Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε FireFoxGr τα είδες καλά τα fairing που πουλάει ο τύπος?Ο πωλητής είναι κινέζος ,η αποστολή θα γίνει από το hong kong και τα μεταφορικά είναι σχεδόν όσα και η αξία των πλαστικών!

Δηλαδή 300$ τα πλαστικά και 230$ τα μεταφορικά σύνολο 530$ για πλαστικά fairing εξαιρετικά αμφίβολης ποιότητας (διάβασε τις αρνητικές κριτικές) που λένε οτι πρεπει να είσαι ειδικευμένος για να τα τοποθετήσεις!

Λέει οτι πρέπει να κάνεις τρύπες για να τα τοποθετήσεις ,οτι έχουν μια μικρή γρατζουνιά που δεν γινόταν να βγεί ούτε να φανεί στις φωτογραφίες,οτι πρέπει να είσαι ειδικός για να τα τοποθετήσεις και εγω σου λέω οτι πιθανότατα θα είναι από 3ης ποιότητας πλαστικό που ενδεχομένως μόλις ζορίσεις στο βίδωμα θα σπάσει ή θα καεί από τον ήλιο σε ενα χρόνο.Ασε που τα προιόντα απο Κίνα είναι πολύ επίφοβα για τελωνείο!!!

Τα παραπάνω τα λέω σαν μηχανόβιος και συμφορουμίτης.Ξανασκέψου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδη αν καποιος στειλει κατι απο UK στο εξωτερικο με απλη αποστολη και χαθει, το Royal mail τον αποζημιωνει για 32 quid? Ισχυει για ολους αυτο? επειδη κατι αναφερεις για μεγαλους πωλητες.

 

Ακριβός ετσι είναι. Οι μεγάλοι εχουν σχεδόν πάντα business collection οπότε και βεβαίωση αποστολης (οχι για καθε δέμα ξεχωριστά) αλλα για το σύνολλο των δεμάτων της ημέρας. Με αυτή το proof αν δεν το λάβει ο αγοραστής κάνεις αιτηση στο ταχυδρομίο (βαζεις μαζί to paypal receipt και ένα email που λέει οτι δεν το παρέλαβε κάποιος) και σου κάνουν refund απο την ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εγχειρίδιο Τελωνιακών Θεμάτων - 2008 " ΕΔΩ

 

Για τα είδη που διακινούνται ταχυδρομικά μεσολαβεί Τελωνείο;

Για δέματα που διακινούνται μεταξύ της Ελλάδας και Τρίτων εκτός της Κοινότητας χωρών, τηρούνται τελωνειακές διατυπώσεις, ενώ για την διακίνηση τους μεταξύ των Κρατών Μελών της Κοινότητας δεν μεσολαβεί Τελωνείο.

Ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κατά την εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων προκειμένου να τελωνιστούν και να παραδοθούν στον παραλήπτη;

 

• Τιμολόγιο (για εταιρεία) ή απόδειξη αγοράς (για ιδιώτη) που πρέπει να συνοδεύει τα εμπορικού χαρακτήρα είδη – εγκλείεται στα δέματα ή το προσκομίζει, αφού ειδοποιηθεί ο παραλήπτης.

• Τελωνειακή Δήλωση ( Declaration) του αποστολέα, η οποία πρέπει να συνοδεύει το δέμα είτε είναι εμπορικού ή όχι χαρακτήρα. Η φόρμα της είναι διεθνώς καθιερωμένη και παρέχεται από τα ταχυδρομικά γραφεία παγκοσμίως. Πρέπει να επικολλάται στο δέμα και να παρέχει πληροφορίες σαφής και αναλυτικές για το είδος, την αξία και τη φύση της αποστολής δηλαδή εάν πρόκειται για δώρο ή για εμπορικό είδος.

• Πιστοποιητικά καταγωγής προτίμησης σε περίπτωση, που απαιτούνται.

• Εγκρίσεις ΕΟΦ, όπου απαιτούνται για παραλαβή φαρμάκων, παρασκευασμάτων διατροφής και καλλυντικών (Η συγκεκριμένη έγκριση προσκομίζεται κατά την παραλαβή του δέματος και όχι κατά τον τελωνισμό του).

• Εγκρίσεις άλλων υπουργείων και φορέων, όπου απαιτούνται (π.χ εγκρίσεις –πιστοποιητικά για τα είδη Cites-είδη άγριας χλωρίδας και πανίδας, που απειλούνται προς εξαφάνιση-από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων εγκρίσεις για παραλαβή όπλων –άδεια κατοχής από το Υπουργείο Δημοσίας Τάξης κλπ.).

