Προς το περιεχόμενο

Καμιά πρόταση για ψηφιακη φωτ.μηχανή?


jonhh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
mono pou opws oi perissoteres casio exei "cradle" gia na fortizei kai na katevazei tis fwto kai egw ayto to vriskw aparadekto. an theleis na pas kapou prepei na to kouvalas mazi sou!!! oi sony ths seiras T dld pou einai epishs poly leptes kai den exoun cradle eixan m***kes sxediastes pou den to skefthkan? egw eimai poly yper twn canon, oxi oti den yparxoun kai alles kales, aplws sta lefta ths casio yparxoun kai alles etairies apokleistika fwtografikes.

 

Δεν έχεις άδικο για το cradle, προσωπικά είναι το μόνο μειονέκτημα που βλέπω στις Casio. Παρ'όλα αυτά, στα λεφτά τους και στα "κυβικά" τους (βλ. μέγεθος των Exilim σε σχέση με επιδόσεις) είναι υπεραρκετές για έναν ερασιτέχνη (όπως είμαστε οι περισσότεροι εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μεταηξυ της cazio z-1000 που λεει ο Κostassti και της Olympus μ700 ποια θα αγοραζατε?

ειμαι μεταξυ των 2 και ενδιαφερομαι για ερασιτεχνικη φωτογραφιση και κυριως να ειναι σταθερες οι φωτο που παιρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dystyxws den einai toso aplo. h olympus einai genika kalyterh etairia, alla h casio exei kalytera specs san mhxanh. einai omws kai mia 100ara pio akrivh!

times: h oly "ksevrakwth" trexei twra sta 185E enw h casio sta 260 toulaxiston. tha ypologiseis timh mpatarias, kartas mnhmhs kai thhkhs, kai h oly (dys)fhmizetai gia ta akriva aksesouar ths

kartes mnhmhs: gia thn oly tha xreiasteis karta xD pou einai akrivoterh apo tis SD pou pairnei h casio. Kartes xD pairnoun mono oi oly kai oi fuji, kai oi teleytaies tis egkataleipoun siga siga. oi SD einai kai poly pio fthnes (1g ksekinaei apo 7,20E sto e-shop, enw apo 28 oi xD) kai symvates me tis perissoteres mhxanes

perivlhma: h casio einai adiavroxopoihmenh se vroxh kai xioni kai kata th gnwmh mou poly pio omorfh. apo kataskeyh, einai kai oi dyo metallikes kai stivares.

syndesimothta: ta eipame, to cradle einai sovaro meion gia thn casio (gia emena)

genika specs: yperexei h casio, logiko giati einai kai pio kainouria. kai den milaw gia ta MP, ayto einai teleiws ashmanto se tetoias kathgorias mhxanes.

stabilizer: exoun kai oi dyo, kai einai kai stis dyo mapa. mhn ypologizeis se ayto

othonh: ta specs (analysh se sxesh me megethos) deixnoun kalyterh eyrineia sthn casio. mporei na to katalaveis otan tha xreiastei na fwtografiseis eksw me hlio kalokairi kai den tha vlepeis tpt sthn othonh

service: olympus. fhmizetai ws best of the best sthn ellada.

 

symperasma (ayto pou lew se olous): an kati apo ta parapanw den einai arketo gia na se kanei dialekseis esy proswpika aythn pou se voleyei, opoia kai na einai, pane se ena magazi, des poia se volevei sto xeri, poia sou kanei klik kai sou aresei, kai trava thn idia akrivws fwto kai me tis dyo epi topou na deis thn eykrineia tous (kanena sovaro magazi den tha sou to arnhthei).

 

Ti einai to cradle? Kai re blueviper den eimaste oloi ploysioi na dwsoyme 300 kai 500 euro gia mia fwt. mixani.

 

einai mia vash pou syndeetai monima (stathera dld) me to pc kai me to reyma kai opote theleis na "katevaseis" h na fortiseis aplws akoumpas epanw th mhxanh, opws px vazei o koureas thn koureytikh mhxanh sth vash na fortisei (xazo paradeigma alla elpizw na deixnei ti ennow). dhladh, an theleis na fortiseis sta taksidia kai stis diakopes, to vasiko, xreiazesai kai th gkoumoutsa, kai fysika den ginetai na pas px se netcafe kai na anevaseis tis fwto sou an den exoun card reader.

des edw:http://www.dpreview.com/reviews/CasioZ1000/Images/Casio_Z1000_Dock.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse & kostassid την ΕΧ Ζ-1000 την αγόρασα το καλοκαίρι από τη Γαλλία και από τότε την έχω σκίσει κυριολεκτικά. Η μηχανή είναι άλλο πράγμα. Επίσης έχει και τη μπαταρία που δίνει σαν έξτρα στις μικρότερες exilim η οποία φορτίστηκε Πέμπτη βράδυ πρίν τις Απόκριες, πήγα Αυστρία, έβγαλα 160 φωτό σε 10ΜΡ, έπαιξα με τη μηχανή βλέποντας τις φωτό, επέστρεψα Ελλάδα, έβγαλα καμιά 20αριά φωτό από τότε και μόλις πρίν 2-3 μέρες έσβησε το πρώτο από τα 3 κουτάκια της ένδειξης της μπαταρίας...!!!

