Προς το περιεχόμενο

Όνομα παλαίου cartoon


PepeLePew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Fosforos είπε

οχι δεν ηταν του τυπου power rangers κτλ

ηταν ρομποτ με αθρωπινα χαρακτηριστικα

Techno Police 21C

 

26 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Στον Fosforos απευθυνομουν που ρωτησε τελευταιος :P

Μ'εσενα τα ιδια βλεπαμε παντως. Captain Harlock λατρεια, αλλα και Area 88.

ακομη περιμενω μια live action σειρα του Area 88 😪

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2020 στις 11:28 ΠΜ, *nenya* είπε

Την ταινία Windaria λες μήπως; 

Στο Windaria πήγε αμέσως το μυαλό μου με την φάση με την γέφυρα, αλλά η υπόλοιπη ταινία...δεν θα έλεγα ότι μου έφερνε σε Ρωμαίο και Ιουλιέτα. :P
(που αν θέλετε να δείτε μια πιο βίαιη αλλά και cool εκδοχή σε anime, δείτε το Basilisk. ;) )

59 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Στον Fosforos απευθυνομουν που ρωτησε τελευταιος :P

Μ'εσενα τα ιδια βλεπαμε παντως. Captain Harlock λατρεια, αλλα και Area 88.

Harlock έχουμε αρκετό ψωμί πάντως.
Κι έτσι για την χαρά:

Spoiler

 

 

 

 

Area 88 δεν θα δούμε ποτέ live action.
1) Αν γίνει από ιάπωνες, τα live action τους είναι hit or miss.
2) Αν γίνει από Ηollywood θα αλλάξει την πίστη του.

Εδώ τα OVA άλλαξαν το τέλος (σόρρυ, αλλά δεν χάνεται όλη η Area 88 σε μια "end of all battles" αερομαχία, έχει πράγμα μετά τα OVAs πριν φτάσουμε στο τέλος του πολέμου) και η σειρά του 2004 επίσης είχε αλλάξει κάποια πράγματα.
Όποιος θέλει το φουλ στόρυ -> manga και νομίζω δεν μεταφράστηκε ποτέ ολόκληρο.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GhostRiderLSOV said:

Στο Windaria πήγε αμέσως το μυαλό μου με την φάση με την γέφυρα, αλλά η υπόλοιπη ταινία...δεν θα έλεγα ότι μου έφερνε σε Ρωμαίο και Ιουλιέτα. :P
(που αν θέλετε να δείτε μια πιο βίαιη αλλά και cool εκδοχή σε anime, δείτε το Basilisk. ;) )

Harlock έχουμε αρκετό ψωμί πάντως.
Κι έτσι για την χαρά:

  Hide contents

Area 88 δεν θα δούμε ποτέ live action.
1) Αν γίνει από ιάπωνες, τα live action τους είναι hit or miss.
2) Αν γίνει από Ηollywood θα αλλάξει την πίστη του.

Εδώ τα OVA άλλαξαν το τέλος (σόρρυ, αλλά δεν χάνεται όλη η Area 88 σε μια "end of all battles" αερομαχία, έχει πράγμα μετά τα OVAs πριν φτάσουμε στο τέλος του πολέμου) και η σειρά του 2004 επίσης είχε αλλάξει κάποια πράγματα.
Όποιος θέλει το φουλ στόρυ -> manga και νομίζω δεν μεταφράστηκε ποτέ ολόκληρο.

Η πιο πρόσφατη εκδοχη του Area 88 αξιζει λες; Εχει τπτ απο την αιγλη του παλιου; Το σκεφτομουν να του δωσω μια ευκαιρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, *nenya* είπε

Η πιο πρόσφατη εκδοχη του Area 88 αξιζει λες; Εχει τπτ απο την αιγλη του παλιου; Το σκεφτομουν να του δωσω μια ευκαιρια..

Η σειρά του 2004; Εμένα μου άρεσε. Αλλά οκ, είμαι γενικά fan μαχητικών αεροπλάνων και αερομαχιών, give me some and I'll check it out. :P Αλλά οκ, ήμουν φαν των OVA, είχα παίξει το UN Squadron στο SNES (έτσι το έλεγαν εκεί) και έκατσα άνετα να δω την σειρά. Μου αρέσει και η μουσική της εισαγωγής (που κλόπυραϊτ έβαλα σε ένα βίντεο που είχα φτιάξει για BF2).

Είναι αρκετά πιο light από τα OVA και έχει κομμάτια της βασικής ιστορίας αλλά πάλι με αλλαγές. Τουλάχιστον στο τέλος της σειράς, δεν τελειώνει η ιστορία, συνεχίζεται, αλλά δυστυχώς δεν είχαμε άλλη σαιζόν. Βάζει κάποιους νέους χαρακτήρες που είναι anime-only ( Ι❤️ Kitori ^_^) και τον Kim που ήταν στο manga, αλλά όχι στα OVA.