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

 

Μπορεί οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο πρόσωπο να αναλάβει για λογαριασμό μου την διεκπεραίωση των εκτελωνιστικών εργασιών;

Όχι. Τη διενέργεια των εκτελωνιστικών εργασιών μπορεί να την αναλάβει εκτός φυσικά από τον κύριο του εμπορεύματος (φυσικό πρόσωπο ή προκειμένου για νομικά πρόσωπα, ο νόμιμος εκπρόσωπος), και εξουσιοδοτημένος από αυτόν εκτελωνιστής. Οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο δεν νομιμοποιείται να εκτελέσει εκτελωνιστικές εργασίες και δεν γίνεται δεκτός από τις τελωνειακές αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδες

 

εχω βρει μια πολυ καλη προσφορα οθονης στο Ebay

απο ΗΠΑ που μου βγαινει περιπου 300 ευρω μαζι με τα

μεταφορικα.

Φοβαμαι να την παραγγειλω γιατι φοβαμαι τα τελωνειακα

κερατιατικα.ο πωλητης ειναι διαθεσιμος να το δηλωσει σαν δωρο

και αξιας 45 ευρω αλλα λογο μεγεθους μαλλον οι τελωνειακοι θα ανοιξουν το πακετο και θα καταλαβουν περι τινος προκειται και τοτε θα

μου κοψουν ... ξερετε εσεις.

τι να κανω για να την φερω Ελλαδα????

please υπαρχει τροπος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε FireFoxGr τα είδες καλά τα fairing που πουλάει ο τύπος?Ο πωλητής είναι κινέζος ,η αποστολή θα γίνει από το hong kong και τα μεταφορικά είναι σχεδόν όσα και η αξία των πλαστικών!

Δηλαδή 300$ τα πλαστικά και 230$ τα μεταφορικά σύνολο 530$ για πλαστικά fairing εξαιρετικά αμφίβολης ποιότητας (διάβασε τις αρνητικές κριτικές) που λένε οτι πρεπει να είσαι ειδικευμένος για να τα τοποθετήσεις!

Λέει οτι πρέπει να κάνεις τρύπες για να τα τοποθετήσεις ,οτι έχουν μια μικρή γρατζουνιά που δεν γινόταν να βγεί ούτε να φανεί στις φωτογραφίες,οτι πρέπει να είσαι ειδικός για να τα τοποθετήσεις και εγω σου λέω οτι πιθανότατα θα είναι από 3ης ποιότητας πλαστικό που ενδεχομένως μόλις ζορίσεις στο βίδωμα θα σπάσει ή θα καεί από τον ήλιο σε ενα χρόνο.Ασε που τα προιόντα απο Κίνα είναι πολύ επίφοβα για τελωνείο!!!

Τα παραπάνω τα λέω σαν μηχανόβιος και συμφορουμίτης.Ξανασκέψου το!

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μάλλον τελικά δεν θα τον προτιμήσω. Οι διαφορές βέβαια με εδώ είναι τεράστιες (1000+ για fairing)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μάλλον τελικά δεν θα τον προτιμίσω. Οι διαφορές βέβαια με εδώ είναι τεράστιες (1000+ για fairing)..

 

Κοίτα απο το ebay Uk. Έχουν συνέχεια fairing σε "λογικές" τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sκέφτομαι να αγοράσω κινητό από ebay. Έχει αγοράσει κανείς από κανέναν συγκεκριμένο πωλητή να μου προτείνει ?

Κοιτάξτε για παράδειγμα αυτό το αντικείμενο Sony Ericsson c702

http://cgi.ebay.com/Touch-Screen-Qua...3286.m14.l1308 ή αυτό

http://cgi.ebay.com/New-TV-free-Unlocked-Dual-Sim-Standby-Mobile-Phone-1GB_W0QQitemZ250266875832QQcmdZViewItem?hash=item250266875832&_trksid=p3286.m14.l1318

Λέτε να το ρισκάρω? Ελπίζω να μπορέσω να περάσω τα ελληνικά μετά:rolleyes:

Μετά με μια συγκεκριμένη διαδικασία δεν τα παίρνω πίσω τα χρηματά μου αν συμβεί κάτι :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εγχειρίδιο Τελωνιακών Θεμάτων - 2008 " ΕΔΩ

 

Για τα είδη που διακινούνται ταχυδρομικά μεσολαβεί Τελωνείο;

Για δέματα που διακινούνται μεταξύ της Ελλάδας και Τρίτων εκτός της Κοινότητας χωρών, τηρούνται τελωνειακές διατυπώσεις, ενώ για την διακίνηση τους μεταξύ των Κρατών Μελών της Κοινότητας δεν μεσολαβεί Τελωνείο.

Ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κατά την εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων προκειμένου να τελωνιστούν και να παραδοθούν στον παραλήπτη;

 

• Τιμολόγιο (για εταιρεία) ή απόδειξη αγοράς (για ιδιώτη) που πρέπει να συνοδεύει τα εμπορικού χαρακτήρα είδη – εγκλείεται στα δέματα ή το προσκομίζει, αφού ειδοποιηθεί ο παραλήπτης.

• Τελωνειακή Δήλωση ( Declaration) του αποστολέα, η οποία πρέπει να συνοδεύει το δέμα είτε είναι εμπορικού ή όχι χαρακτήρα. Η φόρμα της είναι διεθνώς καθιερωμένη και παρέχεται από τα ταχυδρομικά γραφεία παγκοσμίως. Πρέπει να επικολλάται στο δέμα και να παρέχει πληροφορίες σαφής και αναλυτικές για το είδος, την αξία και τη φύση της αποστολής δηλαδή εάν πρόκειται για δώρο ή για εμπορικό είδος.

• Πιστοποιητικά καταγωγής προτίμησης σε περίπτωση, που απαιτούνται.

• Εγκρίσεις ΕΟΦ, όπου απαιτούνται για παραλαβή φαρμάκων, παρασκευασμάτων διατροφής και καλλυντικών (Η συγκεκριμένη έγκριση προσκομίζεται κατά την παραλαβή του δέματος και όχι κατά τον τελωνισμό του).

• Εγκρίσεις άλλων υπουργείων και φορέων, όπου απαιτούνται (π.χ εγκρίσεις –πιστοποιητικά για τα είδη Cites-είδη άγριας χλωρίδας και πανίδας, που απειλούνται προς εξαφάνιση-από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων εγκρίσεις για παραλαβή όπλων –άδεια κατοχής από το Υπουργείο Δημοσίας Τάξης κλπ.).

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

 

Μπορεί οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο πρόσωπο να αναλάβει για λογαριασμό μου την διεκπεραίωση των εκτελωνιστικών εργασιών;

Όχι. Τη διενέργεια των εκτελωνιστικών εργασιών μπορεί να την αναλάβει εκτός φυσικά από τον κύριο του εμπορεύματος (φυσικό πρόσωπο ή προκειμένου για νομικά πρόσωπα, ο νόμιμος εκπρόσωπος), και εξουσιοδοτημένος από αυτόν εκτελωνιστής. Οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο δεν νομιμοποιείται να εκτελέσει εκτελωνιστικές εργασίες και δεν γίνεται δεκτός από τις τελωνειακές αρχές.

 

Καλα αυτο το εχω παραθεσει ηδη δυο φορες,αλλα δεν λεει τιποτα περα απο τα μη εμπορικα προιοντα (δωρα) για το οποιο δεν ξερουμε.

 

Το θεμα ειναι να βρουμε καποια ενημερωση πιο συγκεκριμενη για τις δασμολογικες επιβαρυνσεις εμπορικων προιοντων (Στις περιπτωση που ο πωλητης δεν συμβιβαζεται,και στελνει και με κουριερ συν τις αλλοις) μιας και δεν φαινεται να βρισκεται πουθενα τετοια πληροφορια.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα απο το B&H στην Νέα Υόρκη μια μάσκα κατάδυσης αξίας 99$= 63Euro. Μου την έστειλαν μέσω UPS Worldwide saver.

 

Απο το tracking βλέπω :

 

SPATA,GR 07/10/2008 10:41 A.M. ADDITIONAL CUSTOMS CLEARANCE PROCESSING IS REQUIRED FOR FORMAL ENTRY SUBMISSION

 

Τι σημαίνει αυτό; Οτι πιάστηκε στο τελωνείο ή απλά όλα έτσι τα βγάζει και να περιμένω;

 

Και αν σταμάτησε εκεί τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο το εχω παραθεσει ηδη δυο φορες,αλλα δεν λεει τιποτα περα απο τα μη εμπορικα προιοντα (δωρα) για το οποιο δεν ξερουμε.