Είναι τρελό μοντέλο. Τότε που την πήρα, πήρα και μια exilim 7.2mp η οποία έχει μικρότερη οθόνη, κανονική μπαταρία, δεν έχει cradle και δεν είναι ΕΧ... Μέρα με νύχτα...

 

Ξέχασα να πω οτι φυσικά τραβάει βίντεο με ήχο και οτι έχει και το anti-shake DSP το οποίο κάνει δουλειά όταν ζητήσεις από κάποιον να σου βγάλει φωτό και είναι κουλός με Πάρκινσον...

 

@arxaggelos Δε νομίζω να βρείς κι άλλη εταιρία ΑΞΙΟΛΟΓΗ και έμπειρη σαν την Casio να σου δίνει τέτοιο εργαλείο με 260 ευρώ!!!

Check this out...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti einai to cradle? Kai re blueviper den eimaste oloi ploysioi na dwsoyme 300 kai 500 euro gia mia fwt. mixani.

 

Δεν είναι ζήτημα αν είσαι πλούσιος ή όχι, αλλά πως ζητάς υπερβολικά πολλά σε τόσο χαμηλό όριο τιμής. Είτε αναπροσδιορίζεις το budget σου προς τα πάνω, είτε συμβιβάζεσαι με τη μετριότητα.

 

Απλά πράγματα. Στη θέση σου απλώς θα φρόντιζα να κάνω υπομονή και λίγες οικονομίες ακόμα, για να χτυπήσω κανένα μοντέλο που να εναρμονίζεται με τις απαιτήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μεταηξυ της cazio z-1000 που λεει ο Κostassti και της Olympus μ700 ποια θα αγοραζατε?

ειμαι μεταξυ των 2 και ενδιαφερομαι για ερασιτεχνικη φωτογραφιση και κυριως να ειναι σταθερες οι φωτο που παιρνουν.

 

Προσωπικά θα έπαιρνα την Casio. Δεν ξέρω αλλά οι μικρές Olympus δεν μου κάνουν "κλικ".

Μπορείς βέβαια να τις συγκρίνεις: Ιδού. ;)

 

Επιπλέον, οι Olympus έχουν το εξής αρνητικό (για εμένα): κάρτες αποθήκευσης xD. Πανακριβές και περιορισμένης χωρητικότητας. Στο Πλαίσιο βλέπω κάρτα xD 1GB στα 49 ευρώ και κάρτα SD 4GB στα 45 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για μένα 3 μάρκες αξίζουν: Olympus, Nikon, Pentax

Εγώ ξεκίνησα με μια Olympus, φθηνή όχι κάτι ιδιαίτερο, και ήμουν πάρα πολύ ικανοποιημένος γι'αυτό και η επόμενη μου μηχανή (αυτή που έχω τώρα) είναι επίσης Olympus. Έχω επίσης δουλέψει και Nikon ενός φίλου η οποία μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις παρόλο που δεν ήταν ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν έχεις δει άλλες μηχανές δε σημαίνει οτι δεν είναι και καλές. Εγώ ΕΧΩ την Casio και εκφέρω γνώμη. Και την έχω δουλέψει αρκετά. Olympus είχα κι εγώ αλλά διαπίστωσα ένα κακό που έχουν όλες οι μικρές μηχανές των μεγάλων εταιριών: δεν έχουν πολλές λειτουργίες γιατί απλά δεν τους ενδιαφέρουν ιδιέταιρα οι ερασιτέχνες. Δε σου λέω φυσικά να πάρεις BenQ αλλά η Casio δεν ασχολείται με επαγγελματικές μηχανές και ρίχνει μεγάλο βάρος στις μικρές. Δες την κι έλα να μας πεις...

Επίσης, οι καλές Casio, όπως και η Ζ-1000 έχουν φακό Pentax. Δεν είναι καμιά εταιριούλα της πλάκας η casio να κάνει πειράματα, ξέρει τι βάζει στις μηχανές της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χλωμό το κόβω Blackjim... Αυτοί είναι που κοπανάνε τις τιμές μέχρι αηδίας... Δες το όμως, δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Αυτή είναι η φθηνότερη τιμή που έχω δει εγώ πάντως. Εγώ την πήρα τον Αύγουστο από τη Γαλλία 300 ευρώ με 1 γίγα μνήμη και στην Ελλάδα τότε δεν είχα δει πουθενά τιμή κάτω από 400...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...