Να δούμε πάντως την πλήρη έκδοση στην τηλεόραση...δεν το βλέπω. Τα OVA αν προχωρούσαν περισσότερο θα μπορούσαν, μιας και συνέχεια δείχνει ότι ο πόλεμος είναι κόλαση και ή επηρεάζονται πολύ όσοι είναι μέσα ή πεθαίνουν (εκτός από μια εξαίρεση). To θέμα είναι ότι τα OVA έβαλαν το everybody dies τέλος

Spoiler

που η αλήθεια είναι πως δεν απέχει πολύ από το τέλος του manga, αλλά καμιά σχέση το πώς πεθαίνει ο καθένας.

και δεν τελειώνει την ιστορία του εμφυλίου πολέμου του Aslan και δεν θυμάμαι τι γινόταν με τον Kanzaki.

Επίσης group να πιάσει τα κεφάλαια του manga (πέρα απ' όσα έγιναν officially translated από Viz Media, κλπ) και να τα μεταφράσει δεν βλέπω. Eίναι παλιό, shoujo σχέδιο (το manga) και κάποτε είχα διαβάσει (~ έβλεπα τις εικόνες :P ) όλα τα raws, αλλά δεν τα βρίσκω εύκολα τώρα.
Δεν έχω τσεκάρει αν κάπου υπάρχει κάποια καλή περίληψη, αλλά αρκετά manga spoilers έχει στο TVTropes (και link για την text-only μετάφραση των τελευταίων κεφαλαίων που είχα χρησιμοποιήσει για να καταλάβω το τέλος, αλλά καλή τύχη να τα συνδυάσεις με τα speech bubbles :P ) παραδόξως.

Πάντως πολύ hardcore σε βρίσκω κυρία Nenya, δεν το περίμενα. ;)

Edit: Ξέχασα να πω ότι στην σειρά του 2004, την φωνή του Shin την κάνει ο Takehito (KONO DIO DA! - εκτός πολλών άλλων :P) Κoyasu. Σε μια από τις σπάνιες good guy φάσεις του. Αλλά πιο good guy από τον ρόλο του σαν Hodgins στο Violet Evergarden δεν έχει.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρός έβλεπα μια σειρά με φόρμουλα 1. Αν δεν κάνω λάθος ο οδηγός ήταν ο Timothi? Δεν είμαι σίγουρος.

Το παλικάρι είχε βάλει και 3 ρόδες στην φόρμουλα του.

Μήπως έχετε ιδέα πως λέγεται και αν υπάρχουν ακόμη κάπου επεισόδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JLEE είπε

Μικρός έβλεπα μια σειρά με φόρμουλα 1. Αν δεν κάνω λάθος ο οδηγός ήταν ο Timothi? Δεν είμαι σίγουρος.

Το παλικάρι είχε βάλει και 3 ρόδες στην φόρμουλα του.

Μήπως έχετε ιδέα πως λέγεται και αν υπάρχουν ακόμη κάπου επεισόδια?

Επειδή όλα τα χαμένα βγαίνουν να είναι anime (και το συγκεκριμένο δεν πρέπει να το είχα δει), για δες αν είναι κανένα από αυτά εδώ:

Edit: Καλά, το Initial D είναι 8 σειρές και 3 ταινίες (και φυσικά το original manga, αλλά αν δεν έχεις τα eurobeats...), δεν είναι απλά "a" movie. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, JLEE είπε

Είναι το Arrow eblem : hawk of the grand prix! 

Ξέρετε αν υπάρχει πουθενά?? 

Kοίταξα στο aniDB και δεν είναι καλά τα πράγματα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voltron, επίσης ποιος θυμάται ένα τύπου anime ταινιας ασπρόμαυρη στο μεγαλύτερο μέρος τις όπου ένας τρελός επιστήμονας ανατίναζε μια πύρινη κεφαλή , ενώ οι προταγωνιστης ήταν πάνω σε ένα γιγάντιο φίδι κόμπρα και ένα τυραννόσαυρο. Ήταν πολύ καταθλιπτικό στο μεγαλύτερο μέρος του και τόσα χρόνια μετά αδυνατω να βρω ποιο ήταν έπαιζε στο κανάλι cartoon η junior στην επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/5/2020 στις 12:33 ΠΜ, Fosforos είπε

ψάχνω το επεισόδιο του Ρομπέν των δασών όπου ήταν σε μια λίμνη και πάλευε με ένα γιγάντιο ψάρι

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 3:14 ΜΜ, Thejackofalltrades είπε

Voltron, επίσης ποιος θυμάται ένα τύπου anime ταινιας ασπρόμαυρη στο μεγαλύτερο μέρος τις όπου ένας τρελός επιστήμονας ανατίναζε μια πύρινη κεφαλή , ενώ οι προταγωνιστης ήταν πάνω σε ένα γιγάντιο φίδι κόμπρα και ένα τυραννόσαυρο. Ήταν πολύ καταθλιπτικό στο μεγαλύτερο μέρος του και τόσα χρόνια μετά αδυνατω να βρω ποιο ήταν έπαιζε στο κανάλι cartoon η junior στην επαρχία.

Kenya Boy (1984)

 

https://m.imdb.com/title/tt0125494/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...