Προς το περιεχόμενο

Μικρο Αυτοκινητο


stelios2809

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λεω να μαζεψω 1.000 - 1.500 και μετα ενα δανειο 1.700 - 2.000 απο alpha bank (εχω μιλησει με τραπεζα ολα οκ). σιγουρα οτι δωσω παραπανω τοσο καλυτερο... απλα θα ξεφυγω πολυ και δεν ξερω.. εσεις προτεινετε αμαξι απο αγγελια η να παω σε μαντρα? ρωταω τοσα γιατι ειμαι τελειως μονος .. γονεις κλπ δεν θα εχουν σχεση για να μην επιβαρυνθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπόν εγω στα νιάτα μου είχα seicento (εμ, μικρή και άμαθη) ... Φιλε σε εξορκίζω μην πάρεις Ιταλικο αμάξι ... βγάζουν πολλά προβλήματα ασε που ειναι φτερα στον ανεμο... Χάλια οδική συμπεριφορα, ασφάλεια, κρατήματα (ποιά????) ...

Τρακαρα σε στενο με δευτερα μέσα, με αγροτικό που μου βγηκε απο αριστερα και το αμαξάκι μπήκε οοοολο μέσα ...

 

τα μικρά και οικονομικά που σου προτείνω εγω ειναι:

 

Μικρα

Ατος

Σταρλετ

Αλτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Micra του 97 αν θυμάμαι καλά με κοντά 200.000 χιλιόμετρα (καθημερινά Αθήνα-Τανάγρα,σε ανοιχτό δρόμο δηλαδή τα περισσότερα) πούλησε πρόσφατα γνωστός μου με 3000-3500 ευρω, τώρα αν βρήκε κορόιδο δεν ξέρω, εγώ δεν θα έδινα ούτε 1500.Τα σταρλετ αυτής της περιόδου ειναι ακόμη πιο ακριβά.

 

λοιπόν εγω στα νιάτα μου είχα seicento (εμ, μικρή και άμαθη) ... Φιλε σε εξορκίζω μην πάρεις Ιταλικο αμάξι ... βγάζουν πολλά προβλήματα ασε που ειναι φτερα στον ανεμο... Χάλια οδική συμπεριφορα, ασφάλεια, κρατήματα (ποιά????) ...

Τρακαρα σε στενο με δευτερα μέσα, με αγροτικό που μου βγηκε απο αριστερα και το αμαξάκι μπήκε οοοολο μέσα ...

 

τα μικρά και οικονομικά που σου προτείνω εγω ειναι:

 

Μικρα

Ατος

Σταρλετ

Αλτο

Αμφιβάλλω αν αντίστοιχης κατηγορίας με το Seicento αυτοκίνητο ειχε καλύτερη οδηγικη συμπεριφόρα ,όσον αφορά την αξιοπιστία και την ποιότητα κατασκευής οι Ιταλοί έχουν κάνει τεράστια βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα μικρά και οικονομικά που σου προτείνω εγω ειναι:

 

Μικρα

Ατος

Σταρλετ

Αλτο

 

atos: 10 φορές χειρότερο από cinque, σε ποιότητα, κρατήματα, συμπεριφορά. Σχετικά αξιόπιστο. Καλό value for money, για μένα όχι καλύτερο από sei ή cinque.

alto: μακριά, κυρίως από μεταχειρισμένα... Άν τυχόν σου βγάλει καμια βλάβη, μπορεί να σου μείνει κανα δυο μήνες στο συνεργείο σε αναμονή ανταλακτικού...

micra, starlet: σαφώς καλύτερα, σαφώς ακριβότερα. Κυρίως το starlet.

 

Αν θέλεις φοβερά κρατήματα στον δρόμο, θέλεις... alfa 156. Αν θέλεις να μην βγάλει την παραμικρή βλάβη για τα επόμενα 200 χρόναι, θέλεις... toyota corolla. Αν θέλεις οικονοκικό μικρό αυτοκινητάκι με 2000 ευρώ, μάλον θέλεις cinque.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 4500? βρίσκεις Toyota Corolla Η/Β E101 '92-'97.

Μέχρι 4000? βρίσκεις Toyota Starlet ίδιας περιόδου περίπου.

Για μεταχειρισμένα και για τις απαιτήσεις που έχεις σου προτείνω οπωσδήποτε Toyota...

Ειδικά οι γενιές Ε10 και Ε11 της Corolla είναι πλέον αξιόπιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα Micra (χιλιαρακι) του 97 χωρις τιποτα ουτε ηλεκτρικα παραθυρα, καθρεπτες και λοιπα. Μονο Air condition να εχει. (Το μονο απαραιτητο.)

Το ειχα για 2 χρονια και του επινα το αιμα. Δεν εκανε το παραμικρο. Το εδωσα σε μαντρα με βαρια καρδια για 1700 ευρω.

Σκεψου και το ενδεχομενο αγορας για κανα Hyundai Atos , Accent.

