Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα ενα αντικειμενο απο e-bay,και ο πωλητης για να στειλει tracking θελει 3$.

Εγω θελω,οποτε του στελνω μεσω paypal στο μειλ που θα μου πει μεσω send money?

Επισης,απ'οτι ειδα υπαρχει fee για εμπορικες συναλλαγες  2.9% + $0.30  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια σημερα μου ηρθε η θηκη απο south korea,το shipped ειχε γινει 9 του μηνος,το tracking number απλα απιστευτο σου λεει ακριβως που ειναι οταν μπει ελλαδα.Ειναι η πρωτη μου ηλεκτρονικη αγορα ειμαι πολυ χαρουμενος καλη χρονια να εχουμε με  σωστες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω παραγγειλει κατι αλλά σε δυο διαφορετικα σχεδια απο τις 24/11. Εφυγε 25/11 αλλά μέχρι σήμερα δεν εχει έρθει τίποτα.

Ανοιξα χθες case. Οχι 1 ομως αλλά 2. Έπρεπε ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ενα προιον απο ebay 30/12,και πληρωσα εξτρα 3$ για να παρω τρακινγκ οπως ειπαμε με τον πωλητη ( RF195731796SG )

Το τρακινγκ πρωτα μεσω ebay παραπεμπει στο 4PX(φαινεται και στο σαιτ της εν λογω εταιρειας),οπου δειχνει 2/1 arrived at airport,singapore.Απο την sg post ομως ειναι ακομη σε κατασταση information received...Ειναι λογικο ακομη να μην το εχει προωθησει η sg post?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε track απο το 17track.net ή to trackitonline.ru 

Μην αγχώνεσαι εμένα με swiss post έγραφε το tracking επι 20 μέρες οτι ετοιμάζεται να φυγει απο Κίνα 

και τελικά μια μέρα μετά εμφανίστηκε Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει τα κανω,καθως και στο 4px αφου αυτος ειναι ο πρωτος carrier.

Το ξερω οτι ειναι λιγο οτι να ναι καμια φορα,απλα μου εκαναν εντυπωση οι μερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες εστειλα ενα δεμα επιστρολη με ελτα, Α' προτεραιοτητας πισω στην Κινα..
ποσο καιρο θα κανει να παει;;οσο εκανε περιπου να ερθει;; ( ~22 μερες;; )
ή προς τα εκει λογω λιγοτερης κινησης ( :Ρ ) κανει πιο γρηγορα;;


Εστειλα επιστροφη στην Κινα ενα δεμα..
ποσο καιρο θα κανει να παει;;
ΕΛΤΑ Α' ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ 
οσο καιρο εκανε να ερθει περιπου;; ( ~22 ημερες )
ή πιο λιγο γιατι προς τα εκει δεν εχει τοσο κινηση;; ( :Ρ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρηγγειλα κατι που ειχε μεταφορικα 4 λιρες εδωσα εξτρα 2 λιρες για να εχω tracking number ο πωλητης δεν μου εχει δωσει κανενα tracking number ειναι η δευτερη φορα που την παταω ετσι οχι απο το ιδιο πωλητη ομως μπορω να ζητησω τις 2 λιρες πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ήρθε email από ebay.co.uk. Από 17/2/14 η προθεσμία για να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πάει στις 30 μέρες από την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής. Να το έχετε κατά νου λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου ήρθε email από ebay.co.uk. Από 17/2/14 η προθεσμία για να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πάει στις 30 μέρες από την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής. Να το έχετε κατά νου λοιπόν!

 

Για ανεβασε εδω το μαιλ να δουμε τι λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι όντως. Δεν ήρθε σε όλους;

 

•We've made further changes regarding the eBay Money Back Guarantee as summarised below (please see the eBay Money Back Guarantee policy for the full details):

•The timeline for opening an eBay Money Back Guarantee case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date. This timeline change will give all buyers, domestic and international, the same amount of time after actually receiving or expecting to receive their item, to get protection for their purchase with the eBay Money Back Guarantee.

