Προς το περιεχόμενο

PS3 vs XBOX 360


*D@Rk P-yChO*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και το PS 1 είναι υπερσημαντικό ακριβώς γι' αυτό. Μία τρίχα κάτω από το 2 είναι στη λίστα μου, κι αυτό επειδή το 2 ήταν σαρωτικά καλή κονσόλα και αντέχει ακόμα.

 

Επίσης, κι εγώ προτιμώ το 8, αλλά πάνε πλέον τόσα χρόνια που δεν εμπιστεύομαι τη γνώμη μου για να τη στηρίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PDS13 ρωτησες πιο ειναι το καλυτερο jrpg του Ps3 και η απαντηση φυσικα ειναι το Ni No Kuni.Τα αλλα 2 που ακολουθουν ειναι Valkyria Chronicles και Tales Of Xillia.Οσο για το καλυτερο παιχνιδι της γενια το Gears Of War δεν θα το σχολιασω καν...

Ρωτησα πιο jrpg που ps3 εκανε μεγαλυτερη αισθηση απο το ff7.

Ριξε μια ματια στις πωλησεις του ni no kuni.

jrpg fans υπαρχουν ακομα.

Ναι το καλυτερο του Ps3 ειναι αυτο.Δεν διαφωνουμε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λιστα προφανως και παιρνει πολλους παραμετρους και βγαζουν την δεκαδα ετσι οπως την βγαζουν. Το PS2 ομως γενικα θα θεωρησω την καλυτερη κονσολα ever. Ειχε κυριολεκτικα τα παντα για ολους και ολα τα γουστα ασχετα αν το gamecube ηταν εκεινο που μου προσφερε τους μεγαλυτερους ερωτες μου και το θεωρω σαν δευτερη επιλογη μετα το PS2 οτι καλυτερο μπορει να εχει καποιος. Τα exclusives και των 2 αυτων κονσολων πραγματικα ηταν στα υψη τοσο σε ποιοτητα οσο και σε ποσοτητα. 

 

Για τους μεσους gamers το PS2 αποτελουσε μονοδρομο ενω για τους ποιο απαιτητικους PS2+GC ηταν απλα μια σοβαρη οικογενεια gaming που δεν μπορουσες να ξεχωρισεις. Ετσι λοιπον αυτο το ζευγος το θεωρω σαν το greatest duo ever. 2 κονσολες τοσο διαφορετικες μεταξυ τους που συμπληρωναν η μια την αλλη τελεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αίσθηση που έκανε το FF 7 δεν πρόκειται να την επαναλάβει παιχνίδι του είδους. Το FF 7 έσπασε, αν και ύπουλα, το φράγμα του mainstream. Κατά έναν τρόπο είναι η ρίζα του "κακού" για τη σειρά, και γι' αυτό τα νέα πραγματικά καλά jrpgs δε θα κάνουν τέτοια αίσθηση. Θα τα εκτιμήσει το niche market τους κι ως εκεί. 

Και δεν το λέω καθόλου ως κακό αυτό. Μόνο καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, βασικά. Αλλά τώρα μιλάμε για τώρα. Στην επόμενη γενιά θα δούμε αν το GoW θα έχει παραμείνει σημαντικό (εγώ λέω ότι θα έχει, εκτός κι αν ξεχνάμε την ιστορία ή αν αλλάξουν τελείως οι τάσεις στο gaming. Το ότι η κληρονομιά του φαίνεται ακόμα και στο LoU όμως είναι ένα γεγονός κι αυτό το κάνει σημαντικό. Κανονικοποίησε πολλά πράγματα που τώρα μας φαίνονται αυτονόητα, αλλά πριν το GoW δεν ήταν. Αυτό είναι μεγάλη προσφορά, δεν είναι; )

Ειναι σημαντικο.Αλλα οπως σου εξηγησα υπαρχουν και αλλοι τιτλοι που εκαναν παρομοια πραγματα και ειναι μετριοι.

Οχι οτι ειναι μετριο το GeoW απλα θεωρω οτι ειναι ενα απλα καλο παιχνιδι.

 

ikaruga24

Αν και δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση με την δευτερη θεση στο GC,θα το αγοραζα σιγουρα αντι του xbox1 εκεινη την εποχη.Ειχε να μου προσφερει περισσοτερα το GC για τα γουστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην συνεχισουμε την κουβεντα περι ff γιατι αν συνεχισουμε να αναφερουμε τα παλια ff θα φτασουμε και στο σημερα(FF XIII)που ειναι για λυπηση.



