Προς το περιεχόμενο

laptop apple


karolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα επειδη εχεις πει διαφορες ανακριβειες που βαριεμαι να μπω στον κοπο να απαντησω το μονο που θα πω ειναι το εξης.

Ποιος ειναι ο ψευταρας και παραμυθας που λεει οτι σε αλλο laptop δεν ζεσταινονται τα ποδια του οταν η apple ειναι η μονη εταιρια που ο αεραγωγος θερμοκρασιας ειναι στο hinge της οθονης???

Γιατι σε ΟΛΑ τα αλλα laptop της αγορας ειναι απο κατω! Ποιος ειναι λοιπον αυτος που λεει οτι ενω εγκλωβιζει τους αεραγωγους στα ποδια του δεν αισθανεται θερμοκρασια! Χα! Αμα ειναι ετσι να τον βαλουμε πατωμα σε βαση εκτοξευσης πυραυλων, ελεος απλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλα επειδη εχεις πει διαφορες ανακριβειες που βαριεμαι να μπω στον κοπο να απαντησω το μονο που θα πω ειναι το εξης.

Ποιος ειναι ο ψευταρας και παραμυθας που λεει οτι σε αλλο laptop δεν ζεσταινονται τα ποδια του οταν η apple ειναι η μονη εταιρια που ο αεραγωγος θερμοκρασιας ειναι στο hinge της οθονης???

Γιατι σε ΟΛΑ τα αλλα laptop της αγορας ειναι απο κατω! Ποιος ειναι λοιπον αυτος που λεει οτι ενω εγκλωβιζει τους αεραγωγους στα ποδια του δεν αισθανεται θερμοκρασια! Χα! Αμα ειναι ετσι να τον βαλουμε πατωμα σε βαση εκτοξευσης πυραυλων, ελεος απλα..

 

 

Εσυ δεν παραδεχεσαι αυτο που εμεσσως εχει παραδεχθει η apple

και αντιμετωπιζουν ολοι οι χρηστες των ΜΒ.

 

Και ακομα και χρηστες σε αυτο το thread ειπαν οτι δεν μπορουν να το χρησιμοποιησουν στα ποδια τους.

Η ιδια η apple λεει οτι δεν ειναι για χρηση στα ποδια.

 

 

Και τελος δυστυχως για εσενα δεν ειναι οι αεραγωγοι σε ΟΛΑ τα αλλα laptop της αγορας απο κατω .Στο δικο μου συγκεκριμενα ειναι απο πισω,πλαγια και μπροστα, και μαντεψε μπορω να το λειτουργησω σε γυμνα ποδια το καλοκαιρι.

 

 

Επισης στα περισσοτερα λαπτοπ εχουν θερμοκρασιες 50-60 βαθμους ο επεξεργαστης σε χαλαρη χρηση.

Το απο κατω μερος εχει ακομα χαμηλοτερες.

Γιατι θυμαμαι οτι τα apple ειχαν 60-70 αλλα ακομα και 85 βαθμους θερμοκρασια?

 

Αλλα ακομα και στα laptop που ειναι απο κατω,στα περισσοτερα εξ αυτων δεν υπαρχει προβλημα.

Κυριως γιατι δεν ανοιγει καν ο ανεμιστηρας σε απλες εργασιες(surfing,office κλπ).

Σε αντιθεση με τα apple που τωρα πια (για να αντιμετωπισει η apple το προβλημα με τη θερμοκρασια)

οι ανεμιστηρες των apple δουλευουν συνεχεια ,εστω και σε χαμηλα επιπεδα στροφων.

 

 

Τελος παντων εγω δεν το συνεχιζω γιατι μερικοι εδω ειναι φανατισμενοι και δε μπορουν να δουν αντικειμενικα.

Ολος ο κοσμος εχει βουηξει οτι τα apple macbook, macbook pro ειναι απο τα πιο ζεστα λαπτοπ που κυκλοφορουν στην αγορα(και η ιδια η apple λεει οτι δεν ειναι για χρηση στα ποδια)

αλλα αυτοι λενε τα δικα τους....

 

 

Οσο αναφορα το φιλο που θελει να παρει το λαπτοπ,προχωρα αφοβα και παρτο!Ειναι πολυ ομορφο και λειτουργικο,απλα λιγο ακριβο!

