Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, αγόρασα έναν δίσκο από Αμερική (τελικά), ο οποίος θέλει 51$ για την αγορά και 30$ για την μεταφορά. Θα περάσει το πακέτο από το τελωνείο; Χρειάζεται να αναφέρω τίποτα στον πωλητή ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά πήρα ένα ανταλλακτικό αυτοκινήτου απο ebay.com.Έχω κανονίσει να το στείλει με usps.Να αναγράφει το δέμα οτι είναι ανταλλακτικό αυτοκινήτου;

Αξία θα σημειώσει κάτω απο 100 usd.Μήπως όμως είναι καλύτερα να γράψει ''sent for repair'';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ανταλλακτικό πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα. Κατά τα άλλα usps priority mail ή usps global express να γράφει gift και αξία $30-$40. Με λίγη τύχη θα είσαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Παιδια να ρωτησω.εκτος ebay,απο αυτοκινητα απο Αμερικα τι παιζει με τελωνια?Εκει δεν εχει στειλτο σαν δωρο και με ταχυδρομιο!

 

Παιζει να γλιτωσεις δασμους και φορολογικες επιβαρυνσεις?

 

Ρωταω εδω για να μην ανοιγω νεο ξεχωριστο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Παιδια να ρωτησω.εκτος ebay,απο αυτοκινητα απο Αμερικα τι παιζει με τελωνια?Εκει δεν εχει στειλτο σαν δωρο και με ταχυδρομιο!

 

Παιζει να γλιτωσεις δασμους και φορολογικες επιβαρυνσεις?

 

Ρωταω εδω για να μην ανοιγω νεο ξεχωριστο θεμα.

 

Εδω δεν γλιτωνεις τους δασμους για τα μικροαντικειμενα.Γιατι να γλιτωσεις για το αυτοκίνητο?Ασε τα μεταφορικα για ολοκληρο αυτοκίνητο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν γλιτωνεις τους δασμους για τα μικροαντικειμενα.Γιατι να γλιτωσεις για το αυτοκίνητο?Ασε τα μεταφορικα για ολοκληρο αυτοκίνητο....

 

Πως δεν τους γλιτωνεις για τα μικροαντικειμενα τους γλιτωνεις και τους παραγλιτωνεις.

 

Δεν μπορει παντως κατι θα υπαρχει,σιγουρα δεν εχετε κατι κατα νου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες δεν γίνεται για εναν απλό λόγο.Αντε και το έφερες το αυτοκίνητο.Αν δεν περάσει από τελωνείο,να πληρωθούν οι αναλογούντες φόροι-δασμοί δεν παίρνει άδεια ταξινόμησης,κοινώς δεν μπορεί να βγάλει πινακίδα κυκλοφορίας.Εκτός αν το φέρεις και το κυκλοφορείς με ξένες πινακίδες ,αλλά τότε το θέμα πάει αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Σήμερα πήγα στη eurobank και έβγαλα μια κάρτα προπληρωμής για συναλλαγές στο internet η όπου αλλού θέλουμε σωστά??

Τώρα αφού πείρα τη κάρτα πέρασα και μια βόλτα από τον υπολογιστή και μπήκα στο eBay για να αγοράσω κάτι που ψάχνω, κάνοντας εγράφη φτάνουμε και στο μέρος που θα πρέπει να βάλουμε τα στοιχεία της κάρτας ( η κάρτα που έχω βγάλει είναι visa ) όταν πατώ για να κάνω αποδοχή μου βγάζει ότι δεν είναι σωστός ο αριθμός της κάρτας και ρωτώ τώρα εγώ μήπως η κάρτα δεν κάνει για αγορές μέσο internet?? Όταν λέμε κάρτα PAY-PAL δεν είναι η κάρτα που έχω εγώ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Φιλικά Δημήτρης

 

Λοιπόν μου βγάζει αυτά The following must be corrected before continuing:

• Credit or debit card - Please make sure your card number is correct.

Credit or debit card number

visa

Please make sure your card number is correct.

Visa, MasterCard, American Express or Discover

 

 

Όλα τα υπόλοιπα που βάζω είναι σωστά αλλιώς θα μου τα έβγαζε λάθος έτσι δεν είναι??? Μονό εκεί μου βγάζει λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι. paypal είναι σαν ένας ηλεκτρονικός λογαριασμός στον οποίο μεταφέρεις όσα χρήματα σου χρειάζονται για τις συναλλαγές σου ώστε να μη σε κλέψουν. (δεν ξέρω αν το διατύπωσα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγώ ερώτηση. Θέλω να αγοράσω κάτι από e-bay που με άμεση αγορά κοστίζει 47$, χωρίς μεταφορικά. Θέλω να ρωτήσω, να του πώ να βάλει τιμή κάτω από 40$; Και επίσης η πληρωμή από το Paypal πως γίνεται, δηλαδή τι διαδικασίες πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγώ ερώτηση. Θέλω να αγοράσω κάτι από e-bay που με άμεση αγορά κοστίζει 47$, χωρίς μεταφορικά. Θέλω να ρωτήσω, να του πώ να βάλει τιμή κάτω από 40$; Και επίσης η πληρωμή από το Paypal πως γίνεται, δηλαδή τι διαδικασίες πρέπει να κάνω;
Δεν μας ειπες απο που ειναι ο πωλητης.Αλλα το ποσο δεν ειναι και μεγαλο οποτε δεν θα εχεις προβλημαΕγω εχω αγορασει με περισσοτερα λεφτα και δεν ειχα κανενα προβλημα ,απο Χονγκ Κονγκ.Οσο για την πληρωμη μεσω paypal πρεπει να ανοιξεις ενα λογαριασμο εκει και να δηλωσεις μια πιστωτικη σου καρτα ,κατα προτιμηση προπληρωμενη(prepaid)για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής είναι από Αμερική. Έχω φτιάξει λογαριασμό στο paypal. Έχω γίνει και verified. Απλά δεν ξέρω από εκεί και πέρα τι γίνεται. Δηλαδή, μου δίνει ο πωλητής τον λογαριασμό του στο paypal πάω στην τράπεζα και του βάζω λεφτά, βάζω λεφτά στον δικό μου λογαριασμό στο paypal και απο εκεί τα μεταφέρω; Ρωτάω γιατί στο paypal όταν πατάω add funds μου βγάζει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε ,στο ebay θα πληρωσεις μεσω paypal πατωντας την διαθεσιμη επιλογη.Το Paypal θα λεγαμε οτι μεσολαβει για να γινει η πληρωμη μεσω της πιστωτικης σου.Δεν κανεις τιποτα μεσα απο το paypal.Επιλεγεις να πληρωσεις μεσω paypal και ακολουθεις τα βηματα που εμφανιζονατι καθε φορα για την ολοκληρωση της πληρωμης.Απαραιτητη προυποθεση εφοσον εχεις prepaid το ποσο που εχεις μεσα να καλυπτει τα εξοδα της παραγγελιας :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...