Αρα γιατί λες ότι κάνω πλάκα που το έφερα ως απάντηση; Αν είναι και καλό και πρόσφερε όσα πρόσφερε, τι άλλο χρειάζεται;

Γιατι οσο καλο και να ειναι(και μιλαω μιας και εχω παιξει τα παιχνιδια και μου αρεσανε)υπαρχουν αλλα καλυτερα οπως Mass Effect,Bioshock κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα γιατί λες ότι κάνω πλάκα που το έφερα ως απάντηση; Αν είναι και καλό και πρόσφερε όσα πρόσφερε, τι άλλο χρειάζεται;

 

Ειναι απλα καλο.Δεν ειναι καλυτερο των παιχνιδιων που αναφερα.Ειναι πισω απο πολλα παιχνιδια.

Νομιζα οτι μιλαμε για καλα παιχνιδια.Σημαντικα οπως σου ειπα ειναι κι αλλα που ειναι μετρια,καλα ,πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τους μεσους gamers το PS2 αποτελουσε μονοδρομο ενω για τους ποιο απαιτητικους PS2+GC ηταν απλα μια σοβαρη οικογενεια gaming που δεν μπορουσες να ξεχωρισεις. Ετσι λοιπον αυτο το ζευγος το θεωρω σαν το greatest duo ever. 2 κονσολες τοσο διαφορετικες μεταξυ τους που συμπληρωναν η μια την αλλη τελεια.

Θα έβαζες όμως μια "συμπληρωματική" κονσόλα μόνη της στη δεύτερη θέση; 

 

Ειναι απλα καλο.Δεν ειναι καλυτερο των παιχνιδιων που αναφερα.Ειναι πισω απο πολλα παιχνιδια.

Νομιζα οτι μιλαμε για καλα παιχνιδια.Σημαντικα οπως σου ειπα ειναι κι αλλα που ειναι μετρια,καλα ,πολυ καλα.

Θα φύγουμε πολύ εκτός θέματος τώρα, αλλά ποια είναι αυτά τα πολλά παιχνίδια από τα οποία είναι πίσω και σε τι ακριβώς είναι πίσω; Κι έστω ότι συμφωνήσουμε σε κάποια από αυτά. Αυτά τα καλύτερα προσφέρουν κάτι νέο ή παίρνουν πράγματα από το GoW; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκεφτομουν να βαλω στη δευτερη θεση το PS1 ή DS αλλα βλεπεις μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αγνοησω παιχνιδια οπως Zelda, Metroid, Fire Emblem, Baten Kaitos, Eternal Darkness, Resident Evils, Pikmin και πολλα πολλα ακομα που ακομα και σημερα παιζω με την ιδια ευχαριστηση οπως και τοτε. Επειδη το PSP μου το εχω γεματο απο PS1 τιτλους απλα να πω οτι τα παιχνιδια του δεν παιζονται ολα με την ιδια ευκολια σημερα οπως και τοτε ασχετα την αισθηση που δημιουργησαν στην εποχη τους. 

 

Το FF7 παραδειγμα ειναι μακρια σε σοβαροτητα και ουσια απο αρκετα RPG's της γενιας ασχετα αν ηταν το ποιο επιτυχημενο γιατι καταφεραν και το πουλησαν στο Αμερικα σαν action παιχνιδι. Το Metal Gear Solid σημερα ειναι σχεδον unplayable. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκεφτομουν να βαλω στη δευτερη θεση το PS1 ή DS αλλα βλεπεις μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αγνοησω παιχνιδια οπως Zelda, Metroid, Fire Emblem, Baten Kaitos, Eternal Darkness, Resident Evils, Pikmin και πολλα πολλα ακομα που ακομα και σημερα παιζω με την ιδια ευχαριστηση οπως και τοτε. Επειδη το PSP μου το εχω γεματο απο PS1 τιτλους απλα να πω οτι τα παιχνιδια του δεν παιζονται ολα με την ιδια ευκολια σημερα οπως και τοτε ασχετα την αισθηση που δημιουργησαν στην εποχη τους. 

 

Το FF7 παραδειγμα ειναι μακρια σε σοβαροτητα και ουσια απο αρκετα RPG's της γενιας ασχετα αν ηταν το ποιο επιτυχημενο γιατι καταφεραν και το πουλησαν στο Αμερικα σαν action παιχνιδι. Το Metal Gear Solid σημερα ειναι σχεδον unplayable. 

Amen, brother! :D

 

Δεκτό κι αυτό που λες περί PS1 vs GC. Μετράει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζες όμως μια "συμπληρωματική" κονσόλα μόνη της στη δεύτερη θέση; 

 

Η πλακα ειναι οτι η κονσολα δεν ηταν καθολου συμπληρωματικη. Στεκοταν μια χαρα απο μονη της. Απλα σε σχεση με το PS2 φαινοταν οτι δεν μπορουσε να σταθει μονη της αλλα ειναι απλα πλανη καθως το μηχανημα ειχε στη διαθεση του σχεδον τα παντα απο τιτλους. Η εποχη του PS2 ειναι αρκετα περιεργη γιατι το PS2 ηταν η defacto κονσολα που επρεπε να εχει καποιος απο το 2003 και μετα. Απο εκει και περα οι αλλες 2 κονσολες απλα καταφεραν να παρουν καποια μεγαλα ονοματα ως exclusives για τις δικες τους κονσολες που αν ηθελες να τα παιξεις θα επρεπε να διαλεξεις ή να τις παρεις ολες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οσο καλο και να ειναι(και μιλαω μιας και εχω παιξει τα παιχνιδια και μου αρεσανε)υπαρχουν αλλα καλυτερα οπως Mass Effect,Bioshock κλπ.