Απλα να εχεις βεβαια υποψην σου τους περιορισμους που αναφερθηκαν(θερμοκρασια - μη δυνατοτητα χρησης στα ποδια , μη επεκταση εγγυησης - ακριβο service) για να μην βρεθεις προ εκπληξεως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτή τη στιγμή πάντως έχει το MacBook μου 53 βαθμούς ο επεξεργαστής.. Και NAI δεν κάνω video encoding.. Διαβάζω στη βιβλιοθήκη και είμαι στο internet..., αυτό που κάνει το 95% του κόσμου.. ΑΠΛΗ χρήση...Και μπορείς μια χαρά να το χρηδιμοποιήσεις στο πόδια σου, όπως κάνω πολλές φορές! Μια φίλη μου έχει κανονικό laptop και μου λεει ότι σβήνει καμιά φορά ειδικά τώρα το καλοκαίρι αμα το βάλει στα ποδια της από υπερθέρμανση... Μετά είναι τα Apple ζεστά... Και αν είχαν ένα μικρό πρόβλημα στον πρώτο μήνα κυκλοφορίας διορθώθηκε με ένα firmware update..Τι να κάνουμε δηλαδή, δεν μπορύν να είναι όλα τέλεια από την αρχή...

 

Δυστηχώς εσύ δεν πληροφορεις τον topic starter...τον παραπληροφορείς!

 

Τι με ενδιαφέρει εμένα αν λετουργούν συνέχεια οι ανεμιστήρες... Δεν πα να έχει μέσα και 120αρι καρφάκι δεν μου καίγεται από τη στιγμή που κολλάω το αυτή μου πάνω και δεν το ακούω...

 

Το ότι η rainbow είναι κωλοεταιρεία δεν έχει σχέση με το πόσα καλά είναι τα mac... Για την εγγύηση και εγώ θα προτιμούσα να έχει παραπάνω αλλά τι να κάνουμε...έτσι κι αλλιώς δεν χαλάνε οπότε... Το πιο επικύνδυνο είναι να χτυπήσει κανας δίσκος... Ε πας και παίρνεις άλλο και κανεις και αναβάθμιση με μια κατοστάρα άμα είσαι τοσο γκαντέμης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι η rainbow είναι κωλοεταιρεία δεν έχει σχέση με το πόσα καλά είναι τα mac... Για την εγγύηση και εγώ θα προτιμούσα να έχει παραπάνω αλλά τι να κάνουμε...έτσι κι αλλιώς δεν χαλάνε οπότε... Το πιο επικύνδυνο είναι να χτυπήσει κανας δίσκος... Ε πας και παίρνεις άλλο και κανεις και αναβάθμιση με μια κατοστάρα άμα είσαι τοσο γκαντέμης...

 

Καλα η rainbow δεν εχει σχεση με το ποσο καλα ειναι τα mac, αλλα αναγκαζομαστε και εχουμε παρτιδες με αυτην την εταιρεια, η οποια χρεωνει πανακριβα την εργασια και τα ανταλλακτικα.

Οσο για την αλλαγη του σκληρου απο μονος σου δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αν εχεις macbook pro.

Και αυτο γιατι η apple εχει κανει (επιτηδες??) δυσκολη την αλλλαγη του σκληρου στα macbook pro(σε αντιθεση με τα απλα macbook και τα αλλα κανονικα pc-laptop) και ετσι αναγκαζεσαι να τρεχεις στην rainbow, η οποια ως γνωστον δε λυπαται να σε καταχρεωσει...

 

 

Τωρα για το ποιος παραπληροφορει τον χρηστη,ας το κρινει μονος του.

Εγω απλα ανεφερα προβληματα που μετα ανεφεραν και χρηστες σε αυτο το thread.

Βεβαια μερικοι αρνουνται να τα παραδεχτουν,αλλοι κρινουν μονο απο τη δικια τους περιπτωση και λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα με την λειτουργια του φορητου στα ποδια ,ενω ακριβως πριν αλλοι χρηστες macbook ειπαν οτι δεν μπορουν να τον βαλουν στα ποδια τους.

Αρα για ξανασκεψου ποιος παραπληροφορει οταν αλλοι λενε οτι δεν μπορουν να τον χρησιμοποιησουν στα ποδια τους..

 

 

 

Αλλωστε μια βολτα στο google θα μας πεισει για το αν ζεσταινεται το ΜΒ.

 

http://www.appleinsider.com/articles/06/05/16/apples_macbook_sports_user_replaceable_hard_disks.html

...Like Apple's MacBook Pro professional notebooks, the company says the new MacBook has a tendency to produce a significant amount of heat. Though the notebook's operating temperature falls within national and international safety standards, it runs much hotter than the iBook G4s it replaces. Apple is offering these tips to customers who are concerned over the heat of their new MacBook.

