Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί αναφέρεις το FF7 σαν κάτι το εξαιρετικό; Υπάρχουν j-rpg πολλές κλάσεις καλύτερα από αυτό στα PS1/PS2/PS3. Υπάρχουν ακόμα και FF πολλές κλάσεις καλύτερα από το FF7 στα PS1/PS2/PS3. 

 

Το FF7 το θεωρούν καλό παιχνίδι όσοι δεν ξέρουν από j-rpg. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Είναι η δεύτερη φορά που το αναφέρεις και μου κάνει εντύπωση. :Ρ

 

Oποτε δεν ξερω απο Jrpgs και εσυ ξερεις. :P

 

Μιλαμε για σημαντικους τιτλους και αναλογα σημαντικους για την καθε εποχη.Για μενα το Panzer dragon saga ηταν καλυτερο ας πουμε,αλλο αυτο.

Επιπλεον η ερωτηση μου ηταν αλλη και απαντησες σε αλλη σαν να θες απλα να μου την πεις.

(Για πες μου το καλυτερο JRPG του ps3 btw)

 

 

Ποιο ειναι το FF7,του 360?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Gears of War!!! (Tο αν σου αρέσει εσένα προσωπικά δεν έχει σημασία. Είναι το παιχνίδι που έθεσε τις τάσεις μιας ολόκληρης γενιάς κι όχι μόνο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι το xbox360 ειναι παρα πολυ καλη κονσολα.Αλλα τωρα το να το βαζεις πανω απο το Psone και τοση διαφορα απο το ps3 που αντικειμενικα σαρωσε σε exclusives αυτην την γενια δεν εχει καμια απολυτως λογικη.Και επισης να πουμε επισης οτι ναι μεν ανωτερο online το οποιο βεβαια το πληρωνες αλλιως δεν μπορουσες να παιξεις καθολου παιχνιδια.Συγνωμη αλλα δεν το κανει top κονσολα,οταν ο ανταγωνισμος στο παρειχε δωρεαν,εστω και λιγο κατωτερο.(για να μην αναφερω τα RROD στα πρωτα xbox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την ερώτησή σου. Το Gears of War. Ανετα. Σημαντικότερο και καλύτερο από αυτά που ανέφερες. Συν το Xbox Live.

Kανεις πλακα μαλλον ,οποτε δεν το συνεχιζω :P

 

Tα resident evil ,mgs του psone ειχαν πολυ μεγαλυτερο impact στην βιομηχανια και αλλαξαν πολλα περισσοτερο απο ενα παιχνιδι καλυψη-shooter.

Αλλωστε αυτο το εκανε με διαφορετικο τροπο χρονια πριν το MGS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποτε δεν ξερω απο Jrpgs και εσυ ξερεις. :P

 

Μιλαμε για σημαντικους τιτλους και αναλογα σημαντικους για την καθε εποχη.Για μενα το Panzer dragon saga ηταν καλυτερο ας πουμε,αλλο αυτο.

Επιπλεον η ερωτηση μου ηταν αλλη και απαντησες σε αλλη σαν να θες απλα να μου την πεις.

Για πες μου το καλυτερο JRPG του ps3 btw.

 

 

Ποιο ειναι το FF7,του 360?

Φυσικα το Ni No Kuni  B) Απλα φοβερο παιχνιδι που θυμιζει πολυ για οσους το προλαβαν το Dragon Quest VIII.

Εγω παντως στο Psone μονο FF 7,8,9 και BOF 4 και λιγο το Vagrant Story προλαβα :cry: .(Chrono Cross,BOF3,Grandia,και λιγο Jade Cocoon στο Pc τα επαιξα αργοτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Και δεν το λέω βάσει γούστων. Το Gears of War ήταν από τα σημαντικότερα - για να μην πω σημαντικότερο - παιχνίδι της γενιάς αυτής, και η κληρονομιά του το αποδεικνύει. Ποια είναι η κληρονομιά του FF7;

 