Αρκετα καλα και πολυ αξιοπιστα επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε ένα micra από το 91 μέχρι το 2005. Το καημένο δεν έκανε ποτέ χιλιόμετρα έξω από την πόλη, το πουλήσαμε με 170.000 χιλιόμετρα και δεν είχε τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να μαζεψω 1.000 - 1.500 και μετα ενα δανειο 1.700 - 2.000 απο alpha bank (εχω μιλησει με τραπεζα ολα οκ). σιγουρα οτι δωσω παραπανω τοσο καλυτερο... απλα θα ξεφυγω πολυ και δεν ξερω.. εσεις προτεινετε αμαξι απο αγγελια η να παω σε μαντρα? ρωταω τοσα γιατι ειμαι τελειως μονος .. γονεις κλπ δεν θα εχουν σχεση για να μην επιβαρυνθουν.

 

Μην πας σε μάντρα, να πας σε αντιπροσωπεία να κοιτάξεις για μεταχειρισμένα. Εμείς βρήκαμε στην περιοχή μου, στην Peugeοt, Peugeοt 307 του 2002 με 68000 χιλιόμετρα, στα 7500 ευρώ. Σε άριστη κατάσταση. Μόνο μια μικρή γρατζουνιά είχε στην πόρτα του οδηγού την οποία το συνεργείο της αντιπροσωπείας εξαφάνισε. Ακούσαμε πολλά αρνητικά για τις μάντρες κι ότι παίζονται κομπίνες και δεν πλησιάσαμε καν.

 

Κοίτα από χέρι τι μπορείς να πάρεις. Παλιότερα ένας φίλος έδινε ένα Σιτροέν στα 1700 ευρώ αλλά δεν είχαμε τα χρήματα τότε για να το πάρουμε και το ξέραμε το αυτοκίνητο, παρά του ότι ήταν παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το πιο σωστο, μακρυα απο μαντρες εκτος αν εχεις καποιον πολυ γνωστο, θα πληρωσεις καπελο 30-40%. Οποτε απο αντιπροσωπεια η απο ιδιωτη και σε καθε περιπτωση εξονυχιστικος ελεγχος. Επισης προσεξε μη δωσεις οτι εχεις και δεν εχεις και παρεις τσιμα τσιμα ενα αμαξι γιατι αυτο ολο και κατι θα χρειαστει, λεγε με λαστιχα, αμορτισερ καποιες μικροζημιες που δυσκολα αποφευγονται. Τα Φιατακια αν βρεις κατι πολυ φθηνο τσιμπα το για βασικες μετακινησεις. Λιγο πιο πανω το Ατος απο πλευρα αξιοπιστιας αρκετα πιο καλο ενω το κοστος ανταλλακτικων παραμενει χαμηλο(οπως στα φιατ). Απο εκει και περα ενα μικρα η ενα σταρλετ θα ηταν πολυ καλες περιπτωσεις. Μια απο τις καλυτερες επιλογες που εχω συναντησει ηταν ενα Φιεστακι 1,25 με 78 αλογα μοντελο 98 στα 3000ευρω αλλα χωρις καθολου εξοπλισμο, ουτε υδραυλικο τιμονι. Με φουλ εξοπλισμο ανεβαινει πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λόγια και απο εμενα γιατί η προηγούμενη απάντηση μου σβήστηκε.

Εχουμε το Cinque απο το 1994, το εχω πάει μέχρι και 300χλμ ταξίδι. Πολύ διασκεδαστικό αμάξι αλλά σχεδον μιας χρήσης. Βγάζει δίαφορες μικρο βλάβες αλλά τα ανταλακτθκά του είναι πολύ φθηνα. Αξίζει να το αγοράσεις αμα το βρείς σε καλή κατάσταση, αλλα το μαχ που να δώσεις είναι 1.500 ευρώ.Ποιο πολλά δεν αξίζει.Θα το χαρείς όταν χρειάζεαι να παρκάρεις, είναι αχτύπητο εκεί.Αμα βρείς και 1100 πας και κανένα ταξιδάκι, άμα είναι 900 κυβικά τοτε θα ζοριστεί.

Κατα τα άλλα δές και πρός 106-Saxo, εχουν πολύ καλή οδική συμπεριφορά και σε αντίθεση με το Φιατ, μπορεις να πάς και ταξίδια.Εναλακτικά δες και τα Punto.

Το θεμα είνα να μην χρεωθείς σε τράπεζες για ενα παλιό αμάξι.Σίγουρα όσο καλό και να το βρείς, μια 500 θα την χρειαστείς τις πρώτες μέρες για μικροεπιδιορθώσεις.Και αργότερα μπορεί να σου βγάλει και άλλα οπότε καλύτερα εσω έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δώσεις 4500 βρίσκεις πολύ καλά αυτοκίνητα..

πχ Punto μοντέλο 2002

Peugeot 206 μοντέλο 2002

Επίσης με 3000 βρίσκεις Citroen saxo μοντέλο 2000

Εγώ δε θα έπαιρνα παλιότερο απο το 2000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...