 

 

και απο την ιδια την apple:

 

http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=30612

...For prolonged use, place your iBook, PowerBook, MacBook or MacBook Pro on a flat stable surface. Do not leave the bottom of the computer in contact with your lap or any surface of your body for extended periods. Prolonged contact with your body could cause discomfort and potentially a burn.

 

 

 

Τελος σαν το παραδειγμα της φιλης σου,υπηρχαν και αρκετοι χρηστες mb με παρομοιο προβλημα.

Και φυσικα αυτος δεν ειναι ο κανονας για τα κανονικα pc-laptop.

Ειδικα τα καινουρια συνηθως ουτε ζεσταινονται ουτε ακουγονται,εκτος ισως απο μερικα αρκετα φθηνα..

 

 

Τελος παντων εγω προτεινω στον φιλο να το παρει απλα να εχει υποψη του αυτα που ειπαν αλλοι χρηστες apple σε αυτο το thread(θερμοκρασια και εγγυηση):

 

Πρωτον τα MBP δεν ειναι για να τα βαζεις στα ποδια σου

Δευτερον συμφωνω πως καποια πραματα η apple αρνειται να τα παραδεχθει ...

 

...

Όσο για την οθόνη ως χρήστης του "απλού" macbook έχω να πω ότι είναι τέλεια κι ας είναι μόλις 13ων ιντσών.

Για τη θερμοκρασία... ε τώρα το καλοκαίρι σίγουρα δεν μπορείς να δουλέψεις στα πόδια....

 

οποτε προσεξε οτι θα εχεις μονο 1 χρονο εγγυηση και μετα πανακριβα ανταλλακτικα λογω rainbow

και οτι ειναι πιθανον να μην μπορεις να τον λειτουργεις στα ποδια σου(η ιδια η apple λεει οτι δεν κανει για τετοια χρηση ο φορητος)

Αυτα και σταματαω εδω την συζητηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ μιλάω για το MacBook... Το MacBook Pro δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για την θερμοκρασία του.. Πάντως οι υπόλοιποι "προβληματισμοί" ότι χαλάνε πιο συχνα κλπ σίγουρα είναι λάθος...

 

Δεν ξέρω ποιος παραπληροφορεί τον κόσμο, αλλά τουλάχιστον εγώ το έχω το MacBook εδώ και 1 χρόνο και το βάζω και στα πόδια μου... Εσύ???

 

Πέρα από αυτό μην κοροιδεύεις τον αυτό σου... Το αρθράκι που παρέθεσες αγαπητέ είναι από τις 16 Μαίου 2006... Δηλαδή μόλις είχαν βγει τα MacBook. Είπαμε ΝΑΙ είχαν πρόβλημα θερμότητας, ξεπεράστηκε όμως, σχεδόν άμεσα... ψάξε αμα θες να βρεις πότε βγήκε το update για το MacBook...

Και για αυτό που λέει ο Ic3m@n και παραθέτεις...συγνώμη, αλλά το καλοκαίρι ακόμα και τα ρούχα μου με ζεσταίνουν το MacBook σου φταίει μετά? Ή μήπως με άλλα laptop ψύχονται τα πόδια σου αντι να ζεσταίνονται... Κανονικότατη θερμοκρασία έχει...

 

Όσο για το MacBook Pro...με μια απλή ματιά στο google όπως λες και εσύ θα μπορύσες άνετα να βρεις, ότι από τον Οκτώβρη του 2006 με τους Core2Duo και το καινούριο περίβλημα του Pro έπεσε ΑΙΣΘΗΤΑ η θερμοκρασία, ενω πριν είχε βγει και για το Pro firmware update...

 

Τέλος αυτό που λες για την Rainbow και πάλι δεν ισχύει... Τι σημαίνει ανταλλακτικά? Τα μόνα πράγματα που αλλάζουν σε ένα laptop σε λογικές τιμές, είναι δίσκοι, drives, μνήμες... Ότι άλλο χαλάσει πιο πολύ συμφαίρει να πάρει καινούριο παρά να το φτιάξεις...και αυτό ισχύει για όλους τους κατασκευαστές... Το ότι στην Rainbow είναι μαλάκες και θα κάνουν 1 μήνα αντι μια βδομάδα να στο φτιάξουν και ότι μπορεί να στο χρεώσουν παραπάνω ναι... Αλλά άμα σου καεί η μητρική, ότι μάρκα και να έχεις στα σκουπίδια θα πάει...