•The timeline for buyers and sellers to appeal an eBay Money Back Guarantee case from the day it is closed will change from 45 days, to 30 days.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι όντως. Δεν ήρθε σε όλους;

•We've made further changes regarding the eBay Money Back Guarantee as summarised below (please see the eBay Money Back Guarantee policy for the full details):

•The timeline for opening an eBay Money Back Guarantee case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date. This timeline change will give all buyers, domestic and international, the same amount of time after actually receiving or expecting to receive their item, to get protection for their purchase with the eBay Money Back Guarantee.

•The timeline for buyers and sellers to appeal an eBay Money Back Guarantee case from the day it is closed will change from 45 days, to 30 days.

 

 

 

Mου ήρθε email από ebay.co.uk. Από 17/2/14 η προθεσμία για να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πάει στις 30 μέρες από την εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής. Να το έχετε κατά νου λοιπόν!

 

@hikesl To μήνυμα δεν λεει αυτο που περιγράφεις, αν εννοείς το παραπανω μαιλ

 

Το εβαυ εδω και καποιο καιρό κάτω απο την αγορα σου εχει μια ημερομηνία πιθανής παράδοσης

πχ

Sale date: 01/07/14

Tracking number: --

Estimated Delivery: Wed. Jan. 22 - Wed. Feb. 12

 

Πιθανολογώ λοιπόν οτι αναφέρετε σε αυτην την ημερομηνία και 30 μερες μετα, βέβαια δεν συντρέχει ανησυχία και λογος να μετράμε τις μερες, γιατι πλέον το εβαυ στο ιδιο σημείο οταν πλησιάζει η ημερομηνία της προθεσμίας που εχεις, σε ενημερώνει με ενα αντίστοιχο μήνυμα.

 

Περιμένουμε λοιπόν να δούμε και κάποια αντίστοιχη κίνηση απο το παυπαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hikesl To μήνυμα δεν λεει αυτο που περιγράφεις, αν εννοείς το παραπανω μαιλ

Πιθανολογώ λοιπόν οτι αναφέρετε σε αυτην την ημερομηνία και 30 μερες μετα.

 

Νομίζω και ο hikesl το ίδιο πράγμα εννοούσε. Καλή κίνηση το βρίσκω πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...Εχω βρει μια οθονη για το αμαξι μου..Την εχει παρει αλλο ενα παιδι απο τον ιδιο  με DHL και δεν ειχε θεμα..Βεβαια εγραψε στο δεμα ως δωρο και το εβαλε αξια 20-30 ευρω..!

Λιγο που διαβασα εδω ειδα οτι μπορει να ανοιξουν δεματα να δουν την αποδειξη του paypal Και και και..,

Μιλησα με τον πωλητη του εξηγησα και μου ειπε να μου στειλει ενα payment request να του βαλω 30 δολλαρια να μου τα γυρισει αμεσως (κραταει την αποδιεξη και την βαζει αυτην μεσα στο πακετο) και μετα κανω κανονικα την παραγγελια και τον πληρωνω..!!

Ολα μεσω Paypal!!

http://www.ebay.com/itm/VW-Car-Radio-RCD510-USB-Reverse-Image-New-W-Code-Golf-Jetta-Passat-Touran-EOS-/290867441133?pt=Car_Audio_Video&hash=item43b90ceded&vxp=mtr

Του ειπα να το στειλει με ταχυδρομειο μου ειπε λογο χειμωνα θα αργησει παρα πολυ και ακομη ειχε ηδη ενα ατυχημα με σπασμενη οθονη και δνε το ξαναδοκιμαζει..!!

ΤΟυ ειπα με EMS μου ειπε οτι ειναι πολυ ακριβο.!!

Καμια ιδεα για το τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  παιδια μια απορία....

Πούλησα ενα αντικειμενο (σε Αγγλία) στην τιμή των 80€.

Είχα και  για ταχυδρομικά έξοδα 20 €.

Πήρα λοιπόν μέσω paypal 100 € ...και  έστειλα το πακέτο.

 

Ο αγοραστής όμως δεν ικανοποιήθηκε με την ποιότητα του αντικειμένου και μου το στέλνει πίσω.

Είχα σημιωμένο στο return policy ότι τα έξοδα επιστροφής είναι του αγοραστή.Τα πλήρωσε λοιπόν και μου το έστειλε. οκ ως εδω.

 

Εγω τώρα πρέπει να κάνω refund.

Τι πρέπει να του δώσω πίσω?

80€      ή        80€+20 € = 100 €   ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...