στα PC μας!!) σε συνδιασμό με ταχύτατες κάρτες μνήμης... Φανταστήτε ότι έτσι θα έχουμε τρομέρή ποιότητα και ταυτόχρονα πολύ μικρές κάμερες, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και μεγαλύτερη αντοχή στα πεσίματα... Του χρόνου ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γλιτώνεις, και μάλιστα κερδίζεις και τον χρόνο συμπίεσης του video.

 

Εστω οτι γράφεις ένα vide-άκι των ~30 λεπτών που αποτελείται από 6 κομμάτια των ~5 λεπτών. Απλά επιλέγεις την σειρά με την οποία θέλεις τα κομμάτια αυτά, πατάς το rec και σε λίγα λέπτά έχεις ετοιμο dvd και το βλέπεις στο σαλόνι.

 

Αλλίως, κατέβασε το vide-άκι στον σκληρό αρα ~30 λεπτά, βάλε τον υπολογιστή να κάνει την μετατροπή σε dvd (από 30 λεπτά εώς κάτι ώρες ανάλογα τον επεξεργαστή) και μετά θα το δείς στο σαλόνι....

 

Το κέρδος από τον σκληρό είναι η ταχύτητα (βλέπε παραπάνω), η αμεσότητα (πατάς Rec και γράφεις), ο μεγάλος χρόνος εγγραφής (10 ώρες με μέγιστη ποιότητα).

 

Το μειονέκτημα στην ποιότητα εικόνας για εμένα, που έχω και Matchline Philips, είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα θετικά και γι' αυτό πήρα την SONY SR290 (40GB, 6.1 MP φωτογραφία και 3.4 την στιγμή που γράφεις βίντεο, 807?)

 

 

 

Endaxi mpori na exeis amesotita kai kerdisma xronou alla nomizo oti kai stis miniDV mporis na to peraseis to video sou otan p.x pas gia mpanaki kai na to simpieseis otan pas gia xesimo h otan pas gia ypno.

Den kathome ego na parakalao tin cam na mou ta kanei ola afta.

Ara ola afta einai to pos ta xirizete kapios.

Gia mena to apotelesma metraei o xronos den me apasxoli kai toso prokimenou na kano sosti doulia sta video mou.

 

Η περίοδος είναι μεταβατική.. Όποιος μπορεί να περιμένει θα κερδίσει (εκτός από αυτόν που βολεύεται αυτή τη στιγμή με mini DV, που είναι και ώριμη τεχνολογία πλέον και οι τιμές έχουν φτάσει πολύ χαμηλά).

 

Etsi Bravo!!!!!

Kai ego afto sistino se osous pane tora gia mia tetia agora.

Perimenete kai den tha xasete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...