Προς το περιεχόμενο

laptop apple


karolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω συμφωνω σε αυτο που λες.Αλλα τα κοινα laptop εχουνε εγγυηση και κανεις επεκταση μνημη και το πας στην αντιπροσωπια για service βγανει οff το laptop

Δεν είναι τυχαίο πως στο 99% των laptop (όχι μόνο στα apple), η μνήμη και ο δίσκος (και πολλές φορές το modem) βρίσκονται κάτω από ξεχωριστά καπάκια που ανοίγουν εύκολα με 1-2 βίδες: Θεωρούνται user replaceable parts και η αντικατάσταση τους με άλλα από τον ίδιο το χρήστη ΔΕΝ ακυρώνει την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οι βιδούλες που είναι για μέρη που καλύπτει η εγγύηση έχουν κάτι σαν μικρό πλαστικό απο μέσα που όταν πας να τις ανοίξεις, σπάει. μπορεί κ να μην το καταλάβεις,αλλά αν το πας στην αντιπροσωπεία αυτοί θα σου πουν ότι τοχεις ανοίξει κ δεν ισχύει η εγγύηση όσο κ αν κάνεις τον κινέζο... την έχει πάθει φίλος μου παλιότερα. τη στιγμή όμως που η apple στα manual/site της μας δίνει guide για να κανουμε μόνοι μας αναβάθμιση σκληρου/μνήμης, λογικά τα καλύπτει η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απορία έχω κι εγώ και δεν την έχω λύσει ακόμα. Αλλαξα το δίσκο μου με έναν Western Digital 160 GB. Στη σελίδα του μαγαζιού που τον πήρα ανέφερε ότι για τον 120άρη πρέπει να το απενεργοποιήσεις ενώ για τον 160άρη δεν το έλεγε. Σίγουρα υπάρχουν πολλά μοντέλα δίσκων που έχουν το sudden motion protect και όχι μόνο οι δίσκοι που έβαζε η apple (maxtor σε εμένα) οπότε αν έχεις έναν τέτοιο λογικά θα λειτουργεί. Εγώ δε γνωρίζω αν ο scorpio μου λειτουργεί με αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...