 

 

Btw εγώ σου προτείνω να μην πάρεις τίποτα και να περιμένεις. Σε μισό μήνα θα έχουμε 99% καινούρια MacBook Pro και μέσα στους επόμενους μήνες μάλλον και καινούρια MacBook..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συμπληρωσω τον steven τοση ωρα αερολογεις με παλια αρθρα που δεν μιλανε καν για τον core 2 duo και τα τελευταια firmware updates ενω υπαρχουν τοσοι χρηστες που σου λενε οτι δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα, εσυ εκει, επιμενεις να μας λες απο τα αρθρα σου. Εγω φιλε μου εχω ενα macbook pro του πατερα μου που τρεχει archicad και η θερμοκρασια συνηθως δεν ξεπερναει τους 45 βαθμους, ΕΛΕΟΣ ειναι ψηλα αυτο?

Τελος το MacBook δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν το εχεις επανω σου το MacBook Pro (παρα τους 45 βαθμους) οπως και ενας πυργος ΔΕΝ εχει σχεδιαστει για να το εχεις επανω σου, ξυπνηστε επιτελους οι κολημενοι! Ειναι desktop replacement το ριμαδι, αν ειναι δυνατον. Ειναι για να παραγει υψηλου επιπεδου αποδοση το οποιο συνεπαγεται καποια θερμοκρασια γιαυτο εχει και αλουμινιο για να απαγαγει καλυτερα τη θερμοτητα, βλακας εισαι να το βαλεις πανω σου, αφου ξαναλεμε ΔΕΝ ειναι για αυτη τη δουλεια, εσεις εκει επιμενετε να το λετε Laptop δεν ειναι δεν μπαινει στην Lap (αγκαλια) σου! Απλα ειναι ενα εργαλειο πολυ δυνατο το οποιο μεταφερεται! Καλως ηρθατε στην γη..

Α! Και κατι αλλο, το macbook pro σε extreme καταστασεις μπορει να φτασει και να λειτουργει χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στους 90 βαθμους, επειδη λοιπον ειναι εργαλειο, κατι σαν κινητο MacPro και ΟΧΙ laptop οπως θες να το αποκαλεις εφοσων κανει την δουλεια μου ανεμποδιστα, χεστικα! Δεν ειναι για να το βαζεις στα ποδια σου γιατι απλα δεν εχει σχεδιαστει γιαυτο, τοσο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια τι μαλωνετε τωρα για τετοια πραγματα? Ε, και να ειναι ζεστο τι να κανουμε? Ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει ετσι και καλο ειναι να μην το ταλαιπωρουμε βαζοντας το στα ποδια μας... Δηλαδη αν ειναι δυνατον με τι ασχολουμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry κι ολας παιδια αλλά τη θερμοκρασια που έχει το macbook σου μια δεδομενη στιγμη που την τσεκάρεις; Πως πηγαίνω;

 

ευχαριστώ!

 

Υπαρχουν διαφορα προγραμματα, widgets.. Ριξε μια ματια στο macupdate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει ένα τεράστιο ΛΑΘΟΣ....

 

Οι φορητοί της Apple είναι Notebook και ΟΧΙ Laptop...

 

Σας παρακαλώ μην μπερδεύετε τα πράγματα.

 

Αυτο λεω φιλε μου. Το δε macbook pro 17" ειναι καθαρα desktop replacement :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να ρωτησω κατι ασχετο; εγινε στην αρχη λογος για γραφικα και καρτα γραφικων.

σε ενα μακ που μπορει να χρειαστει μια απαιτητικη καρτα γραφικων,αφου απο οτι εχω ακουσει (δεν γνωριζω με σιγουρια) η πλειοψηφια των παιχνιδιων δεν παιζει σε μακ;

υπαρχουν και αλλες εφαρμογες που χρειαζονται τοσο δυνατα γραφικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
εγω να ρωτησω κατι ασχετο; εγινε στην αρχη λογος για γραφικα και καρτα γραφικων.

σε ενα μακ που μπορει να χρειαστει μια απαιτητικη καρτα γραφικων,αφου απο οτι εχω ακουσει (δεν γνωριζω με σιγουρια) η πλειοψηφια των παιχνιδιων δεν παιζει σε μακ;

υπαρχουν και αλλες εφαρμογες που χρειαζονται τοσο δυνατα γραφικα;

Η αναπαραγωγή video σε 1080i θέλει και επεξεργαστή και κάρτα γραφικών.

Η επεξεργασία video (εργασία στην οποία διακρίνονται οι υπολογιστές Macintosh) θέλει δυνατή κάρτα γραφικών.

 

Πρόσφατα, αρχίζουν να βγαίνουν όλο και περισσότερα παιχνίδια για Μacintosh οπότε κι εκεί θα χρειαστούν κάρτα γραφικών. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...