Είδες, όμως; Κρίνεις βάσει του γούστου σου. Πρώτα απ' όλα, το Bioshock τι σχέση έχει με το GoW; Πέρα από αυτό, είναι απλώς ένα μετριότατο fps.

Το Mass Effect μηχανιστικά βρήκε την ταυτότητά του στο 2 - όπου πήρε όλα του τα clues από το Gears - και την βελτιστοποίησε στο 3 - παίρνοντας κι άλλα clues από το Gears. Αν βάλω το γούστο μου στη μέση το Mass Effect είναι πολύ πάνω από το Gears, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει αν δε μιλάμε για προσωπικές λίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φύγουμε πολύ εκτός θέματος τώρα, αλλά ποια είναι αυτά τα πολλά παιχνίδια από τα οποία είναι πίσω και σε τι ακριβώς είναι πίσω; Κι έστω ότι συμφωνήσουμε σε κάποια από αυτά. Αυτά τα καλύτερα προσφέρουν κάτι νέο ή παίρνουν πράγματα από το GoW; 

Δεν καταλαβαινω πολυ την ερωτηση.Απλα μιλαω για ποιοτητα παιχνιδιου.

 

Κανετε το λαθος και συγκρινετε παιχνιδια του τοτε απευθειας με το σημερα.Και το FF7 και το MGS ειναι unplayable σημερα.

Eιναι απο τα καλυτερα ή τα καλυτερα της καθε σειρας?Ναι.

 

Λιγα παιχνιδια εκεινης της εποχης ηταν playable.Καταρχην αρχικα δεν υπηρχε το dual analog.Ατυχεστατες οι απευθειας συγκρισεις.Τα περισσοτερα επαιζαν με fixed καμερες της κακιας ωρας,αλλα για την εποχη τους εσπερναν περισσοτερο απο οτι τα σημερινα.

 

Ξαναλεω το MGS του psone σε συγκριση με τα παλια MGS ηταν υπεργαλαξιακα ανωτερο.Τοτε το εβλεπες ως μεσσια του gameplay και γενικα το συνολο του ηταν απιστευτο.Κανενα απο τα επομενα δεν ειχε αυτη την αισθηση ουτε προκειται ποτε να καταφερει να εχει στο μελλον καποιο.

 

Αυτο απο μονο του βαζει για μενα στην πρωτη θεση το psone,μαζι με την τεραστια βιβλιοθηκη και ποικιλια.

Γινεται να ξεχασουμε τα PES σε αθλητικους τιτλους?Τα rpgs,ακομα και fps επαιζε για πρωτη φορα(metal of honor κτλ).

Τετοια διαφορα δεν θα ξαναδουμε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες, όμως; Κρίνεις βάσει του γούστου σου. Πρώτα απ' όλα, το Bioshock τι σχέση έχει με το GoW; Πέρα από αυτό, είναι απλώς ένα μετριότατο fps.

Το Mass Effect μηχανιστικά βρήκε την ταυτότητά του στο 2 - όπου πήρε όλα του τα clues από το Gears - και την βελτιστοποίησε στο 3 - παίρνοντας κι άλλα clues από το Gears. Αν βάλω το γούστο μου στη μέση το Mass Effect είναι πολύ πάνω από το Gears, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει αν δε μιλάμε για προσωπικές λίστες.

Το αν τα παιχνιδια Bioshock(ισως οχι τοσο το 2)ειναι μετρια πιστευω οτι αποτελεις παγκοσμιως την μειοψηφια που το λεει αυτο.Οταν περασει αυτη η γενια και μπουμε στην αλλη και ρωτησεις κοσμο που κυριως εχει πανω απο 1 κονσολες(οπως εγω)τοτε πιστεψε με δεν προκειται να ακουσεις το gow.Στο ξαναλεω καλο παιχνιδι ειναι(εμενα ειδικα μου αρεσε πολυ)αλλα πχ δεν προσφερει το κατι παραπανω οπως καποια αλλα παιχνιδια(πχ Demons Souls-Dark Souls).Οσο για το τι σχεση εχει το Bioshock με το GoW,εχει οση σχεση εχει αυτο που εγραψες παραπανω 

'''Το Gears of War ήταν από τα σημαντικότερα - για να μην πω σημαντικότερο - παιχνίδι της γενιάς αυτής'''Οπως εσυ πχ το βαζεις καλυτερο απο ολα τα παιχνιδια διαφορετικου ειδους(πχ Super Mario Galaxy).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...