Edit: Εκανα κατά λάθος like στο ποστ σου Fulgore, γιατί διάβασα βιαστικά. Οπότε να το ξαναπώ, το πλήρες πακέτο της κονσόλας μετράει, όχι μόνο τα παιχνίδια που βγήκαν τα τελευταία 2-3 χρόνια. Ολόκληρη η πορεία. Ακόμα και τα παιχνίδια να δούμε, όταν φτιάχνεις τέτοιες λίστες δεν κοιτάς μόνο τα γούστα σου ούτε το αν κάτι αναπαράγει καλά ένα παλιό είδος. Κοιτάς τι νέο έφερε κάτι στο χώρο και πόσο επιτυχημένα. Να αντιστρέψω την ερώτηση. Ποιο είναι το Gears of War του PS3; 

Και σίγουρα δε θυμάσαι ή δεν είχες δει πώς ήταν η online υπηρεσία του PS3 τα πρώτα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oποτε δεν ξερω απο Jrpgs και εσυ ξερεις. :P

 

Μιλαμε για σημαντικους τιτλους και αναλογα σημαντικους για την καθε εποχη.Για μενα το Panzer dragon saga ηταν καλυτερο ας πουμε,αλλο αυτο.

Επιπλεον η ερωτηση μου ηταν αλλη και απαντησες σε αλλη σαν να θες απλα να μου την πεις.

Για πες μου το καλυτερο JRPG του ps3.

 

Όχι ρε, καμία διαθέση να σου την πω, απλά μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις το FF7 ως κάτι το αξιοσημείωτο. Εγώ ας πούμε θεωρώ το FF8 και το FF9 που ήταν και στην ίδια κονσόλα με το FF7 πολύ καλύτερα σαν παιχνίδια συνολικά. Αν ήθελα να εκθειάσω το PS1 δεν θα χρησιμοποιούσα το FF7, αυτό εννοώ.

 

Όσο για την ερώτησή σου, δεν με ενδιαφέρει να την απαντήσω γιατί θεωρώ το X360 πολυ χαμηλό για τις περιστάσεις ώστε να κρίνω τους τίτλους του. :)

 

 

 

Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Και δεν το λέω βάσει γούστων. Το Gears of War ήταν από τα σημαντικότερα - για να μην πω σημαντικότερο - παιχνίδι της γενιάς αυτής, και η κληρονομιά του το αποδεικνύει. Ποια είναι η κληρονομιά του FF7;

 

 

Αστειεύεσαι τώρα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα το Ni No Kuni  

Αναμασημενη τροφη.Καμια πρωτοτυπια,μια απο τα ιδια.

Απλα ειχαμε χρονια να δουμε κατι τοσο καλο σε jrpgs.

 

Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Και δεν το λέω βάσει γούστων. Το Gears of War ήταν από τα σημαντικότερα - για να μην πω σημαντικότερο - παιχνίδι της γενιάς αυτής, και η κληρονομιά του το αποδεικνύει. Ποια είναι η κληρονομιά του FF7;

Σαφως και ηταν απο τα σημαντικοτερα της γενιας.Αυτο το εχω ξαναπει και εγω.

Το πολυ καλο και σημαντικο παιχνιδι ομως δεν το καθοριζει η κληρονομια που αφηνει.Πολλα παιχνιδια εχουν επηρεασει αλλα,αλλα δεν θεωρουνται σουπερ παιχνιδια.

Το FF εχει αφησει ως κληρονομια οτι θεωρειται ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων.Εισαι σιγουρος οτι μετα απο χρονια θα μιλανε για το GeoW?Εγω ειμαι σιγουρος πως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αστειεύεσαι τώρα, έτσι;

Εντάξει, υπερβάλλω λίγο για να τον τσιγκλίσω :P

(All in good spirit, φυσικά)

 

Πέρα από τις υπερβολλές μου για το FF7, I stand by my statement για το GoW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ αν υπάρχει κάτι που θεωρώ γαμάτο στο X360 είναι το gamepad του.

