Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά, οι Κινέζοι θέλουν υπομονή...

Τελικά το έστειλε έπειτα από 4 εργάσιμες τη στιγμή που έχω κάνει την τελευταία βδομάδα ~10 παραγγελίες και όλες έφυγαν μέσα σε 24 ώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dutycalculator.com είναι αξιόπιστο;

 

Υπολόγισα ως παράδειγμα μια αγορά μιας μπλούζας κοντά στο ποσό των 20,00€ από UK.

Λέει:

α. Οχι δασμός λόγω European Union. Οκ αυτό

β. Οχι ΦΠΑ (VAT) λόγω EC Zone (European Commission). Ισχύει αυτό;

 

 

Μετά έκανα τον ίδιο υπολογισμό αλλά έβαλα χώρες προέλευσης πρώτα China και μετά USA.

Λέει:

α. Οχι δασμός λόγω του ότι το ποσό προιόντος δεν ξεπερνά τα 150,00€. Ισχύει;

β. Προσθέτει ένα ΦΠΑ 23%

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και με βοήθησε. Εχω άλλη απορία τώρα. Ας πούμε ότι υπολογίζουμε ΦΠΑ και δασμούς αν υπάρχουν. Τα παρακάτω όμως πως είναι δυνατόν να τα ξέρουμε αν υπάρχουν και αν ναι, σε τι ποσά είναι;

 

  • Handling fee
  • Εξοδα εταιριας κουριερ
  • Αποθηκευτρα
  • Αμοιβή εκτελωνιστή
  • Λοιπά τέλη ΔΕΤΕ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα αυτά χρεώνονται μόνο στις περιπτώσεις που το δέμα έρχεται στην Ελλάδα από τρίτη χώρα με courier.

Η αμοιβή του εκτελωνιστή ορίζεται από τον ίδιο και παζαρεύεται, όπως έχει αποδειχθεί στην πράξη.

Για τα υπόλοιπα μπορείς να διαβάσεις μερικές από τις πρώτες σελίδες του θέματος στις οποίες συμφορουμίτες έχουν καταγράψει τα ποσά που πλήρωσαν στην περίπτωσή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που έχεις παραγγείλει από ebay κάτι και σου έρθει χαλασμένο και κλείσεις κατά λάθος την ένσταση που άνοιξες μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πέραν της αρνητικής κριτικής που μπορείς να βάλεις στον πωλητή;

Αυτός μου λέει να αλλάξω την κριτική πρώτα και θα μου δώσει κάποιο ποσό μετά αλλά δεν τον πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παραγγειλει κατι στις 17/2 απο Γερμανια και ακομα δεν εχει ερθει

Sale date: 02/17/14
Estimated Delivery: Thu. Feb. 20 - Mon. Feb. 24
 
στο tracking number του deutschepost λεει
The item was scanned in the country of destination Greece at Feb 23, 2014. Unfortunately the country of destination Greece offers tracking and tracing up to the recipient not yet.
 
Που να το ψαξω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια sos.....ειμαι νεος στην παρεα κ παρακαλβ καποιος να μου πει αμεσα τα ακριβει βηματα που πρεπει να κανω για να φτιαξω paypal...εχω φτιαξει μια prepaid card της πειραιως κ δν την δεχεται το paypal...εχει χρηματα μεσα ειναι ολα κομπλε εχω γραφτει κ στο paypal....αλλα δν μου δεχεται τον αριθμο της καρτας μου....γιατι??σας παρακαλω καποιος να βοηθησει......αν υπαρχει κ καποιος αλλος τροπος απο την αρχη τον δεχομαι κ αυτον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...