Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κανω και εγω μια ερωτηση? εβαλα στο ebay.com να πουλησω ενα αντικειμενο.ομως δεν καταλαβαινω ορισμενα πραγματα.

εγραψα αρχικη τιμη 0.99 και buy it now 149.00 με εξοδα ταχυδρομειου free.

1)οταν κανω search δεν βλεπω το αντικειμενο μου,ενω μου το εχει στειλει το ebay ως αντικειμενο που το παρακολουθω,και οταν το κλικαρω βλεπω οτι παιρνει bids.

2)τα bids που παιρνει απεχουν απο την τιμη του buy it now,γιατι η τιμη του αντικειμενου ειναι αυτη.αν δεν πιασει την τιμη που θελω δηλαδη τα 149.00 τι κανω?

3)το buy it now οταν κλικαρω στο εμαιλ που μου εστειλε το ebay η οταν μπαινω στον λογαριασμο μου δεν το βλεπω.

 

συγνωμη για ολες τις αποριες μου.αν καποιος εχει χρονο ασ μου πει τι γινετε.

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Θα σου απαντήσω για το δευτερο, αν κλείσει η δημοπρασία και το αντικείμενο εχει φτάσει πχ τα 2 ευρω εισαι υποχρεωμένος να το στείλεις στον αγοραστή.

 

Προκειμένου λοιπον να μην σου τυχη καμία στραβη κατέβασε το απο την δημοπρασία πριν αυτή κλήση και μετα βλέπουμε τι πρεπει να κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με κατέβασμα, αρνητική αξιολόγηση και αρνητικό σχόλιο από τον highest bidder και όλα αυτά από την πρώτη πώληση θα έχει σίγουρα πρόβλημα εμπιστοσύνης από τους υποψήφιους αγοραστές αν ξαναανεβάσει την ίδια σε λίγο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατεβασα.

απο οτι καταλαβα πρεπει να τα βαζεις μονο με σταθερη τιμη. οχι δημοπρασια.

η αν βαλεις δημοπρασια να αρχιζει τουλαχιστον απο την τιμη που θελεις.

αξιολογηση κανουν ολοι? η μονο αυτοι που εχουν συναλλαγη μεταξυ τους?

επισης ειδα οταν το εβγαζα οτι μου ελεγε το ebay οτι λογο οτι το βγαζω πιο νωρις απο την δημοπρασια εχει καποια χρεωση,και οτι το αντικειμενο θα φαινετε στο action αλλα θα αναφερει τον λογο που εκλεισε η δημοπρασια.

στις επιλογες που ειχε εβαλα οτι εχει λαθος στην αρχικη τιμη bids.

 

ειχα βαλει εναν στρατιωτικο φακο blackhawk που καινουριος εχει 250 και εγω ηθελα used149.

και οι αμερικανοι δεν τον δινουν used κατω απο 169. αλλα ειδα ομως οτι εχουν στανταρ τιμη.δεν εχουν bids.

να τον ξαναβαλω παλι με σταθερη τιμη η να περιμενω λιγο καιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε κανα μήνα, βάλε φιξ τιμή και να παρακαλάς να μην σε αξιολογήσει αρνητικά αυτός που προηγούνταν στη δημοπρασία.

 

Να σου κανω μια ερώτηση, εφ' οσον η αγγελία ειναι πλεον ανύπαρκτη πως μπορει κάποιος να αφήσει αξιολόγηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο highest bidder σε δημοπρασία που ακυρώθηκε μπορεί να κάνει. Τουλάχιστον εγώ είχα κάνει πριν κανα χρόνο όταν ο πωλητής ακύρωσε την δημοπρασία γιατί δεν έπιανε την τιμή που περίμενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κατεβάσεις την δημοπρασία πριν αυτη κλείσει, ειναι προφανές οτι δεν υπαρχει πλέον στο εβαυ για να αφησει κάποιος αρνητικά σχόλια, σε αυτο που μπορει να αφησει ειναι οταν τελειώσει η δημοπρασία και εσυ (λογω χαμηλής τιμης) δεν δεχτείς το αποτέλεσμα.

 

Αλλο το ενα και άλλο το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Έκανα ένα review την υπόθεση και είδα οτι είχε τελειώσει κανονικά η δημοπρασία και δεν δεχόταν την πώλησή του. :-)

 

Περιττό να πω οτι τον μαύρισα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Έκανα ένα review την υπόθεση και είδα οτι είχε τελειώσει κανονικά η δημοπρασία και δεν δεχόταν την πώλησή του. :-)

 

Περιττό να πω οτι τον μαύρισα :P

Τώρα μιλάς ορθώς παρ΄οτι καθήμενος :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε με παιρνει να το ξαναβαλω?

με φιξ τιμη βεβαια. η να το αφησω να το ξεχασουν..για παν ενδεχομενο?

Δεν παίζει να ξεχάσουν κάτι, ετσι και αλλιώς όποιος το αγοράσει θα αφήσει σχόλια. Βάλτο πάλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...