 

Αυτή τη στιγμή το X360 gamepad χρησιμοποιώ στο PS3. Έχω τα καλύτερα κι από τις δύο κονσόλες εν ολίγοις. :P :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα μου θυμιζει λιγο της εποχες που εδω στο ινσομνια μιλαγαν για το crackdown και το lost planet (που ηταν παιχνιδια νεας γενιας και σιγουρα επηρεασαν επομενα,χωρις ομως να ειναι κατι το ιδιαιτερο και τους το ελεγα) και γελαγαν που εγω προτιμουσα να παιξω το ταπεινο shadow of the colossus στο Ps2 το 2005-2006 απο το να αγορασω 360 για να παιζω crackdown.

ποιος κερδισε τελικα? :P

Ποιο παιχνιδι εμεινε?

 

Τεσπα. 

 

Τα παιχνιδια του psοne εμειναν γιατι μπηκε το 3d για πρωτη φορα και το psone ηταν ακρως πετυχημενη κονσολα με απειρους τιτλους.Μεχρι τοτε δεν υπηρχε κατι σαν το FF7 ή το MGS .Τα αλματα ηταν τεραστια και δεν προκειται μαλλον να τα ξαναδουμε.

Δειτε για παραδειγμα τα προηγουμενα mgs και καντε συγκριση με το MGS του psone.

Η διαφορα ειναι εξωπραγματικη.

Η επομενες διαφορες των MGS ειναι απειροελαχιστες σε σχεση με εκεινη.

Αυτο και μονο κανει το psone για μενα την πρωτη κονσολα της 20ετιας αν και οχι την συμπαθεστερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PDS13 ρωτησες πιο ειναι το καλυτερο jrpg του Ps3 και η απαντηση φυσικα ειναι το Ni No Kuni.Τα αλλα 2 που ακολουθουν ειναι Valkyria Chronicles και Tales Of Xillia.Οσο για το καλυτερο παιχνιδι της γενια το Gears Of War δεν θα το σχολιασω καν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμασημενη τροφη.Καμια πρωτοτυπια,μια απο τα ιδια.

Απλα ειχαμε χρονια να δουμε κατι τοσο καλο σε jrpgs.

 

Σαφως και ηταν απο τα σημαντικοτερα της γενιας.Αυτο το εχω ξαναπει και εγω.

Το πολυ καλο και σημαντικο παιχνιδι ομως δεν το καθοριζει η κληρονομια που αφηνει.Πολλα παιχνιδια εχουν επηρεασει αλλα,αλλα δεν θεωρουνται σουπερ παιχνιδια.

Το FF εχει αφησει ως κληρονομια οτι θεωρειται ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων.Εισαι σιγουρος οτι μετα απο χρονια θα μιλανε για το GeoW?Εγω ειμαι σιγουρος πως οχι.

Συμφωνώ, βασικά. Αλλά τώρα μιλάμε για τώρα. Στην επόμενη γενιά θα δούμε αν το GoW θα έχει παραμείνει σημαντικό (εγώ λέω ότι θα έχει, εκτός κι αν ξεχνάμε την ιστορία ή αν αλλάξουν τελείως οι τάσεις στο gaming. Το ότι η κληρονομιά του φαίνεται ακόμα και στο LoU όμως είναι ένα γεγονός κι αυτό το κάνει σημαντικό. Κανονικοποίησε πολλά πράγματα που τώρα μας φαίνονται αυτονόητα, αλλά πριν το GoW δεν ήταν. Αυτό είναι μεγάλη προσφορά, δεν είναι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το κριτηριο ειναι το ποσο επηρεασε η κονσολα την βιομηχανια , τοτε Hands down το PsONE , εκανε τις κονσολες απο ακριβα παιχνιδια για μικρα παιδια, πηγη διασκεδασης για ενηλικους.

 

Και οσο αφορα το FF7 και εγω ειμαι σε αυτους που θεωρουν το 8 ισως το καλυτερο που βγηκε ποτε, αλλα κακα τα ψεματα το 7 αλλαξε τον τροπο που παιζουμε jrpg για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...