 

Το θεμα ειναι να βρουμε καποια ενημερωση πιο συγκεκριμενη για τις δασμολογικες επιβαρυνσεις εμπορικων προιοντων (Στις περιπτωση που ο πωλητης δεν συμβιβαζεται,και στελνει και με κουριερ συν τις αλλοις) μιας και δεν φαινεται να βρισκεται πουθενα τετοια πληροφορια.... :(

 

 

Για αυτό που λες δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει αν και έχω κάτι βρεί .Οπότε με

κάθε επιφύλαξη σου μεταφέρω αυτά που έχω καταλάβει ( ; ).

Οι δασμοί υπολογίζονται με ενιαίο τρόπο στην Ευρωπαική Ένωση και σε κάθε προιόν έχει

αντιστοιχηθεί ένα κωδικός ( taric) .

Βρίσκεις λοιπόν τον κωδικό από μια λίστα όπως αυτές εδώ :

 

http://www.gsis.gr/teloneia/synallages_icis/taric.html

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=EL'>http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=EL

 

και μετά βάζεις τον κωδικό εδώ

 

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=EL

 

επιλέγεις χώρα εισαγωγής ,πατάς το κουμπί δασμοί και βλέπεις το ποσοστό επί της τιμής που θα πληρώσεις .

Προφανώς υπάρχει και ο ΦΠΑ πέραν των δασμών .

 

Πχ για να εισάγω Πυρηνικό αντιδραστήρα :shock: από τις ΗΠΑ ,ο κωδικός taric είναι 84011000000

και οι δασμοί είναι 5.70%. Αν βάλω και τον ΦΠΑ 19% μου βγαίνει λίγο ακριβά αλλά τι να

κάνω θα πάρω ένα τώρα με τις αυξήσεις της ΔΕΗ . :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για την απιστευτη δουλεια που εχετε κανει σ αυτο το forum !!παρακαλω για την βοηθεια σας ..προσφατα εγινα registred στο ebay.com θελοντας ν αγορασω ενα αντικειμενο αξιας 120$.Εκανα klik στο bye it now (μονο αυτο ειχε σαν επιλογη ) και μου εβγαλε τα στοιχεια οτι το κερδισα.Βεβαια απο τι εχω καταλαβει δεν εχω συνδεσει τον Paypall λογαριασμο μου με το ebay .(Αυτο πιστευω οτι γινεται μεσα απ το site της Paypall αν θυμαμαι σωστα)Δηλαδη δεν το εχω κανει buy ακομα αν καταλαβα σωστα.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Εκανα τις ενεργειες για retract bid και μου εμφανισε οτι αυτο δεν γινεται γιατι εχει ηδη ληξει .(αλλα απ οσο θυμαμαι δεν ειχε χρονο ληξης).Επισης εστειλα και 2 emails sto τμημα seller και του ζητησα να ακυρωσω την παραγγελια γιατι το ποσο με τα taxis βγαινει πολλα και δεν το θελω.Αν το αφησω ετσι θα εχω καποιο προβλημα ?Ακομα δεν εχω καποια απαντηση απο τον seller.Να περιμενω κατι ?μπορουν να μου κανουν τιποτα ?Δηλαδη αν κανεις κατι bid πρεπει υποχρεωτικα μετα να το αγορασεις?Αν αγορασω απο το ebay.it θα ερθει απο Ιταλια χωρις φορους ? Επισης στο My eBay Activity μου δειχνει watch 0 - Active 0 Won 0 Din't win 0 και deleted 0 (κατι εκανα στο delete γιατι πρωτα μου εμφανιζε 1) λιγο παραξενο δεν ειναι αφου ειχα κανει bid?Σας Ευχαριστω πολυ όλους σας εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια ερωτηση και γω!!

Αυτος ο φορητος με ενδιαφερει.

Ο πωλητης λεει οτ δεχετε και προσφορα περαν απο της τιμης που εχει δηλωσει (You Can Also Send Me Your Best Offer By E-Mail).

Καταλαβαινω οτι το τελωνειο δε το γλιτωνω ευκολα αλλα απο αυτα που διαβασα μαλλον καμια 200αρα ευρω θα ειναι.οποτε ρωταω

1) με ποιο κουριερ ή τροπο αποστολης θα υπηρχε περιπτωση να περασει τζαμπα?

2)απο καποιον με εμπειρια πιστευετε αξιζει να του ζητησω καλυτερη τιμη(οχι πως χανω τπτ) αλλα να τον βαλω να μου στειλει με αλλο τροπο? εστω fedex που ακουω καποια καλυτερα λογια για τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...